η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Μαρ 2023, 00:23

stergiosbik έγραψε:
29 Μαρ 2023, 20:14
Golf ρε; :o
Ημαρτον!
E, τι να σου πώ τώρα... έχει πουλήσει ένα δισεκατομμύριο αυτοκίνητα, δε χρειάζεται εμένα να εξηγήσω γιατί.
Βέβαια έτσι όπως πάνε στο τέλος θα αντικαταστήσουν και το τιμόνι με δύο κουμπιά αφής, ένα για δεξιά και ένα για αριστερά. Πάντως το δικό μου έχει ακόμα κανονικά χειριστήρια :D
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Μαρ 2023, 01:04

enaon έγραψε:
25 Μαρ 2023, 14:11
Τελικά του είπαν χαλασμένο μοτέρ και του το άλλαξαν εντός εγγύησης.

Ξαναρώτησα και μερικές λεπτομέρειες είναι διαφορετικές από ό,τι μου είχε πει αρχικά. Το μοντέλο αυτό έρχεται κανονικά με μπαταρίες λιθίου. Δεν ήταν θέμα επιλογής. Είχε επιλογή να πάει σε κάπως διαφορετικό όχημα με μολύβδου που ενώ ήταν πιο οικονομικό, δεν έδινε πενταετή εγγύηση στη μπαταρία. Οπότε πήγε στο μοντέλο με τις λιθίου.

Όταν λέω μοντέλο, μη φανταστείς το αντίστοιχο ενός αυτοκινήτου που έχεις το ίδιο σασί αλλά διαφορετική μηχανή και εξοπλισμό. Εδώ άλλο μοντέλο σημαίνει διαφορετικό όχημα και ίσως ούτε καν τρίκυκλο.

Σε ερώτησή μου γιατί δεν επέλεξε αρχικά κάτι με δυνατότερο μοτέρ, μου είπε ότι δεν υπήρχε την εποχή που το παρήγγειλε ενώ τώρα υπάρχουν αρκετά. Σκέφτεται μήπως μετά την λήξη της εγγύησης (1 χρόνος για το όχημα) αλλάξει τα μοτέρ με ισχυρότερα. Προσωπικά αμφιβάλω αν αυτό είναι μια τόσο απλή αλλαγή και δεν συνεπάγεται τροποποιήσεις στα ηλεκτρονικά, αλλά δεν ξέρω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 30 Μαρ 2023, 01:08

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Μαρ 2023, 13:41
Ερμής έγραψε:
29 Μαρ 2023, 12:28
Leasing η μεταχειρισμένο, μέχρι να σβήσουν ολα τα άστρα του σύμπαντος, αφου πρώτα έχουν βγάλει κέρατα.
Λοιπόν, leasing, σήμερα μίλησα στο τηλέφωνο, θα στα πώ σε δολάρια επειδή τα έχω φρέσκα στο μυαλό μου.
Aυτοκίνητο $90,000 καινούργιο με όλα μέσα (φόροι, τέλη μεταβίβασης κλπ)

Αυτοί θέλουνε να τους πληρώνω $440 τη βδομάδα επί έξι χρόνια, κι αυτό περιλαμβάνει τα πάντα (σέρβις, βενζίνες, ασφάλεια, τέλη, λάστιχα κάθε 40 χιλ χιλιόμετρα), δηλαδή $114,400 σύνολο. Σε αυτό το διάστημα το αυτοκίνητο ανήκει σ'αυτούς. Στο τέλος των 5 χρόνων για να γίνει δικό μου θέλουνε και μια τελική πληρωμή $25,200, η αλλιώς το χάνω. Δηλαδή συνολικά να δώσω 140,000 για ένα αυτοκίνητο και τα έξοδά του. Ε, δεν υπάρχει πιό ακριβός τρόπος να αγοράσεις αυτοκίνητο. Θα μου πεις αν το γράψεις στην εταιρία, φορολογικά και λοιπά. Ναι οκ κι αυτό μπορώ να το κάνω και γλιτώνεις κάμποσα αλλά έχουνε χώσει έναν ειδικό φόρο γι'αυτή την περίπτωση και τελικά έρχεται περίπου μια η άλλη, χώρια η βαβούρα. Ο μόνος λόγος που το κοίταξα είναι γιατί βάλαν κάτι κίνητρα για ηλεκτρικό (όταν έκανα τα εξελάκια μου βγήκε ότι χοντρικά γλιτώνω ένα δεκάρικο), αλλά τελικά πραγματικά δε βρίσκω ηλεκτρικό που να μ'αρέσει, και δε μ'αρέσει γενικά σαν ιδέα. Ούτε το δεκάρικο ήταν ιδιαίτερα πειστικό.

Μεταχειρισμένο ρε φίλε. Μετρητά ένα 50άρικο και καθάρισα, πες άλλα 10 να σου ανατιναχτεί ο κινητήρας με το που βάλεις το κλειδί μέσα. Έτσι κι αλλιώς είπαμε, τα πάντα στη ζωή μας είναι μεταχειρισμένα: σπίτια, αεροπλάνα, τρένα, πηρούνια στο εστιατόριο, σεντόνια στο ξενοδοχείο. Φτάνει να είναι πλυμένα.
Ο Έλληνας θέλει την εφημερίδα ατσαλάκωτη (κάπου το είχα διαβάσει πολυυυυύ παλιά βέβαια, ποιος διαβαζει σήμερα εφημερίδα)

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22451
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Μαρ 2023, 15:06

ST48410 έγραψε:
30 Μαρ 2023, 01:04
Τελικά του είπαν χαλασμένο μοτέρ και του το άλλαξαν εντός εγγύησης.

Ξαναρώτησα και μερικές λεπτομέρειες είναι διαφορετικές από ό,τι μου είχε πει αρχικά. Το μοντέλο αυτό έρχεται κανονικά με μπαταρίες λιθίου. Δεν ήταν θέμα επιλογής. Είχε επιλογή να πάει σε κάπως διαφορετικό όχημα με μολύβδου που ενώ ήταν πιο οικονομικό, δεν έδινε πενταετή εγγύηση στη μπαταρία. Οπότε πήγε στο μοντέλο με τις λιθίου.

Όταν λέω μοντέλο, μη φανταστείς το αντίστοιχο ενός αυτοκινήτου που έχεις το ίδιο σασί αλλά διαφορετική μηχανή και εξοπλισμό. Εδώ άλλο μοντέλο σημαίνει διαφορετικό όχημα και ίσως ούτε καν τρίκυκλο.

Σε ερώτησή μου γιατί δεν επέλεξε αρχικά κάτι με δυνατότερο μοτέρ, μου είπε ότι δεν υπήρχε την εποχή που το παρήγγειλε ενώ τώρα υπάρχουν αρκετά. Σκέφτεται μήπως μετά την λήξη της εγγύησης (1 χρόνος για το όχημα) αλλάξει τα μοτέρ με ισχυρότερα. Προσωπικά αμφιβάλω αν αυτό είναι μια τόσο απλή αλλαγή και δεν συνεπάγεται τροποποιήσεις στα ηλεκτρονικά, αλλά δεν ξέρω.
οκ, στο σιτε βεβαια λεει για μολυβδου και λεει την λιθίου εχτρα 450 ευρώ. Ενα μοτέρ εχει μονο νομιζω και διαφορικό νομιζω. Ρωτα παρακαλώ αν εχει αναγέννηση, να καταλαβω αν ηταν μολυβδου και μας δουλευει. Δεν αλλαζει μονο το μοτερ, θα θελει ηλεκτρονικά και μπαταρίες, ταλιμπανιες ειναι ο επισημος ορος, δικός μου, μου αρέσουν πολυ αλλα οχι να τις πουλαμε ρε γαμώτο σε αθώους. :003:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Μαρ 2023, 16:07

enaon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 15:06
οκ, στο σιτε βεβαια λεει για μολυβδου και λεει την λιθίου εχτρα 450 ευρώ. Ενα μοτέρ εχει μονο νομιζω και διαφορικό νομιζω. Ρωτα παρακαλώ αν εχει αναγέννηση, να καταλαβω αν ηταν μολυβδου και μας δουλευει. Δεν αλλαζει μονο το μοτερ, θα θελει ηλεκτρονικά και μπαταρίες, ταλιμπανιες ειναι ο επισημος ορος, δικός μου, μου αρέσουν πολυ αλλα οχι να τις πουλαμε ρε γαμώτο σε αθώους. :003:
Μήπως είχα βάλει λάθος λίνκ;
https://www.epb.gr/product/ilektriko-tr ... itro-1170/

Αυτό λέει ιόντων λιθίου.

Ρώτησα για αναγέννηση από την πρώτη στιγμή. Δεν γνωρίζει τι είναι. Του το εξήγησα και δεν είναι σίγουρος. Οι διαδρομές του δεν περιλαμβάνουν μεγάλες κατηφόρες για να καταλάβουμε. Αν πιέσει τη μπαταρία βλέπει πτώση στα volt. Αν σταματήσει να την πιέζει βλέπει λίγο περισσότερα αλλά αυτό από μόνο του δεν νομίζω να σημαίνει αναγέννηση.

Κι εγώ του είπα να μην έχει μεγάλη εμπιστοσύνη στις μόντες που πιθανόν κάνει ο εισαγωγέας ή ο πωλητής αλλά ξέρει ότι είναι απαισιόδοξος εκ φύσεως και δεν θα με πάρει στα σοβαρά. :)

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Μαρ 2023, 16:08

Τι ισχύ έχει το μονόροδό σου μαμά και τι πειραγμένο;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22451
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 30 Μαρ 2023, 16:22

το ιδιο μοντελο ειχες βάλει, δεν έλεγε λιθίου νομίζω. 2200watt και 26 κιλά αυτο που εχω τωρα, 4KW αυτο που γλυκοκοιτάω,νομιναλ αυτα, πανε πολυ παραπανω για λιγο, τα μονόκυκλα γενικά ειναι δυνατά για το βαρος τους. Δεν τα πειράζω γιατι ανεβηκαν πολυ και δεν ειναι θεμα δυναμης ακριβως να πας με 100 με το μονοκυκλο πλεον, ειναι τρελας.
ST48410 έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:07
Αν πιέσει τη μπαταρία βλέπει πτώση στα volt. Αν σταματήσει να την πιέζει βλέπει λίγο περισσότερα αλλά αυτό από μόνο του δεν νομίζω να σημαίνει αναγέννηση.
σωστα αυτο ειναι απλα επαναφορά τασης γιατι εφυγε το φορτίο, πρεπει να δει αυξηση τασης όσο φρενάρει αν εχει αναγέννηση.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Μαρ 2023, 19:07

enaon έγραψε:
30 Μαρ 2023, 16:22
το ιδιο μοντελο ειχες βάλει, δεν έλεγε λιθίου νομίζω. 2200watt και 26 κιλά αυτο που εχω τωρα, 4KW αυτο που γλυκοκοιτάω,νομιναλ αυτα, πανε πολυ παραπανω για λιγο, τα μονόκυκλα γενικά ειναι δυνατά για το βαρος τους. Δεν τα πειράζω γιατι ανεβηκαν πολυ και δεν ειναι θεμα δυναμης ακριβως να πας με 100 με το μονοκυκλο πλεον, ειναι τρελας.
4KW

θα του πω να πάρει ένα μονόκυκλο να το προσαρμόσει στην μπροστινή ρόδα.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16956
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 01 Απρ 2023, 10:09

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Μαρ 2023, 00:23
stergiosbik έγραψε:
29 Μαρ 2023, 20:14
Golf ρε; :o
Ημαρτον!
E, τι να σου πώ τώρα... έχει πουλήσει ένα δισεκατομμύριο αυτοκίνητα, δε χρειάζεται εμένα να εξηγήσω γιατί.
Βέβαια έτσι όπως πάνε στο τέλος θα αντικαταστήσουν και το τιμόνι με δύο κουμπιά αφής, ένα για δεξιά και ένα για αριστερά. Πάντως το δικό μου έχει ακόμα κανονικά χειριστήρια :D




Ερμής Ο ταλιμπανακος καλος οδηγος ε;Ο γκολφακιας βλεπω να το εβαλε φωτια μετα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Απρ 2023, 10:16

Μόνο αν έχεις οδηγήσει zx, xsara, c4 καταλαβαίνεις τι πάει να πει στήσιμο και κράτημα στη συγκεκριμένη κατηγορία. Βλέπεις πως τον μαζεύει στις στροφές ο γιαχαμπιμπης; το δε C4 πρώτα σχεδιάστηκε Και στήθηκε για το wrc. Επειδή λοιπόν για παραγωγή τους έβγαινε μια τιμή στο θεό του φόρτωσαν πάνω ότι σκατο ηλεκτρονικό υπάρχει. Από κράτημα και στήσιμο όμως είναι σε αλλά επίπεδα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16956
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 01 Απρ 2023, 10:19

Ερμής έγραψε:
01 Απρ 2023, 10:16
Μόνο αν έχεις οδηγήσει zx, xsara, c4 καταλαβαίνεις τι πάει να πει στήσιμο και κράτημα στη συγκεκριμένη κατηγορία. Βλέπεις πως τον μαζεύει στις στροφές ο γιαχαμπιμπης; το δε C4 πρώτα σχεδιάστηκε Και στήθηκε για το wrc. Επειδή λοιπόν για παραγωγή τους έβγαινε μια τιμή στο θεό του φόρτωσαν πάνω ότι σκατο ηλεκτρονικό υπάρχει. Από κράτημα και στήσιμο όμως είναι σε αλλά επίπεδα.
Ειχαμε πεζο 306 ρε.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Απρ 2023, 10:25

stergiosbik έγραψε:
01 Απρ 2023, 10:19
Ερμής έγραψε:
01 Απρ 2023, 10:16
Μόνο αν έχεις οδηγήσει zx, xsara, c4 καταλαβαίνεις τι πάει να πει στήσιμο και κράτημα στη συγκεκριμένη κατηγορία. Βλέπεις πως τον μαζεύει στις στροφές ο γιαχαμπιμπης; το δε C4 πρώτα σχεδιάστηκε Και στήθηκε για το wrc. Επειδή λοιπόν για παραγωγή τους έβγαινε μια τιμή στο θεό του φόρτωσαν πάνω ότι σκατο ηλεκτρονικό υπάρχει. Από κράτημα και στήσιμο όμως είναι σε αλλά επίπεδα.
Ειχαμε πεζο 306 ρε.
:bravo:
Το πρώτο αμάξι που μπήκα στη ζωή μου ήταν ένα εκπληκτικό R5 turbo.
Το πρώτο αυτοκίνητο που οδήγησα στη ζωή μου ήταν ένα 323bmw Bavaria του 82 το οποίο σε κράτημα ήταν οριακά καλύτερο από το honda crx :lol: γιαυτο μαλλον εκτιμω πολυ το κρατημα και το στήσιμο
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16956
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 01 Απρ 2023, 10:30

Ερμής έγραψε:
01 Απρ 2023, 10:25
stergiosbik έγραψε:
01 Απρ 2023, 10:19
Ερμής έγραψε:
01 Απρ 2023, 10:16
Μόνο αν έχεις οδηγήσει zx, xsara, c4 καταλαβαίνεις τι πάει να πει στήσιμο και κράτημα στη συγκεκριμένη κατηγορία. Βλέπεις πως τον μαζεύει στις στροφές ο γιαχαμπιμπης; το δε C4 πρώτα σχεδιάστηκε Και στήθηκε για το wrc. Επειδή λοιπόν για παραγωγή τους έβγαινε μια τιμή στο θεό του φόρτωσαν πάνω ότι σκατο ηλεκτρονικό υπάρχει. Από κράτημα και στήσιμο όμως είναι σε αλλά επίπεδα.
Ειχαμε πεζο 306 ρε.
:bravo:
Το πρώτο αμάξι που μπήκα στη ζωή μου ήταν ένα εκπληκτικό R5 turbo.
Το πρώτο αυτοκίνητο που οδήγησα στη ζωή μου ήταν ένα 323bmw Bavaria του 82 το οποίο σε κράτημα ήταν οριακά καλύτερο από το honda crx :lol: γιαυτο μαλλον εκτιμω πολυ το κρατημα και το στήσιμο
Τα αλογα και οι επιδοσεις στην ευθεια ειναι ευκολο πραγμα.
Οι στροφες ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο. :wink

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Απρ 2023, 10:32

Aυτά φαντάζομαι παίζουν σημαντικό ρόλο στις θεωρητικές μέρες που πάτε στις θεωρητικές πίστες και κάνετε θεωρητικούς αγώνες, ε;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16956
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 01 Απρ 2023, 10:34

Chilloutbuddy έγραψε:
01 Απρ 2023, 10:32
Aυτά φαντάζομαι παίζουν σημαντικό ρόλο στις θεωρητικές μέρες που πάτε στις θεωρητικές πίστες και κάνετε θεωρητικούς αγώνες, ε;
Παιζουν τεραστιο ρολο στην ασφαλεια σου.
Και δεν ειναι αναγκη να εισαι στην πιστα.
Η καθημερινοτητα σου μπορει να ειναι γεματη απο απροοπτες και δυσαρεστες εκπληξεις οπου η σωστη οδικη συμπεριφορα θα σε σωσει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών