The last of us 2 is kill

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 26 Ιουν 2020, 23:46

Ουτε εγω θα το παιξω γιαυτο καθησα και ειδα ολο το walkthrought 3 μερες τωρα . Ο λεγεων τα ειπε πολυ σωστα .

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29363
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 26 Ιουν 2020, 23:47

Δεν έχω παίξει ακόμα LoU, όμως τα έχω στα υπόψιν. Αν και πρώτα πρέπει να παίξω το RE3 remake και μετα να ασχοληθώ με το RDR 2 το οποίο το έχω ακόμα στο κουτί του με το πλαστικό, από τον Δεκέμβρη.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 26 Ιουν 2020, 23:48

Antigeist έγραψε:
26 Ιουν 2020, 23:16
Τώρα αυτό με τα σκυλιά που κολλάει; Εδώ βαράς ανθρώπους και ουρλιάζουν τα σωθικά τους από τον πόνο ή γίνονται πολτός από τις νάρκες.
Nαι εντάξει, βαράς ανθρώπους και ουρλιαζουν από τον πόνο, γίνονται πολτός από τις νάρκες κλπ. ΟΚ. Δεκτό. Αλλά, φτάνει αυτό για να ισοσκελίσει την ψυχικη οδύνη απο το φονο του Αζώρ;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29363
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 26 Ιουν 2020, 23:50

Επίσης με έχει φάει η αγωνία για το RE8 (ειμαι φανατικός της σειράς) το οποιο όμως θα είναι για PS5.

Υπολογίζω δε, πως κοντά στα Χριστούγεννα θα σκάσει και το πρωτο τρέιλερ GTA6 και θα πέσουν τα τείχη


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 26 Ιουν 2020, 23:56

Εχω καιρο να γινω hyped για παιχνιδι αλλα για το CyberPunk 2077 αποφάσισα να κάνω μια εξαίρεση. Το αλλο που ισως αξιζει κια βγαινει φετο ειναι το Vampire MB 2 αλλά - ασχετως του ποσο καλό ειναι - δεν πιστευω να μου αρεσει οπως το πρωτο.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 26 Ιουν 2020, 23:57

Επίσης κάτι τελευταίο. Το να βάζει κανείς χαμηλή βαθμολογία με κύριο παράπονο ότι δεν του αρέσει εμφανισιακά ο τάδε πρωταγωνιστής είναι αλητεία και ξεκάθαρη προσωπική ατζέντα. Η Νότι Ντογκ έκανε ό,τι έκανε ο Κοτζίμα πριν 18 χρόνια, το έχουμε ξαναδεί, έβαλε νέο πρωταγωνιστή στη μέση του παιχνιδιού, και ποιον χαρακτήρα, αυτόν που δολοφονεί τον πρωταγωνιστή του πρώτου παιχνιδιού, ο οποίος όσο αγαπητός και αν ήταν, ήταν τέρας και το έλεγε και ο ίδιος - είχε περάσει 20 χρόνια κάνοντας τρομοκρατικές ενέργειες με τον αδερφό του, ήταν λαθρέμπορος, στο τέλος του παιχνιδιού ξεκάνει ένα ολόκληρο νοσοκομείο γιατί θα του φάνε την δεύτερη κόρη. Είναι όμως αγαπητός, γιατί είναι άντρας, και ο average παίκτης μπορεί να ταυτιστεί μαζί του. Η Άμπι είναι γουρουνόφατσα από την πρώτη στιγμή που την βλέπεις και παίζεις μαζί της στον πρόλογο. Δεν θέλεις να παίξεις με την Άμπι ξανά, έχεις συνηθίσει την Έλλι, λες ότι θα είναι ένα μικρό κεφάλαιο της μισής ώρας ή κάτι τέτοιο, αλλά τελικά τραβάει, τραβάει, τραβάει. Έχει δυνατότερες εικόνες από της Έλλι, έχει περισσότερες απώλειες. Η Έλλι χάνει τον Τζέσι μέσα σε ένα δευτερόλεπτο, δεν προλαβαίνεις να το συνειδητοποιήσεις, αλλά μετά βλέπεις πως η Άμπι χάνει τον Μάννυ με τον ίδιο τρόπο. Και οι δύο είναι καλοί τους φίλοι και έχουν υπάρξει bonding moments, έχουμε δει την ποιότητα των χαρακτήρων τους και ότι και οι δύο είναι ξηγημένοι, standup guys, αλλά δεν γνωρίζονται. Αν γνωρίζονταν, θα έπιναν μπύρες μέχρι τα ξημερώματα.

Και είναι αλητεία να βάζει κανείς για όλα αυτά χαμηλό βαθμό επειδή η Άμπι έχει πιο χοντρά μπράτσα από τον ίδιο, και από εμένα ακόμα. Τα production values του παιχνιδιού είναι σε δυσθεώρητα ύψη. Να ξεκινήσουμε από τα απλά; Γραφικά, το πλέον εμφανές, τα καλύτερα γραφικά σε PS4 7 χρόνια μετά, στο Pro έχει πολύ λίγα frame drops, και τέτοια γραφικά και λεπτομέρεια σε PC game ίσως να μην έχουμε δει ακόμα. Δυνατό και responsive gameplay, οι χαρακτήρες απαντούν πανεύκολα, η Άμπι ένα τσικ πιο αργά διότι είναι γομάρι. Ναι, είναι on rails αλλά έχει αρένες στις οποίες μπορείς να προσεγγίσεις τον εχθρό όπως θέλεις, μπορείς ακόμα και να τον αγνοήσεις αν παίξεις έξυπνα και να τον αποφύγεις ή να τον οδηγήσεις αλλού. Ο ήχος και το σάουντρακ είναι απίστευτα. Η ηθοποιΐα είναι εξαιρετική, το motion capture και το face capture δεν περιγράφονται. Η ατμόσφαιρα απαράμιλλη. Όλα τα mechanics του παιχνιδιού έχουν λόγο, ακόμα και το ημερολόγιο της Έλλι που οι μισοί δεν θα τσεκάρουν ποτέ εξηγεί τα πάντα, ακόμα και η ίδια στο ημερολόγιο αναρωτιέται αν η εκδίκηση θα την λυτρώσει.

Για εμένα είναι παιχνίδι που σε προκαλεί να αναρωτηθείς για πολλά ζητήματα, και αυτή είναι η μαγεία του. Ούτε οι χαρακτήρες είναι τυχαίοι, ο Λεβ είναι στην πραγματικότητα κορίτσι που αισθάνεται αγόρι και κάνει την επανάσταση του (κουρεύεται γουλί, όπως όλοι οι άντρες) όταν στην πρωτόγονη θρησκόληπτη κοινωνία που μεγαλώνει θέλουν από τα 13 να την παντρέψουν με έναν από τους elders. Για αυτό το ατόπημα θέλουν να τον σκοτώσουν. Επιστρέφει για να σώσει την μητέρα του, αλλά είναι τόσο προσκολημμένη στα έθιμα και στις παραδόσεις, σε σημείο που τσακώνονται, σπρώχνονται, και όπως πέφτει χτυπά το κεφάλι της και πεθαίνει. Βρίσκουμε τον Λεβ να έχει πλαντάξει στο κλάμα. Η Άμπι από την πρώτη στιγμή του φέρεται όπως ο Λεβ θέλει να του φέρονται. Το παιχνίδι έχει ουσία, έχει μηνύματα, δεν είναι χαβαλεδιά για τον πούτσο μας. Αν θέλετε κάτι τέτοιο, βάλ' τε παίξτε κάτι σαν το Ντουμ φτιαγμένο από αλτραϊτάκηδες χλαπάτσες, να κάνετε μόνο πίου πίου τους γκέυ, τους μουσουλμάνους, τους εξωγήινους, και κάθε πιθανό συνδυασμό τους, και να αισθάνεστε πως παίζετε αριστουργήματα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 27 Ιουν 2020, 00:09

Και είναι αλητεία να βάζει κανείς για όλα αυτά χαμηλό βαθμό επειδή η Άμπι έχει πιο χοντρά μπράτσα από τον ίδιο, και από εμένα ακόμα.
Για αυτό σε πάω Λ. Δε θα διστάσεις να πεις την αλήθεια: όσο καλή κι αν είναι για σένα. Ακόμα κι αν είσαι μπροστά.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40334
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιουν 2020, 00:17

Λεγεών έγραψε:
26 Ιουν 2020, 23:36
Έλεγα χτες να γράψω κάτι μεγάλο για το παιχνίδι και την ιστορία του, αλλά άλλαξα γνώμη γιατί δεν θα επηρέαζε κανέναν. Το παιχνίδι μιλάει για το τυφλό μίσος μεταξύ κοινωνιών και ανθρώπων που δεν κάνουν την προσπάθεια να γνωριστούν με συνέπεια να αλληλοκαταστραφούν, και την εκδίκηση που θέλει ο πρωταγωνιστής να πάρει νομίζοντας ότι θα λυτρωθεί, αντιθέτως όμως χάνει και αυτά που έχει.
Μιλάμε δηλαδή για πρωτότυπο θέμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 27 Ιουν 2020, 00:21

hellegennes έγραψε:
27 Ιουν 2020, 00:17
Λεγεών έγραψε:
26 Ιουν 2020, 23:36
Έλεγα χτες να γράψω κάτι μεγάλο για το παιχνίδι και την ιστορία του, αλλά άλλαξα γνώμη γιατί δεν θα επηρέαζε κανέναν. Το παιχνίδι μιλάει για το τυφλό μίσος μεταξύ κοινωνιών και ανθρώπων που δεν κάνουν την προσπάθεια να γνωριστούν με συνέπεια να αλληλοκαταστραφούν, και την εκδίκηση που θέλει ο πρωταγωνιστής να πάρει νομίζοντας ότι θα λυτρωθεί, αντιθέτως όμως χάνει και αυτά που έχει.
Μιλάμε δηλαδή για πρωτότυπο θέμα.
Πολύ, ειδικά για τη γενιά που είναι γαλουχημένη με τα moba, τα pubg και τα fortnites.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 27 Ιουν 2020, 00:22

Αυτο που εγραψα πιο πανω πώς το λένε χελ; Επίσης: περιμένουμε νημα με τίτλο Ellie, η φαρμακομουνα της μετα-αποκαλυπτικής εποχης
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 27 Ιουν 2020, 00:42

Λεγεών έγραψε:
26 Ιουν 2020, 23:57
να βάζει κανείς για όλα αυτά χαμηλό βαθμό
Πάντως με τον ίδιο τρόπο που ο κόσμος αγνοεί τους επαγγελματίες κριτικούς, το ίδιο αγνοεί και το οργανωμένο review bombing.
Σε πολλά καλά παιχνίδια έχει συμβεί.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 27 Ιουν 2020, 00:45

Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Ιουν 2020, 00:42
Λεγεών έγραψε:
26 Ιουν 2020, 23:57
να βάζει κανείς για όλα αυτά χαμηλό βαθμό
Πάντως με τον ίδιο τρόπο που ο κόσμος αγνοεί τους επαγγελματίες κριτικούς, το ίδιο αγνοεί και το οργανωμένο review bombing.
Σε πολλά καλά παιχνίδια έχει συμβεί.
Ναι μωρε, αλλά το ‘δεν μπορώ να με φανταστώ να γαμω την πρωταγωνίστρια άρα το παιχνίδι είναι σάπιο’ είναι εντελώς μηδενιστική γκεημεργκεητάδικη οπτική για χαχόλους. Ευτυχώς είναι λίγοι, vocal minority, 4 εκατομμύρια πωλήσεις έκανε το παιχνίδι και παίρνει την αναγνώριση που του αξίζει.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 27 Ιουν 2020, 00:49

Λεγεών έγραψε:
27 Ιουν 2020, 00:45
Dwarven Blacksmith έγραψε:
27 Ιουν 2020, 00:42
Λεγεών έγραψε:
26 Ιουν 2020, 23:57
να βάζει κανείς για όλα αυτά χαμηλό βαθμό
Πάντως με τον ίδιο τρόπο που ο κόσμος αγνοεί τους επαγγελματίες κριτικούς, το ίδιο αγνοεί και το οργανωμένο review bombing.
Σε πολλά καλά παιχνίδια έχει συμβεί.
Ναι μωρε, αλλά το ‘δεν μπορώ να με φανταστώ να γαμω την πρωταγωνίστρια άρα το παιχνίδι είναι σάπιο’ είναι εντελώς μηδενιστική γκεημεργκεητάδικη οπτική για χαχόλους. Ευτυχώς είναι λίγοι, vocal minority, 4 εκατομμύρια πωλήσεις έκανε το παιχνίδι και παίρνει την αναγνώριση που του αξίζει.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40334
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιουν 2020, 00:51

Yochanan έγραψε:
27 Ιουν 2020, 00:22
Αυτο που εγραψα πιο πανω πώς το λένε χελ; Επίσης: περιμένουμε νημα με τίτλο Ellie, η φαρμακομουνα της μετα-αποκαλυπτικής εποχης
Το ένα το έχω δει μέσα από playthrough, αλλά το 2 δεν το έχω δει όλο. Μόλις το δω, ευχαρίστως.

Δεν ξέρω πώς το λένε αυτό με τις παράλληλες ιστορίες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: The last of us 2 is kill

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 27 Ιουν 2020, 00:53

:smt023:P
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών