Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22339
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 16 Ιαν 2020, 17:53

Chilloutbuddy έγραψε:
16 Ιαν 2020, 14:10
Gen3
Mε το δεξιά μοιάζει
DISPL VI.2.0.0.
DU VI.7.0.0.
BAT VI.6.0.0.
μπορείς να ξανακάνεις το τεστακι με τον μαγνήτη στο πετάλι, και να δεις αν το λάθος που βγάζει είναι το 503; Αν δεν είναι το 503 μην επιμείνεις, αλλά αν είναι, δες αν πράγματι το κάνεις καλά, αν δηλαδή βάζεις τον μαγνήτη σε σωστό σημείο. Πήγαινέ τον λίγο μπρος ή λίγο πίσω κλπ.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Ιαν 2020, 01:31

enaon έγραψε:
16 Ιαν 2020, 17:53
μπορείς να ξανακάνεις το τεστακι με τον μαγνήτη στο πετάλι, και να δεις αν το λάθος που βγάζει είναι το 503; Αν δεν είναι το 503 μην επιμείνεις, αλλά αν είναι, δες αν πράγματι το κάνεις καλά, αν δηλαδή βάζεις τον μαγνήτη σε σωστό σημείο. Πήγαινέ τον λίγο μπρος ή λίγο πίσω κλπ.
Το έψαξα λίγο παραπάνω και δεν έχω βρει ούτε έναν που να δούλεψε αυτό το κόλπο σε καινούργιο Μπος ποδήλατο, είναι όλα ή παλιά ή άλλες μάρκες. Δεν πρέπει να δουλεύει φίλε, το αφήνω, δεν αξίζει τον κόπο. Παράγγειλα στικάκι από Γερμανία 150 ευρώ. Ευχαριστώ πάντως :D
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22339
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 17 Ιαν 2020, 02:29

Chilloutbuddy έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:31
Το έψαξα λίγο παραπάνω και δεν έχω βρει ούτε έναν που να δούλεψε αυτό το κόλπο σε καινούργιο Μπος ποδήλατο, είναι όλα ή παλιά ή άλλες μάρκες. Δεν πρέπει να δουλεύει φίλε, το αφήνω, δεν αξίζει τον κόπο. Παράγγειλα στικάκι από Γερμανία 150 ευρώ. Ευχαριστώ πάντως :D
καλά έκανες, από περιέργεια πιο πολύ ρώτησα, δεν θα δούλευε σωστά ακόμα και αν γινόταν απο οτι διαβάζω.

Με 'γεια, ποιο πήρες;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 17 Ιαν 2020, 05:25

enaon έγραψε:
17 Ιαν 2020, 02:29
Chilloutbuddy έγραψε:
17 Ιαν 2020, 01:31
Το έψαξα λίγο παραπάνω και δεν έχω βρει ούτε έναν που να δούλεψε αυτό το κόλπο σε καινούργιο Μπος ποδήλατο, είναι όλα ή παλιά ή άλλες μάρκες. Δεν πρέπει να δουλεύει φίλε, το αφήνω, δεν αξίζει τον κόπο. Παράγγειλα στικάκι από Γερμανία 150 ευρώ. Ευχαριστώ πάντως :D
καλά έκανες, από περιέργεια πιο πολύ ρώτησα, δεν θα δούλευε σωστά ακόμα και αν γινόταν απο οτι διαβάζω.

Με 'γεια, ποιο πήρες;
https://www.bikespeed.de/RS_en.html
θα σου πω μόλις έρθει :D
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Ιαν 2020, 13:18

το στικάκι δεν έχει έρθει ακόμα, το μόνο που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι ότι άλλαξα λάστιχα από τρακτερωτά σε δρομήσια. Διάλεξα τα big apple της schwalbe σε 6εκ φάρδος
Εικόνα
Λίγο βαρύ και λίγο ακριβό αλλά γενικά γαμάτο ελαστικό, μπαλονοειδές και τρομερά αναπαυτικό, γραπώνει πολύ καλά στις στροφές και δεν κάνει καθόλου θόρυβο.
Επίσης έχει και την φωσφορούχα άσπρη λωρίδα να σε βλέπουν οι νταλίκες το βράδυ και να σε σημαδεύουν καλύτερα :D
Εικόνα

Αντοχή σε φουίτ θα δείξει, δεν έχω διαβάσει τίπoτα.

Μετά απ'αυτό πήγα και πρώτη φορά στη δουλειά κανονικά το πρωί, φορτωμένος με το λάπτοπ, με το τζην μου και παπούτσια δουλειάς γιατί δεν ήθελα να αλλάξω. Πήρα μόνο μια δεύτερη μπλούζα σε περίπτωση που ιδρώσω (τελικά δεν ίδρωσα).
23χλμ σα να λέμε Μαρούσι-Φάληρο. Έκανα μία ώρα να πάω και 1 και 10 να γυρίσω γιατί ήταν ο αέρας κόντρα :lol:
Μέση ωριαία 23χλμ αλλά ουσιαστικά παραπάνω γιατί είχα 15 φανάρια. Βασικά ο ποδηλατόδρομος είναι παράλληλα με τη λεωφόρο, πίσω από ένα τοίχο, αλλά όταν φτάνεις σε διασταύρωση γίνεται ένα με τη λεωφόρο και πρέπει να περάσεις απ'τα φανάρια σαν πεζός. Ε πέρασα μερικά κόκκινα αλλά στα περισσότερα έπρεπε να περιμένω. Γενικά ωραία διαδρομή, όλο πράσινο και δέντρα, πολλά πουλιά, και σε κάποια φάση πέρασα μέσα από ένα χωράφι και ήταν τίγκα στα άγρια κουνέλια. Με το που πλησίασα άρχισα να βλέπω κάτι αυτιά στα χορτάρια και μετά άρχισαν τα μποινγκ μποινγκ :D

Ωραία εμπειρία, και σκοπεύω να το κάνω συχνά τουλάχιστον όσο είναι ο καιρός καλός, μετά βλέπουμε. Έχω καναδυό μήνες καλοκαίρι ακόμα μέχρι να βρω ένα καλό ποδηλατικό μπουφάν. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι έβρεξε το περασμένο βράδυ, και συνάντησα συνολικά ΜΙΑ γαμημένη λακούβα που έπρεπε να περάσω από μέσα, και όσο και να έκοψα πιτσίλισε και έγινα λίγο κώλος με τις λάσπες. Επόμενη αγορά: λασπωτήρες.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Ιαν 2020, 13:29

Κοίταξα και την περίπτωση να αλλάξω πηρούνι από εκτός δρόμου με ανάρτηση που έχω τώρα σε σταθερό. Οι δύο λόγοι που το θέλω είναι ότι
Α) αυτό που έχω τώρα έχει φαγωθεί και δεν πιάνει το άλεν στον άξονα (μαλακία του μαγαζιού που το συναρμολόγησε αλλά έχουν περάσει 6 μήνες και άντε να του το αποδείξεις), και κάθε φορά που θέλω να βγάλω τη ρόδα κάνω πατέντες με λίμες και κατσαβίδια,
Β) ουσιαστικά δε χρησιμοποιώ την ανάρτηση γιατί είμαι πάντα στην άσφαλτο και την έχω κλειδωμένη για να μη χάνω ακαμψία, και άρα κουβαλάω 3,5 κιλά πηρούνι με ανάρτηση χωρίς λόγο, και
Γ) θέλω να κατέβει το ποδήλατο λίγο μπροστά γιατί είναι εντελώς όρθιο και όταν φυσάει κόντρα γίνομαι ουσιαστικά κατάρτι με πανί :lol:

Αφού λοιπόν το έψαξα βρήκα ότι βασικά όλα τα πηρούνια είναι εντελώς διαφορετικά, και έχουν 5-6 κρίσιμες διαστάσεις που έστω μια να μην ταιριάζει με το λαιμό του σκελετού ή τα φρένα σου ή τη γεωμετρία του ποδηλάτου ή το πάχος του λάστιχου ή το μήκος του άξονα του τροχού, απλά τον ήπιες. Ρώτησα 3-4 μαγαζιά και κανένας μάστορας δεν την αγγίζει αυτή τη δουλειά. Ουσιαστικά απ'ότι κατάλαβα δεν υπάρχουν δύο διαφορετικά πηρούνια σε όλο τον πλανήτη που να μπαίνουν στο ίδιο ποδήλατο, πως το κατάφεραν αυτό οι κατασκευαστές ο Θεός κι η ψυχή τους. Τελικά βρήκα έναν που έψαξε όλο το ίντερνετ και βρήκε (λέει) ένα πηρούνι που (πιστεύει ότι) μπαίνει με κάποιες απλές μετατροπές. Και θέλει και 400 δολάρια (280 το πηρούνι 70 εργατικά και 50 κάτι φλάτζες που πρέπει να βάλει για να ταιριάξει). Καλά του λέω παράγγειλέ το εσύ απ'την Κίνα κι όταν έρθει πάρε με τηλέφωνο (οι ποδηλατάδες όταν λένε ότι θα σε πάρουν τηλ δε σε παίρνουν ποτέ).
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Ιαν 2020, 13:36

Το τελευταίο μεγάλο θέμα όταν πηγαίνεις στη δουλειά με ποδήλατο είναι τα φουίτ. Το ΣΚ που κάνω βόλτες χέστηκες, πιάνεις άκρη και το φτιάχνεις σιγά σιγά, αλλά να σε πιάσει το πρωί που βιάζεσαι να πας δουλειά είναι μαλακία. Για τα φουίτ δεν υπάρχει απόλυτη λύση, εκ των υστέρων έμαθα ότι η Schwalbe βγάζει και τα Marathon+ που όλοι λένε ότι δεν τρυπάνε με τίποτα, αλλά τώρα έχω ήδη πάρει λάστιχα και δεν αλλάζω πάλι. Το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να πάρεις ένα καλό σετ επιδιόρθωσης και να κάνεις προπόνηση. Προσωπικά όσο και να το παλεύω κάτω από μισάωρο δεν πέφτω με τίποτα, κι αυτά στο εργαστήριο που έχω καρέκλα, ησυχία κλπ, πόσο μάλλον στα χωράφια.

Έσπασα και μια ακτίνα και την άλλαξα, αυτό κι αν ήταν πακέτο. Στο συγκεκριμένο ποδήλατο για ν'αλλάξεις ακτίνα πρέπει να βγει ο τροχός και μετά να βγει το δισκόφρενο, και μετά να βγει η κασέτα με όλα τα γρανάζια για τις ταχύτητες, και μετά να βγεί ΚΑΙ ο άξονας, προσέχοντας να μη σου φύγουν οι μπίλιες απ'το ρουλεμάν. Το μόνο καλό είναι ότι αν σου σπάσει ακτίνα τουλάχιστον πας σπιτι και το φτιάχνεις μετά, αλλά είναι πάνω από 1 ώρα δουλειά.

Ρε που μπλέξαμε :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 27 Ιαν 2020, 14:30

Chilloutbuddy έγραψε:
27 Ιαν 2020, 13:29
Τελικά βρήκα έναν που έψαξε όλο το ίντερνετ και βρήκε (λέει) ένα πηρούνι που (πιστεύει ότι) μπαίνει με κάποιες απλές μετατροπές. Και θέλει και 400 δολάρια (280 το πηρούνι 70 εργατικά και 50 κάτι φλάτζες που πρέπει να βάλει για να ταιριάξει). Καλά του λέω παράγγειλέ το εσύ απ'την Κίνα κι όταν έρθει πάρε με τηλέφωνο (οι ποδηλατάδες όταν λένε ότι θα σε πάρουν τηλ δε σε παίρνουν ποτέ).
Καλά κάνουν αν δεν τους έχεις δώσει προκαταβολή. :D

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 27 Ιαν 2020, 14:36

Chilloutbuddy έγραψε:
27 Ιαν 2020, 13:18
Το μόνο αρνητικό ήταν ότι έβρεξε το περασμένο βράδυ, και συνάντησα συνολικά ΜΙΑ γαμημένη λακούβα που έπρεπε να περάσω από μέσα, και όσο και να έκοψα πιτσίλισε και έγινα λίγο κώλος με τις λάσπες. Επόμενη αγορά: λασπωτήρες.
Α μπα; Πιό πάνω έλεγες ότι δεν πειράζει και τόσο αν βρέχει.
Που να δεις όταν θα βρέχει, να περνάνε δίπλα σου οι νταλίκες και να σε ραντίζουν με νερό μαζί με βρώμα από τον δρόμο. :D

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Ιαν 2020, 14:47

Μηχανικός έγραψε:
27 Ιαν 2020, 14:36
Chilloutbuddy έγραψε:
27 Ιαν 2020, 13:18
Το μόνο αρνητικό ήταν ότι έβρεξε το περασμένο βράδυ, και συνάντησα συνολικά ΜΙΑ γαμημένη λακούβα που έπρεπε να περάσω από μέσα, και όσο και να έκοψα πιτσίλισε και έγινα λίγο κώλος με τις λάσπες. Επόμενη αγορά: λασπωτήρες.
Α μπα; Πιό πάνω έλεγες ότι δεν πειράζει και τόσο αν βρέχει.
Που να δεις όταν θα βρέχει, να περνάνε δίπλα σου οι νταλίκες και να σε ραντίζουν με νερό μαζί με βρώμα από τον δρόμο. :D
Ρε συ. Δε με πειράζει λέω με την έννοια ότι θα συμβεί να φάω βροχή 1-2 φορές που θα αλλάξει ο καιρός ενώ είμαι στη δουλειά, εννοείται ότι αν ξυπνήσω και δω βροχή ή λέει το δελτίο για βροχή αργότερα θα πάρω το αυτοκίνητο, δεν είμαι μαλάκας :lol:

Αλλά είναι κρίμα αν έχει καλό καιρό να μη μπορείς να πάρεις το ποδήλατο εξαιτίας ΜΙΑΣ λακούβας. Εκεί κολλάει ο λασπωτήρας.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 27 Ιαν 2020, 14:50

Μηχανικός έγραψε:
27 Ιαν 2020, 14:30
Chilloutbuddy έγραψε:
27 Ιαν 2020, 13:29
Τελικά βρήκα έναν που έψαξε όλο το ίντερνετ και βρήκε (λέει) ένα πηρούνι που (πιστεύει ότι) μπαίνει με κάποιες απλές μετατροπές. Και θέλει και 400 δολάρια (280 το πηρούνι 70 εργατικά και 50 κάτι φλάτζες που πρέπει να βάλει για να ταιριάξει). Καλά του λέω παράγγειλέ το εσύ απ'την Κίνα κι όταν έρθει πάρε με τηλέφωνο (οι ποδηλατάδες όταν λένε ότι θα σε πάρουν τηλ δε σε παίρνουν ποτέ).
Καλά κάνουν αν δεν τους έχεις δώσει προκαταβολή. :D
Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να δώσω προκαταβολή σ'αυτούς τους τύπους, είναι τελείως αναξιόπιστοι. Όλοι μα όλοι. Άσε που ανοίγουν και κλείνουν σαν τις καφετέριες στην Ελλάδα, πας μια μέρα και λές τι ωραία, ξαναπας την άλλη βδομάδα και βλέπεις λουκέτο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Φεβ 2020, 11:08

Έβαλα σήμερα επιτέλους και το τζαμπεράκι από γερμανία που απενεργοποιεί τον κόφτη στα 25χαω
Το δοκίμασα και το πάω άνετα για παρατεταμένες αποστάσεις με 45-50χαω, δε χρειάζομαι παραπάνω
Τώρα το τελευταίο τεστ είναι τη Δευτέρα αν αντέχει η μπαταρία όλη την απόσταση μέχρι τη δουλειά και πίσω, γιατί άλλο να δίνει μέχρι τα 25 μόνο και άλλο να δίνει κι απ'τα 25 μέχρι τα 45.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22339
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Ιούλ 2020, 02:42

Μηχανικός έγραψε:
23 Δεκ 2018, 09:25
Το θέμα δεν είναι τα πεζοδρόμια, αλλά τι θα γίνει άμα πέσεις σε καμιά λακκούβα ή πατήσεις κάποιο αντικείμενο.
:D





Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 01 Ιούλ 2020, 03:23

enaon έγραψε:
01 Ιούλ 2020, 02:43
κάτι φάσεις αξίζει να είναι λίγο μπουρδέλο η χώρα σου και να ξεχνάει ότι πρέπει να απαγορέψει / φορολογήσει / γαμήσει κάποια οχήματα. Η δικιά μου δεν ξεχνάει :011:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών