Warhammer 40.000

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11436
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 16 Απρ 2023, 11:29

Scouser έγραψε:
16 Απρ 2023, 01:15
Λεγεών έγραψε:
15 Απρ 2023, 16:37
Δεν ξέρω πως με έπιασε, αλλά τις τελευταίες ημέρες άρχισα να διαβάζω την Αίρεση. Τώρα ξεκινώ το τρίτο βιβλίο, τον Γαλαξία στις Φλόγες.

Αν και ήξερα μέσες-άκρες την ιστορία, με έχει εντυπωσιάσει η δραματικότητα των όσων συμβαίνουν και οι μάχες που δίνουν όλοι οι χαρακτήρες στις προσωπικές περιπέτειες τους.
Ωχ, ετοιμάσου για μεγάλη rabbithole. :lol: Έχει κάποια αριστουργήματα, έχει και μερικά που είναι για κάδο. Διάβασε οπωσδήποτε τα παρακάτω:
Flight of Eisenstein
Fear to Tread
Master of Mankind
A Thousand Sons
The First Heretic
Legion
Καλά, το 40K ανέκαθεν λαγουδότρυπα ήταν, από το 2004 ακόμα, όταν και έπαιξα το πρώτο Dawn of War. :lol:

Έχω διαβάσει μερικά από αυτά που λες, το First Heretic είναι πολύ καλό, και νομίζω έχω ξαναπεί πως έχω διαβάσει τα Know No Fear (έπος), Mark of Calth, Betrayer, και ίσως άλλα που ξεχνάω. Απλά τα τρια "πρώτα" (το First Heretic είναι πρώτο χρονικά) δεν τα είχα διαβάσει ποτέ back to back, και βλέπεις πραγματάκια.

Ο Χόρους είναι ο χαρισματικός ηγέτης, που όμως έχει καραμπινάτες ανασφάλειες και daddy issues, πράγματα τα οποία το Χάος εκμεταλλεύεται στο έπακρο δείχνοντας του αυτά που ξέρει πως θα τον αποτελειώσουν. Η όλη ιστορία προσιδιάζει (και αντιγράφει σε σημεία) την ιστορία του Ιησού, με τον Χόρους να πεθαίνει, να ενταφιάζεται και να χάνεται για 9 ημέρες (Όντιν και ρούνοι στο κοσμικό δέντρο) μέσα στο μυαλό του με τον Έρεμπους σαν άλλο Σατανά να του δείχνει διάφορες σκηνές και πειρασμούς, και στο τέλος να ανασταίνεται. Κάτι "πατέρα γιατί με εγκατέλειψες" μόνο ενισχύουν την τραγικότητα.

Ο Μάγκνους παραμένει πιστός παρά το ξύλο που έχει φάει στην Νίκαια και στην προσπάθεια του να ενημερώσει τον Αυτοκράτορα για την προδοσία, καταστρέφει το πρότζεκτ, με αποτέλεσμα το Πρόσπερο να καεί από τους αγριόλυκους του Ραςς, και αυτός να προσχωρήσει στην Αίρεση.

Ο Αυτοκράτορας είναι αυτή η απόμακρη φωτεινή φιγούρα που, γνωρίζοντας και έχοντας δει το Χάος και την διαβρωτική δύναμη των θρησκειών που καταλήγουν σε καταστροφικούς πολέμους σε όλη την ιστορία της ανθρωπότητας, προσπαθεί με όπλο την επιστήμη και την λογική να εξυψώσει μέσω ενωτικών πολέμων την ανθρωπότητα σε ένα βάθρο πάνω στο οποίο η τελευταία ζαλίζεται και νομοτελειακά καταλήγει να ψάχνει για νόημα μέσα στην θρησκεία. Παρ' όλα αυτά, ένα τέτοιο ον, με τόση συσσωρευμένη εμπειρία και γνώσει, αποφασίζει να μην ενημερώσει τους γιους του για το πρότζεκτ για τους θεούς του Χάους, μάλλον φοβούμενος ότι κάποιοι από αυτούς θα τους αναζητούσαν με την θέληση τους, οπότε προτιμά να απαγορεύσει από το να εξηγήσει - όμως ο καλύτερος τρόπος για να στείλεις κάποιον συστημένο σε κάτι που δεν θέλεις να γνωρίζει, είναι να του το απαγορεύσεις...

Η δε θρησκεία του αυτοκράτορα βασίζεται πάνω στο βιβλίο που έγραψε... ο Λόργκαρ.

Είμαι λίγο πριν την επίθεση στον Ίστβαν 3, ο Λόκεν είναι από τους πιο ωραίους χαρακτήρες που έχω διαβάσει στο 40k (μου θυμίζει τον απίστευτο ήρωα Ventanus από το Know No Fear / Mark of Calth), και δεν ξέρω που θα βαρεθώ και θα σταματήσω, αλλά σίγουρα θα διαβάσω και το Άιζενσταιν, διότι ο Γκάρρο πρέπει να είναι μορφάρα.

Και το fantasy πρέπει να είναι λαγουδότρυπα, έχω τα χρονικά του Σίγκμαρ και τα Γκότρεκ & Φέλιξ να με περιμένουν...
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11436
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 16 Απρ 2023, 11:51

επίσης η Black Library σταμάτησε να πουλάει βιβλία; Μόνο ebooks και mp3s έχει σε στοκ πλέον.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11687
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 19 Απρ 2023, 10:35

''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11687
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 19 Απρ 2023, 12:24

337907020_252360854027296_3476568910024182073_n.jpg
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Space_Passenger
Δημοσιεύσεις: 1643
Εγγραφή: 18 Μαρ 2021, 13:41

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Space_Passenger » 19 Απρ 2023, 12:38



Δεν παιζω warhammer αλλα αυτο σκεφτομαι να το τιμησω.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11436
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 23 Απρ 2023, 20:54

Διαβάζω Αιζενστάιν.

Τι θερμοπυλική στροφή πήρε η μάχη στον Ίσστβαν 3;

Τους έστειλαν σαν αγρίμια να σκοτωθούν απέναντι σε εχθρό που μπορούσε να τους διαλύσει, αυτοί τον ποδοπάτησαν, και μετά τους βομβάρδισαν με ιούς που κατατρώνε και λιώνουν κάθε ίχνος ζωής κάνοντας το μία πηχτή σούπα από μόρια. Ο τιτανοτεράστιος Σολ Τάρβιτζ κατεβαίνει λεπτά της ώρας πριν πέσουν οι βόμβες, ενημερώνει όσους προλαβαίνει και μπορεί, και κάποιοι λίγοι γενναίοι βρίσκουν καταφύγιο στα μπάνκερς μόλις πέφτουν οι βόμβες. Τα εύφλεκτα αέρια και αναθυμιάσεις μόλις οι βόμβες φάνε κάθε ίχνος ζωής αναφλέγονται με μία απλή βόμβα, ο πλανήτης γίνεται στάχτη. Οι γενναίοι βγαίνουν έξω, ο Άνγκρον τρελαίνεται και κατεβαίνει στον πλανήτη απαγορεύοντας στον Χόρους τον τροχιακό βομβαρδισμό, και ξεκινά μία τελική θερμοπυλική μάχη όπου οι αποδεκατισμένοι γενναίοι του Αυτοκράτορα υπερασπίζονται τους εαυτούς τους στα συντρίμμια που οι ίδιοι είχαν δημιουργήσει με την πρότερη επίθεση τους. Αποκρούουν κάθε επίθεση, μέχρι που το μουνί ο Λούσιους σαν άλλος εφιάλτης τους προδίδει και περικυκλώνονται. Ακόμα και έτσι, ο Τάρβιτζ τους οδηγεί σε μία απέλπιδα μάχη, όμως στο τέλος αποκλείονται και παγιδεύονται, οι τελευταίοι 100 περίπου, στα ανώτερα επίπεδα του μεγάρου όπου έκαναν το λαστ σταντ. Τα τσιράκια του Χόρους παρατάσσονται μπροστά από το μέγαρο και τους παρακολουθούν επιδεικτικά, και το Ντίες Ιρέη τους αποτελειώνει με βομβαρδισμό, ενώ το μέγαρο καταρρέει στα κεφάλια τους... :cry

Λόκεν και Ράιλανορ, σαλούτ, και περιμένω να σας ξανασυναντήσω κάποια στιγμή, να πάρετε την εκδίκηση σας...

Γκάρρο, ξέρεις εσύ...
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11687
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 24 Απρ 2023, 10:26

Λεγεών έγραψε:
23 Απρ 2023, 20:54
Λόκεν και Ράιλανορ, σαλούτ, και περιμένω να σας ξανασυναντήσω κάποια στιγμή, να πάρετε την εκδίκηση σας...
Oh my. :lol: Έχε έτοιμο ένα πακέτο χαρτομάντηλα, για παν ενδεχόμενο:
https://i.4pcdn.org/tg/1551047472965.pdf
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11436
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 24 Απρ 2023, 18:59

Scouser έγραψε:
24 Απρ 2023, 10:26
Λεγεών έγραψε:
23 Απρ 2023, 20:54
Λόκεν και Ράιλανορ, σαλούτ, και περιμένω να σας ξανασυναντήσω κάποια στιγμή, να πάρετε την εκδίκηση σας...
Oh my. :lol: Έχε έτοιμο ένα πακέτο χαρτομάντηλα, για παν ενδεχόμενο:
https://i.4pcdn.org/tg/1551047472965.pdf
Την ξέρω την ιστορία τους, αλλά δεν τις έχω διαβάσει ολόκληρες ποτέ. Σύντομα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11436
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 24 Απρ 2023, 21:22

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11436
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 26 Απρ 2023, 13:27

Εικόνα

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11687
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 27 Απρ 2023, 17:18

Λεγεών έγραψε:
26 Απρ 2023, 13:27
Εικόνα

Εικόνα
H Ωκεανία λέγεται ''Anzakk plateau'', μηδέν φαντασία η GW. :lol: Αναρωτιέμαι αν θα μπορούσε να υπάρξει ανθρώπινη ζωή στη Γη σε μια τέτοια κατάσταση, με σχεδόν μηδέν μεγάλα σώματα νερού.
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11436
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 02 Μάιος 2023, 09:57

Άλλο ένα εποικοδομητικό πρωινό φτάνει στο τέλος του. :lol:

Δεν φταίω εγώ, απλά αναρωτιόμουν ποιο γεγονός υποτίθεται πως απεικονίζει το εξώφυλλο του Eisenstein (άκρη δεν έβγαλα, ένα μπερδεμένο πράγμα με Death Guard και Imperial Fists να πολεμούν έναν δαίμονα του Nurgle δείχνει), αλλά ψάχνοντας ανακάλυψα το warhammerart.com, και το ένα έφερε το άλλο, και άρχισα να ψάχνω μεγάλες αναλύσεις κάποιων σπουδαίων σκηνών, και τις φέρνω και εδώ για κατανάλωση.

Αρχίζουμε με το κλασικό, Χόρους εναντίον Αυτοκράτορα, και πάμε και σε άλλα. Μου έκανε εντύπωση η πρώτη φωτό, που είναι σκανάρισμα από κάποιο White Dwarf ή Codex, και όπου ο Αυτοκράτορας αποκαλεί τον Χόρους φίλο και όχι γιο του.

Εικόνα

Εδώ έχουμε την πρώτη απεικόνιση της μάχης από τον Adrian Smith, το 1990. Δεν θυμάμαι να την είχα ξαναδεί.

Εικόνα

Εδώ το πιο κλασικό σκίτσο του 40k, πάλι από Adrian Smith, το 2004. Τεράστια η διαφορά, και δεν θεωρώ το πρωινό χαμένο επειδή νομίζω πως είναι η καλύτερη ανάλυση αυτού του σκίτσου που έχω βρει. (δεξί κλικ και open image in new tab)

Εικόνα

Έχουμε και διόραμα της ίδιας σκηνής.

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Scouser
Δημοσιεύσεις: 11687
Εγγραφή: 13 Αύγ 2020, 23:18

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Scouser » 07 Μάιος 2023, 15:49

Εικόνα
''That's not what your fucking job is. You are bullshiting people, you are acting as a propagandist. It's not 'mostly peaceful' when a car is on fire''. Joe Rogan

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11436
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 08 Μάιος 2023, 12:53

Scouser έγραψε:
25 Ιαν 2021, 19:02
Εικόνα

Ούλανορ.
Ωραίο, αλλά έχω την εντύπωση πως υπάρχει ένας αναχρονισμός κρυμμένος κάπου στην σκηνή.

Μπορεί κανείς να τον βρει;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6596
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Warhammer 40.000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 08 Μάιος 2023, 13:42

Λεγεών έγραψε:
08 Μάιος 2023, 12:53
Scouser έγραψε:
25 Ιαν 2021, 19:02
Εικόνα

Ούλανορ.
Ωραίο, αλλά έχω την εντύπωση πως υπάρχει ένας αναχρονισμός κρυμμένος κάπου στην σκηνή.

Μπορεί κανείς να τον βρει;
Το ιερατείο από δίπλα ;
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών