Χιονόπανα

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29693
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Χιονόπανα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 20 Δεκ 2021, 11:09

Υδράργυρος έγραψε:
20 Δεκ 2021, 09:15
Gherschaagk έγραψε:
18 Δεκ 2021, 15:22

Είναι μιας χρήσης στην ουσία. Σχίζονται πολύ εύκολα και τοποθετούνται πολύ εύκολα. Όταν παγώσουν βγαίνουν δύσκολα.
Έχεις χρησιμοποιήσει; Σχίζονται στο χιόνι ή όταν βγεις στον καθαρό δρόμο;
Ούτε τις έβγαλα, ούτε τις έβαλα. Ήμασταν μαζί όμως. Σου λέω τι μου είπε. Κάναμε γύρω στα 10 χιλιόμετρα. Όταν πήγε να τις βγάλει είχαν σκιστεί.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Χιονόπανα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 20 Δεκ 2021, 20:36

2 χρόνια Πτολεμαίδα πριν 20ετία είχα χιονολάστιχα με καρφάκια .Ικανοποιητική πρόσφυση αλλά με αρκετή προσοχή.
Αλυσίδες είχα αποτύχει να βάλω , όταν χρειάστηκε σε χιονοθύελλα . Με απεγκλώβισε οδική :oops: .
Τι να κλάσουν και τα έρμα και τα χιονόπανα,για λίγα χιλιόμετρα είναι.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Χιονόπανα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Ιαν 2022, 12:35

Τα χιονολαστιχα φυσικά και δεν έχουν καμία σχέση με τα θερινά. Στο youtube εχει πολλά βιντεακια σύγκριση το ιδιο αμάξι και η διαφορά είναι χαώδης ειδικά σε στροφές και φρενάρισμα μιλάμε για πολλά μέτρα διαφορά! Σε αλλά έχει το ίδιο μοντέλο που όμως έχει από τη μια 4χ4 έκδοση με θερινα και από την άλλη fwd με χιονολαστιχα και σχεδόν σε κάθε δοκιμή κερδίζουν φυσικά τα χιονολαστιχα σε fwd και πάλι μακράν. Αν και τα 4χ4 βρίσκουν ευκολότερα πρόσφυση στην επιτάχυνση όπως είναι λογικό, τα προβληματα στο χιόνι είναι στο κράτημα (πχ κύκλος στροφης) και το φρενάρισμα. Εκεί τα χιονολαστιχα ξεφτιλίζουν τα 4χ4 και πράγματι έχω δει και κάτι fiat panda που είχαν ντόπιοι να ξεφτιλιζουν 4κινητα στο Μέτσοβο πριν κάνα 4αρι χρόνια.

Παρόλα αυτα και τα χιονολαστιχα σε συνθήκες σοβαρού πάγου ή με χιόνι που έχει σουπιασει (που είναι πρακτικά λάσπη) μη νομίζετε ότι κάνουν και θαύματα.

Επίσης για τον μέσο Αθηναίο που θα δει χιόνι μια φορά στα 10 χρόνια άχρηστα μου φαίνονται και μια χαρά κάνουν δουλειά οι αλυσίδες ή τα χιονοπανα που πρέπει πάντα να έχουμε στο αμάξι τους χειμερινούς μήνες. Εγώ είχα πάντα αλυσίδες, τα τελευταία χρόνια έχω χιονοπανα αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν τα έχω βάλει ποτέ για να έχω άποψη. Αν και ανεβαίνω χιονοδρομικό δε μου έχει τύχει να τα χρειαστώ οπότε επιφυλάσσομαι

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23409
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Χιονόπανα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 24 Ιαν 2022, 19:20

επικαιρο

η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών