On Two Wheels

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Ιουν 2021, 14:27




Electric Motorcycle WITH a gearbox and clutch 21 Ιουν 2014
the end

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Ιουν 2021, 14:48

Πάνας έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:24
[img]https://i.postimg.cc/4yrv5QKm/maxr ... .jpg[/img]

Κινητήρας από tesla... gearbox, λάδια....
μαλλον στο gearbox δεν συννενοηθηκαμε.

νομιζα οτι ελεγες για κλασσικο κιβωτιο, με δυνατοτητα αλλαγης σχεσεων. εδω βλεπουμε απλως μεταδοση, με καποιον υποπολλαπλασιασμο προφανως. αυτο λογικο ειναι να υπαρχει, σε καθε εφαρμογη κινητηρα, ηλεκτρικου η οχι. και αυτο βεβαιως χρειαζεται λιπανση, ειδικα αν ειναι μαζι με το διαφορικο. τα λαδια εδω ειναι μαλλον βαλβολινες, και θα χρειαζονται αλλαγη καθε 100κ η περισσοτερο, εφοσον δεν ανεβαζουν θερμοκρασιες καυσης.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Ιουν 2021, 14:59

Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:48
Πάνας έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:24
[img]https://i.postimg.cc/4yrv5QKm/maxr ... .jpg[/img]

Κινητήρας από tesla... gearbox, λάδια....
μαλλον στο gearbox δεν συννενοηθηκαμε.

νομιζα οτι ελεγες για κλασσικο κιβωτιο, με δυνατοτητα αλλαγης σχεσεων. εδω βλεπουμε απλως μεταδοση, με καποιον υποπολλαπλασιασμο προφανως. αυτο λογικο ειναι να υπαρχει, σε καθε εφαρμογη κινητηρα, ηλεκτρικου η οχι. και αυτο βεβαιως χρειαζεται λιπανση, ειδικα αν ειναι μαζι με το διαφορικο. τα λαδια εδω ειναι μαλλον βαλβολινες, και θα χρειαζονται αλλαγη καθε 100κ η περισσοτερο, εφοσον δεν ανεβαζουν θερμοκρασιες καυσης.
H moto στο βίνδεο έχει κλασικό με ταχύτητες και συμπλέκτη από το 2014. Σου το είπα έχεις μείνει πίσω. Τα λάδια φυσικά θα είναι πιο χοντρά.
the end

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2021, 15:09

Δεν είμαι σίγουρος ότι τα ηλεκτρικά πράγματι θα αντικαταστησουν τις ΜΕΚ στο άμεσο μέλλον (επόμενη 10ετια -15ετια). Τα ηλεκτρικά είναι χρήσιμα και μπορούν να αντικαταστησουν τις ΜΕΚ στο επίπεδο του microtransportation, στα ΜΜΜ, κ σε διάφορες άλλες κάπως συγκεκριμένες περιπτώσεις. Ειδικά για την Ελλάδα δε βλέπω να μας εγκαταλειπουν οι ΜΕΚ για μερικες δεκαετίες, εδώ καλά καλά μέχρι πριν 10 χρόνια έβγαιναν ακόμα καινούργια μηχανάκια με καρμπυρατέρ, τι συζητάμε; Ότι ο μέσος Αθηναίος θα πετάει πολυμπριζο από το μπαλκόνι για να φορτίσει το αμάξι ή το μηχανάκι του;

Τι μ.ο. ηλικίας έχει το μέσο ΙΧ που συνανταμε έξω στο δρόμο; Γιατί εγώ βλέπω ακόμα και σήμερα έξω παπια 20ετιας κ βαλε, μην πω για αμάξια που ακόμα όσοι δεν έχουν leasing έχουν κάτι golf 4 και αυτά τα τετράγωνα punto. Μην πω για τύπους που πάνε κ κάνα off road που τα 90s vitara πάνε σύννεφο.

Ο κολλητός μου έχει ακόμα το ίδιο αστρα παπί που είχε από τα 18 για την καθημερινή μετακίνηση. Πείτε μου έναν λόγο να την αλλάξει. Είναι τα σημερινά καλύτερα; Θα ήταν ένα ηλεκτροκινητο καλύτερο; Σίγουρα ναι και στα δύο. Αλλά στην τελική, γιατί να τον ενδιαφέρει; Δε βγαίνει για κόντρες ούτε για να το πλαγιασει στις στροφές. Απλά πάει από το σημείο α στο σημείο β πιο φθηνά κ από λεωφορείο.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Ιουν 2021, 15:15

Να προσθέσω και κάτι άλλο, η νέα κατηγορία των ηλεκτρικών στα moto gp έχουν κανονικά ταχύτητες.. αυτό είναι το μέλλον και όχι οι φθηνιάρικες Κινεζιές με ένα μοτέρ που καταναλώνει το ρεύμα μιας ανεμογεννήτριας μόνο του. Ενώ είχαν ξεκινήσει χωρίς...
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Ιουν 2021, 15:20

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:09
Δεν είμαι σίγουρος ότι τα ηλεκτρικά πράγματι θα αντικαταστησουν τις ΜΕΚ στο άμεσο μέλλον (επόμενη 10ετια -15ετια). Τα ηλεκτρικά είναι χρήσιμα και μπορούν να αντικαταστησουν τις ΜΕΚ στο επίπεδο του microtransportation, στα ΜΜΜ, κ σε διάφορες άλλες κάπως συγκεκριμένες περιπτώσεις. Ειδικά για την Ελλάδα δε βλέπω να μας εγκαταλειπουν οι ΜΕΚ για μερικες δεκαετίες, εδώ καλά καλά μέχρι πριν 10 χρόνια έβγαιναν ακόμα καινούργια μηχανάκια με καρμπυρατέρ, τι συζητάμε; Ότι ο μέσος Αθηναίος θα πετάει πολυμπριζο από το μπαλκόνι για να φορτίσει το αμάξι ή το μηχανάκι του;

Τι μ.ο. ηλικίας έχει το μέσο ΙΧ που συνανταμε έξω στο δρόμο; Γιατί εγώ βλέπω ακόμα και σήμερα έξω παπια 20ετιας κ βαλε, μην πω για αμάξια που ακόμα όσοι δεν έχουν leasing έχουν κάτι golf 4 και αυτά τα τετράγωνα punto. Μην πω για τύπους που πάνε κ κάνα off road που τα 90s vitara πάνε σύννεφο.

Ο κολλητός μου έχει ακόμα το ίδιο αστρα παπί που είχε από τα 18 για την καθημερινή μετακίνηση. Πείτε μου έναν λόγο να την αλλάξει. Είναι τα σημερινά καλύτερα; Θα ήταν ένα ηλεκτροκινητο καλύτερο; Σίγουρα ναι και στα δύο. Αλλά στην τελική, γιατί να τον ενδιαφέρει; Δε βγαίνει για κόντρες ούτε για να το πλαγιασει στις στροφές. Απλά πάει από το σημείο α στο σημείο β πιο φθηνά κ από λεωφορείο.
Δεν ξέρω ρε φίλε, η VW και άλλες εταιρίες έχουν δρομολογήσει την κατάργηση των MEK από το 2030, ότι θα βγει μέχρι τότε και τέλος. :102:

Φυσικά δεν θα αποσυρθούν, αλλά θα λιώσουν με τον χρόνο και ίσως σε κάποια μονδέλα βγάλουν κινητήρες ηλεκτρικούς για αναβάθμιση.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Πάνας την 14 Ιουν 2021, 15:22, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
the end

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 14 Ιουν 2021, 15:21

Ξέρω έναν που πήρε ηλ. μηχανάκι στην θέση παπιού, ξαναγύρισε στο παπί μέσα σε λίγους μήνες.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2021, 15:23

Πάνας έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:20

Δεν ξέρω ρε φίλε, η VW και άλλες εταιρίες έχουν δρομολογήσει την κατάργηση των MEK από το 2030, ότι θα βγει μέχρι τότε και τέλος. :102:
Δεδομένου ότι σήμερα κυκλοφορούν αβέρτα αμάξια των 90s και 00s, δηλαδή αμάξια ως και 30 χρόνων χωρίς να τα θεωρούμε απαραίτητα σακαρακες,, έστω ότι πράγματι το 2030 βγαινει το τελευταίο ΜΕΚ. Αν η τάση αυτή κρατήσει, αυτά θα κυκλοφορουν μέχρι το 2060 :102:

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Όλα καλά με την ηλεκτροκινηση, προσωπικά δεν έχω θέμα, δεν είμαι από τους κολλημένους. Πες μου πώς θα φορτίζουν τα αμάξια οι Αθηναίοι.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Ιουν 2021, 15:25

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:23
Πες μου πώς θα φορτίζουν τα αμάξια οι Αθηναίοι.
:003: Εδώ θα έχει πλάκα. Μάλλον με παρκόμετρα φορτιστές. Πράγμα που σημαίνει ότι θα σκαφτεί όλη η Αθήνα. :smt005:


Σε εμένα πάντως το φυσικό αέριο ακόμα δεν έχει έρθει... για να ξέρουμε που βαδίζουμε.
the end

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2021, 15:32

vagabondo έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:21
Ξέρω έναν που πήρε ηλ. μηχανάκι στην θέση παπιού, ξαναγύρισε στο παπί μέσα σε λίγους μήνες.
Σου είπε τους λόγους;

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Ιουν 2021, 15:35

Πάνας έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:25

Σε εμένα πάντως το φυσικό αέριο ακόμα δεν έχει έρθει... για να ξέρουμε που βαδίζουμε.
Τι να σου πω. Σε εμάς έρχονται κατά καιρούς διάφοροι και σκάβουν, φυσικό αέριο, ιδιωτικές εταιρείες παροχής ρεύματος, τα γεμίζουν χώμα μετά κ αν και όποτε το θυμηθούν μπορεί να έρθουν να το μπαλωσουν. Στις βροχές φαντάζεσαι τι γίνεται. Αυτά στα εξωτικά κ φτωχικα νότια προάστια :roll:

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 14 Ιουν 2021, 15:38

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:35
Πάνας έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:25

Σε εμένα πάντως το φυσικό αέριο ακόμα δεν έχει έρθει... για να ξέρουμε που βαδίζουμε.
Τι να σου πω. Σε εμάς έρχονται κατά καιρούς διάφοροι και σκάβουν, φυσικό αέριο, ιδιωτικές εταιρείες παροχής ρεύματος, τα γεμίζουν χώμα μετά κ αν και όποτε το θυμηθούν μπορεί να έρθουν να το μπαλωσουν. Στις βροχές φαντάζεσαι τι γίνεται. Αυτά στα εξωτικά κ φτωχικα νότια προάστια :roll:
Μπορεί να μην τα κλείνουν γιατί θα περάσουν και οι οπτικές ίνες... :p3:

Σόρυ που έχω πεθάνει στα γέλια αλλά η κατάσταση μόνο για αυτό είναι.
the end

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 14 Ιουν 2021, 15:41

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:32
vagabondo έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:21
Ξέρω έναν που πήρε ηλ. μηχανάκι στην θέση παπιού, ξαναγύρισε στο παπί μέσα σε λίγους μήνες.
Σου είπε τους λόγους;
Όχι δεν τον ρώτησα. Έχει ένα μίνι μάρκετ και έκανε ντελίβερι με αυτό. Τον είδα στον δρόμο πριν μερικές μέρες πάλι με το παπί. Τον ρώτησα τι έπαθε το ηλεκτρικό και μου είπε πως μετάνιωσε που το πήρε και τώρα το πουλάει. :lol:
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 15 Ιουν 2021, 18:52

People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: On Two Wheels

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιουν 2021, 19:56

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:23
Πες μου πώς θα φορτίζουν τα αμάξια οι Αθηναίοι.
βασικα παντου. οπου υπαρχει παρκινκ, σε σουπερμαρκετ, mall, ταβερνες, you name it. οταν υπαρχει ζητηση για κατι, βαζουν ολοι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών