Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Φεβ 2021, 11:28

stavmanr έγραψε:
03 Φεβ 2021, 23:59
Καταρχήν, πότε είδες ταξί να κινείται μέσα στα όρια και τους κανόνες κυκλοφορίας;
Άσχετα με το μέτρο -που επί της αρχής με βρίσκει σύμφωνο- αυτό τι είδους πανηλίθιο επιχείρημα είναι; Δεν πειράζει γιατί μπορούν πάντοτε να παρανομήσουν;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 04 Φεβ 2021, 11:29

Το όριο στα 30 είναι γελοίο, απορώ τι συζητάμε. Τα 50 είναι ήδη πολύ χαμηλή ταχύτητα. Με το ίδιο σκεπτικό ας πάει στα 5 χιλιόμετρα το όριο για να μπορούν να είναι ασφαλείς και κουτσές χελώνες.

Υπάρχει μια χρυσή τομή και είχε βρεθεί με το 50, τα 30 είναι υπερβολικά λίγο.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Φεβ 2021, 11:37

Ο κίνδυνος θανάτου είναι κυρίως για τους πεζούς, μέχρι τα 50 χλμ/ώρα:


Εικόνα


Στο γράφημα φαίνεται πόσο μεγάλη διαφορά κάνουν τα 50 και τα 30 χλμ/ώρα για τους πεζούς. Για τα οχήματα κάνουν μικρή ως μηδενική διαφορά.

Ωστόσο η μείωση ταχύτητας από μόνη της είναι χωρίς ιδιαίτερη ουσία. Τα περισσότερα ατυχήματα στις πόλεις οφείλονται σε άλλες αιτίες και όχι στην υπερβολική ταχύτητα. Χωρίς μεγάλες αλλαγές σε κανόνες και ποινές καθώς και κατασκευαστικές μετατροπές στις πόλεις, δεν θα υπάρξει σημαντική μείωση απλά και μόνο λόγω της μείωσης του ορίου ταχύτητας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Φεβ 2021, 11:39

hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2021, 11:28
stavmanr έγραψε:
03 Φεβ 2021, 23:59
Καταρχήν, πότε είδες ταξί να κινείται μέσα στα όρια και τους κανόνες κυκλοφορίας;
Άσχετα με το μέτρο -που επί της αρχής με βρίσκει σύμφωνο- αυτό τι είδους πανηλίθιο επιχείρημα είναι;
Για επιχείρημα το είδες; :lol:

"Σκωπτική παρατήρηση" ονομάζεται.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 04 Φεβ 2021, 15:13

Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
04 Φεβ 2021, 10:07
Το αυτοκίνητο είναι το σύγχρονο άλογο του ανθρώπου , είναι ένα δεύτερο σπίτι του , το μέσο που αντανακλά την προσωπικότητα του , το μεγαλύτερο επίτευγμα στον τομέα των χερσαίων μεταφορών . Δεκτό όποιος επιθυμεί να κυκλοφορεί με ποδήλατα με πατίνια ή με δίκυκλα , αλλά δεν πρέπει να κάνουμε την καθημερινότητα των οδηγών τόσο δύσκολη ώστε να αναγκαστούν να τα έχουν μόνο για ταξίδια .
Εγώ προσωπικά προτιμώ τα πόδια μου για μετακίνηση εντός πόλης , και το αυτοκίνητο για εκτός , αλλά η καθημερινή μου εργασία απαιτεί να οδηγώ κυρίως μέσα στην πόλη για δέκα ώρες την ημέρα .

.


ΜεΤαξί μας τυχαίο το ότι έχεις ανοίξει και αλλο νήμα με θέμα τα Ταξί ;;; .... :p2: .... :xena:

Νοικιάζεις Ταξί μαι Λόρντ ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 04 Φεβ 2021, 15:28

Τύποι, έχω περάσει σεμινάριο ασφαλούς οδήγησης από τον Ιαβέρη και όντως, η διαφορά των 30 από τα 50 χλμ/ω είναι θέμα ζωής και θανάτου για τον πεζό, σε περίπτωση ατυχήματος. Στα 50 χλμ/ω δεν προλαβαίνεις να κάνεις τίποτα, ούτε να φρενάρεις, ούτε να ελιχθείς σε έναν απρόσμενο κίνδυνο. Στα 40 χλμ/ω κάτι προλαβαίνεις να κάνεις, αλλά όχι πολλά. Στα 30 χλμ/ω προλαβαίνεις και τσιγάρο να ανάψεις και να φρενάρεις και να αποφύγεις τον πεζό.

Για μένα, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι πρέπει να μειωθεί το όριο ταχύτητος εντός πόλεως, στα 30 χλμ/ω. Σημαντικό ρόλο παίζουν η κυκλοφοριακή παιδεία τόσο των οδηγών, όσο και των πεζών, τα παρκαρισμένα αυτοκίνητα, τυφλά σημεία, το οδικό δίκτυο, η σωστή σήμανση, η τεχνολογία του κάθε οχήματος κ.α..
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 04 Φεβ 2021, 15:33

Στηρίζουμε οδηγούς ταξί.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48021
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 04 Φεβ 2021, 15:41

Ασέβαστος έγραψε:
04 Φεβ 2021, 09:11
Λόρδος Ταντρίδης έγραψε:
04 Φεβ 2021, 08:19
stavmanr έγραψε:
03 Φεβ 2021, 23:59
Καταρχήν, πότε είδες ταξί να κινείται μέσα στα όρια και τους κανόνες κυκλοφορίας;
Αν όλοι οι άλλοι πάνε με τριάντα τι ακριβώς θα κάνει το ταξί , θα πετάξει ;
ποιος θα παει με 30;

απολυτως κανενας.
Αν δεν το κάνεις, δίνεις τη δυνατότητα στους πιγκουίνους να σε γράψουν.
Οι μαλάκες που κυβερνάνε, μπορεί να θεσπίσουν αύριο να πηγαίνεις στο δρόμο με τσουβαλοδρομίες, με ποινή πρόστιμο 500 ευρώ. Εσύ θα γελάσεις, θα πείς σιγά μωρέ, ποιός θα το κάνει? Και πράγματι, για κάποιο χρονικό διάστημα, οι πιγκουίνοι μπορεί να κάνουν τα στραβά μάτια. Όταν όμως τους καβλώσει, ή όταν πάρουν τέτοιες εντολές, θα έχουν (άλλο) ένα πάτημα με το οποίο να σου σκίσουν τα κωλοφάρδουλα. Κατάλαβες?
Με δυο λόγια, στο εξής το να περπατάς (και να μην πηγαίνεις με τσουβαλοδρομίες) το κάνεις με δικό σου ρίσκο.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 04 Φεβ 2021, 15:43

Ποιος μαλακας σκέφτηκε αυτό το πράγμα πάλι?
Ήμουνα στο αμάξι του πατέρα μου πριν και έκανα τεστ, 30 πήγαινε με δευτέρα και 1800 στροφές.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 04 Φεβ 2021, 15:46

panos291 έγραψε:
04 Φεβ 2021, 15:43
Ποιος μαλακας σκέφτηκε αυτό το πράγμα πάλι?
Ήμουνα στο αμάξι του πατέρα μου πριν και έκανα τεστ, 30 πήγαινε με δευτέρα και 1800 στροφές.
Εν τω μεταξύ τα 30 στο αναλογικό κοντέρ ούτε φαίνονται. Στα πιο πολλά αυτοκίνητα βλέπεις 20-40 κλπ και το 30 είναι κάπου στη μέση. Αν είναι και λίγο μικρό το κοντέρ δεν έχεις ιδέα αν πηγαίνεις με 27 ή με 35
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13980
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 04 Φεβ 2021, 15:52

Awesomatic έγραψε:
04 Φεβ 2021, 15:46
panos291 έγραψε:
04 Φεβ 2021, 15:43
Ποιος μαλακας σκέφτηκε αυτό το πράγμα πάλι?
Ήμουνα στο αμάξι του πατέρα μου πριν και έκανα τεστ, 30 πήγαινε με δευτέρα και 1800 στροφές.
Εν τω μεταξύ τα 30 στο αναλογικό κοντέρ ούτε φαίνονται. Στα πιο πολλά αυτοκίνητα βλέπεις 20-40 κλπ και το 30 είναι κάπου στη μέση. Αν είναι και λίγο μικρό το κοντέρ δεν έχεις ιδέα αν πηγαίνεις με 27 ή με 35
Ας πάρουν τεσλα με cruise control.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21305
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 04 Φεβ 2021, 15:57

hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2021, 11:37
Ο κίνδυνος θανάτου είναι κυρίως για τους πεζούς, μέχρι τα 50 χλμ/ώρα:


Εικόνα


Στο γράφημα φαίνεται πόσο μεγάλη διαφορά κάνουν τα 50 και τα 30 χλμ/ώρα για τους πεζούς. Για τα οχήματα κάνουν μικρή ως μηδενική διαφορά.

Ωστόσο η μείωση ταχύτητας από μόνη της είναι χωρίς ιδιαίτερη ουσία. Τα περισσότερα ατυχήματα στις πόλεις οφείλονται σε άλλες αιτίες και όχι στην υπερβολική ταχύτητα. Χωρίς μεγάλες αλλαγές σε κανόνες και ποινές καθώς και κατασκευαστικές μετατροπές στις πόλεις, δεν θα υπάρξει σημαντική μείωση απλά και μόνο λόγω της μείωσης του ορίου ταχύτητας.
δε ξέρω τι παίζει στη Θεσ/νικη αλλά στους δρόμους της Αθήνας κυριαρχεί η ανομία όσον αφορά την οδική συμπεριφορά τουλάχιστον
δηλαδή, το πρόβλημά μας εδώ δεν είναι οι κανόνες του κοκ, αλλά το γεγονός ότι ΌΛΟΙ και όταν λέω όλοι εννοώ ΌΛΟΙ έχουνε(έχουμε) τον ΚΟΚ γραμμένο στα παπάρια μας
όλοι όσοι οδηγούν κάνουν καθημερινά τουλάχιστον μικροπαρανομίες μέχρι και βαρύτερα (πχ αν είσαι πεζός προσπαθώντας να περάσεις κεντρική αρτηρία και δεις το κόκκινό σου να γίνεται πράσινο, μην τυχόν και περάσεις αμέσως, πολύ πιθανό να σκοτωθείς)
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Φεβ 2021, 16:09

Τυποι τα 50 ειναι πολλα για αστικό τοπίο κατοικημένης περιοχής. Στην άκρη του στενού που μένω έχει σχολείο, κάθε πρωί οι γονείς αφήνουν τα μουλικα κ φεύγουν στο στενό πατημένοι με 50-60 :g030:

Άμα πατήσουν κανα παιδακι ποιος θα φταίει; είναι πολλά τα ατυχήματα με πεζό εμπλεκόμενο (Είναι κ οι πεζοί ζώα βέβαια)

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 04 Φεβ 2021, 16:10

Και εγώ αν είχα οδηγό και πήγαινα παντού χωρίς να οδηγάω , τέτοια μέτρα θα έπαιρνα , ούτε έχω δουλέψει ποτέ , ούτε οδηγήσει , ας νομοθετησω 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ταφόπλακα για τα ΤΑΞΙ ο νέος Κ.Ο.Κ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Φεβ 2021, 16:11

enterprise-psi έγραψε:
04 Φεβ 2021, 16:10
Και εγώ αν είχα οδηγό και πήγαινα παντού χωρίς να οδηγάω , τέτοια μέτρα θα έπαιρνα , ούτε έχω δουλέψει ποτέ , ούτε οδηγήσει , ας νομοθετησω 😁
Άλλο εμεις που έχουμε δίτροχο, εμείς εξαιρουμαστε :g030:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών