η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Απρ 2019, 13:24

enaon έγραψε:
11 Απρ 2019, 13:19
Μηχανικός έγραψε:
11 Απρ 2019, 13:17
Σε 10-20 χρόνια μπορεί να έχουν βάλει πρίζες φόρτισης σε μεγάλα γκαράζ.
Στους δρόμους, ούτε σε 50 χρόνια.
σε 20 χρόνια δεν θα βγαίνει αυτοκίνητο που σε νοιάζει που φορτίζει, θα το κάνει μόνο του, δεν θα έχεις καν ιδιοκτησία, σκασίλα σου. Ενδιάμεσα θα αναλάβει ο Κινέζος να τους κάνει όλους να τρέξουν πανικόβλητοι, θα τα δούμε από το 21 καλά.
Υπολόγισε ότι στους δρόμους μπορούν να μπουν πρίζες ΜΟΝΟ στις νόμιμες θέσεις παρκαρίσματος.
Πρέπει δηλαδή πρώτα να υπάρχουν νόμημες θέσεις παρκαρίσματος για όλα τα αυτοκίνητα.
Δηλαδή θα πρέπει να έχει λυθεί και το θέμα του παρκαρίσματος σε όλες τις πόλεις. :smt005:
Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 11 Απρ 2019, 13:29

καλά καλά, θα δούμε. Ξεκόλα με το παρκάρισμα μηχ, δεν παρκάρουμε έξω απο το σπίτι απο φετίχ, απλά δεν γίνεται αλλιώς ακόμα. Σε λίγα χρόνια θα μπορεί να μας αφήνει στην πόρτα και να πηγαίνει για φόρτιση μόνο του, ξέχνα τα προβλήματα αυτού του τύπου γενικά.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Απρ 2019, 13:38

Ο μόνος τρόπος είναι να απαλλοτριωθούν ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα και να γίνουν πολυώροφα πάρκινγκ που το καθένα θα εξυπηρετεί τους κατοίκους μιας ακτίνας 200-300 μέτρων γύρω του.
Σε αυτά τα πάρκινγκ θα γίνεται η φόρτιση των αυτοκινήτων και στους δρόμους που θα ελευθερωθούν από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα θα γίνουν μεγάλα πεζοδρόμια και ποδηλατόδρομοι.
Οπότε πάλι μιλάμε για 50 χρόνια και αν.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 11 Απρ 2019, 13:47

κάπως θα συμβεί σε 10-15 χρόνια το πολύ, μένει να δούμε πώς. Δεν νομίζω να έχουμε τόσα αυτοκίνητα στον δρόμο όσα έχουμε τώρα πάντως, πάλι από ανάγκη τα έχουμε, δεν υπάρχει τρόπος να έχουμε μόνο όσα χρειάζονται για τις ώρες αιχμής. Τότε θα είναι απλό οπότε θα συμβεί και αυτό.

γενικά νομίζω το αυτοκίνητο θα πάψει να είναι κινητή περιουσία, θα γίνει παροχή υπηρεσίας.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 11 Απρ 2019, 13:53

enaon έγραψε:
11 Απρ 2019, 13:05
stergiosbik έγραψε:
11 Απρ 2019, 13:04
στην Γερμανια που υποτιθεται ειναι αιωνες μπροστα
διάβασα μέχρι εδώ. :011:

να το ελέγξει κάποιος άλλος, ένας εσκιμώος, ένας απο το μπαγκλαντές, όποιος νάναι, όχι γερμανός τώρα οκ, έλεος. Που θα ορκιστεί και θα τον πιστέψεις οτι δεν έκλεψε στο τεστ, πες μου; :003:

η τζάγκουαρ πάντως είναι ινδική, έχει σχέση με Ευρωπαίους, θα κλέβουν δηλαδή μάλλον λίγο στα νούμερα, δεν είναι καλή και τίμια σαν τα κινέζικα της πόλεσταρ. :003:
Ποιος Γερμανος;
Ελληνες ηταν που πηγαν Γερμανια για δοκιμη της Jaguar και ενος ηλεκτρικου Audi.
Παρε να διαβασεις να τραβας τα μαλλια σου.
Και ολα αυτα στην Γερμανια ε;
Θα καταλαβεις λοιπον οτι απεχουμε πολυ,παρα πολυ απο την ηλεκτροκινηση.Ιδιως στην Ελλαδα εμεις θα βλεπουμε τα κυπαρισσια για να επικρατησει.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 11 Απρ 2019, 13:59

δεν μπορώ να ακούω για γερμανία και ηλεκτρικά, με πιάνει νευρικό γέλιο. :003:

τεσπα ρε παιδιά, θα δούμε. Πάντως μου αρέσει που λέτε σιγά μην κλπ, και ταυτόχρονα ζούμε στην εποχή που κράτος και ιδιώτες σκάβουν εδώ και 15 χρόνια να φέρουν το ιντερνετ, για να μπορεί να έρθει η νετφλίξ τώρα που η τιβι πέθανε. 15 χρόνια πριν αυτά ήταν αστεία πράγματα, η τιβί ήταν παντοδύναμη και το ινετ για νερντς.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 11 Απρ 2019, 14:14

enaon έγραψε:
11 Απρ 2019, 13:47
κάπως θα συμβεί σε 10-15 χρόνια το πολύ, μένει να δούμε πώς. Δεν νομίζω να έχουμε τόσα αυτοκίνητα στον δρόμο όσα έχουμε τώρα πάντως, πάλι από ανάγκη τα έχουμε, δεν υπάρχει τρόπος να έχουμε μόνο όσα χρειάζονται για τις ώρες αιχμής. Τότε θα είναι απλό οπότε θα συμβεί και αυτό.

γενικά νομίζω το αυτοκίνητο θα πάψει να είναι κινητή περιουσία, θα γίνει παροχή υπηρεσίας.
+1. Συμφωνώ με enaon. Προβλήματα πάντα υπάρχουν και πάντα λύνονται όταν υπάρχει θέληση και τα απαραίτητα κεφάλαια για έρευνα. Και το πεδίο της ηλεκτροκίνησης μοιάζει ιδανικό για να ανατρέψει η Κίνα ισορροπίες δεκαετιών και χρήμα υπάρχει και τεράστια αγορά.
Δείτε τι έγινε στα κινητά σε μόλις 10 χρόνια όπου υπήρξε μεγάλη αγορά. Προφανώς η φόρτιση είναι μεγάλο πρόβλημα με τα δεδομένα του σήμερα. Με ανακαλύψεις που μπορεί να μην φανταζόμαστε αυτή τη στιγμή πολλά μπορεί να αλλάξουν.

Άβαταρ μέλους
κυριος Μακης
Δημοσιεύσεις: 526
Εγγραφή: 03 Μάιος 2018, 10:33
Τοποθεσία: Agri Decumates

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κυριος Μακης » 11 Απρ 2019, 14:16

παντως ανεξαρτητα αν εισαι φαν η οχι της ηλεκτροκινησης, η Γκουγκλ εχει φωτογραφισει ολο τον πλανητη και εδω εμεις δεν εχουμε ακομα Κτηματολογιο, αμφιβαλλω αν τα εγγονια μου (στην πολυ μακρινη περιπτωση που αποκτησω παιδια) τα δουνε αυτα στην Ελλαδα.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 11 Απρ 2019, 14:21

κυριος Μακης έγραψε:
11 Απρ 2019, 14:16
παντως ανεξαρτητα αν εισαι φαν η οχι της ηλεκτροκινησης, η Γκουγκλ εχει φωτογραφισει ολο τον πλανητη και εδω εμεις δεν εχουμε ακομα Κτηματολογιο, αμφιβαλλω αν τα εγγονια μου (στην πολυ μακρινη περιπτωση που αποκτησω παιδια) τα δουνε αυτα στην Ελλαδα.
κτηματολόγιο δεν έχουμε, νετφλίξ όμως έχουμε, οπότε θα έχουμε και ηλεκτρικά :)

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23970
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Απρ 2019, 14:32

Εδω θα είμαστε και θα το δούμε.
Με τις εκτιμήσεις μου το τέλος των ΜΕΚ δε θα έρθει πριν το 2040. Δηλαδή θα πλησιάζω τα 60, οπότε δε με πολυνοιάζει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 24365
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 11 Απρ 2019, 14:42

ε το ίδιο λέμε όλοι Ερμή, πριν λίγο έλεγες οτι πριν το 70 με τίποτα, καλά πάμε, του χρόνου θα λες για το 30. :)

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7830
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 11 Απρ 2019, 14:57

enaon έγραψε:
11 Απρ 2019, 12:31
gassim έγραψε:
11 Απρ 2019, 12:28
ημουν προσφατα στο αμστερνταμ. Κυκλοφορούν πάρα πολλά ηλεκτρικά, παντου έχει πριζες για φόρτιση και ειδικές θέσεις πάρκινγκ. Υπάρχει μια απίστευτη ησυχία στην πόλη, σαν να είσαι σε χωριό.
ωραία θα είναι εκεί για Έλληνα οδηγό, θα ανοίγουμε το παράθυρο θα λέμε που πάς ρε μαλλάαααακκκααα και θα μας ακούνε στο πάνω τετράγωνο.
Πέρα απο την ησυχία όμως η οδήγηση μου φάνηκε κάπως χαοτική καθώς συνυπάρχουν τραμ, αυτοκίνητα και ποδήλατα και δεν ξέρεις απο που θα σου έρθει. Ακόμα και πεζός είναι πολύ εύκολο να βρεθείς σε ποδηλατόδρομο ή σε γραμμές τραμ χωρίς να το παρεις χαμπάρι.

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 11 Απρ 2019, 15:01

Μηχανικός έγραψε:
11 Απρ 2019, 13:38
Ο μόνος τρόπος είναι να απαλλοτριωθούν ολόκληρα οικοδομικά τετράγωνα και να γίνουν πολυώροφα πάρκινγκ που το καθένα θα εξυπηρετεί τους κατοίκους μιας ακτίνας 200-300 μέτρων γύρω του.
Σε αυτά τα πάρκινγκ θα γίνεται η φόρτιση των αυτοκινήτων και στους δρόμους που θα ελευθερωθούν από τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα θα γίνουν μεγάλα πεζοδρόμια και ποδηλατόδρομοι.
Οπότε πάλι μιλάμε για 50 χρόνια και αν.
Δηλαδή η τεσλα που έχει τετοιο δίκτυο στην Αμερική έτσι κάνει;
Στα διάφορα παρκιν (εταιριών, σούπερ μάρκετ, μαγαζιά, κοινά) νοικιάζει ή αγοράζει spots και βάζει πχ 5 πρίζες. Κατανοώ ότι στις ελληνικές πόλεις θα υπάρχει πρόβλημα αλλά εγώ δεν ζω σε πόλη και έχω το δικό μου παρκιν. Εντω μεταξυ τι σε κάνει να πιστεύεις ότι το φορτισμα θα διαρκεί παραπάνω από 20 λεπτά. Με 350kw φορτιστές (όχι σπιτιού) θα βάζεις 100kw το 20λεπτο στην ξεφτίλα. Δηλαδή 300 χιλιόμετρα εμβέλεια χαλαρά. Όλα αυτά ΤΩΡΑ, γιατί σε 10 χρόνια το φορτισμα θα γίνεται σε 5 λεπτά. Εάν δε, μπουν και οι υπερπυκνωτες στο παιχνίδι, αντε γειά.

Αυτος ο ήχος που ακούς είναι ο επιθανατιος ρογχος των ΜΕΚ. Είσαι και συ σαν τον "μηχανικό" που κουβεντιαζα τις προάλλες, που μου έλεγε ότι οι ΜΕΚ έχουνε καλύτερη......(κρατησου)........... ροπή από τα ηλεκτρομοτερ; :smt005::smt005::smt005: (του οποίου του απάντησα ότι δεν είναι άξιος ούτε την παλιά ραπτομηχανή singer της μάνας μου να του πάω για φτιάξιμο)

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 10532
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 11 Απρ 2019, 15:23

Εγώ λέω να πάρω ένα ντίζελ, σόρι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23970
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Απρ 2019, 15:27

enaon έγραψε:
11 Απρ 2019, 14:42
ε το ίδιο λέμε όλοι Ερμή, πριν λίγο έλεγες οτι πριν το 70 με τίποτα, καλά πάμε, του χρόνου θα λες για το 30. :)
το ένα είναι το μέγιστο και το άλλο το ελάχιστο.
Θα απαγορευτούν μόνο αν πέσουν χοντρες επιδοτήσεις όπως στη Νορβηγία.
Μην ελπίζεις τόσο σύντομα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών