Θα παίζατε εξομοιωτή γύφτου?

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θα παίζατε εξομοιωτή γύφτου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2022, 22:01

stavmanr έγραψε:
08 Δεκ 2022, 21:24
Πάμε πάλι από την αρχή, χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Βασικές αρχές καταδίωξης και φυσικά απλή λογική:
εφόσον ο αστυνομικός βάλει μηχανή στην κατεύθυνση του διωκόμενου οχήματος έχει θέσει τον εαυτό του, τους συναδέλφους του, τον διωκόμενο καθώς και περαστικούς σε άμεσο κίνδυνο. Ο ίδιος, με την απόφασή του αυτή να δημιουργήσει συνθήκες τροχαίου ατυχήματος. Το ίδιο συμβαίνει κι αν παράγει συνθήκες κινηματογραφικής καταδίωξης για ψύλλου πήδημα, και ειδικά εντός αστικών ιστών. Το ίδιο κι αν πυροβολεί σε άοπλο εντός αστικών ιστών ή κοντά σε περαστικούς. Πχ. στη συγκεκριμένη περίπτωση η μία από τις δύο σφαίρες του αστυνομικού (περιμένουμε τη βαλλιστική) καρφώθηκε σε πόρτα ΞΕΝΩΝΑ.
Συγγνώμη, αλλά όταν προσπαθείς να εξισώσεις την απόπειρα δολοφονίας με όχημα με την παραβίαση κόκκινου, είσαι ή ηλίθιος ή μαλάκας, είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι. Σίγουρα δεν είσαι ηλίθιος, οπότε αυτό αφήνει το δεύτερο σαν επιλογή. Αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι γενικά μαλάκας σαν άνθρωπος, αλλά ότι συμπεριφέρεσαι σαν μαλάκας στο πλαίσιο αυτής της συζήτησης. Ελπίζω να χρησιμοποιήσεις αυτήν την παρατήρηση για να αντιληφθείς το φάουλ. Στόχος μου δεν είναι η προσβολή. Βασικά προσδοκώ, δεν ελπίζω. Ή μάλλον ελπίζω αλλά δεν πιστεύω.

stavmanr έγραψε:
08 Δεκ 2022, 21:24
Στο νομικό μας δίκαιο, η παράβαση του ΚΟΚ δεν σημαίνει εκτέλεση.
Άσχετη πληροφορία. Δεν είναι σχετική με το νήμα.

Ούτε ο πυροβολισμός από όργανο της αρχής που έχει άδεια από την πολιτεία να οπλοφορεί συνεπάγεται εκτέλεση. Για κάποιον λόγο φέρει όπλο. Κάθε φορά που το χρησιμοποιεί δεν είναι εκτέλεση.

Για να τελειώνουμε: πολύ καλά έκαναν και τον κυνήγησαν, αυτή είναι η δουλειά τους. Αυτός έπρεπε να σταματήσει. Όχι μόνο δεν σταμάτησε αλλά προσπάθησε να τους δολοφονήσει. Καλώς τού έριξαν. Τέλος, δεν ήταν άοπλος. Οδηγούσε όχημα.

Δεν θα μπω στην διαδικασία να ασχοληθώ με τις ασυναρτησίες για το ποιος δημιούργησε κίνδυνο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θα παίζατε εξομοιωτή γύφτου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Δεκ 2022, 22:37

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2022, 22:01
stavmanr έγραψε:
08 Δεκ 2022, 21:24
Πάμε πάλι από την αρχή, χωρίς προσωπικούς χαρακτηρισμούς. Βασικές αρχές καταδίωξης και φυσικά απλή λογική:
εφόσον ο αστυνομικός βάλει μηχανή στην κατεύθυνση του διωκόμενου οχήματος έχει θέσει τον εαυτό του, τους συναδέλφους του, τον διωκόμενο καθώς και περαστικούς σε άμεσο κίνδυνο. Ο ίδιος, με την απόφασή του αυτή να δημιουργήσει συνθήκες τροχαίου ατυχήματος. Το ίδιο συμβαίνει κι αν παράγει συνθήκες κινηματογραφικής καταδίωξης για ψύλλου πήδημα, και ειδικά εντός αστικών ιστών. Το ίδιο κι αν πυροβολεί σε άοπλο εντός αστικών ιστών ή κοντά σε περαστικούς. Πχ. στη συγκεκριμένη περίπτωση η μία από τις δύο σφαίρες του αστυνομικού (περιμένουμε τη βαλλιστική) καρφώθηκε σε πόρτα ΞΕΝΩΝΑ.
Συγγνώμη, αλλά όταν προσπαθείς να εξισώσεις την απόπειρα δολοφονίας με όχημα με την παραβίαση κόκκινου, είσαι ή ηλίθιος ή μαλάκας, είτε το καταλαβαίνεις είτε όχι. Σίγουρα δεν είσαι ηλίθιος, οπότε αυτό αφήνει το δεύτερο σαν επιλογή. Αυτό δεν σημαίνει ότι είσαι γενικά μαλάκας σαν άνθρωπος, αλλά ότι συμπεριφέρεσαι σαν μαλάκας στο πλαίσιο αυτής της συζήτησης. Ελπίζω να χρησιμοποιήσεις αυτήν την παρατήρηση για να αντιληφθείς το φάουλ. Στόχος μου δεν είναι η προσβολή. Βασικά προσδοκώ, δεν ελπίζω. Ή μάλλον ελπίζω αλλά δεν πιστεύω.
Καταρχήν αντιλαμβάνομαι ότι όταν αποκαλείς κάποιον μαλάκα δις σε μία παράγραφο δεν το κάνεις για να τον προσβάλεις στη Χελετζένεια άβυσσο που έχεις για λογική όταν ο εγωισμός σου αναλαμβάνει τα ηνία εκπροσώπησης του εαυτού σου. Και φυσικά αντιλαμβάνομαι ότι όταν κάποιος διαφωνεί μαζί σου πρέπει να έχει πρόβλημα. Αλλιώς δεν θα διαφωνούσε εξαρχής...

Στο προκείμενο της συζήτησης:
1) Το γεγονός ότι προσπαθείς να αναγάγεις την κάθε καταδίωξη σε απόπειρα δολοφονίας δείχνει σοβαρό πρόβλημα αντίληψης και κατηγοριοποίησης των ζητημάτων.
2) Το γεγονός ότι η κλιμάκωση της καταδίωξης δεν εξαρτάται από τη μία μόνο πλευρά φαίνεται να μην περνά από το υπέροχο αυτό κεφάλι που έχεις πάνω από τους ώμους σου.
3) Ξαναδιάβασε παραπάνω όσα έγραψα γιατί κόλλησες σε μία συγκεκριμένη λέξη, τυφλώθηκες κι άφησες μία ολόκληρη παράγραφο να περάσει έτσι.
stavmanr έγραψε:
08 Δεκ 2022, 21:24
Στο νομικό μας δίκαιο, η παράβαση του ΚΟΚ δεν σημαίνει εκτέλεση.
Άσχετη πληροφορία. Δεν είναι σχετική με το νήμα.

Ούτε ο πυροβολισμός από όργανο της αρχής που έχει άδεια από την πολιτεία να οπλοφορεί συνεπάγεται εκτέλεση. Για κάποιον λόγο φέρει όπλο. Κάθε φορά που το χρησιμοποιεί δεν είναι εκτέλεση
Ο λόγος για τον οποίο φέρει όπλο είναι ακριβώς αυτός για τον οποίο κατηγορείται για ανθρωποκτονία. Δεν φέρει όπλο για να σηκώνει την κάννη και να ρίχνει στα κούτελα των άλλων.
Για να τελειώνουμε: πολύ καλά έκαναν και τον κυνήγησαν, αυτή είναι η δουλειά τους. Αυτός έπρεπε να σταματήσει. Όχι μόνο δεν σταμάτησε αλλά προσπάθησε να τους δολοφονήσει. Καλώς τού έριξαν. Τέλος, δεν ήταν άοπλος. Οδηγούσε όχημα.
Για να τελειώνουμε: ορθώς ξεκίνησαν την καταδίωξη δεδομένου ότι έλαβαν καταγγελία από το βενζινοπώλη.
Όλα τα υπόλοιπα δείχνουν σοβαρές παραλείψεις, προβλήματα εκπαίδευσης και έναν νεκρό πολίτη με σφαίρα στο κούτελο.
Επιπλέον, το επιχείρημα που διαβάσαμε και πάλι από νωρίς στο διάλογο ήταν αν ήξεραν ότι πρόκειται για ρομά.
Το τηλεφώνημα του υπάλληλου του βενζινάδικου στην αστυνομία ξεκαθάρισε κι αυτό:
το ήξεραν από την πρώτη στιγμή.
Δεν θα μπω στην διαδικασία να ασχοληθώ με τις ασυναρτησίες για το ποιος δημιούργησε κίνδυνο.
Δεν περίμενα να ασχοληθείς με ουσιαστικά ζητήματα βασικής εκπαίδευσης των αστυνομικών, πρωτοκόλλων καταδίωξης προκειμένου να κρατηθούν ασφαλείς όλοι, από όλες τις πλευρές της εκάστοτε καταδίωξης.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θα παίζατε εξομοιωτή γύφτου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2022, 22:49

Τι πρωτόκολλων καταδίωξης, μωρέ; Πας καλά; Στον ροδαλό κόσμο σου η καταδίωξη γίνεται με παρακολούθηση από τα δύο χιλιόμετρα και περιμένουν πότε θα βγει από το όχημα για να τον ρωτήσουν αν θέλει να απλώσει ευγενικά τα χέρια για να τον συλλάβουν;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Θα παίζατε εξομοιωτή γύφτου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Δεκ 2022, 22:56

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2022, 22:49
Τι πρωτόκολλων καταδίωξης, μωρέ; Πας καλά; Στον ροδαλό κόσμο σου η καταδίωξη γίνεται με παρακολούθηση από τα δύο χιλιόμετρα και περιμένουν πότε θα βγει από το όχημα για να τον ρωτήσουν αν θέλει να απλώσει ευγενικά τα χέρια για να τον συλλάβουν;
Πάμε τώρα σε καταδικαστική απόφαση από την ΕΕ στην ελληνική πολιτεία , για καταδίωξη της αστυνομίας με πυρά:
https://www.avgi.gr/sites/default/files ... %CE%97.pdf
"(...) Αυτό που έχω κατά νου είναι η διαπίστωση της πλειοψηφίας ότι το Κράτος δεν εκπλήρωσε την υποχρέωσή του να εξασφαλίσει την προστασία του δικαιώµατος του προσφεύγοντος στη ζωή από το νόµο.

(...)
ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ
Στρασβούργο, 20.12.2004
(υπογραφή)
Πωλ ΜΑΧΟΝΥ, Γραµµατέας του Τµήµατος"
* Οι αστυνομικοί ισχυρίζονταν τα ίδια πάνω κάτω που ισχυρίζονται πάντοτε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ξέρω ότι και πάλι θα ξεροκεφαλιάσεις, αλλά θα συνεχίσω να σου δίνω στοιχεία επειδή ξέρω επίσης ότι πιάνουν τόπο. Όταν ηρεμείς τα κατανοείς.

κλαίων ως πόστερ
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: 27 Νοέμ 2022, 06:05
Phorum.gr user: όνομα χρήστη

Re: Θα παίζατε εξομοιωτή γύφτου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κλαίων ως πόστερ » 08 Δεκ 2022, 23:00

stavmanr έγραψε:
08 Δεκ 2022, 22:56
αλλά θα συνεχίσω να σου δίνω στοιχεία επειδή ξέρω επίσης ότι πιάνουν τόπο. Όταν ηρεμείς τα κατανοείς.

στα τσακίδια και συ και τα στοιχεία
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Δεκ 2022, 00:54
Αν έχεις 7 φίλους και παραγγείλεις ή φτιάξεις πίτσες, χωρίς να φας κι εσύ, είσαι ο μαλάκας της παρέας

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Θα παίζατε εξομοιωτή γύφτου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2022, 23:32

stavmanr έγραψε:
08 Δεκ 2022, 22:56
hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2022, 22:49
Τι πρωτόκολλων καταδίωξης, μωρέ; Πας καλά; Στον ροδαλό κόσμο σου η καταδίωξη γίνεται με παρακολούθηση από τα δύο χιλιόμετρα και περιμένουν πότε θα βγει από το όχημα για να τον ρωτήσουν αν θέλει να απλώσει ευγενικά τα χέρια για να τον συλλάβουν;
Πάμε τώρα σε καταδικαστική απόφαση από την ΕΕ στην ελληνική πολιτεία , για καταδίωξη της αστυνομίας με πυρά:
https://www.avgi.gr/sites/default/files ... %CE%97.pdf
"(...) Αυτό που έχω κατά νου είναι η διαπίστωση της πλειοψηφίας ότι το Κράτος δεν εκπλήρωσε την υποχρέωσή του να εξασφαλίσει την προστασία του δικαιώµατος του προσφεύγοντος στη ζωή από το νόµο.

(...)
ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΟ ΑΚΡΙΒΕΣ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟ
Στρασβούργο, 20.12.2004
(υπογραφή)
Πωλ ΜΑΧΟΝΥ, Γραµµατέας του Τµήµατος"
* Οι αστυνομικοί ισχυρίζονταν τα ίδια πάνω κάτω που ισχυρίζονται πάντοτε σε τέτοιες περιπτώσεις.

Ξέρω ότι και πάλι θα ξεροκεφαλιάσεις, αλλά θα συνεχίσω να σου δίνω στοιχεία επειδή ξέρω επίσης ότι πιάνουν τόπο. Όταν ηρεμείς τα κατανοείς.
Άλλ' αντ' άλλα, της Παρασκευής το γάλα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48656
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Θα παίζατε εξομοιωτή γύφτου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 08 Δεκ 2022, 23:35

Μου το γαμήσατε το νήμα. :011:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

giotis2005
Δημοσιεύσεις: 692
Εγγραφή: 24 Ιαν 2023, 12:48
Phorum.gr user: Giotis2023

Re: Θα παίζατε εξομοιωτή γύφτου?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giotis2005 » 13 Σεπ 2023, 10:07

Ομολογώ ότι δεν διάβασα όλες τις προηγούμενες σελίδες, αλλά νομίζω ότι θα ταίριαζε ένα παιχνίδι εξομοιωτή συνομωσιολόγου!
Προσπαθείς να καταπολεμήσεις ότι ΛΟΑΤΚΙ, αλλη φυλή εκτός από την δική σου( που μπορεί να είσαι και γύφτος, αλλά να νομίζεις ότι είσαι Ελληνας γιατί πιστεύεις ότι έχεις πρόγονο τον Μ. Αλέξανδρο(φυσικά κάνοντας τον σταυρό σου).
Βραβείο θα πάρει όποιος εξαφανίσει του περισσότερους GAY, μουσουλμάνους κτλ κτλ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών