Retro gaming

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 15 Δεκ 2020, 22:56

Κατέβασα τον εμιουλέιτορ snes9x κι έχω καραγουστάρει. Παλιά, όταν μ' έπιανε να παίξω παλιά παιχνίδια κατέβαζα έναν εμιουλέιτορ, εκατοντάδες ρομς, τσιμπολογούσα από όλα και στο τέλος κατέληγα να βαρεθώ γρήγορα. Τώρα άρχισα το Super Mario rpg και καραγούσταρα, μέχρι που σήμερα πάτησα κατά λάθος το F1 και φόρτωσε ένα παλιό σέιβ κι έχασα όλη την πρόοδο που είχα κάνει δύο μέρες και ξενέρωσα. Θα το ξαναρχίσω. Αποφάσισα να σέβομαι τα παιχνίδια σα να τα έχω πληρώσει (τις τοτινές τιμές, που είχαν βγει, όχι τις σημερινές). Την προηγούμενη φορά που είχα κατεβάσει emulator ήταν ο zsnes και δεν ήταν πολύ αξιόπιστος. Κολλούσε σε σημεία και μερικά παιχνίδια ήταν αδύνατο να τα ολοκληρώσεις, έστω κι αν είχες φάει πολύ χρόνο να φτάσεις μέχρι το σημείο που είχες φτάσει. Αυτός ο τωρινός 'ξηγιέται καλά.

Εν τω μεταξύ έβαλα το cd rom του Grim Fandango στον υπολογιστή και δεν το διαβάζει. Μόλις τελειώσω με το Super Mario RPG θα το κατεβάσω να το ξαναπαίξω. Μου φαίνεται περίεργο που θα χρειαστεί να κατεβάσω παράνομα ένα παιχνίδι που έχω πληρώσει ήδη, αλλά δεν έχω άλλη επιλογή.

Είχα ασχοληθεί και με DOSbox αλλά εκεί γύρω που άρχισα να παίζω παιχνίδια μου ψόφησε ο υπολογιστής. Έφταιγε ο emulator; Έφταιγαν τα αρχεία; Έφταιγε κάτι άσχετο κι ήταν σύμπτωση; Πάντως τώρα τον φοβάμαι. Κατέβαζα από εδώ http://www.abandonia.com/ αλλά τότε, καμιά δεκαπενταριά χρόνια πριν, είχε πολύ μεγαλύτερη ποικιλία παιχνιδιών. Μάλλον δεν πίστευε κανείς ότι θα βγάλει χρήματα από παλιά παιχνίδια και είχαν παρατήσει τα δικαιώματα ακόμα και από αριστουργήματα σαν το Zak McKraken.

Εδώ θα μιλάμε για emulators και για παλιά παιχνίδια. Πού μπορούμε να τα βρούμε, ποια σάιτ προτιμάμε κλπ κλπ.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 16 Δεκ 2020, 12:06

Κατέβασα κι έτρεξα μέσω scummvm engine ένα παιχνίδι χωρίς ηχητική ομιλία, ό,τι λένε οι χαρακτήρες εκφράζεται μέσω κειμένου. Το Ζακ Μακκράκεν αν έχει σημασία. Οι λωρίδες διαλόγου εμφανίζονται τόσο ψηλά που τα μισά γράμματα δεν φαίνονται. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να το διορθώσω αυτό;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Βλήμα την 16 Δεκ 2020, 12:57, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 16 Δεκ 2020, 12:07

ΜAME ωρέ :g030: ,πρέπει να έχω πάνω από 3.500 παιχνίδια αποθηκευμένα. "Ψήνομαι" μέσα στις διακοπές για μία αναβίωση.

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 16 Δεκ 2020, 12:10

Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 12:06
Κατέβασα κι έτρεξα μέσω scummvm engine ένα παιχνίδι χωρίς ηχητική ομιλία, ότι λένε οι χαρακτήρες εκφράζεται μέσω κειμένου. Το Ζακ Μακκράκεν αν έχει σημασία. Οι λωρίδες διαλόγου εμφανίζονται τόσο ψηλά που τα μισά γράμματα δεν φαίνονται. Ξέρει κανείς αν υπάρχει τρόπος να το διορθώσω αυτό;
Zak McKracken and the Alien Mindbenders! Τι παιχνιδάρα!

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 16 Δεκ 2020, 12:14

Στύγιος έγραψε:
16 Δεκ 2020, 12:07
ΜAME ωρέ :g030: ,πρέπει να έχω πάνω από 3.500 παιχνίδια αποθηκευμένα. "Ψήνομαι" μέσα στις διακοπές για μία αναβίωση.
Τι να τα κάνεις 3500 χιλιάδες παιχνίδια; Με πόσα από αυτά έχεις ασχοληθεί πάνω από δίωρο; Κι εγώ έτσι 'ξηγιόμουν παλιά, αλλά τώρα αποφάσισα να έχω το πολύ τρία παιχνίδια που δεν έχω παίξει στον σκληρό μου και να μην κατεβάζω τέταρτο πριν να έχω βάλει τα δυνατά μου να τερματίσω το ένα τουλάχιστον από τα τρία. Αυτό με αναγκάζει να το σέβομαι το παιχνίδι και στο τέλος έχω περάσει καλύτερα από το να είχα γεμίσει τον σκληρό με πράγματα που δεν θα παίξω ποτέ.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 16 Δεκ 2020, 12:26

Βλήμα έγραψε:
16 Δεκ 2020, 12:14
Στύγιος έγραψε:
16 Δεκ 2020, 12:07
ΜAME ωρέ :g030: ,πρέπει να έχω πάνω από 3.500 παιχνίδια αποθηκευμένα. "Ψήνομαι" μέσα στις διακοπές για μία αναβίωση.
Τι να τα κάνεις 3500 χιλιάδες παιχνίδια; Με πόσα από αυτά έχεις ασχοληθεί πάνω από δίωρο; Κι εγώ έτσι 'ξηγιόμουν παλιά, αλλά τώρα αποφάσισα να έχω το πολύ τρία παιχνίδια που δεν έχω παίξει στον σκληρό μου και να μην κατεβάζω τέταρτο πριν να έχω βάλει τα δυνατά μου να τερματίσω το ένα τουλάχιστον από τα τρία. Αυτό με αναγκάζει να το σέβομαι το παιχνίδι και στο τέλος έχω περάσει καλύτερα από το να είχα γεμίσει τον σκληρό με πράγματα που δεν θα παίξω ποτέ.
Starcraft2 και τελος.
Ειναι δωρεάν, ξεκίνα τσουκου τσουκου και θα μαθεις.
Παιζεις με αντιπάλους τον ιδιων δυνατοτητων με σενα οπότε δεν θα βαρεθείς.

Αν χάνεις στην αρχή, θα κανονισεις ματσάκι με Οργισμένο για να ανεβει το ηθικο σου

https://starcraft2.com/en-gb/profile/2/1/284902
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος talaipwros την 16 Δεκ 2020, 12:31, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16311
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 16 Δεκ 2020, 12:29

:lol::lol::003:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7496
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 16 Δεκ 2020, 12:31

talaipwros έγραψε:
16 Δεκ 2020, 12:26

Starcraft2 και τελος.
Ειναι δωρεάν, ξεκίνα τσουκου τσουκου και θα μαθεις.
Παιζεις με αντιπάλους τον ιδιων δυνατοτητων με σενα οπότε δεν θα βαρεθείς.
Και το single player είναι free η το multi?

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 16 Δεκ 2020, 12:32

Rocco Siffredi έγραψε:
16 Δεκ 2020, 12:31
talaipwros έγραψε:
16 Δεκ 2020, 12:26

Starcraft2 και τελος.
Ειναι δωρεάν, ξεκίνα τσουκου τσουκου και θα μαθεις.
Παιζεις με αντιπάλους τον ιδιων δυνατοτητων με σενα οπότε δεν θα βαρεθείς.
Και το single player είναι free η το multi?
Και τα δυο

Άβαταρ μέλους
Guybrush Threepwood
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 14:50
Phorum.gr user: Guybrush Threepwood
Τοποθεσία: Mêlée Island

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Guybrush Threepwood » 16 Δεκ 2020, 12:38

Για παλιά PC Games από DOS μέχρι Windows 9x, το PCem είναι μονόδρομος. Είναι hardware emulator. Το DOSBox είναι μόνο για DOS. Αν και παίζουν απρόσκοπτα και με General Midi και με Gravis Ultrasound κτλ.

Αλλά για εμένα σαν το real hardware δεν υπάρχει.

Στήσε ένα μηχάνημα με Athlon ή PIII με ISA θύρα στην μητρική, με 3Dfx, με SB Live! και μια Yamaha OPL3-SA3 και καλύπτεσαι. Με κάτι προγράμματα on the fly ρίχνεις και την συχνότητα του επεξεργαστή και απενεργοποιείς και τις cache και έχεις επιδόσεις από 386sx μέχρι....
I could really use a breath mint.

Άβαταρ μέλους
zoltan
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:40
Phorum.gr user: zoltan

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zoltan » 16 Δεκ 2020, 12:45

από πότε έγινε το Στάρκραφτ 2 δωρεάν;
θυμάμαι είχα πληρώσει κανονικά όταν βγήκε

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 16 Δεκ 2020, 12:48

zoltan έγραψε:
16 Δεκ 2020, 12:45
από πότε έγινε το Στάρκραφτ 2 δωρεάν;
θυμάμαι είχα πληρώσει κανονικά όταν βγήκε
Κι εγω ειχα πληρώσει τοτε, τωρα ομως ειναι δωρεάν, εδω και λίγα χρόνια

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 16 Δεκ 2020, 12:48

Guybrush Threepwood έγραψε:
16 Δεκ 2020, 12:38
Για παλιά PC Games από DOS μέχρι Windows 9x, το PCem είναι μονόδρομος. Είναι hardware emulator. Το DOSBox είναι μόνο για DOS. Αν και παίζουν απρόσκοπτα και με General Midi και με Gravis Ultrasound κτλ.

Αλλά για εμένα σαν το real hardware δεν υπάρχει.

Στήσε ένα μηχάνημα με Athlon ή PIII με ISA θύρα στην μητρική, με 3Dfx, με SB Live! και μια Yamaha OPL3-SA3 και καλύπτεσαι. Με κάτι προγράμματα on the fly ρίχνεις και την συχνότητα του επεξεργαστή και απενεργοποιείς και τις cache και έχεις επιδόσεις από 386sx μέχρι....
Δεν μπορώ να ξεχωρίσω τις ειλικρινείς συμβουλές από την πλάκα. Δεν θέλω πάντως να αλλάξω τον υπολογιστή μου ούτε να χαμηλώσω τις δυνατότητές του. Την ερώτησή μου για την scummvm την είδες;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Δεκ 2020, 12:56

Έβαλα το digger

https://www.digger.org/unix.html

Καύλα.

Αν και σε Linux δε φαίνεται να παίζει ο ήχος (ξεκίνησα να το ψάχνω στον κώδικα και βαρέθηκα).

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 16 Δεκ 2020, 13:01

Γατάκια...

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών