Hypercar made in Greece?

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22894
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Μαρ 2020, 13:27

Έναν σε έχουμε ρε μπρο Γι αυτο και ρωτάμε διάφορα.
Αυτή ήταν και η πρώτη μου ερώτηση στο νήμα, πως γίνεται να είναι όλα ελ με πρώτα από όλα τα λάστιχα. Προφανώς εννοεί πως σχεδιάζονται εδώ. Πολλά μου ακούστηκαν τρελα στο βίντεο, ισχύει αυτό που λέει για το φούρνο ότι τον έχει μόνο αυτός και η Μακ; μου κάνει πολύ εξωπραγματικό να μη τον έχει η Ferrari ας πούμε ή ο Κοενιξ, μπουγκατι κλπ
Λαμόγιο δε φαίνεται και στο χώρο του αυτοκινήτου είναι γνωστός από πιο παλιά. Αυτό το βίντεο όμως μου φαίνεται, παρόλο που από μηχανική έχω μεσάνυχτα, από απίστευτα φιλόδοξο έως εκτός πραγματικότητας. Ειδικά αυτό με το διαδραστικό χειρισμό του οχήματος
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 29 Μαρ 2020, 14:36

enterprise-psi έγραψε:
28 Μαρ 2020, 09:59
Το είχα βάλει και στο άλλο , τον ξέρω από την μιτσουμπα 😍

Το παγκοσμιο ρεκορ ειναι για Evo μονο, ενταξει;

Μακαρι να ειναι αληθεια, αλλα προσωπικα μαλλον μουφα μου φαινεται το project.
Και το να βγαλει 1-2 αυτοκινητα για την πλακα του, δεν λεει τιποτα. Type approval/homologation;;
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32108
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Μαρ 2020, 11:48

Ερμής έγραψε:
29 Μαρ 2020, 13:27
Έναν σε έχουμε ρε μπρο Γι αυτο και ρωτάμε διάφορα.
Αυτή ήταν και η πρώτη μου ερώτηση στο νήμα, πως γίνεται να είναι όλα ελ με πρώτα από όλα τα λάστιχα. Προφανώς εννοεί πως σχεδιάζονται εδώ. Πολλά μου ακούστηκαν τρελα στο βίντεο, ισχύει αυτό που λέει για το φούρνο ότι τον έχει μόνο αυτός και η Μακ; μου κάνει πολύ εξωπραγματικό να μη τον έχει η Ferrari ας πούμε ή ο Κοενιξ, μπουγκατι κλπ
Λαμόγιο δε φαίνεται και στο χώρο του αυτοκινήτου είναι γνωστός από πιο παλιά. Αυτό το βίντεο όμως μου φαίνεται, παρόλο που από μηχανική έχω μεσάνυχτα, από απίστευτα φιλόδοξο έως εκτός πραγματικότητας. Ειδικά αυτό με το διαδραστικό χειρισμό του οχήματος
σωστα τα λες. ειναι εντελως αδυνατον να φτιαχτει ολο in house, και παντελως ασυμφορο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13979
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 30 Μαρ 2020, 12:08

Ερμής έγραψε:
29 Μαρ 2020, 13:27
Έναν σε έχουμε ρε μπρο Γι αυτο και ρωτάμε διάφορα. Αυτή ήταν και η πρώτη μου ερώτηση στο νήμα, πως γίνεται να είναι όλα ελ με πρώτα από όλα τα λάστιχα. Προφανώς εννοεί πως σχεδιάζονται εδώ. Πολλά μου ακούστηκαν τρελα στο βίντεο, ισχύει αυτό που λέει για το φούρνο ότι τον έχει μόνο αυτός και η Μακ; μου κάνει πολύ εξωπραγματικό να μη τον έχει η Ferrari ας πούμε ή ο Κοενιξ, μπουγκατι κλπΛαμόγιο δε φαίνεται και στο χώρο του αυτοκινήτου είναι γνωστός από πιο παλιά. Αυτό το βίντεο όμως μου φαίνεται, παρόλο που από μηχανική έχω μεσάνυχτα, από απίστευτα φιλόδοξο έως εκτός πραγματικότητας. Ειδικά αυτό με το διαδραστικό χειρισμό του οχήματος
Τα λάστιχα είπε πως δεν θα είναι Ελ. Δεν κάθομαι να το ξαναδώ όλο, αλλά αν δεν κάνω λάθος, είπε ότι ο στόχος του είναι το 1,5-2g και ότι το πρόβλημα δεν είναι η ιπποδύναμη αλλα τα ελαστικά και ότι προσπαθεί να το λύσει με μεγάλη εταιρεία ελαστικών.
Εδω έχω 2 ενστάσεις. Πρώτον, αν μπορούσαν να βγάλουν ελαστικά που να μπορούσαν να κρατήσουν πρόσφυση σε στρίψιμο με 2g, θα το είχαν ήδη κάνει και δεν θα περίμεναν τον Πανοπουλο να τους το ζητήσει.Δεύτερον, αφού η ιπποδύναμη δεν είναι πρόβλημα για κανέναν, εάν κατά ένα μαγικό τρόπο μια εταιρεία βγάλει τέτοια ελαστικά, τότε όλα τα supercars θα στρίβουν με 2g και όχι μόνο αυτό του Πανοπουλου.

Μαυροβασίλης που είμαι λάθος εδώ? Ρωτάω μια που οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22894
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 30 Μαρ 2020, 12:22

Στο οτι η ιπποδύναμη είναι το μη πρόβλημα ή το λιγότερο πρόβλημα θα συμφωνήσω εν μέρει παρόλο που και εμένα οι γνώσεις μου είναι σχετικά μηδαμινές απο τον τομέα της μηχανικής. Παράδειγμα είναι το εμιρατι Devel Sixteen το οποίο παρόλο που αποδίδει περι τους 5000 ίππους, το γενικό σύνολο είναι θλιβερό απο ότι λένε οι γνώστες.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 30 Μαρ 2020, 13:30

μρε σεις, τα λάστιχα δεν είναι πρόβλημα, και τα νόμιμα πιάνουν αυτή τη στιγμή >1.3 πλευρικά χωρίς άερο- με, μπαίνεις στα 2άρια
φρενάρισμα 100-0 σε <28μ παίζουν αρκετά δρόμου, ένα καλό 911 (όχι τα άγρια) τόσο κόβει, απλές πράξεις είναι


Ασέβαστος έγραψε:
30 Μαρ 2020, 11:48
σωστα τα λες. ειναι εντελως αδυνατον να φτιαχτει ολο in house, και παντελως ασυμφορο.
ακριβώς, ουσιαστικά αδύνατο και λόγω πόρων σε κάθε περίπτωση ασύμφορο
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22894
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 02 Απρ 2020, 23:34

Το traction έβγαλε στη φόρα δύο φωτο από τις εξατμίσεις του chaos

https://traction.gr/i-proti-apokalyptik ... kou-chaos/

Το σασί από zylon λέει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 03 Απρ 2020, 11:24

Πάντως στην συνέντευξη στους 4Τ δεν λέει κάπου για πλευρικά g.Λεει μόνο ότι θέλει να πιάνει 2-3 g.
Με δεδομένο το παρελθόν του,άνετα μπορεί να υποθέσει κανείς ότι μπορεί να μιλάει για επιταχυνση.
Βέβαια η μαγκιά είναι στο στήσιμο και όχι να βγάλει ένα ντραγκστερ δρόμου.
Ίσως όμως πάλι να εννοεί τα πλευρικά g.
Ιδωμεν.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 15 Απρ 2020, 08:20

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 17 Απρ 2020, 17:37

People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 20 Απρ 2020, 10:27

Alphabet έγραψε:
29 Μαρ 2020, 14:36
enterprise-psi έγραψε:
28 Μαρ 2020, 09:59
Το είχα βάλει και στο άλλο , τον ξέρω από την μιτσουμπα 😍

Το παγκοσμιο ρεκορ ειναι για Evo μονο, ενταξει;

Μακαρι να ειναι αληθεια, αλλα προσωπικα μαλλον μουφα μου φαινεται το project.
Και το να βγαλει 1-2 αυτοκινητα για την πλακα του, δεν λεει τιποτα. Type approval/homologation;;
Εμ γιατι θα ηταν τυπε τα παντα ολα και για top fuel . :102: . 5-10 αυτοκινητα αν βγαλει θα ειναι τεραστια επιτυχια για καποιον που ξεκινα τώρα . ετσι ξεκινησαν και τα κονινγσενγκ . Το προτζεκτ ειναι οντως πολλα υποσχομενο και το μονο που μενει να ευχηθουμε ειναι καλη επιτυχια σ αυτη τη ελλ προσπαθεια .

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Απρ 2020, 18:50

Ασέβαστος έγραψε:
30 Μαρ 2020, 11:48
Ερμής έγραψε:
29 Μαρ 2020, 13:27
Έναν σε έχουμε ρε μπρο Γι αυτο και ρωτάμε διάφορα.
Αυτή ήταν και η πρώτη μου ερώτηση στο νήμα, πως γίνεται να είναι όλα ελ με πρώτα από όλα τα λάστιχα. Προφανώς εννοεί πως σχεδιάζονται εδώ. Πολλά μου ακούστηκαν τρελα στο βίντεο, ισχύει αυτό που λέει για το φούρνο ότι τον έχει μόνο αυτός και η Μακ; μου κάνει πολύ εξωπραγματικό να μη τον έχει η Ferrari ας πούμε ή ο Κοενιξ, μπουγκατι κλπ
Λαμόγιο δε φαίνεται και στο χώρο του αυτοκινήτου είναι γνωστός από πιο παλιά. Αυτό το βίντεο όμως μου φαίνεται, παρόλο που από μηχανική έχω μεσάνυχτα, από απίστευτα φιλόδοξο έως εκτός πραγματικότητας. Ειδικά αυτό με το διαδραστικό χειρισμό του οχήματος
σωστα τα λες. ειναι εντελως αδυνατον να φτιαχτει ολο in house, και παντελως ασυμφορο.
Ναι αλλά τώρα έχουμε 3D εκτυπωτές που φτιάχνεις εξαρτήματα του αυτοκινήτου στο σπίτι σου. :D

https://www.bikeit.gr/roi-eidiseon/item ... on-3-000hp


Να και οι μπιέλες του ελληνικού υπέρ-αυτοκινήτου φτιαγμένες σε 3D εκτυπωτή.

Εικόνα
Οι συγκεκριμένες μπιέλες του χαοτικού αυτού οχήματος κατασκευάζονται από τιτάνιο στην έκδοση των 2.000 ίππων και από συνθετικό υλικό με ίνες άνθρακα στην έκδοση των 3.000 ίππων. Στην carbon συνθετική τους μορφή ζυγίζουν 77 γραμμάρια έκαστη, 10 φορές ελαφρύτερες από τις αντίστοιχες ατσάλινες, και 6.5 φορές ελαφρύτερες από τις αλουμινένιες, με αντοχή στον εφελκυσμό πάνω από 2.600mpa, ενώ ο Πανόπουλος αναφέρει πως οι συγκεκριμένες μπιέλες έχουν σχεδιαστεί για +15.000rpm.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10157
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 20 Απρ 2020, 22:42

3d printed και τα πιστόνια επίσης οπως και οι δαγκάνες . :xena:

Εικόνα

Εικόνα

bolek
Δημοσιεύσεις: 2245
Εγγραφή: 06 Ιουν 2019, 21:40

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bolek » 20 Απρ 2020, 22:54

υπολογιζω οτι στον εκτυπωτη φτιαχνουν το μοντελο οχι το χυτο

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Hypercar made in Greece?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 24 Απρ 2020, 23:09

Αποκλειστικές φωτογραφίες...

Σήμερα όμως, προχωράμε και σε μία ακόμη αποκλειστικότητα, καθώς αποκαλύπτουμε για πρώτη φορά την εμπρός όψη αλλά και την πίσω σχεδίαση του Spyros Panopoulos Automotive CHAOS. Επιβλητικές σχεδιαστικές γραμμές, φοβερές καμπύλες, φώτα τεχνολογίας LED και γενικότερα μία εικόνα που θυμίζει εξωπραγματικό… αυτοκίνητο.

Αξίζει να τονίσουμε πως αυτή η σχεδίαση μπορεί να δείχνει γήινη για την κατηγορία του αυτοκινήτου, όμως θα είναι ακόμα πιο προχωρημένη στο δεύτερο CHAOS (ίσως κυκλοφορήσει με άλλη ονομασία) που θα δούμε σύντομα καθώς ήδη τα σχέδια είναι έτοιμα…
https://www.zougla.gr/automoto/reportaz ... ikou-chaos
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών