Γερμανία vs Ιαπωνία

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23440
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2022, 10:34

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:24
stergiosbik έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 09:04
Σας γλεντανε οι Ιταλοι ρε κακομοιρηδες. :D


Alfa Romeo: 1η premium μάρκα στην ικανοποίηση πελατών

Μια σπουδαία επίδοση κατάφερε η Alfa Romeo, με την κατάκτηση της 1ης θέσης στην έρευνα ικανοποίησης πελατών της J.D. Power στις ΗΠΑ.


Ανεξάρτητα από την κατάσταση της αγοράς που ταλανίζεται από αυξήσεις σε τιμές και καθυστερήσεις στις παραδόσεις, η Alfa Romeo κατάφερε να διακριθεί ανάμεσα στις premium εταιρείες, με την κατάκτηση της 1ης θέσης σε έρευνα ικανοποίησης πελατών στις Η.Π.Α.

Σύμφωνα με την J.D Power και τα στοιχεία που προκύπτουν από την τελευταία έρευνά της, η Alfa Romeo ξεχωρίζει ανάμεσα σε όλες τις υπόλοιπες φίρμες του ομίλου Stellantis αλλά και μεταξύ των 14 υπόλοιπων premium εταιρειών της αγοράς των Η.Π.Α.. Με άνοδο 25 βαθμών και συνολική βαθμολογία 833 πόντων σε σχέση με την περασμένη χρονιά, η Alfa Romeo ανέβηκε στην θέση Νο 1 από τη θέση Νο 9 που βρέθηκε το 2021.

Η φετινή της επίδοση είναι αρκετά πάνω από το μέσο όρο της κατηγορίας (786 βαθμοί), αφήνοντας δεύτερη με διαφορά μόλις 2 βαθμών την Porsche και τρίτη τη Lexus με 819 βαθμούς.
Στην κύρια κατηγορία, η Buick κατέκτησε την πρώτη θέση με βαθμολογία 825 βαθμών, ακολουθούμενη από την Dodge (816 β.) και τη Subaru (804 β.), με όλες τις επιδόσεις υψηλότερες από τον μέσο όρο του κλάδου.

Επιστρέφοντας στην διάκριση της Alfa Romeo, σύμφωνα με τον επικεφαλής της στην Β. Αμερική Larry Dominique, αυτή οφείλεται στην ποιότητα των προϊόντων της και την εξυπηρέτηση των πελατών της που αποτελούν κορυφαίες προτεραιότητες για την ίδια. Παράλληλα άφησε υποσχέσεις και για μελλοντικές διακρίσεις στον τομέα, οι οποίες θα έρθουν από τη συνεχή βελτίωση των αυτοκινήτων της και την επέκταση της γκάμας της.
https://www.drive.gr/news/agora/alfa-ro ... si-pelaton
γερμανοϊαπωνόπληκτοι πατώνετε;
Άστους ρε, ζαιϊζουν, τους ενοχλεί το κάλλος και η αριστεία.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 17 Νοέμ 2022, 10:34

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:31
Ήδη έμεινε από μπαταρία λόγω ακινησίας :roll:
Αυτο μπορει να συμβει σε ολα τα αμαξια, δεν μιλαμε για τετοιες βλαβες που δεν ειναι καν βλαβη.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25410
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 17 Νοέμ 2022, 10:37

Volk έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:34

Οποιος εχει αντιθετη αποψη, μπορει να παρει ενα lexus και ενα γερμανικο στην ιδια κατηγορια και ας τα δει στη πραξη.
Εχμ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23440
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2022, 10:41

talaipwros έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:37
Volk έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:34

Οποιος εχει αντιθετη αποψη, μπορει να παρει ενα lexus και ενα γερμανικο στην ιδια κατηγορια και ας τα δει στη πραξη.
Εχμ
Πάντως μεταξύ Aygo και C4(διπλάσια χλμ τότε) το Aygo όλο ζήταγε και το Citroen μονο τα προβλεπέ.
Χέστε με με τους γιαπωνέζους, τα ίδια έχουν γίνει, ίσως οι κορεάτες να είναι λιγο πιο σκυλοι αλλά χέστε με και πάλι που θα φορτωθώ χιουντάι και Κια για μην μου τύχει μια στις χίλιες κάτι. Μονο για αμάξι εντος Αθήνας θα το έπαινα και το αυτό γιατί είμαι σιδεροφάγος και θέλω να καβαλάω πεζοδρόμια και να μη με νοιάζει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 17 Νοέμ 2022, 17:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 17 Νοέμ 2022, 10:50

Volk έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:34
EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:27
Volk έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:22


Στη πραξη, εσυ τι εχεις διαπιστωσει τοσα χρονια; Ειναι το ιδιο αξιοπιστα με Lexus-Toyota και Honda;

:102:
Δεν ξέρω για αμάξια αλλά μηχανή bmw που έχω αν συγκρίνεις με ιαπωνικά βγάζει χαζοπροβληματακια που δε θα δεις σε χοντα ή γιαμαχα (ειχα κ απο τα δυο). Όμως τα πλαστικά του είναι ανώτερα από τα γιαπωνέζικα (κυρίως της γιαμαχα, η χοντα είναι σε πιο υψηλό επίπεδο με πιο ποιοτικα πλαστικά) κ αυτο το καταλαβαίνεις απ το γεγονός ότι δε θα δεις ούτε ένα gs με ξεθωριασμενα πλαστικά ακόμα κ αν είναι του 1995. Αντίθετα τίγκα ο τόπος με γιαμαπα με ξεθωριασμενα πλαστικά. Όμως τα χαζοπροβληματακια κ τις παραξενιες της μπεμπας δε θα τα δεις στον γιαπωνέζο κατά κανόνα.
Εχεις δει ξεθωριασμενα πλαστικα σε lexus-toyota;

Θεωρω οτι ειναι αναλογως τη χρηση και το ποσο προσεχει ο καθε ιδιοκτητης το αυτοκινητο.

Και σε γερμανικα εχω δει να ειναι χαλια επειδη δεν το προσεχε και σε ιαπωνικα.

Αυτο που μετραει για μενα πιο πολυ ειναι τα μηχανικα μερη, να μη μενω στο δρομο.

Με τα κορεατικα-ιαπωνικα, οταν εισαι τυπικος με τα σερβις και τα αλλαζεις ολα στην ωρα τους, πολυ δυσκολα θα σε αφησει στη μεση του πουθενα.

Εχουν φαει αρκετη πιεση πανω στην οδηγηση σε διαφορες συνθηκες και δεν εκαναν κιχ. Δεν μπορω να πω το ιδιο και με τα γερμανικα.

Οποιος εχει αντιθετη αποψη, μπορει να παρει ενα lexus και ενα γερμανικο στην ιδια κατηγορια και ας τα δει στη πραξη.
Από γερμανικά αμάξια όπως έχω πει έχω κακή εμπειρία με το γκολφ που είχαμε (της γυναίκας μου). Αλλά ίσως έτυχε. Δεν μπορεί όλοι αυτοί οι μαλακες που τα αγοράζουν τα γκολφ να ανέχονται να είναι όλη την ώρα πάνω σε έναν γερανό. Ίσως ήταν Monday car το δικό μας, τι να πω.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 17 Νοέμ 2022, 10:53

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:50
Volk έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:34
EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:27


Δεν ξέρω για αμάξια αλλά μηχανή bmw που έχω αν συγκρίνεις με ιαπωνικά βγάζει χαζοπροβληματακια που δε θα δεις σε χοντα ή γιαμαχα (ειχα κ απο τα δυο). Όμως τα πλαστικά του είναι ανώτερα από τα γιαπωνέζικα (κυρίως της γιαμαχα, η χοντα είναι σε πιο υψηλό επίπεδο με πιο ποιοτικα πλαστικά) κ αυτο το καταλαβαίνεις απ το γεγονός ότι δε θα δεις ούτε ένα gs με ξεθωριασμενα πλαστικά ακόμα κ αν είναι του 1995. Αντίθετα τίγκα ο τόπος με γιαμαπα με ξεθωριασμενα πλαστικά. Όμως τα χαζοπροβληματακια κ τις παραξενιες της μπεμπας δε θα τα δεις στον γιαπωνέζο κατά κανόνα.
Εχεις δει ξεθωριασμενα πλαστικα σε lexus-toyota;

Θεωρω οτι ειναι αναλογως τη χρηση και το ποσο προσεχει ο καθε ιδιοκτητης το αυτοκινητο.

Και σε γερμανικα εχω δει να ειναι χαλια επειδη δεν το προσεχε και σε ιαπωνικα.

Αυτο που μετραει για μενα πιο πολυ ειναι τα μηχανικα μερη, να μη μενω στο δρομο.

Με τα κορεατικα-ιαπωνικα, οταν εισαι τυπικος με τα σερβις και τα αλλαζεις ολα στην ωρα τους, πολυ δυσκολα θα σε αφησει στη μεση του πουθενα.

Εχουν φαει αρκετη πιεση πανω στην οδηγηση σε διαφορες συνθηκες και δεν εκαναν κιχ. Δεν μπορω να πω το ιδιο και με τα γερμανικα.

Οποιος εχει αντιθετη αποψη, μπορει να παρει ενα lexus και ενα γερμανικο στην ιδια κατηγορια και ας τα δει στη πραξη.
Από γερμανικά αμάξια όπως έχω πει έχω κακή εμπειρία με το γκολφ που είχαμε (της γυναίκας μου). Αλλά ίσως έτυχε. Δεν μπορεί όλοι αυτοί οι μαλακες που τα αγοράζουν τα γκολφ να ανέχονται να είναι όλη την ώρα πάνω σε έναν γερανό. Ίσως ήταν Monday car το δικό μας, τι να πω.
Αφιερωσε λιγο χρονο και διαβασε την ερευνα που εγινε εδω.

https://www.autotriti.gr/data/news/prev ... 158219.asp

Μετά από 4.000 επώνυμες αναφορές, ήρθε η ώρα για την ανακοίνωση των αποτελεσμάτων της 5ης φάσης του Autocheck, της μεγάλης έρευνας του AutoΤρίτη στην οποία οι ιδιοκτήτες αποκαλύπτουν όλα τα μυστικά των αυτοκινήτων τους, δίνοντας σε όλους εσάς πλούσιο υλικό, όχι μόνο για να ενημερωθείτε για τις κακοτοπιές, αλλά και να καταθέσετε τις δικές σας εμπειρίες.




Εικόνα
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25410
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 17 Νοέμ 2022, 10:58

EKPLIKTIKOS έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:50


Από γερμανικά αμάξια όπως έχω πει έχω κακή εμπειρία με το γκολφ που είχαμε (της γυναίκας μου). Αλλά ίσως έτυχε. Δεν μπορεί όλοι αυτοί οι μαλακες που τα αγοράζουν τα γκολφ να ανέχονται να είναι όλη την ώρα πάνω σε έναν γερανό. Ίσως ήταν Monday car το δικό μας, τι να πω.
Τα VAG ειναι θάνατος

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27222
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 17 Νοέμ 2022, 11:00

Volk έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:53
Εικόνα
Και έρχομαι, λοιπόν, να ξαναρωτήσω: πατώνετε;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23440
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2022, 11:00

ο βόλκος κοροϊδεύει τις άλφα και στο διάγραμμα που ο ίδιος πόσταρε οι άλφες είναι πάνω απο τα χιουντάι.
Λογικό δεν ειναι να τον έχει πάρει στο βραστό όποιος έχει μουρη; Και μποτ να ήταν αυτο θα το καταλάβαινε.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25968
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Νοέμ 2022, 11:03

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 11:00
Volk έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:53
Εικόνα
Και έρχομαι, λοιπόν, να ξαναρωτήσω: πατώνετε;
ειναι απλα τα πραματα
οι αλφιστοι ειναι ικανοποιημενοι αν μπορει να κινηθει το αυτοκινητο τους εστω για δεκα μερες το χρονο
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17059
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 17 Νοέμ 2022, 11:10

Μοιράζουν πόνο ατελείωτο οι ούνα φάτσα,ούνα ράτσα!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23440
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2022, 11:14

stergiosbik έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 11:10
Μοιράζουν πόνο ατελείωτο οι ούνα φάτσα,ούνα ράτσα!
Ρε σκέψου για τι τσιμέντα μιλάμε που ο άλλος ο αρχιβλακας πόσταρε μια 75 σε τρέιλερ με γελάκια και παρακάτω μας μοστράρει έρευνα που είναι πάνω απο τα χιουντάι(ο ίδιος ειναι πιο φανατικός χιουντακιας και απο γυφτο στο ζεφυρι με αξεντ) σε αξιοπιστία
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Νοέμ 2022, 11:16

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 10:24
stergiosbik έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 09:04
Σας γλεντανε οι Ιταλοι ρε κακομοιρηδες. :D


Alfa Romeo: 1η premium μάρκα στην ικανοποίηση πελατών

Μια σπουδαία επίδοση κατάφερε η Alfa Romeo, με την κατάκτηση της 1ης θέσης στην έρευνα ικανοποίησης πελατών της J.D. Power στις ΗΠΑ.


Ανεξάρτητα από την κατάσταση της αγοράς που ταλανίζεται από αυξήσεις σε τιμές και καθυστερήσεις στις παραδόσεις, η Alfa Romeo κατάφερε να διακριθεί ανάμεσα στις premium εταιρείες, με την κατάκτηση της 1ης θέσης σε έρευνα ικανοποίησης πελατών στις Η.Π.Α.

Σύμφωνα με την J.D Power και τα στοιχεία που προκύπτουν από την τελευταία έρευνά της, η Alfa Romeo ξεχωρίζει ανάμεσα σε όλες τις υπόλοιπες φίρμες του ομίλου Stellantis αλλά και μεταξύ των 14 υπόλοιπων premium εταιρειών της αγοράς των Η.Π.Α.. Με άνοδο 25 βαθμών και συνολική βαθμολογία 833 πόντων σε σχέση με την περασμένη χρονιά, η Alfa Romeo ανέβηκε στην θέση Νο 1 από τη θέση Νο 9 που βρέθηκε το 2021.

Η φετινή της επίδοση είναι αρκετά πάνω από το μέσο όρο της κατηγορίας (786 βαθμοί), αφήνοντας δεύτερη με διαφορά μόλις 2 βαθμών την Porsche και τρίτη τη Lexus με 819 βαθμούς.
Στην κύρια κατηγορία, η Buick κατέκτησε την πρώτη θέση με βαθμολογία 825 βαθμών, ακολουθούμενη από την Dodge (816 β.) και τη Subaru (804 β.), με όλες τις επιδόσεις υψηλότερες από τον μέσο όρο του κλάδου.

Επιστρέφοντας στην διάκριση της Alfa Romeo, σύμφωνα με τον επικεφαλής της στην Β. Αμερική Larry Dominique, αυτή οφείλεται στην ποιότητα των προϊόντων της και την εξυπηρέτηση των πελατών της που αποτελούν κορυφαίες προτεραιότητες για την ίδια. Παράλληλα άφησε υποσχέσεις και για μελλοντικές διακρίσεις στον τομέα, οι οποίες θα έρθουν από τη συνεχή βελτίωση των αυτοκινήτων της και την επέκταση της γκάμας της.
https://www.drive.gr/news/agora/alfa-ro ... si-pelaton
γερμανοϊαπωνόπληκτοι πατώνετε;
απο ποτε τα rebadged fiat γινανε πριμιουμ; :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23440
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 17 Νοέμ 2022, 11:16

Να τος και ο άλλος ο κρυφοζαίος
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γερμανία vs Ιαπωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Νοέμ 2022, 11:20

Ερμής έγραψε:
17 Νοέμ 2022, 11:16
Να τος και ο άλλος ο κρυφοζαίος
αυτο ητανε μεγαλη προσβολα :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών