Retro gaming

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12536
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 18 Δεκ 2020, 23:00

Το Πορτ στο νιντεντο ήταν απαράδεκτο , το mace είχε μεγάλα επίπεδα και το περιβάλλον συμμετέιχε στην μάχη , και στο νιντεντο ήταν πιο μικρό , κάτι καταρράκτες αντικαταστάθηκαν από ακίνητη εικόνα και 15 fps 😁🤣

Το psx , άλλο σκουπίδι της εποχής χωρίς z buffer , πως να ρενταρει το mace ; 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

the comet the course the tail

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 19 Δεκ 2020, 11:41

Null έγραψε:
16 Δεκ 2020, 17:09
Green Dragon έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:58

Παρά το avatar μου στο phorum, το καλύτερο παιχνίδι είναι το 5ο της σειράς, έχει τεράστιο στρατηγικό βάθος. Το 3ο είναι ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, εννοείται το έχω λιώσει όπως και τα υπόλοιπα μέχρι το 5ο. Υστερεί στο ότι υπάρχει μεγάλος βαθμός ομοιομορφίας μεταξύ των διαφόρων factions, κάτι που δεν ήταν ποτέ σήμα κατατεθέν της σειράς (τα Heroes of Might & Magic είναι φτιαγμένα να είναι imba :003: αν και στο 4 το παράκαναν - αυτό ήταν το βασικό του drawback).

Στο 3ο πιο πολύ μου άρεσε ο Wizard (Academy) αλλά έχω παίξει με τους πάντες (αγαπημένοι Wizard, Inferno, Rampart, Swamp). Στα υπόλοιπα πάντα αγαπούσα Warlock (Dungeon). To 3 είναι το μόνο στο οποίο δεν είχα κάποια πρεμούρα με τους δράκους, στα υπόλοιπα εστίαζα σε δρακο-factions :D

Τα έχω κάνει όλα reverse engineering!
Εγώ σαν νεανίας τότες (13;), δεν καταλάβαινα και πολλά από στρατηγικές. Οπότε θέλω να ξανά ασχοληθώ, με άλλο μάτι αυτήν την φορά.
Rampart δεν έπαιζα με τίποτα. Dungeon, Conflux, Academy, Inferno. Και τους σκελετούς βαριόμουν. Το academy το ξέσκισαν
στο 5ο, από τα χιόνια το έκαναν φάση Σαουδική Αραβία. Μαλακία. Αυτό με το reverse enginnering δεν το 'πιασα, για εξήγα.
στο 3 όμως άφησαν εποχή οι άπειροι χάρτες solo player, puzzle maps κλπ, που έφτιαξε το community. :e040:
και επίσης άφησαν εποχή τα δικτυακά human vs human, στα οποίο παρεμπιπτόντως δεν έχετε καμία τύχη εναντίον μου. :e040:

ο noobas ο άλλος, λεει έπαιρνε wizard. έφτανε 100 knowledge και κάτι έγινε. έπεφτε από ένα goblin. :e040:

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 04 Ιαν 2021, 20:58

Πάντα το είχα απορία πως γίνεται να παίξεις fighting game με τα κουμπιά του arcade :xena:

Εικόνα
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19676
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Ιαν 2021, 21:06

the comet the course the tail έγραψε:
19 Δεκ 2020, 11:41
Null έγραψε:
16 Δεκ 2020, 17:09
Green Dragon έγραψε:
16 Δεκ 2020, 16:58

Παρά το avatar μου στο phorum, το καλύτερο παιχνίδι είναι το 5ο της σειράς, έχει τεράστιο στρατηγικό βάθος. Το 3ο είναι ένα πολύ ωραίο παιχνίδι, εννοείται το έχω λιώσει όπως και τα υπόλοιπα μέχρι το 5ο. Υστερεί στο ότι υπάρχει μεγάλος βαθμός ομοιομορφίας μεταξύ των διαφόρων factions, κάτι που δεν ήταν ποτέ σήμα κατατεθέν της σειράς (τα Heroes of Might & Magic είναι φτιαγμένα να είναι imba :003: αν και στο 4 το παράκαναν - αυτό ήταν το βασικό του drawback).

Στο 3ο πιο πολύ μου άρεσε ο Wizard (Academy) αλλά έχω παίξει με τους πάντες (αγαπημένοι Wizard, Inferno, Rampart, Swamp). Στα υπόλοιπα πάντα αγαπούσα Warlock (Dungeon). To 3 είναι το μόνο στο οποίο δεν είχα κάποια πρεμούρα με τους δράκους, στα υπόλοιπα εστίαζα σε δρακο-factions :D

Τα έχω κάνει όλα reverse engineering!
Εγώ σαν νεανίας τότες (13;), δεν καταλάβαινα και πολλά από στρατηγικές. Οπότε θέλω να ξανά ασχοληθώ, με άλλο μάτι αυτήν την φορά.
Rampart δεν έπαιζα με τίποτα. Dungeon, Conflux, Academy, Inferno. Και τους σκελετούς βαριόμουν. Το academy το ξέσκισαν
στο 5ο, από τα χιόνια το έκαναν φάση Σαουδική Αραβία. Μαλακία. Αυτό με το reverse enginnering δεν το 'πιασα, για εξήγα.
στο 3 όμως άφησαν εποχή οι άπειροι χάρτες solo player, puzzle maps κλπ, που έφτιαξε το community. :e040:
και επίσης άφησαν εποχή τα δικτυακά human vs human, στα οποίο παρεμπιπτόντως δεν έχετε καμία τύχη εναντίον μου. :e040:

ο noobas ο άλλος, λεει έπαιρνε wizard. έφτανε 100 knowledge και κάτι έγινε. έπεφτε από ένα goblin. :e040:
Στο 3 δεν είχαν μεγάλη διαφορά στις πιθανότητες για Knowledge/Spellpower, o Wizard είχε 50% Knowledge/40% Spellpower/5% Attack/5% Defence και ο Warlock 40% Knowledge/50% Spellpower/5% Attack/5% Defence.

Στο 2ο ο πιο knowledgeable χαρακτήρας ήταν η Sorceress με 50/30/10/10 ενώ ο Wizard ήταν ισορροπημένος με 40/40/10/10. O Warlock ήταν ο βασιλιάς του 2 σε όλα τα επίπεδα, stats-skills-units-assets.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10164
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 04 Ιαν 2021, 21:08

Null έγραψε:
04 Ιαν 2021, 20:58
Πάντα το είχα απορία πως γίνεται να παίξεις fighting game με τα κουμπιά του arcade :xena:

Εικόνα
Εμενα με βολευαν αρκετα σε street fighter - samurai shodown (εχοντας προλαβει τις εποχες των coin op ) . Το μονο πρόβλημα ηταν πως ειμαι αριστεροχειρας και στη διαταξη με βολευε καλυτερα το αναποδο της εικονας δλδ το στικ πισω απο τα κουμπια - ωραιο cabinet btw

Άβαταρ μέλους
Guybrush Threepwood
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 14:50
Phorum.gr user: Guybrush Threepwood
Τοποθεσία: Mêlée Island

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Guybrush Threepwood » 05 Ιαν 2021, 11:34

Είδα το κλασικό Fifa του 1994 σε 3DO και έπαθα σοκ!!!

Πρώτη εφαρμογή του Virtual Stadium!!!

Το Fifa 96 στο PC έχει πολλά κοινά, αλλά καλύτερα γραφικά!

Έχω την CD έκδοση του κλασικού Fifa για PC, έχει πολλά FMVs...
I could really use a breath mint.

the comet the course the tail

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 05 Ιαν 2021, 22:46

Green Dragon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 21:06
Στο 3
https://heroes.thelazy.net/index.php/Sir_Mullich

:102:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19676
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 06 Ιαν 2021, 01:17

the comet the course the tail έγραψε:
05 Ιαν 2021, 22:46
Green Dragon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 21:06
Στο 3
https://heroes.thelazy.net/index.php/Sir_Mullich

:102:
Αλλιώς τα θυμόμουν, άρα ο wizard του 3 είναι ίδιος με του 2 (και ο Warlock). Πιάστηκα λάθος και ντρέπομαι, χωρίς πλάκα. Αν σκεφτείς πόσο χρόνο έχω δώσει σε αυτά τα παιχνίδια.

the comet the course the tail

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 06 Ιαν 2021, 10:35

Green Dragon έγραψε:
06 Ιαν 2021, 01:17
the comet the course the tail έγραψε:
05 Ιαν 2021, 22:46
Green Dragon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 21:06
Στο 3
https://heroes.thelazy.net/index.php/Sir_Mullich

:102:
Αλλιώς τα θυμόμουν, άρα ο wizard του 3 είναι ίδιος με του 2 (και ο Warlock). Πιάστηκα λάθος και ντρέπομαι, χωρίς πλάκα. Αν σκεφτείς πόσο χρόνο έχω δώσει σε αυτά τα παιχνίδια.
με wizard και warlock δεν πας πουθενά. ειδικά εναντίον human player. :e040:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19676
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 06 Ιαν 2021, 11:30

the comet the course the tail έγραψε:
06 Ιαν 2021, 10:35
Green Dragon έγραψε:
06 Ιαν 2021, 01:17
Αλλιώς τα θυμόμουν, άρα ο wizard του 3 είναι ίδιος με του 2 (και ο Warlock). Πιάστηκα λάθος και ντρέπομαι, χωρίς πλάκα. Αν σκεφτείς πόσο χρόνο έχω δώσει σε αυτά τα παιχνίδια.
με wizard και warlock δεν πας πουθενά. ειδικά εναντίον human player. :e040:
Κάνεις λάθος.

the comet the course the tail

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 06 Ιαν 2021, 12:01

Green Dragon έγραψε:
06 Ιαν 2021, 11:30
the comet the course the tail έγραψε:
06 Ιαν 2021, 10:35
Green Dragon έγραψε:
06 Ιαν 2021, 01:17


Αλλιώς τα θυμόμουν, άρα ο wizard του 3 είναι ίδιος με του 2 (και ο Warlock). Πιάστηκα λάθος και ντρέπομαι, χωρίς πλάκα. Αν σκεφτείς πόσο χρόνο έχω δώσει σε αυτά τα παιχνίδια.
με wizard και warlock δεν πας πουθενά. ειδικά εναντίον human player. :e040:
Κάνεις λάθος.
όχι, δεν κάνω λάθος. σου μιλάνε χρόνια εμπειρίας τώρα. :102:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19676
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 06 Ιαν 2021, 12:53

the comet the course the tail έγραψε:
06 Ιαν 2021, 12:01
Green Dragon έγραψε:
06 Ιαν 2021, 11:30
the comet the course the tail έγραψε:
06 Ιαν 2021, 10:35


με wizard και warlock δεν πας πουθενά. ειδικά εναντίον human player. :e040:
Κάνεις λάθος.
όχι, δεν κάνω λάθος. σου μιλάνε χρόνια εμπειρίας τώρα. :102:
Έχω παίξει πάνω από 300 παιχνίδια ενάντια σε human και αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι ο καθοριστικός παράγοντας ήταν το προσωπικό skill. Δεν λέω ότι είναι ίδια τα races αλλά στο 3 δεν διαφέρουν σημαντικά (αυτό δεν ισχύει στο 1, το 2, το 4 και το 5).

Εσύ ποιό faction θεωρείς καλύτερο και πιο δεύτερο καλύτερο;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19676
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 06 Ιαν 2021, 12:58

enterprise-psi έγραψε:
18 Δεκ 2020, 23:00
Το Πορτ στο νιντεντο ήταν απαράδεκτο , το mace είχε μεγάλα επίπεδα και το περιβάλλον συμμετέιχε στην μάχη , και στο νιντεντο ήταν πιο μικρό , κάτι καταρράκτες αντικαταστάθηκαν από ακίνητη εικόνα και 15 fps 😁🤣

Το psx , άλλο σκουπίδι της εποχής χωρίς z buffer , πως να ρενταρει το mace ; 😁
Το θεώρησα πολύ καλό, το πνεύμα και το gameplay είχαν μεταφερθεί πολύ ωραία. Σίγουρα το arcade μηχάνημα έιχε παραπάνω δυνατότητες που δεν μπορούσαν αν καλύψουν οι τότε κονσόλες.

Μιας και αναφέρθηκες σε πορτ, δοκίμασε να παίξεις Street Fighter 2 σε Amiga. Πάρε και Lexotanil πριν το κάνεις.

the comet the course the tail

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 06 Ιαν 2021, 13:58

Green Dragon έγραψε:
06 Ιαν 2021, 12:53
the comet the course the tail έγραψε:
06 Ιαν 2021, 12:01
Green Dragon έγραψε:
06 Ιαν 2021, 11:30


Κάνεις λάθος.
όχι, δεν κάνω λάθος. σου μιλάνε χρόνια εμπειρίας τώρα. :102:
Έχω παίξει πάνω από 300 παιχνίδια ενάντια σε human και αυτό που διαπίστωσα ήταν ότι ο καθοριστικός παράγοντας ήταν το προσωπικό skill. Δεν λέω ότι είναι ίδια τα races αλλά στο 3 δεν διαφέρουν σημαντικά (αυτό δεν ισχύει στο 1, το 2, το 4 και το 5).

Εσύ ποιό faction θεωρείς καλύτερο και πιο δεύτερο καλύτερο;
δεν ξέρω. είναι πολύ σύνθετο ζήτημα. έχει να κάνει με πολλά. νομίζω πως τα conflux και necropolis μπορεί να γίνουν πολύ OP. πάντως τα αγαπημένα μου είναι το castle και το rampart. :102:

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12536
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Retro gaming

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 06 Ιαν 2021, 15:03

Green Dragon έγραψε:
06 Ιαν 2021, 12:58
enterprise-psi έγραψε:
18 Δεκ 2020, 23:00
Το Πορτ στο νιντεντο ήταν απαράδεκτο , το mace είχε μεγάλα επίπεδα και το περιβάλλον συμμετέιχε στην μάχη , και στο νιντεντο ήταν πιο μικρό , κάτι καταρράκτες αντικαταστάθηκαν από ακίνητη εικόνα και 15 fps 😁🤣

Το psx , άλλο σκουπίδι της εποχής χωρίς z buffer , πως να ρενταρει το mace ; 😁
Το θεώρησα πολύ καλό, το πνεύμα και το gameplay είχαν μεταφερθεί πολύ ωραία. Σίγουρα το arcade μηχάνημα έιχε παραπάνω δυνατότητες που δεν μπορούσαν αν καλύψουν οι τότε κονσόλες.

Μιας και αναφέρθηκες σε πορτ, δοκίμασε να παίξεις Street Fighter 2 σε Amiga. Πάρε και Lexotanil πριν το κάνεις.
Όντως :smt023

Έχω τερματίσει International Karate, και Rick dangerous σε amstrad , ξέρω απο low fps , όταν πολλά sprite στην οθόνη :lol:
Γελάω με τους "α το dark souls είναι πολύ δύσκολο" :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών