Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37821
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιούλ 2022, 22:25

ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 21:19
sys3x έγραψε:
18 Ιούλ 2022, 00:46
Διάβαζα σήμερα για το Dall-e και έπεσα πάνω σε αυτό

Εικόνα

A painting of a fox sitting in a field at sunrise in the style of Claude Monet.' DALL-E 1 (left) vs DALL-E 2 (right). DALL-E generates more realistic, accurate results with four times the resolution of the original DALL-E.

Κοίτα να δεις που θα γλιτώσουμε από τη σαχλαμάρα από εκεί που δεν το περιμέναμε. Είναι πολύ πιθανό πλέον με αυτά που βλέπω να έχουμε σε λίγα μόλις χρόνια κοσμογονικές αλλαγές στην τέχνη, αντίστοιχες με αυτές που επέφερε η φωτογραφία στην ζωγραφική. Μόνο που τότε χρειάστηκαν μερικές δεκαετίες για να συνειδητοποιηθεί αυτή η αλλαγή. Αν προλάβουμε και ζήσουμε κάτι σαν το τέλος του 19ου και την αρχή του 20ου, θα είναι εκπληκτικό.

Ανοίγονται δε και τρομακτικές ευκαιρίες για χρήση σε εκπαιδευτικό περιβάλλον. Είναι ευρέως διαθέσιμα τέτοια εργαλεία;
https://petapixel.com/2022/07/20/ai-ima ... e-in-beta/
Νομίζω μπορείς να κάνεις αίτηση ακόμη, εγώ φυσικά έχω κάνει.
Τώρα, όσον αφορά στις κοσμογονικές αλλαγές που προβλέπεις... νομίζω κανείς δεν μπορεί να υπολογίσει με αξιοπρεπή ακρίβεια τι πρόκειται να συμβεί στο (πάρα πάρα πολύ) κοντινό μέλλον, συνήθως για να μην πω πάντα η πραγματικότητα γαμάει τη μανούλα και της πιο τρελής ανθρώπινης φαντασίας.
Για εμένα πάντως αυτό που με ιντριγκάρει περισσότερο είναι το γεγονός ότι πλέον κανένας μα κανένας, ούτε καν οι ντηβέλοπερς αυτών των πρότζεκτ, δεν έχει την παραμικρή ιδέα για το πως ακριβώς προκύπτουν αυτά τα ομολογουμένως άκρως εντυπωσιακά (και σε πολλές περιπτώσεις ανορθόδοξα αλλά καθ' όλα λειτουργικά) αποτελέσματα. Είναι σαν (ή και χωρίς σαν) να αρχίζει να αποκτάει δικιά του διαίσθηση το πράμα (η μηχανή).
Το μόνον σίγουρο είναι ότι ζούμε σε εποχές με απανωτές και πολλαπλές αλλαγές παραδείγματος σε διάφορους τομείς, ε νομίζω ότι θα ήτανε αδύνατον όλες αυτές οι αλλαγές να μην έχουν θεμελιώδες επιπτώσεις και σε αυτό που όλοι εσείς ονομάζετε τεχν.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Ιούλ 2022, 22:28

sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:25
...και σε αυτό που όλοι εσείς ονομάζετε τεχν.
:D
:lol:

Να ξέρεις πάντως ότι το παραπάνω μου δίνει αρκετά επιχειρήματα. Δύσκολα θα βγαίνει από δω κι εμπρός ο καθένας να παριστάνει πχ το ζωγράφο φτιάχνοντας πίνακες σαν του Βαν Γκογκ.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37821
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιούλ 2022, 22:36

ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:28
sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:25
...και σε αυτό που όλοι εσείς ονομάζετε τεχν.
:D
:lol:

Να ξέρεις πάντως ότι το παραπάνω μου δίνει αρκετά επιχειρήματα. Δύσκολα θα βγαίνει από δω κι εμπρός ο καθένας να παριστάνει πχ το ζωγράφο φτιάχνοντας πίνακες σαν του Βαν Γκογκ.
Δε ξέρω Στάθη, εμένα μου φαίνεται ότι δίνει αντεπιχειρήματα κυρίως αλλά σε κάθε περίπτωση μας δίνει εύλογο πάτημα πλέον να αρχίσουμε μια συζήτηση κάτω από μία εντελώς νέα βάση για το τι είναι και κυρίως ποιος μπορεί να είναι πλέον φορέας αυτού του πράγματος που ονομάζετε τεχν. Εγώ περισσότερο, στο μυαλό μου, μέχρι στιγμής επιβεβαιώνω κάποιες υπόνοιες που είχα από μικρή ηλικία όταν πρωτοάρχισα να αντιλαμβάνομαι και να αναλύω όλη αυτή τη φάση περί τεχνς κτλ. Θα δούμε, εδώ είμαστε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

love and pieces
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2022, 15:46
Phorum.gr user: null

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από love and pieces » 24 Ιούλ 2022, 14:52

Τα βιντεοπαιχνίδια είναι η απόλυτη μορφή τέχνης. Ενας πίνακας σε βυθίζει λίγο μέσα του και σου δείχνει κάτι. Ενα τραγούδι επίσης σε ταξιδεύει για λίγο και σε κάνει να ερωτεύεσαι. (Εκτός αν είναι death metal). Ενα καλό βιντεοπαιχνίδι όμως σε στέλνει σε άλλο κόσμο. Σε μια άλλη πραγματικότητα. Σε κάνει ήρωα και πρέπει να σώσεις το κόσμο. Οι επιλογές σου μετράνε. Μερικές φορές πρέπει να κάνεις ομάδα με άλλους και να σκοτώσετε το κακό το δράκο που καταδυναστεύει τους χωρικούς. Είναι μια βαθειά πνευματική εμπειρία που μιλάει κατευθείαν στη ψυχή σου.
Παστίλιες για τον πόνο του άλλου. Εσύ τις παίρνεις, κάποιοι άλλοι σταματούν να πονάνε


Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Ιούλ 2022, 15:39

gassim έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:35
Είναι ο κ. Μπαλαδήμας μέλος του phorum ?

https://www.sport24.gr/esports/ta-vinte ... 06631.html
Τι είναι αυτός; Με τι ασχολείται;

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 26 Ιούλ 2022, 16:01

ST48410 έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:39
gassim έγραψε:
26 Ιούλ 2022, 15:35
Είναι ο κ. Μπαλαδήμας μέλος του phorum ?

https://www.sport24.gr/esports/ta-vinte ... 06631.html
Τι είναι αυτός; Με τι ασχολείται;
Δεν έχω ιδέα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37821
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Αύγ 2022, 12:48

ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:28
sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:25
...και σε αυτό που όλοι εσείς ονομάζετε τεχν.
:D
:lol:

Να ξέρεις πάντως ότι το παραπάνω μου δίνει αρκετά επιχειρήματα. Δύσκολα θα βγαίνει από δω κι εμπρός ο καθένας να παριστάνει πχ το ζωγράφο φτιάχνοντας πίνακες σαν του Βαν Γκογκ.
https://youtube.com/shorts/PFEYTfv_v6A
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Αύγ 2022, 13:09

sys3x έγραψε:
09 Αύγ 2022, 12:48
https://youtube.com/shorts/PFEYTfv_v6A
:lol:

Πλάκα έχει. Δεν είναι όμως αυτό η μοντέρνα τέχνη. Μια καρικατούρα είναι αλλά έχουν ψηθεί αρκετοί ότι έτσι λειτουργούν τα πράγματα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Αύγ 2022, 13:50

ST48410 έγραψε:
09 Αύγ 2022, 13:09
sys3x έγραψε:
09 Αύγ 2022, 12:48
https://youtube.com/shorts/PFEYTfv_v6A
:lol:

Πλάκα έχει. Δεν είναι όμως αυτό η μοντέρνα τέχνη. Μια καρικατούρα είναι αλλά έχουν ψηθεί αρκετοί ότι έτσι λειτουργούν τα πράγματα.
Μα έτσι λειτουργούν. Απλά μπαίνει μια ταμπέλα "σοβαρότητας". Δεν υπάρχει καμμιά ουσιώδης διαφορά. Κανένας άνθρωπος του 3000 που θα ξεθάψει το ένα και το άλλο δεν θα αντιληφθεί κάποια διαφορά, γιατί δεν υπάρχει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 09 Αύγ 2022, 14:00

sys3x έγραψε:
09 Αύγ 2022, 12:48
ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:28
sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:25
...και σε αυτό που όλοι εσείς ονομάζετε τεχν.
:D
:lol:

Να ξέρεις πάντως ότι το παραπάνω μου δίνει αρκετά επιχειρήματα. Δύσκολα θα βγαίνει από δω κι εμπρός ο καθένας να παριστάνει πχ το ζωγράφο φτιάχνοντας πίνακες σαν του Βαν Γκογκ.
https://youtube.com/shorts/PFEYTfv_v6A
:lol:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Αύγ 2022, 14:55

ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:28
sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:25
...και σε αυτό που όλοι εσείς ονομάζετε τεχν.
:D
:lol:

Να ξέρεις πάντως ότι το παραπάνω μου δίνει αρκετά επιχειρήματα. Δύσκολα θα βγαίνει από δω κι εμπρός ο καθένας να παριστάνει πχ το ζωγράφο φτιάχνοντας πίνακες σαν του Βαν Γκογκ.
Τίποτα δεν αλλαζει, ο περισσότερος κόσμος θα συνεχίσει να θεωρεί τέχνη ακόμα και τα stick figures.
Οι δε της σοβαρής τέχνης θα λένε πάλι τα δικά τους.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Αύγ 2022, 15:19

hellegennes έγραψε:
09 Αύγ 2022, 13:50
ST48410 έγραψε:
09 Αύγ 2022, 13:09
sys3x έγραψε:
09 Αύγ 2022, 12:48
https://youtube.com/shorts/PFEYTfv_v6A
:lol:

Πλάκα έχει. Δεν είναι όμως αυτό η μοντέρνα τέχνη. Μια καρικατούρα είναι αλλά έχουν ψηθεί αρκετοί ότι έτσι λειτουργούν τα πράγματα.
Μα έτσι λειτουργούν. Απλά μπαίνει μια ταμπέλα "σοβαρότητας". Δεν υπάρχει καμμιά ουσιώδης διαφορά. Κανένας άνθρωπος του 3000 που θα ξεθάψει το ένα και το άλλο δεν θα αντιληφθεί κάποια διαφορά, γιατί δεν υπάρχει.
:) Όχι. Υπάρχει πολύ και καλής ποιότητας τέχνη εκεί έξω που δεν σκοντάψεις πάνω της. Ανούσιες ανοησίες τυγχάνουν μεγαλύτερης προβολής (ειδικά τώρα με τα μέσα κοινωνικής δικτύωσης) αλλά ο χρόνος τους φέρεται καταλλήλως. Ας ζήσουμε μερικές δεκαετίες ακόμα και θα με θυμηθείς. Έχει επαναληφθεί πολλές φορές το ίδιο στην ιστορία και οι πιθανότητες είναι ότι θα ξαναγίνει κι άλλες.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24415
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Αύγ 2022, 15:30

Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Αύγ 2022, 14:55
ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:28
sys3x έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:25
...και σε αυτό που όλοι εσείς ονομάζετε τεχν.
:D
:lol:

Να ξέρεις πάντως ότι το παραπάνω μου δίνει αρκετά επιχειρήματα. Δύσκολα θα βγαίνει από δω κι εμπρός ο καθένας να παριστάνει πχ το ζωγράφο φτιάχνοντας πίνακες σαν του Βαν Γκογκ.
Τίποτα δεν αλλαζει, ο περισσότερος κόσμος θα συνεχίσει να θεωρεί τέχνη ακόμα και τα stick figures.
Οι δε της σοβαρής τέχνης θα λένε πάλι τα δικά τους.
Δεν συμμετείχες τόσο πολύ σε τέτοια νήματα παλιότερα. Αν δεν σου κάνει κόπο κάνε μια αναζήτηση και διάβασε τις σπουδαίες αλλαγές που έγιναν τις τελευταίες δεκαετίες του 19ου αιώνα στη ζωγραφική. Και δες και τον καταλυτικό ρόλο που έπαιξε η φωτογραφία. Αυτή και μόνη ήταν αρκετή για να συνειδητοποιήσουν οι ζωγράφοι ότι η τελειοποίηση της ρεαλιστικής απεικόνισης δεν είχε πλέον νόημα. Φυσικά την ίδια εποχή ωρίμασαν και πολλά άλλα πράγματα γύρω και ως αποτέλεσμα ήρθε η αλλαγή που ανάμεσα στα άλλα συγκλονιστικά έφερε και την αφαίρεση.

Στις σχολές καλών τεχνών είναι πολύ συχνή η εξάσκηση ύφους. Να σου δώσει δηλαδή ο δάσκαλος τις πληροφορίες για τα υλικά, τις τεχνικές και τις τεχνοτροπίες μιας εποχής και να σου ζητήσει μετά να κάνεις ένα μικρό έργο στο ύφος του τάδε καλλιτέχνη. Αυτό το κάνει και το ΑΙ όπως φαίνεται παραπάνω. Και καθίσταται πλέον ξεκάθαρο και στον μαθητή και σε εσάς ότι κάτι τέτοιο δεν απαιτεί πνευματικό μόχθο αλλά καλή γνώση των δυνατοτήτων μιας εποχής/τεχνοτροπίας/καλλιτέχνη. Είναι σπουδαίο να εμπεδωθεί στον μαθητή και στο κοινό που σταματά η τεχνική γνώση αυτού που ξέρει να χειρίζεται το πινέλο και τα χρώματα και που αρχίζει η δημιουργική διαδικασία. Είναι η αρχή για να κερδίσουμε πολλά. Χωρίς αυτή τη διάκριση, όλα είναι μάταια καθώς ο κόσμος χάνει τα ουσιώδη και θαυμάζει τα ασήμαντα. Θα βοηθήσει εκπαιδευτικά το ΑΙ. Πολύ. Ακόμα και αν μείνει στο επίπεδο που βλέπω εδώ.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42987
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Θεωρείτε ότι τα βιντεοπαιχνίδια είναι μια μορφή τέχνης;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 09 Αύγ 2022, 15:38

ST48410 έγραψε:
09 Αύγ 2022, 15:30
Dwarven Blacksmith έγραψε:
09 Αύγ 2022, 14:55
ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2022, 22:28


:lol:

Να ξέρεις πάντως ότι το παραπάνω μου δίνει αρκετά επιχειρήματα. Δύσκολα θα βγαίνει από δω κι εμπρός ο καθένας να παριστάνει πχ το ζωγράφο φτιάχνοντας πίνακες σαν του Βαν Γκογκ.
Τίποτα δεν αλλαζει, ο περισσότερος κόσμος θα συνεχίσει να θεωρεί τέχνη ακόμα και τα stick figures.
Οι δε της σοβαρής τέχνης θα λένε πάλι τα δικά τους.
Δεν συμμετείχες τόσο πολύ σε τέτοια νήματα παλιότερα. Αν δεν σου κάνει κόπο κάνε μια αναζήτηση και διάβασε τις σπουδαίες αλλαγές που έγιναν τις τελευταίες δεκαετίες του 19ου αιώνα στη ζωγραφική. Και δες και τον καταλυτικό ρόλο που έπαιξε η φωτογραφία. Αυτή και μόνη ήταν αρκετή για να συνειδητοποιήσουν οι ζωγράφοι ότι η τελειοποίηση της ρεαλιστικής απεικόνισης δεν είχε πλέον νόημα. Φυσικά την ίδια εποχή ωρίμασαν και πολλά άλλα πράγματα γύρω και ως αποτέλεσμα ήρθε η αλλαγή που ανάμεσα στα άλλα συγκλονιστικά έφερε και την αφαίρεση.

Στις σχολές καλών τεχνών είναι πολύ συχνή η εξάσκηση ύφους. Να σου δώσει δηλαδή ο δάσκαλος τις πληροφορίες για τα υλικά, τις τεχνικές και τις τεχνοτροπίες μιας εποχής και να σου ζητήσει μετά να κάνεις ένα μικρό έργο στο ύφος του τάδε καλλιτέχνη. Αυτό το κάνει και το ΑΙ όπως φαίνεται παραπάνω. Και καθίσταται πλέον ξεκάθαρο και στον μαθητή και σε εσάς ότι κάτι τέτοιο δεν απαιτεί πνευματικό μόχθο αλλά καλή γνώση των δυνατοτήτων μιας εποχής/τεχνοτροπίας/καλλιτέχνη. Είναι σπουδαίο να εμπεδωθεί στον μαθητή και στο κοινό που σταματά η τεχνική γνώση αυτού που ξέρει να χειρίζεται το πινέλο και τα χρώματα και που αρχίζει η δημιουργική διαδικασία. Είναι η αρχή για να κερδίσουμε πολλά. Χωρίς αυτή τη διάκριση, όλα είναι μάταια καθώς ο κόσμος χάνει τα ουσιώδη και θαυμάζει τα ασήμαντα. Θα βοηθήσει εκπαιδευτικά το ΑΙ. Πολύ ακόμα και αν μείνει στο επίπεδο που βλέπω εδώ.
Έχω παρακολουθήσει τις τοποθετήσεις σου στα θέματα τέχνης.
Αλλά επειδή είπες ότι "δύσκολα θα βγαίνει από δω κι εμπρός ο καθένας", σου λέω ότι μια χαρά θα βγαίνει, δεν έχουν σημασία τα κριτήρια που θέτεις, αν δεν γίνουν αποδεκτά από "τον καθένα", που δεν θα γίνουν.

Για μένα ας πούμε το θέμα του ΑΙ ενισχύει την έκφραση ως κριτήριο. Το ΑΙ ξέρει την τεχνική, αλλά δεν προσπαθεί να εκφράσει κάτι. Αυτός που γράφει το prompt από την άλλη και επιλέγει το αποτέλεσμα που τον ικανοποιεί, όντως προσπαθεί να εκφραστεί, οπότε έστω με τη βοήθεια του ΑΙ παράγει τέχνη. Ξέρω ότι έχεις καταδικάσει την έκφραση ως κριτήριο πολλές φορές, μην το κάνεις πάλι.
Περιορίζω τη συζήτηση στο impact που υποθέτεις.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών