Now playing.

Παιχνίδια ρόλων, ηλεκτρονικά, PC games/consoles, cheats, συζητήσεις και σχολιασμοί
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Νοέμ 2022, 17:56

Καλά παιχνιδάκια τα BG, τα IWD και το Torment. Τα έπαιξα όλα πριν... 10-12 χρόνια. Έχω και τα enhanced editions, ίσως κάποτε τα ξαναπαίξω.

Κρίμα που το IWD2 δεν απέκτησε επίσημη enhanced έκδοση επειδή έχει χαθεί το source code. Είχε καλή ιστορία.

Θυμάμαι ακόμα το εξαιρετικό soundtrack που είχαν όλα τους, που και που ακόμα τα ακούω.

Από μάχες θυμάμαι μία δύσκολη με κάτι adventurers στο IWD2 (νομίζω είναι αυτή για το Holy Avenger) και την μάχη με την ομάδα του Ντρίζτ στο BG2...

Θυμάμαι και έναν δύσκολο αντίπαλο προς το τέλος του IWD2 που με διέλυσε 5-6 φορές, μέχρι που του έριξα ένα τυχαίο disintegrate και πέθανε αυτόματα.

Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Νοέμ 2022, 18:03

Δημοκράτης έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 17:53
Yochanan έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 16:57
AlienWay έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 16:48


:003:
Το επαιζα σολο, χωρις παρτυ, ενας μοναχικός μαγος με ολα τα σπελζ και το εξ πι. και ρινγκ οφ κανγκ. γιατι το αξιζω
δεν παίζει να το τελείωσες με έναν χαρακτήρα και ειδικά μάγο. Καταρχάς το παιχνίδι είχε ανώτερο λέβελ που μπορούσες να φτάσεις το 20 αν θυμάμαι καλά και στο τέλος ο ιερόνικους είχε τόσο magic resistance που μόνο τα magic misles παιρνούσαν
to finall boss de thimamai pos to teleiosa alla gia to cap eixa patch poy to ebgaze opote eftana lvl 40+
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Νοέμ 2022, 18:04

ton character ton eixa kai sto expansion
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Νοέμ 2022, 18:06

Νομίζω πως έχοντας εγκατεστημένα τα expansions, το cap level ανέβαινε και στο base game.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Νοέμ 2022, 18:08

Yochanan έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 16:57
AlienWay έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 16:48
Δημοκράτης έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 16:22


άργησες μόνο 22 χρόνια :lol:
:003:
Το επαιζα σολο, χωρις παρτυ, ενας μοναχικός μαγος με ολα τα σπελζ και το εξ πι. και ρινγκ οφ κανγκ. γιατι το αξιζω
Εγώ τον καιρό που είχε βγει έπαιζα ξανά και ξανα το diablo 2, γι αυτό το έχασα. :003:
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Νοέμ 2022, 18:12

taliban έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 17:47
sys3x έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 16:59
taliban έγραψε:
06 Νοέμ 2022, 21:50
Τελείωσα το Valhalla. Τώρα θα πιάσω το RDR2 το οποίο το έχω αφήσει στο 50%.
Ώρα να κλείνουν οι εκκρεμότητες.
Ταλ, έχω ολοκληρώσει το main storyline του dg, πολύ ωραίο παιγνιδάκι. Έχουνε μείνει μερικές αποστολές ακόμη και μετά θα πάρω αμπάριζα όλες τις ορδές που μείνανε.
Εσύ μέχρι που το έπαιξες - παίζεις; βγήκες στο κυνήγι για τις ορδές;
Όχι το άφησα στην αρχή. Τελειώνω το Cyberpunk και μετά είναι το επόμενο.
Από το 1.7 κ μετά έχει ψιλοστρώσει το cb, έχει καιρό που το "μηδένησα" πάντως.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Νοέμ 2022, 18:12

Λεγεών έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 17:56
Καλά παιχνιδάκια τα BG, τα IWD και το Torment. Τα έπαιξα όλα πριν... 10-12 χρόνια. Έχω και τα enhanced editions, ίσως κάποτε τα ξαναπαίξω.

Κρίμα που το IWD2 δεν απέκτησε επίσημη enhanced έκδοση επειδή έχει χαθεί το source code. Είχε καλή ιστορία.

Ναι, όντως κι αυτό το έπαιξα πρόσφατα. Δεν πειράζει που δεν έχει ΕΕ γιατί έτσι κι αλλιώς τα ΕΕ τα παίζω με zoom in ώστε να είναι σαν τα ορίτζιναλ. Πάντως το IWD 1, το παράτησα κατά το τέλος σε μία πολύ δύσκολη μάχη. Το 2 μου είχε φανεί πιο καλό (κι ας μην είχε ΕΕ).
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 30 Νοέμ 2022, 18:27

Δημοκράτης έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 17:53
Yochanan έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 16:57
AlienWay έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 16:48


:003:
Το επαιζα σολο, χωρις παρτυ, ενας μοναχικός μαγος με ολα τα σπελζ και το εξ πι. και ρινγκ οφ κανγκ. γιατι το αξιζω
δεν παίζει να το τελείωσες με έναν χαρακτήρα και ειδικά μάγο. Καταρχάς το παιχνίδι είχε ανώτερο λέβελ που μπορούσες να φτάσεις το 20 αν θυμάμαι καλά και στο τέλος ο ιερόνικους είχε τόσο magic resistance που μόνο τα magic misles παιρνούσαν
Γινεται
Dual Class Kensai -Mage (μετα το 9)
Αλλα iirc υπηρχε και ενα με καποιο απ τα σαμπς του ρογκ και druid.
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 30 Νοέμ 2022, 18:40

Λεγεών έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 17:56

Από μάχες θυμάμαι μία δύσκολη με κάτι adventurers στο IWD2 (νομίζω είναι αυτή για το Holy Avenger) και την μάχη με την ομάδα του Ντρίζτ στο BG2...

Θυμάμαι και έναν δύσκολο αντίπαλο προς το τέλος του IWD2 που με διέλυσε 5-6 φορές, μέχρι που του έριξα ένα τυχαίο disintegrate και πέθανε αυτόματα.

Tο holy avenger δeν ηταν στο bg? και το εκανες +6 στο expansion.

Aπο μαχες η πιο δυσκολη (αλλα και απολαυστικη) για μενα ηταν στο BG2 προς το τελος, με το archlich, σε μια πιστα που ανοιγε με ενα πετραδι-roguestone η καπως ετσι..
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Νοέμ 2022, 18:43

Orion22 έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 18:40
Λεγεών έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 17:56

Από μάχες θυμάμαι μία δύσκολη με κάτι adventurers στο IWD2 (νομίζω είναι αυτή για το Holy Avenger) και την μάχη με την ομάδα του Ντρίζτ στο BG2...

Θυμάμαι και έναν δύσκολο αντίπαλο προς το τέλος του IWD2 που με διέλυσε 5-6 φορές, μέχρι που του έριξα ένα τυχαίο disintegrate και πέθανε αυτόματα.

Tο holy avenger δeν ηταν στο bg? και το εκανες +6 στο expansion.

Aπο μαχες η πιο δυσκολη (αλλα και απολαυστικη) για μενα ηταν στο BG2 προς το τελος, με το archlich, σε μια πιστα που ανοιγε με ενα πετραδι-roguestone η καπως ετσι..
Το έψαξα ξανά και είναι στο IWD2, θυμάμαι αυτό το γαμημένο νεκροταφείο.

Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 30 Νοέμ 2022, 19:17

Λεγεών έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 18:43
Orion22 έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 18:40
Λεγεών έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 17:56

Από μάχες θυμάμαι μία δύσκολη με κάτι adventurers στο IWD2 (νομίζω είναι αυτή για το Holy Avenger) και την μάχη με την ομάδα του Ντρίζτ στο BG2...

Θυμάμαι και έναν δύσκολο αντίπαλο προς το τέλος του IWD2 που με διέλυσε 5-6 φορές, μέχρι που του έριξα ένα τυχαίο disintegrate και πέθανε αυτόματα.

Tο holy avenger δeν ηταν στο bg? και το εκανες +6 στο expansion.

Aπο μαχες η πιο δυσκολη (αλλα και απολαυστικη) για μενα ηταν στο BG2 προς το τελος, με το archlich, σε μια πιστα που ανοιγε με ενα πετραδι-roguestone η καπως ετσι..
Το έψαξα ξανά και είναι στο IWD2, θυμάμαι αυτό το γαμημένο νεκροταφείο.

Δεν την θυμομουν καθολου την μαχη πονεσα ειναι αληθεια με τον αλλο που δεν εκανε ουτε 1(ενα) magic missiles. :a040:
Το holy avenger παντως σιγουρα υπηρχε στο bg2.
Επαιρνες το +5 στο SoA και στο ανεβαζε +6 στο ΤοΒ το ιμπ.
Στο λεω γιατι ειχα ξενερωσει που δεν μπορουσα να το χρησιμοποιησω με τον main (warrior), ενω ο κολλητος* που ειχε φτιαξει main paladin, το ειχε..
Τουλαχιστον υπηρχε η δυνατοτητα για dualwield crom-faeyr :romance-hearteyes:
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24588
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 30 Νοέμ 2022, 19:53

Yochanan έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 18:04
ton character ton eixa kai sto expansion
το expansion για καποιο λόγο δεν το έπαιξα ποτέ. Το τελείωσε ο αδελφός μου αλλά το 1ο επειδή το έπαιξα για κανένα 250ώρο μετα για αρκετό καιρό δεν έπιανα ξανά rpg. Νομίζω ότι το επόμενο που έπαιξα ήταν morowind

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24588
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 30 Νοέμ 2022, 19:56

Orion22 έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 18:27
Δημοκράτης έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 17:53
Yochanan έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 16:57


Το επαιζα σολο, χωρις παρτυ, ενας μοναχικός μαγος με ολα τα σπελζ και το εξ πι. και ρινγκ οφ κανγκ. γιατι το αξιζω
δεν παίζει να το τελείωσες με έναν χαρακτήρα και ειδικά μάγο. Καταρχάς το παιχνίδι είχε ανώτερο λέβελ που μπορούσες να φτάσεις το 20 αν θυμάμαι καλά και στο τέλος ο ιερόνικους είχε τόσο magic resistance που μόνο τα magic misles παιρνούσαν
Γινεται
Dual Class Kensai -Mage (μετα το 9)
Αλλα iirc υπηρχε και ενα με καποιο απ τα σαμπς του ρογκ και druid.
τι ειναι το kensai;
Δεν ξέρω, νομίζω ότι το bg δεν έχει νόημα να το παίξεις με έναν χαρακτήρα. Καταρχάς οι άλλοι χαρακτήρες κουβαλάνε δικές τους αποστολές, διαλόγους κτλ χάνεις το 70% του παιχνιδιού έτσι. Αλλά και οι μάχες είναι καθαρά μαθηματικά και στρατηγική. Με έναν χαρακτήρα τι θα κάνεις finger of death και. load. μέχρι να πετύχει;

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 30 Νοέμ 2022, 20:29

Kensai... αχ θύμησες παλιές

Και το Μαριώ, αχ το Μαριώ να καστάρει στο λιοπύρι
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Now playing.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 30 Νοέμ 2022, 20:46

Yochanan έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 20:29
Kensai... αχ θύμησες παλιές

Και το Μαριώ, αχ το Μαριώ να καστάρει στο λιοπύρι
Epic haiku is epic :blm:
Δημοκράτης έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 19:56
Orion22 έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 18:27
Δημοκράτης έγραψε:
30 Νοέμ 2022, 17:53


δεν παίζει να το τελείωσες με έναν χαρακτήρα και ειδικά μάγο. Καταρχάς το παιχνίδι είχε ανώτερο λέβελ που μπορούσες να φτάσεις το 20 αν θυμάμαι καλά και στο τέλος ο ιερόνικους είχε τόσο magic resistance που μόνο τα magic misles παιρνούσαν
Γινεται
Dual Class Kensai -Mage (μετα το 9)
Αλλα iirc υπηρχε και ενα με καποιο απ τα σαμπς του ρογκ και druid.
τι ειναι το kensai;
Δεν ξέρω, νομίζω ότι το bg δεν έχει νόημα να το παίξεις με έναν χαρακτήρα. Καταρχάς οι άλλοι χαρακτήρες κουβαλάνε δικές τους αποστολές, διαλόγους κτλ χάνεις το 70% του παιχνιδιού έτσι. Αλλά και οι μάχες είναι καθαρά μαθηματικά και στρατηγική. Με έναν χαρακτήρα τι θα κάνεις finger of death και. load. μέχρι να πετύχει;
Kensai ειναι σαμπκλας του warrior. Εχει περιορισμους στην πανοπλια αλλα ως mage δεν σε νοιαζει.
Στο δευτερο , οχι δεν ειναι FoD.
Σκεψου το σαν μαγο με προφισιενσι σε διπλα, με κρομ φαευρ στο ενα (str25) και δεν θυμαμαι τωρα τo οφχαντ.
Ψαξε βιντεακια να δεις τι σπασμενο ειναι
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Απάντηση

Επιστροφή στο “Παιχνίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών