Plague Inc.: το game της χρονιάς

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Nero

Plague Inc.: το game της χρονιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 25 Ιαν 2020, 18:29

Ένα ηλεκτρονικό βιντεοπαιχνίδι που προσομοιάζει την εξάπλωση ενός θανάσιμου ιού σε όλο τον κόσμο γνωρίζει κατακόρυφη αύξηση σε δημοτικότητα στην Κίνα, εν μέσω της επιδημίας του νέου κοροναϊού!
Την περασμένη Τετάρτη, οκτώ χρόνια μετά την κυκλοφορία του, το παιχνίδι έγινε το πιο δημοφιλές σε κινητά τηλέφωνα στην Κίνα.

Μερικοί παίκτες υποστηρίζουν ότι οι χρήστες κατεβάζουν το παιχνίδι ως τρόπο αντιμετώπισης των φόβων γύρω από τον νέο κοροναϊό.

Ο κοροναϊός έχει μέχρι στιγμής σκοτώσει τουλάχιστον 25 άτομα στη χώρα και έχει μολύνει περισσότερα από 800.
Το παιχνίδι ονομάζεται Plague Inc. και αναπτύχθηκε από την εταιρεία Ndemic Creations με έδρα το Ηνωμένο Βασίλειο. Είναι ένα παιχνίδι στρατηγικής που δίνει στον χρήστη τον έλεγχο μιας νόσου, που πρέπει να την εξελίξει σε παγκόσμια πανδημία, προτού η επιστημονική κοινότητα μπορέσει να αναπτύξει μια θεραπεία.

Ο γενικός στόχος είναι να «φθάσει στο τέλος της ανθρώπινης ιστορίας», δηλαδή… να πεθάνουμε όλοι!

Η Ndemic Creations ανακοίνωσε μέσω twitter ότι έλαβε πολλές ερωτήσεις σχετικά με την έξαρση του νέου κοροναϊού και, πλέον, ανακατευθύνει τους χρήστες στην σχετική ιστοσελίδα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας:

Το παιχνίδι Plague Inc. έχει «κατεβεί» πάνω από 120 εκατομμύρια φορές από το 2012 και έχει κερδίσει πολλά βραβεία για βιντεοπαιχνίδια.

Ένας χρήστης της κινεζικής πλατφόρμας κοινωνικών μέσων Weibo είπε: "Ο καλύτερος τρόπος να εξαλειφθεί ο φόβος είναι να κοιτάξουμε τον φόβο στο πρόσωπο".

Και αυτό, επιλέγουν να το κάνουν… παίζοντας βιντεοπαιχνίδια.

https://www.iatropedia.gr/eidiseis/koro ... ia/126402/
Εικόνα

Εικόνα

:smt047

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29758
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Plague Inc.: το game της χρονιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 25 Ιαν 2020, 18:34

Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23104
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Plague Inc.: το game της χρονιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Ιαν 2020, 18:35

Δεν είναι καινούργιο το game. Πριν δυο χρόνια το επαιζε ένας συνάδελφος στα διαλείμματα της δουλειάς και μου ζητούσε συμβουλές για το τι να κάνει.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Nero

Re: Plague Inc.: το game της χρονιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 25 Ιαν 2020, 18:37

Alien666 έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:35
Δεν είναι καινούργιο το game. Πριν δυο χρόνια το επαιζε ένας συνάδελφος στα διαλείμματα της δουλειάς και μου ζητούσε συμβουλές για το τι να κάνει.
όχι βέβαια, είναι αρκετά παλιό αλλα εγινε πάλι της μόδας αυτή τη βδομάδα. Κι εγώ το ξαναέπιασα μετά απο καιρό. Ο ιός της πατριαρχίας παραπάνω είναι δικός μου :oops::smt005:

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23104
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Plague Inc.: το game της χρονιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 25 Ιαν 2020, 18:41

Nero έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:37
Alien666 έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:35
Δεν είναι καινούργιο το game. Πριν δυο χρόνια το επαιζε ένας συνάδελφος στα διαλείμματα της δουλειάς και μου ζητούσε συμβουλές για το τι να κάνει.
όχι βέβαια, είναι αρκετά παλιό αλλα εγινε πάλι της μόδας αυτή τη βδομάδα. Κι εγώ το ξαναέπιασα μετά απο καιρό. Ο ιός της πατριαρχίας παραπάνω είναι δικός μου :oops::smt005:
Ουσιαστικά είναι στρατηγικής γιατί πρέπει να χρησιμοποιεί ο παίχτης πληροφορίες όπως ο πληθυσμός, οι ειδήσεις, το μέσο διάδοσης που θα επιλέξει κλπ ΠΡΙΝ εφεύρουν την θεραπεία.

Είχαμε τερματίσει ένα από τα επίπεδα χρησιμοπιώντας ως μέσο διάδοσης τα κουνούπια και χώρα προέλευσης, την Ινδία. :smt023
Ζούμε σε μια οικονομία.

Nero

Re: Plague Inc.: το game της χρονιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 25 Ιαν 2020, 18:49

Alien666 έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:41
Nero έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:37
Alien666 έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:35
Δεν είναι καινούργιο το game. Πριν δυο χρόνια το επαιζε ένας συνάδελφος στα διαλείμματα της δουλειάς και μου ζητούσε συμβουλές για το τι να κάνει.
όχι βέβαια, είναι αρκετά παλιό αλλα εγινε πάλι της μόδας αυτή τη βδομάδα. Κι εγώ το ξαναέπιασα μετά απο καιρό. Ο ιός της πατριαρχίας παραπάνω είναι δικός μου :oops::smt005:
Ουσιαστικά είναι στρατηγικής γιατί πρέπει να χρησιμοποιεί ο παίχτης πληροφορίες όπως ο πληθυσμός, οι ειδήσεις, το μέσο διάδοσης που θα επιλέξει κλπ ΠΡΙΝ εφεύρουν την θεραπεία.

Είχαμε τερματίσει ένα από τα επίπεδα χρησιμοπιώντας ως μέσο διάδοσης τα κουνούπια και χώρα προέλευσης, την Ινδία. :smt023
κι εγώ απο την Ινδία ξεκίνησα την πατριαρχία αλλά απέτυχε γιατί άργησα να μεταλλάξω συμπτώματα ελπίζοντας να μην με πάρουν χαμπάρι, λλά το τράβηξα λίγο παραπάνω :oops:

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27152
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Plague Inc.: το game της χρονιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Ιαν 2020, 19:14

Στο γραφείο μία συνάδελφος κόλησε η1ν1 και κουμπώνει ταμιφλού
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Nero

Re: Plague Inc.: το game της χρονιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nero » 25 Ιαν 2020, 20:17

Alien666 έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:41
Nero έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:37
Alien666 έγραψε:
25 Ιαν 2020, 18:35
Δεν είναι καινούργιο το game. Πριν δυο χρόνια το επαιζε ένας συνάδελφος στα διαλείμματα της δουλειάς και μου ζητούσε συμβουλές για το τι να κάνει.
Γροιλανδία- Ισλανδία είναι πάντα πρόβλημα λόγω απομόνωσης και κλίματος. Ειδικά η 2η είναι αραιοκατοικημένη και έχει μόνο ένα λιμάνι :-?

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Plague Inc.: το game της χρονιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 25 Ιαν 2020, 20:19


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Plague Inc.: το game της χρονιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Ιαν 2020, 00:02

Εικόνα
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Plague Inc.: το game της χρονιάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 26 Ιαν 2020, 00:21

Παιχνιδάρα ήταν. Στα γουιντος, στο ανδροιδ δεν γνωριζω. Αξιζει να το κατεβασω ή είναι πολύ παραλαγμένο/κουτσουρεμένο;
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών