RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 27 Ιαν 2019, 16:14

Silent Hill δύσκολο να δούμε. Η Konami ακολουθεί άλλη πορεία πια, βγάζει μόνο ποδοσφαιράκια και παιχνίδια τζόγου.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 27 Ιαν 2019, 16:18

Απελυσε και τον hideo kojima = rip metal gear series .

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 27 Ιαν 2019, 16:38

Όποιος τα κατεβάζει πλέον από torrents είναι αδαής. Τα βρίσκεις σε εξευτελιστικές προσφορές πλέον κάτω από 15 ευρώ. Έχω σταματήσει να παίζω πειρατικά παιχνίδια εδώ και χρόνια. Βαρέθηκα ασυμβατότητες των cracks με τα patches. Πλέον σε steam, gog, epic games clients κτλ έχω πάνω από 400 τίτλους από σύγχρονους μέχρι παλιούς.

Τα χριστούγεννα αγόρασα την Ultimate έκδοση του AC Odyssey μόλις 19,90 ευρώ από 60+ που κοστίζει σήμερα. Πάντα την παραμονή πρωτοχρονιάς έχουν προσφορές πολλοί διαδικτυακοί πωλητές...
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 27 Ιαν 2019, 17:26

taliban έγραψε:
27 Ιαν 2019, 14:48
The Great Leader έγραψε:
27 Ιαν 2019, 13:16
taliban έγραψε:
26 Ιαν 2019, 11:50
Το σκέφτομαι.
Το παλιό το είχα λιώσει.
Αξίζει ή θα μου χαλάσει την ανάμνηση που έχω απ το παλιό ;
Αν το παίξει κάποιος να μου πει.
Εγώ θα το τιμήσω, μόλις πέσει λίγο η τιμή για PS4. To Resident Evil 2 ήταν το πρώτο παιχνίδι που πήρα για Playstation, οπότε για συναισθηματικούς λόγους, θα το αγοράσω και μόνο λιώσιμο σε κονσόλα.
Το πήρα, δεν άντεξα. :lol:
Οταν ειχε βγει το RE2 τα τρισδιαστατα παιχνιδια ηταν ακομα σε ενα επιπεδο πρωιμης αναπτυξης σε οτι αφορα τα γραφικα, το gameplay, την ατμοσφαιρα και την αποδοση ενος ρεαλιστικου/κινηματογραφικου κλιματος. Μιλαμε για ps1 εποχες, τα περισσοτερα απο εκεινα τα games εχουν γερασει φρικτα για τα σημερινα δεδομενα. Το RE2 τοτε και με εκεινα τα μεσα, ειχε καταφερει μεσα σπο πολυ συγκεκριμενους τροπους να παει πολλα βηματα μπροστα τον ρεαλισμο των games, να βγαλει ενα γνησιο survival horror συναισθημα (φυσικα πρωτα το εκανε το re1).
Εδω λοιπον εχουμε το εξης. Οτι δεν μπορουσαν να κανουν στο επακρο εκεινα τα παιχνιδια, εκεινο τον καιρο παρ ολο που καταφεραν πολλα και ξεχωρισαν απο το πληθος, ερχεται η capcom πολυ συνειδητα και το κανει σημερα με το RE2 remake (κατι που το εκανε επισης πολυ επιτυχημενα και το remake του πρωτου). Το RE2 οπως ηδη θα εχεις διαπιστωσει ειναι ενα πιστο αριστουργημα του RE2 το οποιο αποδεικνυει το ποσο μπροστα ηταν απο τοτε σαν ιδεα αυτα τα παιχνιδια. Εμενα μου δημιουργει την αισθηση οτι παιζω τη ρεαλιστικη και πλεον ολοκληρωμενη εκδοχη ενος κινηματογραφικου παιχνιδιου του 1998. Δεν χρειαζεται να ωραιοποιησω τιποτα με τη φαντασια μου, δεν χρειαζεται να κανω καμια υποχωριση γιατι δεν υπαρχουν οι τεχνικες δυνατοτητες. Ειναι το ακριβως ιδιο RPD μονο που αυτη τη φορα ειναι πραγματικο και ανοιγεται πληρως μπροστα σου. Ειναι κατι αντιστοιχο με το να γινεται το αγαπημενο σου βιβλιο ταινια.
Κρατησαν μεχρι και τα μικρα σεναριακα μη-ρεαλιστικα λαθακια της εποχης αθικτα (παρτυ απο το τμημα για την αφιξη ενος νεου αστυνομικου :P /μπερδεμενη ρυμοτομια γυρω και κατω απο το αστυνομικο τμημα) και τα δεσαν με την ιστορια. Οσον αφορα τη ρυμοτομια, πρεπει να λαβουμε υποψην μας οτι τοτε δεν υπηρχαν αλλα κινηματογραφικα παιχνιδια και οι κανονες ηταν πολυ ελαστικοι, οποτε ο σκοπος της ομαδας ηταν να δωσουν οσο το δυνατον περισσοτερα ατμοσφαιρικα περιβαλοντα ακομα και αν αυτο βασιζονταν σε μη ρεαλιστικη αποδοση ενος οικοδομικου τετραγωνου. Ακομα και ιδιο το αστυνομικο τμημα ηταν πολυ πιο ρεαλιστικο στην πρωτη εκδοχη του παιχνιδιου το 1998 (το πλεον γνωστο σαν resident evil 1.5) με συγχρονους χωρους και δωματια που ομως απορριφθηκε σαν ιδεα απο τον mikami γιατι παραηταν ενα απροσωπο οργανικο κτηριο απο μπετον που δεν δημιουργουσε την καταλληλη ατμοσφαιρα τρομου.
Η ομαδα που εφτιαξε το RE2 ηξερε ακριβως τι πρεπει να κανει. Εχω εντυπωσιαστει με το ποσο συνειδητα και ευστοχα εχουν δουλεψει πανω στο παιχνιδι, ακομα και στα τοτε λαθη του. Το αποτελεσμα ειναι απολυτα εντυπωσιακο. Το παιχνιδι δεν ειναι απλα αριστουργημα αλλα αποτελει και σταθμο και οδηγο στο πως πρεπει να φτιαχνει καποιος ενα remake.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9983
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 27 Ιαν 2019, 19:55

Νon4me έγραψε:
27 Ιαν 2019, 16:18
Απελυσε και τον hideo kojima = rip metal gear series .
Tο μόνο καλύτερο από το resident
Το έχω και για ήχο κλήσης. :)
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 27 Ιαν 2019, 20:00

Πάντως δεν είναι όλα τα remake πετυχημένα...

Περιμένω πως και πως το remake στα δύο πρώτα Command & Conquer, Tiberian Dawn και Red Alert, αλλά και στα Warcraft I και II...
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 27 Ιαν 2019, 20:11

1 και 2 δύσκολο να δούμε πριν φανεί η υποδοχή που θα έχει το Warcraft 3 Reforged.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Ιαν 2019, 20:15

MiGiSukhoI έγραψε:
27 Ιαν 2019, 20:00
Πάντως δεν είναι όλα τα remake πετυχημένα...

Περιμένω πως και πως το remake στα δύο πρώτα Command & Conquer, Tiberian Dawn και Red Alert, αλλά και στα Warcraft I και II...
Στο ρεντ αλέρτ με ποιους παίζεις;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 27 Ιαν 2019, 23:00

Δεν χρειάζεται απάντηση...

Πάντως τα έχω τερματίσει όλα της σειράς με όλους... Ακόμα και το άθλιο Generals...
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 27 Ιαν 2019, 23:03

Τα Warcraft αν και τα είχα όλα γνήσια, τότε που τα έβρισκες full boxed στο eBay πάμφθηνα, μόλις πέρσι τα τερμάτισα...
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29822
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 27 Ιαν 2019, 23:11

Ρε χαλβαδες αυτό είναι νήμα για RE


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 27 Ιαν 2019, 23:20

Εγώ έγραψα ότι προτιμώ τα πρωτότυπα...
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 27 Ιαν 2019, 23:34

MiGiSukhoI έγραψε:
27 Ιαν 2019, 23:00
Δεν χρειάζεται απάντηση...

Πάντως τα έχω τερματίσει όλα της σειράς με όλους... Ακόμα και το άθλιο Generals...
Παίρνεις τους συμμάχους και χάνεις;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 28 Ιαν 2019, 07:56

Όχι λέμε. Απλά δεν τους συμπαθώ. Μόνο την Tanya, τους γιατρούς και τους κλέφτες...
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1060
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: RESIDENT EVIL 2 - REMAKE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 29 Ιαν 2019, 01:02

Hardcore επιπεδο

Αρχιζω το παιχνιδι και το πρωτο ζομπι που βρισκω στην εισαγωγη με καθαριζει γυρω στις 5 φορες πριν καταλαβω ακριβως τι πρεπει να κανω και που να παω. Ενταξει λεω. Ψαρωτικη αρχη.....
SpoilerShow
Μπαινω στο αστυνομικο τμημα. Περνω μια ανασα, θαυμαζω με την ησυχια μου την κεντρικη σαλα. Αποφασιζω οτι ειναι ωρα να μπω στο παιχνιδι και μπουκαρω κατω απο την μονη μισανοικτη πορτα. Σκοταδι. Ακουω μια φωνη. Παω προς τα κει. Δεν προλαβαινω να τον σωσω συμφωνα με την ιστορια και βγαινω απο το δωματιο. Εκει ειναι που σκανε τα πρωτα δυο ζομπι του main game. Κουνανε την κεφαλα τους τυχαια απο δω κι απο κει. τεσσερις- πεντε σφαιρες πανε στου καραγκιοζη το γαμο. Στοχευω κεφαλι, σιγουρα πραγματα, γρηγορες λυσεις. Το πρωτο τρωει μια, δυο, τρεις, τεσσερις, πεντε στο κεφαλι. Μενει ακομα ορθιο. Το δευτερο με εχει ηδη πλησιασει και με ενα δαγκωμα μου κατεβαζει την μιση ενεργεια.
Εκει καταλαβαινω πως εχουν τα πραγματα.....
Τρεχω απο δωματιο σε δωματιο μαζευοντας κακην κακως οτι προλαβω. Το καθε ζομπι στο δρομο ειναι ενας αποφασισμενος απεθαντος τραμπουκος. Ειναι ο σατανικος αναβολιασμενος κλωνος των παλιων καλων αβουλων ζομπι του 2. Προσπαθω να απομνημονευσω το χαρτη. Η καθε κινηση ειναι ρισκο. Η καθε "επιτυχημενη" διαδρομη οδηγει αναποφευκτα σε σοβαρες απωλειες. Ζυγιζω συνεχως τις ζημιες. Μετραω τα ink ribbons μου. Δε με περνει για επιπολαια save. Δε με περνει να χασω αντικειμενα πραγμα που με οδηγει πισω σε σκοτεινους και επικινδυνους διαδρομους που δεν θελω να ξαναεπισκευτω.
SpoilerShow
Καπου σε ολα αυτα, εμφανιζεται και το πρωτο licker. Τουλαχιστον λεω ειναι τυφλο. Τεσσερις πεντε προσπαθειες να περασω απο διπλα του στα πολυ μουλωχτα καταληγουν σε ενα μακελειο διαρκειας τριων δευτερολεπτων. Ο διαδρομος (οπως ολοι οι χωροι στο παιχνιδι) ειναι στενος και το licker απροβλεπτο στις κινησεις του. Πρεπει να τελειωνουμε με αυτο το εμποδιο, σκεφτομαι. Περνω την καραμπινα και τις σφαιρες. Το παιζω στα ισια. Αδειαζω πανω του ενα, δυο, τρια, πολυτιμα και δυσευρετα φυσιγγια. Κανει ενα σαλτο και μου κατεβαζει σχεδον ολη την ενεργεια. Συνεχιζω με την τεραρτη, την πεμπτη, την εκτη βολη. Αποφασιζει να πεθανει. Αποφασιζω να ξαναφορτωσω το προηγουμενο save.
Ναι ρε Capcom!!!! Αυτο ειναι Resi!!!!!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών