Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 02 Δεκ 2022, 15:21

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
02 Δεκ 2022, 15:18
George_V έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:38
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:12
και η blizzard στο wow έχει βγάλει από το character creation την επιλογή φύλου (male - female) και την έχει αντικαταστήσει από την επιλογή "body type" (body type 1 - body type 2) που αντιστοιχεί σε άντρα και γυναίκα αντίστοιχα
....
μιλάμε για τη μαλακία στο απόγειό της
George_V
A προσφατα εγινε αυτο?

Εχω να παιξω WoW εδω και 6-7 μηνες.
πρέπει να είναι κάνας χρόνος σίγουρα
μπορεί να μην το πρόσεξες
Iσως αλλα αν θυμαμαι καλα πρεπει να υπηρχαν ακομα τα συμβολα του αρσενικου και θηλυκου στο αρχικο μενου. Αλλα δε δινω και πολυ σημασια σε αυτα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Δεκ 2022, 18:35

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:59
Δημοκράτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 13:50
Ναι υπάρχει λόγος που η εταιρία πάει για φούντο αρκετά χρόνια τώρα και έχει άμεση σχέση με αυτές τις μαλακίες
Φούντο εννοείς οικονομικά, ή απλά ότι πέφτει στα μάτια σου;
Εικόνα
Εικόνα
https://investor.hasbro.com/news-releas ... earnings-0
Οχιη hasbro άνθρωπε μου, αυτή είναι μονοπώλιο πλέον στην Δυση, τι λεφτά να χάσει; το magic the gathering και ότι έχει σχέση με την Wizards of the coast

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42992
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Δεκ 2022, 18:36

Δημοκράτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 18:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:59
Δημοκράτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 13:50
Ναι υπάρχει λόγος που η εταιρία πάει για φούντο αρκετά χρόνια τώρα και έχει άμεση σχέση με αυτές τις μαλακίες
Φούντο εννοείς οικονομικά, ή απλά ότι πέφτει στα μάτια σου;
Εικόνα
Εικόνα
https://investor.hasbro.com/news-releas ... earnings-0
Οχιη hasbro άνθρωπε μου, αυτή είναι μονοπώλιο πλέον στην Δυση, τι λεφτά να χάσει; το magic the gathering και ότι έχει σχέση με την Wizards of the coast
Το λινκ που έβαλα, και τα screenshots που έβαλα, κάνουν breakdown για τη WotC χωριστά. Δεν το βλέπεις;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3294
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Δεκ 2022, 18:40

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 18:36
Δημοκράτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 18:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:59

Φούντο εννοείς οικονομικά, ή απλά ότι πέφτει στα μάτια σου;
Εικόνα
Εικόνα
https://investor.hasbro.com/news-releas ... earnings-0
Οχιη hasbro άνθρωπε μου, αυτή είναι μονοπώλιο πλέον στην Δυση, τι λεφτά να χάσει; το magic the gathering και ότι έχει σχέση με την Wizards of the coast
Το λινκ που έβαλα, και τα screenshots που έβαλα, κάνουν breakdown για τη WotC χωριστά. Δεν το βλέπεις;
Μπορεί για τον bro 1B USD σε revenue 2 χρόνια νωρίτερα από ότι περιμένανε και +36% EBITDA να μην είναι κάτι το ιδαίτερο.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Δεκ 2022, 18:42

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 18:36
Δημοκράτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 18:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 14:59

Φούντο εννοείς οικονομικά, ή απλά ότι πέφτει στα μάτια σου;
Εικόνα
Εικόνα
https://investor.hasbro.com/news-releas ... earnings-0
Οχιη hasbro άνθρωπε μου, αυτή είναι μονοπώλιο πλέον στην Δυση, τι λεφτά να χάσει; το magic the gathering και ότι έχει σχέση με την Wizards of the coast
Το λινκ που έβαλα, και τα screenshots που έβαλα, κάνουν breakdown για τη WotC χωριστά. Δεν το βλέπεις;
https://www.belloflostsouls.net/2022/10 ... in-q3.html

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24774
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 02 Δεκ 2022, 18:44

δεν έχουμε 2021, ο κόσμος δεν είναι κλεισμένος σπίτι του πλέον

οκ ο κόσμος των ανθρώπων, στην Κίνα έχει ακόμα λοκνταουν

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3294
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Δεκ 2022, 18:48

Δημοκράτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 18:44
δεν έχουμε 2021, ο κόσμος δεν είναι κλεισμένος σπίτι του πλέον

οκ ο κόσμος των ανθρώπων, στην Κίνα έχει ακόμα λοκνταουν
Παντώς στο report του Q3 που αναφέρει το άρθρο που έκανες link:
For the full-year, on a constant currency basis, we expect high-single digit revenue growth behind a strong MAGIC: THE GATHERING tabletop release schedule for the fourth quarter. Operating profit margin is expected to be at or above 40%, down from 42.5% for full-year 2021, as we continue investing for long term growth in these valuable brands.
που δεν νομίζω ότι είναι καθόλου παράλογη πρόβλεψη. Από προκύπτει ότι πάνε για φούντο; Λογικά Q2 του 2023 θα βγάλουν και το LotR set και παίζει να χτύπησουν ιστορικά records στα πάντα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 02 Δεκ 2022, 18:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42992
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Δεκ 2022, 18:48

Δημοκράτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 18:42
Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 18:36
Δημοκράτης έγραψε:
02 Δεκ 2022, 18:35

Οχιη hasbro άνθρωπε μου, αυτή είναι μονοπώλιο πλέον στην Δυση, τι λεφτά να χάσει; το magic the gathering και ότι έχει σχέση με την Wizards of the coast
Το λινκ που έβαλα, και τα screenshots που έβαλα, κάνουν breakdown για τη WotC χωριστά. Δεν το βλέπεις;
https://www.belloflostsouls.net/2022/10 ... in-q3.html
Αυτό είναι για ένα quarter. Ο αρχικός ισχυρισμός σου ήταν ότι "πάει για φούντο εδώ και χρόνια", οπότε πρέπει να δούμε σε μεγαλύτερο βάθος, εκτός αν προτίθεσαι να παραδεχτείς ότι ο ισχυρισμός ήταν λάθος και κάνεις νέο. Εγώ βλέπω ότι τα τελευταία χρόνια είναι σε ανοδική πορεία και όχι σε καθοδική.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5235
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 02 Δεκ 2022, 18:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Δεκ 2022, 13:43
Καραμελίτσα έγραψε:
02 Δεκ 2022, 13:17
Οι κατασκευαστές του Dungeons & Dragons δεν θα χρησιμοποιούν πλέον τον όρο «φυλή» στους κανόνες και τα υλικά που περιγράφουν τους κατοίκους των φανταστικών τους κόσμων. Το "είδος (""Species") είναι πλέον ο λειτουργικός όρος, δήλωσε την Πέμπτη οι Wizards of the Coast.

«Καταλαβαίνουμε ότι η «φυλή» είναι ένας προβληματικός όρος που είχε προκαταλήψεις μεταξύ των ανθρώπων του πραγματικού κόσμου και των λαών φαντασίας των κόσμων D&D», έγραψε το στούντιο στο D&D Beyond, την διαδικτυακή πύλη και βιτρίνα για παίκτες Dungeons & Dragons. «Η χρήση του όρου στο D&D και σε άλλα δημοφιλή IP έχει εξελιχθεί με την πάροδο του χρόνου. Τώρα είναι η ώρα για την επόμενη εξέλιξη».

Η αλλαγή έρχεται τρεις μήνες αφότου το Wizards of the Coast ζήτησε συγγνώμη από τους παίκτες του Spelljammer: Adventures in Space για την απεικόνιση των κανόνων του ενός εξωγήινου είδους που πολλοί βρήκαν ότι ήταν μια ρατσιστική καρικατούρα. Στη συνέχεια, τον Νοέμβριο, η Wizards ανακοίνωσε ότι θα συνεργαστεί με «πολλαπλούς εξωτερικούς πολιτιστικούς συμβούλους» για να ελέγξει το νέο υλικό πριν από τη δημοσίευσή του.

Γενικότερα, οι παίκτες του D&D και οι λάτρεις των ταινιών και μυθιστορημάτων φαντασίας έχουν υπολογίσει την προβληματική ιστορία των αγαπημένων τους franchise να συσχετίζουν ορισμένα μη ανθρώπινα είδη - συνήθως κακοποιούς ή τα τσιράκια τους - με ρατσιστικά στερεότυπα. Ο συγγραφέας και σχεδιαστής παιχνιδιών James Mendez Hodes σημείωσε, το 2019, ότι «Οι D&D, όπως ο [J.R.R.] Tolkien, κάνουν την ένοια της φυλής πραγματική εντός του παιχνιδιού, εφαρμόζοντας αμετάβλητους τροποποιητές στις βαθμολογίες ικανότητας χαρακτήρων».
https://www.polygon.com/23488097/dungeo ... hed-arcana

Αυτό τώρα βγάζει νόημα; Εϊναι χειρονομία αρετής ή ιδεολογική βλακεία;
Βγάζει περισσότερο νόημα απ' ότι πριν. Οι άνθρωποι και τα ορκ σαφώς είναι διαφορετικά είδη, όχι διαφορετικές φυλές του ίδιου είδους.
Το ερώτημα είναι πως θα πουν τα subraces, π.χ. High Elf, Wood Elf, Dark Elf.
:+1: Dark Elf lives matter
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23280
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 02 Δεκ 2022, 19:34

Είδη είναι κανονικά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11932
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 02 Δεκ 2022, 19:39

Είχε κάνει και η ΕΑ κάτι τέτοια το BF V και πήγε άπατο.
Περισσότερος κόσμος γύρισε και παίζει Battlefield 1 παρά τα 2 τελευταία.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23483
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 09 Φεβ 2023, 16:55

Toxic gaming tackled by Ubisoft's unique police alert system
https://www.bbc.com/news/entertainment-arts-64476762
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23280
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 15 Φεβ 2023, 18:22

Τα παιχνίδια ρόλων, είναι το ξεβράκωμα του φεμινισμού 4ου κύματος.

Οι γυναικείοι χαρακτήρες έχουν ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες δυνάμεις με τους αντίστοιχους ανδρικούς. Αυτό έχει γαλουχήσει μια ολόκληρη γενιά στην ιδέα ότι άντρες και οι γυναίκες είναι ισης δύναμης, επομένως και βαρύτητας.

Από την άλλη όμως, βλέπεις ας πούμε τον βασιλιά ή τον στρατηγό, να μιλάνε το ίδιο απότομα σε όλους τους χαρακτήρες (δεν γλυκαίνει η φωνή τους από τα θέλγητρα της υπεργκομενάρας με τα δωδεκάποντο).

Αυτό γαλουχεί τις γενιές στην ιδέα ότι άντρες και γυναίκες έχουν τις ΙΣΕΣ υποχρεώσεις.

Το ξύλο της αρκούδας που θα φάει ο άντρας από τους εχθρούς, το ίδιο ακριβώς ξύλο θα το φάει και η γυναίκα.

Δε θα δεις το στερεότυπο του "καλού κοριτσιού" που τους δέρνει όλους, αλλά που η ίδια δεν αποκτά ούτε γρατσουνιά, όπως συμβαίνει στις ταινίες της ντίσνευ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19784
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 15 Φεβ 2023, 19:05

Σαν παίκτης D&D εδώ και πολλά χρόνια το έχω συζητήσει το θέμα με τους συμπαίκτες μου και όλοι λέμε ακριβώς το ίδιο: Απλά δεν αγοράζουμε υλικό με αυτές τις παπαριές, υπάρχει τόσο πολύ παό το παρελθόν που μπορούμε να παίζουμε για 10 ζωές ακόμα και χωρίς αυτοσχεδιασμό, που επίσης λύνει το πρόβλημα από μόνος του. Ας κάνουν ότι νομίζουν, το μόνο πράγμα που έχουν στα χέρια τους αυτήν την στιγμή και όντως μετρά γιατί δεν υπάρχει κάποιο άλλο αντίστοιχα καλό είναι η διαδικτυακή τους πλατφόρμα.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27242
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Αγώνας εναντίον του ρατσισμου στα παιχνιδια ρόλων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Φεβ 2023, 19:16

Green Dragon έγραψε:
15 Φεβ 2023, 19:05
Σαν παίκτης D&D εδώ και πολλά χρόνια το έχω συζητήσει το θέμα με τους συμπαίκτες μου και όλοι λέμε ακριβώς το ίδιο: Απλά δεν αγοράζουμε υλικό με αυτές τις παπαριές, υπάρχει τόσο πολύ παό το παρελθόν που μπορούμε να παίζουμε για 10 ζωές ακόμα και χωρίς αυτοσχεδιασμό, που επίσης λύνει το πρόβλημα από μόνος του. Ας κάνουν ότι νομίζουν, το μόνο πράγμα που έχουν στα χέρια τους αυτήν την στιγμή και όντως μετρά γιατί δεν υπάρχει κάποιο άλλο αντίστοιχα καλό είναι η διαδικτυακή τους πλατφόρμα.
Νομιζω οτι πρεπει να μαζευτουμε ως Πχορουμε και να κανουμε ενα DnD παιχνιδι καποια στιγμη.

Αν μη τι αλλο θα κλασουμε στα γέλια. :003:
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών