Nημα φίλων του D&D και παρόμοιων παιχνιδιων

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
Δρακουμελ
Δημοσιεύσεις: 716
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 16:44
Phorum.gr user: Δρακουμελ

Re: Nημα φίλων του D&D και παρόμοιων παιχνιδιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δρακουμελ » 31 Μάιος 2022, 01:12

Warhammer fantasy roleplay μόνο πλέον...
under έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 13:37
Ερωτηση : ποιος μας λεει οτι το predator δεν το χρησιμοποιει ο ιδιος ο Βαξεβανης ;

Άβαταρ μέλους
Evritis
Δημοσιεύσεις: 750
Εγγραφή: 14 Φεβ 2021, 17:14

Re: Nημα φίλων του D&D και παρόμοιων παιχνιδιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Evritis » 31 Μάιος 2022, 01:15

Έχει κάτι αιώνες που πήρα μέρος. Kingdoms of Kalamar ήταν το τελευταίο, human fighter ο χαρακτήρας, τέρμα minmaxing.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Nημα φίλων του D&D και παρόμοιων παιχνιδιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 07 Νοέμ 2022, 19:52

Επαναφέρω το νημα καθως εχουμε κανονισει με κατι φιλους οταν θα εχεουμε καιρο να κανουμε ενα session και να λιωσουμε μερικες ωρες στο role playing και στη μαλακια (προφανως γιατι θα το κανουμε ψιλομπουρδελο καποια στιγμη το παιχνιδι).
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Nημα φίλων του D&D και παρόμοιων παιχνιδιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 07 Νοέμ 2022, 22:33

Κι εγώ από μέσα 90s μέχρι το 2000, έπαιζα φανατικά RPG, σχεδόν κάθε Σάββατο. Στην αρχή παίζαμε την 2nd edition όπου θυμάμαι το armor class έπρεπε να είναι μικρό για να μην σε πετυχαίνουν εύκολα. Ο κόσμος που παίζαμε ήταν το Forgotten Realms. Εγώ αρχικά έπαιζα half-elf fighter-mage (dual class) και όταν ψωφησε έφτιαξα dwarf fighter. Μετά έπαιζα σκέτο μάγο. Φυσικά είχαμε όλοι 2-3 σετ πολύεδρων ζαριών, αυτά σε διαφανή κουτάκια. Τα προμηθευόμασταν από την Κάισσα ή τον Μονοκέρο στη Δεριγνύ νομίζω. Αγοράζαμε και βάφαμε τις μινιατούρες μας επίσης. Ενίοτε αγοράζαμε έτοιμες περιπέτειες αλλά συχνά τις βγάζαμε από το μυαλό μας.

Εκτός από χαρακτήρες έχω κάνει και Dungeon Master πολλές φορές. Θυμάμαι έπαιρνα σενάρια από ταινίες τρόμου και περιπέτειες των Εκδικητών από τα Spider-Man (τα ασπρόμαυρα-πορτοκαλί) και τις προσάρμοζα σε ad&d. Εκείνη η θρυλική περιπέτεια των Εκδικητών που ο Κανγκ ο Κατακτητής μετέφερε τους Εκδικητές σε λαβύρινθο και αμώλησε μια ομάδα νεκρών σούπερ-κακοποιών εναντίον τους, την είχα μεταφέρει στα rpg. Είχαμε τα δύο κλασικά βιβλία, Player's Handbook και Monstrous Manual. Εγώ επειδή έπαιζα νάνο είχα αγοράσει και το Complete Book of Dwarves. Φυσικά όλα αυτά κυκλοφορούσαν μόνο στα αγγλικά τότε.

Η ιδιαιτερότητα με την παρέα που παίζαμε ήταν ότι για τις μάχες χρησιμοποιούσαμε το board του Hero Quest, με τα τετραγωνάκια ώστε να μπορεί να υπολογιστεί π.χ. αν θα πετύχει μια fireball τον στόχο. Καμιά φορά βάζαμε και μουσική, εννοείται κάτι σε Manowar, ή παρόμοιο. Γενικά αυτά τα παιχνίδια ήταν φοβερό ναρκωτικό. Το είχαμε κάψει. Δεν μπορούσες να ξεκωλλήσεις. Θυμάμαι μας έκραζε ο πατέρας μου. Μια φορά που ένας φίλος του μου είχε πει με το κλασικό πατριαρχικό-σεξιστικό στιλ "Δημητράκη καμιά γκόμενα παίζει" ο πατέρας μου του απάντησε, "τι γκόμενα, αφού έχει μπλέξει με αυτούς τους μαλάκες του χοντρούς και παίζουνε μπαρμπούτι". Αχαχαχαχα! :smt005:
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Nημα φίλων του D&D και παρόμοιων παιχνιδιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Νοέμ 2022, 11:04

Και το κρίσιμο ερωτημα για τους φιλους του παιχνιδιου.

Τι προτιματε? Player η Dungeon Master?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19511
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Nημα φίλων του D&D και παρόμοιων παιχνιδιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Νοέμ 2022, 11:07

George_V έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:04
Και το κρίσιμο ερωτημα για τους φιλους του παιχνιδιου.

Τι προτιματε? Player η Dungeon Master?
Έχει το καθένα την χάρη του. Προτιμώ να είμαι ενεργός σε 2 campaigns συνέχεια, στο ένα σαν παίκτης και στο άλλο σαν DM.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Nημα φίλων του D&D και παρόμοιων παιχνιδιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Νοέμ 2022, 11:09

Green Dragon έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:07
George_V έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:04
Και το κρίσιμο ερωτημα για τους φιλους του παιχνιδιου.

Τι προτιματε? Player η Dungeon Master?
Έχει το καθένα την χάρη του. Προτιμώ να είμαι ενεργός σε 2 campaigns συνέχεια, στο ένα σαν παίκτης και στο άλλο σαν DM.
Aπλα θεωρω οτι το DM θελει και ικανοτητες story telling. Ενα παιχνιδι μπορει να γινει απιστευτα βαρετο αν ο DM δεν ξερει να το διηγηθει σωστα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19511
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Nημα φίλων του D&D και παρόμοιων παιχνιδιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 08 Νοέμ 2022, 11:13

George_V έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:09
Green Dragon έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 11:07
Έχει το καθένα την χάρη του. Προτιμώ να είμαι ενεργός σε 2 campaigns συνέχεια, στο ένα σαν παίκτης και στο άλλο σαν DM.
Aπλα θεωρω οτι το DM θελει και ικανοτητες story telling. Ενα παιχνιδι μπορει να γινει απιστευτα βαρετο αν ο DM δεν ξερει να το διηγηθει σωστα.
Επειδή κάνω DM 20 χρόνια μπορώ να σου πω ότι το βασικότερο στοιχείο είναι να μπορείς να παίζεις με τα κουμπιά των χαρακτήρων που είναι κατ' επέκταση κουμπιά των παικτών (εκτός από ένα 10% παικτών που είναι story-oriented την στιγμή που το 90% είναι character-oriented). Είναι πολύ καλό να γράφουν οι παίκτες την ιστορία σε σημαντικό βαθμό. Τώρα διάφορα πράγματα προσθέτουν:

- Αιφνιδιασμός
- Δυσκολία
- Συναισθηματικές εναλλαγές (λίγο προσοχή γιατί αν γίνεις πολύ καλός σ' αυτό μπορεί να υπάρξουν παρενέργειες)

Χρειάζονται και οι κατάλληλοι hardcore παίκτες βέβαια...

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Nημα φίλων του D&D και παρόμοιων παιχνιδιων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 16 Φεβ 2023, 10:15

Toν τελευταιο καιρο παρακολουθω αυτο εδω το καναλι με την παρέα να παιζει DnD και εχει αρκετο γέλιο.

https://www.youtube.com/playlist?list=P ... 0CtfsQNGXg

(Υπαρχει και επεισοδιο 22 αλλα δεν εχει μπει ακομα στο playlist γιατι ειναι πολυ φρεσκο. Προχτες βγηκε)

Μου θυμιζει τα δικα μας campaigns παλιοτερα.

Αν και βγάζουν επεισοδιο ανα 1-2 μηνες (η οποτε τους καβλωσει) ειναι πολυ καλο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών