Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22339
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιαν 2020, 11:54

Ορέστης 35 έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:49
Η πλακα ηταν οτι ο τυπος μπηκε με τη ροδα μεσα σε μια καφετερια. :lol:
και εγω μπαίνω στο σουπερμάρκετ, έχει ωραίες αυτόματες πόρτες και παρκάρω στο ψυγείο με το γάλα. :lol:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Ιαν 2020, 12:09

enaon έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:54
Ορέστης 35 έγραψε:
15 Ιαν 2020, 11:49
Η πλακα ηταν οτι ο τυπος μπηκε με τη ροδα μεσα σε μια καφετερια. :lol:
και εγω μπαίνω στο σουπερμάρκετ, έχει ωραίες αυτόματες πόρτες και παρκάρω στο ψυγείο με το γάλα. :lol:
Το περπάτημα πως σε φαίνεται πλέον;
Ξενέρωμα ε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 15 Ιαν 2020, 12:18

Awesomatic έγραψε:
31 Δεκ 2019, 09:44
Ψήνομαι για ηλεκτρικό σκούτερ για να πηγαίνω στη δουλειά και να μην μετακινώ το αυτοκίνητο ή να περπατάω.

Θέλω γνώμες από άτομα που έχουν κάνει μετακίνηση στην πόλη να μου πουν αν βολεύει και ειδικά αν είναι πρόβλημα το βάρος στο να το παίρνεις μαζί στο σπίτι.
Εγω εχω κανει μαλλον, αλλα πρεπει να μας πεις τι εννοεις ηλεκτρικό σκουτερ. Εννοεις κατι που μοιάζει με σκουτερ κ έχει κ πετάλια κ ηλεκτρ. υποβοήθηση; Είναι πολυ καλα όσο υπάρχει ροη σε κεντρικούς δρόμους ή σε μικρότερους. Σε ανοιχτους πχ Συγγρου ή Κηφισίας χωρις κίνηση είναι λίγο αργα, οι αλλοι πανε με 80+ κ εσυ με 40. Επισης ειναι εντελώς αθορυβα κ αυτο ειναι κ μειονέκτημα εκτός από πλεονεκτημα. Ειναι ελαφριά.

Αν εννοείς πατίνι, γιατι εξω λέγονται e-scooters, προσωπικά θα το προτεινα μονο σε συγκεκριμένες διαδρομές

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Ιαν 2020, 12:35

Λοιπόν τώρα που έχω κάνει κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα και έχουν θυμηθεί λίγο τα πόδια μου ότι υπάρχουν, αποφάσισα να το παλέψω να πηγαίνω με το ποδήλατο στη δουλειά όσες περισσότερες φορές μπορώ την εβδομάδα. Το οποίο θέλει λίγο προετοιμασία γιατί μιλάμε για 23χλμ πήγαινε και άλλα τόσα έλα. Το καλό είναι ότι τα 21χλμ είναι ασφαλτοστρωμένος ποδηλατόδρομος μέσα από πάρκα και δάση, και μόνο τα τελυταία 2χλμ πρέπει να βγω σε κανονικό δρόμο με αυτοκίνητα. Συγκεκριμένα νταλίκες γιατί είναι βιομηχανική περιοχή :-?

Το έκανα το ΣΚ δύο φορές για να σιγουρευτώ α) ότι το βγάζω και β) οι νταλίκες με βλέπουνε και μ'αποφεύγουνε, και τη δεύτερη φορά μάλιστα έσβησα και τον ηλεκτρισμό. Μου βγήκε ο κώλος λίγο γιατί το ποδήλατο είναι 30κάτι κιλά και χωρίς ηλεκτρισμό είναι βασικά ένα τούβλο με ρόδες, αλλά τελικά έφτασα σπίτι.

Το πρώτο βήμα είναι να μετατρέψω λίγο το ποδήλατο γιατί είναι στημένο απ'τη μάνα του για mountain bike, ενώ η διαδρομή μου είναι όλη άσφαλτος. Πρώτον θέλω να αλλάξω τα λάστιχα και να βάλω ένα νούμερο πιό στενά και πιό σλικ/δρομήσια για να κυλάει λίγο καλύτερα. Δεύτερο θα αλλάξω τον μπροστά δίσκο της αλυσίδας γιατί είναι μόνο 16 δόντια, είναι δηλαδή όλο ροπή και καθόλου τελική, μόλις φτάσεις στα 30χαω πρέπει να κάνεις πετάλι σα μουρλός για να πας λίγο παραπάνω. Βρήκα έναν με 24 δόντια και μου λένε ότι χωράει. Λάστιχα/Δίσκο τα έχω παραγγείλει και θα τα βάλω (ελπίζω) το ΣΚ.

Το άλλο βήμα είναι να ξεκλειδώσω το μοτέρ. Αυτή τη στιγμή λόγω βλαμμένης νομοθεσίας μόλις φτάνει στα 25χαω σβήνει το μοτέρ αυτόματα, και μένεις με το τούβλο. Το οποίο οκ στα βουνά δεν είναι θέμα φανταζομαι αλλά στο δρόμο είναι, ειδικά στα τελευταία 2χλμ που θέλω να τα κάνω όσο πιό γρήγορα γίνεται.

Πώς γίνεται το ξεκλείδωμα. Το ποδήλατο μετράει την ταχύτητα με έναν αισθητήρα ο οποίος είναι βιδωμένος πάνω στο μπράτσο του πίσω τροχού. Ο τροχός στην ακτίνα έχει βιδωμένο ένα μαγνήτη, ο οποίος περνώντας μπροστά απ'τον αισθητήρα απενεργοποιεί (ή ενεργοποιεί) κάτι και έτσι ο υπολογιστής μετράει στροφές του πίσω τροχού και υπολογίζει την ταχύτητα. Μία μέθοδος τζαμπέ είναι να ξεβιδώσεις τον αισθητήρα και να τον βάλεις με μονωτική ταινία απ'την έξω μεριά του μπράτσου και λίγο πιό μπροστά να κοιτάει το πετάλι, και να βάλεις ένα μαγνήτη στο πετάλι στη μέσα μεριά, έτσι ώστε να μετράει περιστροφές του πεταλιού που είναι πάντα λιγότερες απ'τις περιστροφές του τροχού. Τα έκανα όλα αυτά και όσο και να το πάλεψα με διάφορες θέσεις και μαγνήτες ο υπολογιστής βγάζει error και σβήνει :smt076:smt076:smt076

Η άλλη επιλογή είναι να αγοράσω την πιό σωστή λύση, που κάνει AUD300 και είναι βασικά ένα στικάκι που ανοίγεις το μοτέρ και το συνδέεις.
https://epicebikes.com.au/product/bosch-speed-chip/
Αυτό έχει το πλεονέκτημα ότι το καντράν θα εξακολουθεί να δείχνει τη σωστή ταχύτητα και δε μαλακίζεσαι με μονωτικές και μαλακίες. Αλλά δε θέλω να σκάσω (και άλλα) 300 για το ποδήλατο γκρρρ
Θέλω δηλαδή, αλλά θέλω να τα σκάσω για άλλα πράγματα :lol:

Καμμιά ιδέα χωρίς να τα γαμήσουμε όλα;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22339
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιαν 2020, 12:38

sys3x έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:09
Το περπάτημα πως σε φαίνεται πλέον;
Ξενέρωμα ε.
κανονικά όμως, ένα από τα κακά είναι αυτό. :lol:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22339
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 15 Ιαν 2020, 12:41

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:35
Καμμιά ιδέα χωρίς να τα γαμήσουμε όλα;
βάλε πληροφορίες του κοντρόλερ τσιλ, κωδικό κλπ, να δούμε μήπως τον έχουν σπάσει και μπορείς να τον προγραμματίσεις.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Ιαν 2020, 12:47

enaon έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:41
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:35
Καμμιά ιδέα χωρίς να τα γαμήσουμε όλα;
βάλε πληροφορίες του κοντρόλερ τσιλ, κωδικό κλπ, να δούμε μήπως τον έχουν σπάσει και μπορείς να τον προγραμματίσεις.
κωδικό δεν είμαι σίγουρος που θα τον βρω αλλά το μοτέρ είναι Bosch Performance line CX (2018/19) και το καντρανάκι/κοντρόλερ λέγεται Purion.

Εικόνα

Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32144
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιαν 2020, 12:52

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:35
Καμμιά ιδέα χωρίς να τα γαμήσουμε όλα;
καπου θα παιρνει ρυθμιση για διαφορετικες διαστασεις τροχου. αν βαλεις τη μικροτερη δυνατη;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Ιαν 2020, 12:56

Ασέβαστος έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:52
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:35
Καμμιά ιδέα χωρίς να τα γαμήσουμε όλα;
καπου θα παιρνει ρυθμιση για διαφορετικες διαστασεις τροχου. αν βαλεις τη μικροτερη δυνατη;
Mπα δε νομίζω να έχει τέτοιο πράμα, τουλάχιστον όχι εύκολα προσβάσιμο
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Ιαν 2020, 12:57

Επίσης υπάρχει αυτός ο πούστης στη γερμανία που πουλάει ένα σωρό διαφορετικά ξεκλειδώματα, τρέχα γύρευε
https://www.ebiketuning.com/shop/bosch-gen2.html
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 15 Ιαν 2020, 12:57

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:35
Λοιπόν τώρα που έχω κάνει κάτι χιλιάδες χιλιόμετρα και έχουν θυμηθεί λίγο τα πόδια μου ότι υπάρχουν, αποφάσισα να το παλέψω να πηγαίνω με το ποδήλατο στη δουλειά όσες περισσότερες φορές μπορώ την εβδομάδα. Το οποίο θέλει λίγο προετοιμασία γιατί μιλάμε για 23χλμ πήγαινε και άλλα τόσα έλα. Το καλό είναι ότι τα 21χλμ είναι ασφαλτοστρωμένος ποδηλατόδρομος μέσα από πάρκα και δάση, και μόνο τα τελυταία 2χλμ πρέπει να βγω σε κανονικό δρόμο με αυτοκίνητα. Συγκεκριμένα νταλίκες γιατί είναι βιομηχανική περιοχή :-?

Το έκανα το ΣΚ δύο φορές για να σιγουρευτώ α) ότι το βγάζω και β) οι νταλίκες με βλέπουνε και μ'αποφεύγουνε, και τη δεύτερη φορά μάλιστα έσβησα και τον ηλεκτρισμό. Μου βγήκε ο κώλος λίγο γιατί το ποδήλατο είναι 30κάτι κιλά και χωρίς ηλεκτρισμό είναι βασικά ένα τούβλο με ρόδες, αλλά τελικά έφτασα σπίτι.
Από ότι έχω ακούσει ο καιρός στην Αυστραλία είναι τελείως άστατος, έχει λιακάδα και σε λίγο βρέχει.
Τι θα κάνεις άμα βρέχει όταν πρέπει να γυρίσεις από την δουλειά ή σε πιάσει η βροχή στο δρόμο.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Ιαν 2020, 13:02

Μηχανικός έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:57
Τι θα κάνεις άμα βρέχει όταν πρέπει να γυρίσεις από την δουλειά ή σε πιάσει η βροχή στο δρόμο.
πετάλι.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32144
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιαν 2020, 13:04

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:56
Ασέβαστος έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:52
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:35
Καμμιά ιδέα χωρίς να τα γαμήσουμε όλα;
καπου θα παιρνει ρυθμιση για διαφορετικες διαστασεις τροχου. αν βαλεις τη μικροτερη δυνατη;
Mπα δε νομίζω να έχει τέτοιο πράμα, τουλάχιστον όχι εύκολα προσβάσιμο
δυσκολο να μην εχει. μπορει το ευρος ρυθμισεων να μην ειναι αρκετο ομως.

δεν φοραει το ιδιο μοτερ αλλο ποδηλατο, με μικροτερες ροδες;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Ιαν 2020, 13:08

Ασέβαστος έγραψε:
15 Ιαν 2020, 13:04
Chilloutbuddy έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:56
Ασέβαστος έγραψε:
15 Ιαν 2020, 12:52


καπου θα παιρνει ρυθμιση για διαφορετικες διαστασεις τροχου. αν βαλεις τη μικροτερη δυνατη;
Mπα δε νομίζω να έχει τέτοιο πράμα, τουλάχιστον όχι εύκολα προσβάσιμο
δυσκολο να μην εχει. μπορει το ευρος ρυθμισεων να μην ειναι αρκετο ομως.

δεν φοραει το ιδιο μοτερ αλλο ποδηλατο, με μικροτερες ροδες;
κάπου θα είναι θαμμένο όταν το προγραμματίζουνε ρε συ, αυτό που έχω πρόσβαση εγώ είναι ένα κουμπί συν πλην και ένα ον οφ.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32144
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ηλεκτρικό ποδήλατο ή σκούτερ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιαν 2020, 13:15

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Ιαν 2020, 13:08

κάπου θα είναι θαμμένο όταν το προγραμματίζουνε ρε συ, αυτό που έχω πρόσβαση εγώ είναι ένα κουμπί συν πλην και ένα ον οφ.


ο τυπακος εδω λεει οτι γινεται. για το δικο σου μοντελο λεει πρεπει να πας αντιπροσωπεια ομως (αν καταλαβα καλα το μοντελο)
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών