Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5099
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 15 Φεβ 2020, 00:37

Αυτα ειναι ανακλαστικα και σωστα φρενα.


mao mao
Δημοσιεύσεις: 7404
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 15 Φεβ 2020, 00:39

Custom_F έγραψε:
15 Φεβ 2020, 00:29
mao mao έγραψε:
15 Φεβ 2020, 00:22
Custom_F έγραψε:
15 Φεβ 2020, 00:06
Ποια μωρέ βλέπει ο οδηγός; μιλάτε σοβαρά; η τρελή τρέχει να περασει απέναντι χωρίς τον παραμικρό δισταγμό!!!!!!
Δεν είναι μια η τρελή. Αυτό γίνεται συνέχεια στην Εγνατία. Θέλει μεγάλη προσοχή από τους οδηγούς. Εμένα ο συγκεκριμένος μου φάνηκε οτι δεν έχει αντανακλαστικά. Ίσως φταίει και το αυτοκίνητό του που φαίνεται μοντέλο πριν το 2000.
Να μπουν τότε πινακίδες με όριο 30 κ να προγραμματισουν τα γύρω φανάρια έτσι, έστω να υπάρχει ένα μικρό διάστημα ξερωγω 10 δευτερόλεπτων που δεν περνάει αυτοκίνητο κ απτις δύο μεριές.
το θέμα είναι οτι μέχρι να ληφθούν μέτρα ( ποτέ δλδ) , εσένα η μοναδική σου επιλογή είναι να είσαι εξαιρετικά προσεκτική. Και να έχεις τη συναίσθηση οτι η οδήγηση στην Ελλάδα είναι κάτι το εξαιρετικά επικίνδυνο. Οι περισσότεροι λόγω συνήθειας δεν το αντιλαμβάνονται.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 15 Φεβ 2020, 00:42

mao mao έγραψε:
15 Φεβ 2020, 00:39
το θέμα είναι οτι μέχρι να ληφθούν μέτρα ( ποτέ δλδ) , εσένα η μοναδική σου επιλογή είναι να είσαι εξαιρετικά προσεκτική. Και να έχεις τη συναίσθηση οτι η οδήγηση στην Ελλάδα είναι κάτι το εξαιρετικά επικίνδυνο. Οι περισσότεροι λόγω συνήθειας δεν το αντιλαμβάνονται.
+1000.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 15 Φεβ 2020, 00:47

mao mao έγραψε:
15 Φεβ 2020, 00:39
Custom_F έγραψε:
15 Φεβ 2020, 00:29
mao mao έγραψε:
15 Φεβ 2020, 00:22


Δεν είναι μια η τρελή. Αυτό γίνεται συνέχεια στην Εγνατία. Θέλει μεγάλη προσοχή από τους οδηγούς. Εμένα ο συγκεκριμένος μου φάνηκε οτι δεν έχει αντανακλαστικά. Ίσως φταίει και το αυτοκίνητό του που φαίνεται μοντέλο πριν το 2000.
Να μπουν τότε πινακίδες με όριο 30 κ να προγραμματισουν τα γύρω φανάρια έτσι, έστω να υπάρχει ένα μικρό διάστημα ξερωγω 10 δευτερόλεπτων που δεν περνάει αυτοκίνητο κ απτις δύο μεριές.
το θέμα είναι οτι μέχρι να ληφθούν μέτρα ( ποτέ δλδ) , εσένα η μοναδική σου επιλογή είναι να είσαι εξαιρετικά προσεκτική. Και να έχεις τη συναίσθηση οτι η οδήγηση στην Ελλάδα είναι κάτι το εξαιρετικά επικίνδυνο. Οι περισσότεροι λόγω συνήθειας δεν το αντιλαμβάνονται.
Είμαι τόσο οδηγός όσο κ πεζός. Κ γνωρίζω πως όταν είμαι με τα πόδια, ένα αυτοκίνητο δύσκολα θα σταματήσει, δύσκολα θα με δει κ πρέπει να προσέχω πρώτα εγώ για μενα, κ όταν είμαι με το αυτοκίνητο, πως όσο κινείσαι με μικρή ταχύτητα, τα προλαβαίνεις όλα, αλλά πάντα θα κινείσαι σύμφωνα με το κοκ κ χωρίς εγωισμό. Θα πεις κ ένα δε βαριέσαι.

Ακομη κ τότε ομως δεν μπορω είμαι σίγουρη ότι θα επιστρέψω στα παιδιά μου. Δεν αρκεί να προσέχω εγώ. Πρέπει να προσέχουν όλοι. Κ πάλι, η κακή στιγμή θα υπάρξει, τότε όμως θα είναι η εξαίρεση κ όχι η καθημερινότητα.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 880
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 15 Φεβ 2020, 01:14

Blitzjohann για την κάμερα που είναι εγκατεστημένη στο αμάξι κουβέντα; Δεν απαγορεύεται.
Βέβαια αυτή η λήψη θα δικαιώσει τον οδηγό εν μέρει.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32587
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Φεβ 2020, 08:33

Last Veteran έγραψε:
15 Φεβ 2020, 00:02
nick έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:54
Φταιει ΚΑΙ ο οδηγος. Την εβλεπε που πλησιαζε και δεν εκοψε ταχύτητα. Ειχε χρονο να σταματήσει.
Πεστα ρε φίλε γιατί θα μας βγάλουν τρελοί οι Αυρτον Σένα εδώ πέρα. Επίσης αν δεν έτρεχε όπως λένε μερικοί, ένας λόγος παραπάνω να σταματήσει ή να κόψει ταχύτητα πάντως. Αυτό δεν σταμάταγε με τίποτα.
δεν προλαβαινε να αντιδρασει. ο χρονος απο τη στιγμη που μπηκε στο οπτικο του πεδιο μεχρι το χτυπημα πρεπει ναναι λογοτερο απο δευτερολεπτο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 15 Φεβ 2020, 08:49

Ο ΚΟΚ είναι ξεκάθαρος.
Την ευθύνη την έχει η βλαμμένη που πήγε να περάσει τον δρόμο.
Λίγο πιο κάτω υπήρχε διάβαση.
Ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ να πάει απο εκει και όχι να κάνει τον Ταρζάν.
Πρόστιμο λοιπόν 40 ευρώ που προβλέπεται και αποζημίωση στον οδηγό για τις οποίες υλικές βλάβες αλλά και για ηθική αποζημίωση.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 15 Φεβ 2020, 08:58

Εγω παντως οταν βλεπω πεζο να περναει με κοκκινο τον λαχταραω αν μαλιστα διαβαζει και φεισπουκ επιταχυνω.
Στα γιαννενα ειναι σαν γουολκινγκ ντεντ παω με 15 και δεν ξερεις απο που θα σου πεταχτει ο πεζος

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 15 Φεβ 2020, 12:43

Ασέβαστος έγραψε:
15 Φεβ 2020, 08:33
Last Veteran έγραψε:
15 Φεβ 2020, 00:02
nick έγραψε:
14 Φεβ 2020, 23:54
Φταιει ΚΑΙ ο οδηγος. Την εβλεπε που πλησιαζε και δεν εκοψε ταχύτητα. Ειχε χρονο να σταματήσει.
Πεστα ρε φίλε γιατί θα μας βγάλουν τρελοί οι Αυρτον Σένα εδώ πέρα. Επίσης αν δεν έτρεχε όπως λένε μερικοί, ένας λόγος παραπάνω να σταματήσει ή να κόψει ταχύτητα πάντως. Αυτό δεν σταμάταγε με τίποτα.
δεν προλαβαινε να αντιδρασει. ο χρονος απο τη στιγμη που μπηκε στο οπτικο του πεδιο μεχρι το χτυπημα πρεπει ναναι λογοτερο απο δευτερολεπτο.
Αν παρατηρήσεις καλά το βίντεο ο χρόνος ειναι περισσοτερος αλλά δεν είναι εκεί το θέμα μου. Καταρχάς η κοπέλα λόγω του γεγονότος ότι είναι διπλής κατεύθυνσης ο δρόμος κάνει μαλακία και μάλιστα χοντρή. Δεν χωράει αμφιβολία, είναι αυτοκτονικο αυτό που κάνει και μάλιστα χωρίς να κοιτάει.
Το θέμα μου είναι στο φρενάρισμα του οδηγού. Δεν γονατίζει το αυτοκίνητο, δεν άφησε "γραμμή" κάτω. Και επίσης σταματάει αφού έχει προσγειωθεί καλά καλά η πεζή.
Στα φρένα του οδηγού είναι η ένσταση μου. Αυτός ο ματρακα πρέπει να έχει σάπια φρένα κάτι που αν ισχύει δεν θα πρέπει να κυκλοφορεί ή ο οδηγός πρέπει να πηγαίνει μάξιμουμ 30 χιλιόμετρα.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 15 Φεβ 2020, 13:20

O οδηγος ΠΑΤΑΕΙ φρενο κανονικα.
Την στιγμη που την χτυπαει αμολαει φρενο και μολις περασει ξαναπαταει φρενο.
Ετσι οπως πεταχτηκε το αστροπελεκι κανενας δεν θα μπορουσε να προλαβει να σταματησει το αυτοκινητο.
Ευτυχως που υπαρχει και το βιντεο σαν αποδεικτικο στοιχειο σε περιπτωση που η οδικα αναλφαβητη θελησει να κινηθει εναντιον του οδηγου.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 15 Φεβ 2020, 13:25

Μπορεί να μην κατάλαβε κ να νόμιζε ότι χτύπησε αντικείμενο κνα σκέφτηκε να συνεχίσει κ μετά να την είδε να πέφτει κάτω κ να σταμάτησε.
Αν δεν έχεις δει τον πεζό, το να έχεις χτυπήσει έναν δεν είναι το πρώτο που σου ερχεται στο μυαλό... Είναι υπερβολικά τραγική η σκέψη κ την απωθεί το μυαλό.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 15 Φεβ 2020, 13:29

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Φεβ 2020, 15:24
το πιο κλασσικό που με τρελαίνει: σταματημένος σε φανάρι με κόκκινο, το φανάρι των πεζών επίσης κόκκινο. Ερχεται πεζός, βλέπει σταματημένα τα αυτοκίνητα και περνάει χωρίς να δειτο φανάρι του. Το φανάρι για μένα γίνεται πράσινο κι αυτός ακόμη δεν έχει φτάσει στα μισά
και αυτό γίνεται δ ι α ρ κ ώ ς
ε άντε γαμήσου
Το έχει δει ο πούστης και πάραυτα περπατάει σα χελώνα. :hammer:

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 15 Φεβ 2020, 13:30

Belisarius έγραψε:
15 Φεβ 2020, 13:29
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Φεβ 2020, 15:24
το πιο κλασσικό που με τρελαίνει: σταματημένος σε φανάρι με κόκκινο, το φανάρι των πεζών επίσης κόκκινο. Ερχεται πεζός, βλέπει σταματημένα τα αυτοκίνητα και περνάει χωρίς να δειτο φανάρι του. Το φανάρι για μένα γίνεται πράσινο κι αυτός ακόμη δεν έχει φτάσει στα μισά
και αυτό γίνεται δ ι α ρ κ ώ ς
ε άντε γαμήσου
Το έχει δει ο πούστης και πάραυτα περπατάει σα χελώνα. :hammer:
Το βλέπουν. Πάντα το βλέπουν. Αλλά σου λέει τι θα κάνει; θα με πατήσει;
Μέχρι να τον πατήσει κάποιος.

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23079
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 15 Φεβ 2020, 13:32

Ο συγκεκριμένος δρόμος έχει ανά 50 μέτρα φανάρι (το ένα μετά το άλλο δηλαδή) και διαβάσεις. Για να μην έχουν σοβαρό πρόβλημα οι οδηγοί, υπάρχει αυτό που λέμε "πράσινο κύμα", δηλαδή ανάβουν πολλά πράσινα μαζί και διαδοχικά, ώστε να μη σταματάνε κάθε 50 μέτρα.

Αυτό όμως που υπάρχει δυστυχώς, είναι η κουλτούρα του πεζού που τον διασχίζει απ' όπου να ναι και όπως να ναι. Επειδή πρόκειται για κεντρικό σημείο, έχει επικρατήσει ως συνήθεια και ως άγραφος κανόνας η συγκεκριμένη νοοτροπία. Ουσιαστικά είναι κάτι σαν meme. Οι πεζοί βλέπουν τους συμπολίτες τους να το κάνουν συστηματικά και αρχίζουν να το κάνουν και οι ίδιοι.

Στο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ σημείο (αλλά υπάρχουν πολλά σημεία, σε πολλές πόλεις, όπου υπάρχει το ίδιο φαινόμενο). Το περιστατικό είναι προιόν μιμητισμού.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Γιατι χαρακτηριζεται ατυχη αυτη η γυναικα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 15 Φεβ 2020, 13:37

Το βιντεο μου δινει την εντυπωση οτι ο οδηγος ειχε τη δυνατοτητα να σταματησει εγκαιρως.Εννοειται βεβαια οτι η πεζη δεν ειναι ατυχη αλλα παιρνει ρισκο οταν πεταγεται στο δρομο χωρις να εχει ορατοτητα αφου μπροστα της βρισκεται λεωφορειο.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών