HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Οκτ 2022, 14:17

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Οκτ 2022, 12:53
Έχουν προσφερθεί ήδη πολλές διευκρινήσεις. Όποιος θέλει και έχει την ικανότητα να καταλάβει, έχει στη διάθεση του όλα τα εργαλεία για να το κάνει.
GoBzi έγραψε:
03 Οκτ 2022, 12:43
Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Οκτ 2022, 10:57
Πώς ήταν το πρωινό commute carcucks?
Εξαρτάται που είσαι τύπε μου. Αθήνα υποθέτω είναι για τον πεο, αλλά δεν μένουμε όλοι Αθήνα ή σε μεγαλουπόλεις.

Προσωπικά πήγα το αυτοκίνητο στην αντιπροσωπεία για σέρβις, 20 χιλιόμετρα από το σπίτι μου σε 20 λεπτά. Από εκεί ξεκινάει ο εφιάλτης. Περπατάω 20 λεπτά για τον σταθμό, αυτή την στιγμή είμαι ήδη 25 λεπτά στο τρένο και περιμένω να φύγει και όταν φτάσει έχω αλλά 20 λεπτά περπάτημα σπίτι. Είμαι ήδη ιδρωμένος και το βαγόνι βρωμάει. Το ίδιο θα επαναληφθεί ξανά όταν θα πάω να πάρω το αμάξι. Ξέρεις που δεν βρωμάει και που δεν ιδρώνω; Στο αμάξι μου.
Δεν είμαι τυφλός στο γιατί ο κόσμος παίρνει το αμάξι του. Κι εγώ αναγκάζομαι και το παίρνω. Αλλά δεν χρειάζεται να είναι έτσι αν δομήσουμε τις πόλεις και τις μετακινήσεις μας σωστά και ανθρώπινα. Δεν μένεις σε μεγαλούπολη όπως λες, οπότε σε αγγίζει λιγότερο το όλο θέμα.
Εγώ μεγάλωσα επίσης σε μικρομεσαία πόλη, αλλά δομημένη έτσι που μπορούσες να μας παντού με τα πόδια. Ήταν πραγματικά τελείως άλλη αίσθηση ελευθερίας, μπορούσες απλά όποτε ήθελες να πας όπου γούσταρες χωρίς να πρέπει να νταντεύεις ένα μεταλλικό κουτί.

αν κανεις το "αυτοκινηση", "αστικη αυτοκινηση" μπορει να συννενοηθουμε, μπορει και να συμφωνησουμε.

οσο ειναι ετσι, τομπαιρνς, και τρως μπιφτεκι σογιας. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 03 Οκτ 2022, 15:21

vantono έγραψε:
03 Οκτ 2022, 13:05
Gherschaagk έγραψε:
03 Οκτ 2022, 12:38
vantono έγραψε:
03 Οκτ 2022, 10:45

:g030::smt023
Απόλαυση οδήγησης και Αθήνα, δεν κολλάνε. Τα άτομα στη Θεσσαλονικη ή καπου επαρχιακά, οταν μιλάνε για απόλαυση, άντε να το καταλάβω.
Θεσ/νίκη άλλωστε είναι και τρομερά υποβαθμισμένα τα ΜΜΜ, και δεν έχουν και μετρό. Κι εγώ αν δεν είχα την επιλογη του μετρό, που ειναι το νο1 ΜΜΜ, αναγκαστικά αμαξάτος θα πηγαινα παντού.
Την Παρασκευή θα κάνω γύρω στα 150 χιλιόμετρα. Είναι αδύνατο να καλύψω την συγκεκριμένη απόσταση με ΜΜΜ ειδικά στους χρόνους που θέλω.
Το καταλαβαίνω μια και μιλάμε και για θεσ/νικη ή κάπου πέριξ. Όπως καταλαβαίνω και την απόλαυση της οδηγησης οταν πρόκειται για κάποιο ταξίδι. Και εγώ το απολαμβάνω όταν έχει να κάνει με ταξίδι (κυρίως επειδή απολαμβάνω την έννοια του ταξιδιου, όχι ακριβώς της οδήγησης. Την οδηγηση τη λατρεύω εκεινη την ώρα μονο και μονο επειδή ειναι το μέσο που πρόκειται να με πάει κάπου όμορφα).
Αλλά το να θεωρείς απολαυση όταν οδηγείς μονο και μονο για να πας στη δουλειά ή να καλύψεις λοιπές υποχρεώσεις σου, εκει ειναι που δεν το καταλαβαίνω.
Σε τέτοιες περιπτώσεις μιλάμε απλά για φετίχ.
Είμαι από τους ανθρώπους που δεν θεωρώ κουραστική την οδήγηση, γνωρίζω άλλες που δεν τους αρέσει και αποφεύγουν να οδηγούν. Δεν είμαι έτσι. Για μένα είναι απόλαυση, όπου κι αν πηγαίνω.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 03 Οκτ 2022, 20:58

Οδήγηση υπό τους ήχους του Dummy των Portishead με τη Gibbons να καταπίνει τις λευκές φάλαινες του οδικού ωκεανού in the wake of her voice εμπειρία εξωσωματική

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22916
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Οκτ 2022, 09:59

neon imposter έγραψε:
03 Οκτ 2022, 20:58
Οδήγηση υπό τους ήχους του Dummy των Portishead με τη Gibbons να καταπίνει τις λευκές φάλαινες του οδικού ωκεανού in the wake of her voice εμπειρία εξωσωματική
καλα το πας μαν μου αλλά οταν εισαι 8μιση στον Κηφισό δε βοηθά ούτε αυτό.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Οκτ 2022, 11:03

Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2022, 09:59
neon imposter έγραψε:
03 Οκτ 2022, 20:58
Οδήγηση υπό τους ήχους του Dummy των Portishead με τη Gibbons να καταπίνει τις λευκές φάλαινες του οδικού ωκεανού in the wake of her voice εμπειρία εξωσωματική
καλα το πας μαν μου αλλά οταν εισαι 8μιση στον Κηφισό δε βοηθά ούτε αυτό.
Για εθνική μιλάω κυρίως, όπου έχω διαπιστώσει ότι και το Ride the Lightning είναι πολύ δυνατό, αλλά πολύ πιο επικίνδυνο

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22916
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Οκτ 2022, 11:08

neon imposter έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:03
Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2022, 09:59
neon imposter έγραψε:
03 Οκτ 2022, 20:58
Οδήγηση υπό τους ήχους του Dummy των Portishead με τη Gibbons να καταπίνει τις λευκές φάλαινες του οδικού ωκεανού in the wake of her voice εμπειρία εξωσωματική
καλα το πας μαν μου αλλά οταν εισαι 8μιση στον Κηφισό δε βοηθά ούτε αυτό.
Για εθνική μιλάω κυρίως, όπου έχω διαπιστώσει ότι και το Ride the Lightning είναι πολύ δυνατό, αλλά πολύ πιο επικίνδυνο
πιο επικίνδυνο είναι το salt των Madrugada
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Οκτ 2022, 11:10

Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:08
neon imposter έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:03
Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2022, 09:59


καλα το πας μαν μου αλλά οταν εισαι 8μιση στον Κηφισό δε βοηθά ούτε αυτό.
Για εθνική μιλάω κυρίως, όπου έχω διαπιστώσει ότι και το Ride the Lightning είναι πολύ δυνατό, αλλά πολύ πιο επικίνδυνο
πιο επικίνδυνο είναι το salt των Madrugada
Ωραία φωνή, αλλά δεν άκουγα ποτέ ιδιαίτερα, δεν ξέρω γιατί, ενστικτωδώς συμβαίνουν αυτά.

Θα βάλω να το ακούσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Οκτ 2022, 12:07

Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:08
neon imposter έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:03
Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2022, 09:59


καλα το πας μαν μου αλλά οταν εισαι 8μιση στον Κηφισό δε βοηθά ούτε αυτό.
Για εθνική μιλάω κυρίως, όπου έχω διαπιστώσει ότι και το Ride the Lightning είναι πολύ δυνατό, αλλά πολύ πιο επικίνδυνο
πιο επικίνδυνο είναι το salt των Madrugada
racing in the street, thunder road.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22916
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Οκτ 2022, 12:51

neon imposter έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:10
Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:08
neon imposter έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:03


Για εθνική μιλάω κυρίως, όπου έχω διαπιστώσει ότι και το Ride the Lightning είναι πολύ δυνατό, αλλά πολύ πιο επικίνδυνο
πιο επικίνδυνο είναι το salt των Madrugada
Ωραία φωνή, αλλά δεν άκουγα ποτέ ιδιαίτερα, δεν ξέρω γιατί, ενστικτωδώς συμβαίνουν αυτά.

Θα βάλω να το ακούσω.
Επίσης με Godspeed You, έχει τελικιάσει τα παλιά χρόνια ο πύραυλος εδάφους εδάφους
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

neon imposter
Δημοσιεύσεις: 2826
Εγγραφή: 05 Αύγ 2022, 11:16
Phorum.gr user: neon imposter

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από neon imposter » 04 Οκτ 2022, 12:54

Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2022, 12:51
neon imposter έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:10
Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:08


πιο επικίνδυνο είναι το salt των Madrugada
Ωραία φωνή, αλλά δεν άκουγα ποτέ ιδιαίτερα, δεν ξέρω γιατί, ενστικτωδώς συμβαίνουν αυτά.

Θα βάλω να το ακούσω.
Επίσης με Godspeed You, έχει τελικιάσει τα παλιά χρόνια ο πύραυλος εδάφους εδάφους
Megadeth δεν τολμώ να βάλω να πω την αλήθεια - ο Dave είναι κατάλληλος για όλες τις δολοφονικές περιστάσεις, ακριβώς δλδ γι' αυτό δεν είναι κατάλληλος για οδήγηση

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 04 Οκτ 2022, 12:57

best radio ρε μούτρα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22916
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Οκτ 2022, 13:22

Ασέβαστος έγραψε:
04 Οκτ 2022, 12:07
Ερμής έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:08
neon imposter έγραψε:
04 Οκτ 2022, 11:03


Για εθνική μιλάω κυρίως, όπου έχω διαπιστώσει ότι και το Ride the Lightning είναι πολύ δυνατό, αλλά πολύ πιο επικίνδυνο
πιο επικίνδυνο είναι το salt των Madrugada
racing in the street, thunder road.
Όπως είπα και παραπάνω με τέτοια δε μου κάνει αίσθηση για πάτημα. Ο πύραυλος εδαφους αερος εδάφους είχε τελικιάσει με godspeedYou στην ευθεία της Σουρπης για το Αθηνα-σαλονικη. black heart procession στο ισάδι της Θήβας(εκεί που χαιρέτισε ο τζάμπο τζούνιορ), walkabouts στην ευθεία της Τριπολης(δε το συνιστώ) και Muse στην Αττικη οδό, αν θυμάμαι σωστα ήταν το Space Dementia, τέτοια καταθλιπτικά έπαιζαν.
Α έχει παίξει και το No Good επίσης πάλι Αττ.Οδό
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
04 Οκτ 2022, 12:57
best radio ρε μούτρα
Και εν Λευκω τσιμπητέ μου.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 08 Οκτ 2022, 12:36

Στηρίζω κριτικά. Από τη μια οι πόλεις πρέπει να απαλλαγούν από τα γιωταχι για να γίνουν πιο ανθρώπινες. Από την άλλη αυτή η μόδα είναι ένα κόλπο της αρχουσας τάξης να μας κλέψει το δικαίωμα της ατομικής μετακίνησης. Μας έδωσαν πράγματα τα 90s κ το 2000 κ τώρα μας τα παίρνουν πίσω. Το έχουμε δει πολλές φορές το έργο. Μας φτωχοποιουν γιατί το σύστημα δε σηκώνει πολλούς να ζουν καλά. Αυτό που ζούμε είναι μια πολύ προσωρινή ανωμαλία της δύσης. Τώρα επιστρέφουμε στο σχήμα πυραμίδας, μια με πρόσχημα τον κορωνοιο (ή πιστεύατε ότι οι πλούσιοι είχαν περιορισμούς μετακινησης;), μετά το κλίμα, ο πόλεμος, τα καύσιμα...

Αυτά τα λέω για να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαστε κ μαλακες. Αλλά χρειάζεται μια πολποτικη επιρροή παιδιά. Να σταματήσουν οι πολλές μετακίνησης. Ο τουρισμός να μείνει στο 5% αυτού που είναι τώρα. Ο κόσμος να μένει στην περιοχή του. Τα ταξίδια είναι άχρηστα κ μολύνουν το περιβάλλον. Οι πόλεις μας να ξεβρωμισουν κ να αποσυμφορηθουν. Στην τελική δεν είναι ζωή να περνάς 2 ώρες τη μέρα μποτιλιαρισμενος από και προς τη δουλειά (κ να μην πληρώνεσαι κιόλας γι αυτο). Πιστεύω μια αύξηση τελών κυκλοφορίας 500%, διόδια παντού στην Αθήνα, κλείσιμο δρόμων κ πεζοδρομησεις αλλά και κίνητρα για έξυπνη μετακίνηση με επιδοτήσεις για χρηση ποδηλάτων κλπ είναι όλα προς τη σωστή κατεύθυνση.

Οκ καλή φάση να πίνεις το φρέντο σου στο δρόμο για δουλειά, αλλά όλα αυτά τα μικροσωματιδια που εισπνεουμε όλοι δεν αξίζουν τον κόπο. Πολλοί υποφέρουν από αναπνευστικά, παθαίνουν καρκίνους κτλ.

Σκεφτείτε το. Θέλει ανοιχτό μυαλό.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22916
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 08 Οκτ 2022, 13:30

Αύξηση 500% στα τέλη, διόδια παντού
Στην καλύτερη βέβαια ο μισθός σταθερός και αν δε συνδέονται δουλειά-σπίτι με μετρό άμεσα, να παίζεις ρουλέτα για το πότε θα φτάσεις, φυσικά αν δε παίζει στάση εργασίας/απεργία/συνέλευση συνδικαλιστικού ξερωγω
Όμορφα τα λέτε στη θεωρία αλλά επειδή έχω μάθει να λειτουργώ πρακτικά, πείτε λύσεις που μπορούν να εφαρμοστούν στη Γη Το 2022, όχι στα παραμύθια και στις άδειες κεφαλες των κομμουνιστών. Πλεονασμός το ξέρω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: HATERS ΤΗΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΣΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Οκτ 2022, 13:38

Ερμής έγραψε:
08 Οκτ 2022, 13:30
Αύξηση 500% στα τέλη, διόδια παντού
Στην καλύτερη βέβαια ο μισθός σταθερός και αν δε συνδέονται δουλειά-σπίτι με μετρό άμεσα, να παίζεις ρουλέτα για το πότε θα φτάσεις, φυσικά αν δε παίζει στάση εργασίας/απεργία/συνέλευση συνδικαλιστικού ξερωγω
Όμορφα τα λέτε στη θεωρία αλλά επειδή έχω μάθει να λειτουργώ πρακτικά, πείτε λύσεις που μπορούν να εφαρμοστούν στη Γη Το 2022, όχι στα παραμύθια και στις άδειες κεφαλες των κομμουνιστών. Πλεονασμός το ξέρω.
Το καλύτερο θα ήταν να γίνει μέσω αναβάθμισης των υπηρεσιών μετακίνησης, όχι μέσω τιμωρίας των οδηγών. Αλλά έστω κι έτσι, τι είναι μη πρακτικό ακριβώς; τα λεφτά που θα σου μείνουν στην τσέπη δεν είναι πρακτικά; Το άγχος και ο εκνευρισμός που θα γλιτώσεις δεν είναι πρακτικό; Αυτοί που σε περιμένουν θα καταλάβουν, άνθρωποι είμαστε.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών