ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
CRWH
Δημοσιεύσεις: 1261
Εγγραφή: 19 Μαρ 2020, 23:58
Phorum.gr user: CRWH

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CRWH » 07 Μαρ 2021, 17:36

Κανονικο ποδηλατο θα παρεις με μοτερ και μεσα στο ασανσερ θα το σηκωνεις στη μια ροδα και θα μπαινεις.Τα σπαστα ειναι για μπαισεξουαλ χιπιδες, τι θα σκεφτοταν ο Βλαδιμηρος;
Θα σε κοιτανε περιεργα στην αρχη αλλα κανεις δεν θα ρισκαρει το εκοσειμινγκ.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 07 Μαρ 2021, 18:13

dna replication έγραψε:
07 Μαρ 2021, 16:07
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
07 Μαρ 2021, 15:52
.

Κοιτα εδω πόσο μικρη συσκευή προσθέτει για να τό κάνει ηλεκτρικό.....

Μπαταρία μπορεί να βάλει οτι θέλει μετά.....

Εδώ στό τριμπούρδελο δεν ξερω αν τό επιτρέπουν αυτό.....


Πόσο θα το πληρώσεις το ηλεκτρικό Ντιενέι ;;
δεν απαγορευεται η μετατροπή σε ηλεκτρικό. υπάρχουν και καλυτερες μετατροπές με hub motor


.


Τίς εχω δεί καί αυτές αλλά μου φαίνονται ακριβότερες.....

Εσύ γιά πόσα πάς νά επακουμβήσεις ;;;

Τό νομικό πλαίσιο μέ τούς "κόφτες" καί τους περιορισμούς τό έχεις ελέγξει ;;;


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Μαρ 2021, 18:59

dna replication έγραψε:
07 Μαρ 2021, 14:49
τύπου Fiido, Xiaomi QICYCLE κ.λ.π.
σκέφτομαι να πάρω για τη μια φορά την εβδομάδα περίπου που κατεβαινω στο κεντρο, ταλαιπωρία.. παρκάρισμα...κ.λ.π.
για μικρές διαδρομές 5-15 χλμ, να διπλώνει, να το παίρνω στο ασανσέρ μαζί μου μη μου το κλέψουν, να το φορτίζω
έχετε καμιά άποψη/πρόταση?
kingsong s18 :003:


Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 07 Μαρ 2021, 19:11

Δικέ μου, πάρε κάτι σε fat tire σπαστό, δηλαδή σε αυτήν την κατηγορία

Εικόνα

https://www.goscooters.gr/default.aspx? ... temId=4854

Μουράτο, καβλιάρικο και σπαστό. Χωράει στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου.

Αυτά που βλέπω στις ελληνικές ιστοσελίδες είναι λίγο ψόφια για τα λεφτά τους, αλλά αν το έχεις ανάγκη, σίγουρα αξίζει και σίγουρα θα γίνεται καμμία μοντίφα - βελτίωση.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30537
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 07 Μαρ 2021, 20:20

CRWH έγραψε:
07 Μαρ 2021, 17:36
Κανονικο ποδηλατο θα παρεις με μοτερ και μεσα στο ασανσερ θα το σηκωνεις στη μια ροδα και θα μπαινεις.Τα σπαστα ειναι για μπαισεξουαλ χιπιδες, τι θα σκεφτοταν ο Βλαδιμηρος;
Θα σε κοιτανε περιεργα στην αρχη αλλα κανεις δεν θα ρισκαρει το εκοσειμινγκ.
και μενα μαρέσουν τα μεγάλα με μοτερ έχουν και καλυτερη, πιο προδευτική υποβοήθηση
αλλά δεν παλευεται με σουζα, το ασανσερ έχει και πορτάκια και δεν είναι αυτόματο...στο γραφείο θα πιάνει πολύ χώρο στην κουζίνα, πολλά μείον....
+ οτι το σπαστό το βάζεις και στο πορμπαγκαζ του αυτοκινήτου
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30537
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 07 Μαρ 2021, 20:59

Feindflug έγραψε:
07 Μαρ 2021, 19:11
Δικέ μου, πάρε κάτι σε fat tire σπαστό, δηλαδή σε αυτήν την κατηγορία

Εικόνα

https://www.goscooters.gr/default.aspx? ... temId=4854

Μουράτο, καβλιάρικο και σπαστό. Χωράει στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου.

Αυτά που βλέπω στις ελληνικές ιστοσελίδες είναι λίγο ψόφια για τα λεφτά τους, αλλά αν το έχεις ανάγκη, σίγουρα αξίζει και σίγουρα θα γίνεται καμμία μοντίφα - βελτίωση.
ωραίο είναι, λιγο για μικρότερες ηλικίες, αυτά τα μπαλονοειδή ελαστικά δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρονται
για μοντες δεν το φοβάμαι καθόλου, μπορώ να φτιάξω πακακια μπαταριών ακόμα και να ξανατυλίξω το μοτέρ
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 07 Μαρ 2021, 21:13

dna replication έγραψε:
07 Μαρ 2021, 20:59
Feindflug έγραψε:
07 Μαρ 2021, 19:11
Δικέ μου, πάρε κάτι σε fat tire σπαστό, δηλαδή σε αυτήν την κατηγορία

Εικόνα

https://www.goscooters.gr/default.aspx? ... temId=4854

Μουράτο, καβλιάρικο και σπαστό. Χωράει στο πορτμπαγκάζ του αυτοκινήτου.

Αυτά που βλέπω στις ελληνικές ιστοσελίδες είναι λίγο ψόφια για τα λεφτά τους, αλλά αν το έχεις ανάγκη, σίγουρα αξίζει και σίγουρα θα γίνεται καμμία μοντίφα - βελτίωση.
ωραίο είναι, λιγο για μικρότερες ηλικίες, αυτά τα μπαλονοειδή ελαστικά δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρονται
για μοντες δεν το φοβάμαι καθόλου, μπορώ να φτιάξω πακακια μπαταριών ακόμα και να ξανατυλίξω το μοτέρ
Δηλαδή, τύπε, αν πάρω κανένα, μπορείς να ξηγηθείς μοντίφα, πρώτο στάδιο για αρχή;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30537
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 07 Μαρ 2021, 21:45

το καλοκαίρι αυτά τα χόμπυ και τα μαστορέματα, τωρα δεν προλαβαινω λέμε,
αλλα φαντάζομαι χωρίς πολλές περιπλοκές γινεται εύκολα να προσθέσεις στοιχεία και να ανεβάσεις τη μπαταρία στα 48V π.χ. και να αυξήσεις τις επιδόσεις. Υποθέτω ο ελεγκτής ταχύτητας το σηκώνει
enaon κατέβα απο το μονόροδο και μίλα!
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 07 Μαρ 2021, 22:03

Στα ξιαομι πατινια παντως βαζαν αλλο firmware εδινε περισσοτερο ρευμα ( με κοστος στην αυτονομια ) και πήγαινε καλυτερα

firmware = προγραμμα = πρωτο σταδιο . οι μοντες με τις μπαταριες ειναι το 2ρο + :lol:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Μαρ 2021, 23:16

dna replication έγραψε:
07 Μαρ 2021, 21:45
το καλοκαίρι αυτά τα χόμπυ και τα μαστορέματα, τωρα δεν προλαβαινω λέμε,
αλλα φαντάζομαι χωρίς πολλές περιπλοκές γινεται εύκολα να προσθέσεις στοιχεία και να ανεβάσεις τη μπαταρία στα 48V π.χ. και να αυξήσεις τις επιδόσεις. Υποθέτω ο ελεγκτής ταχύτητας το σηκώνει
enaon κατέβα απο το μονόροδο και μίλα!
τι να πώ με αυτά που διαβάζω, 48βόλτ, 250watt, σε έφαγαν οι δυτικοί και εσένα. :011:

το κσ18 εχει 84 βολτ και 2.200βατ τροχό, πάρτο γιατί όταν καταλάβει η Μέρκελ τι ειναι αυτά θα μας τα κόψει. :lol:

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30537
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 08 Μαρ 2021, 16:05

αν ανεβουν τα βολτ της μπαταρίας ανεβαινουν και τα βαττ του μοτερ, με τη προυποθεση οτι τα σηκώνει και δεν υπερθερμαινεται. Με 48V Θα πιάσουμε ασπουμε το αστρονομικό νούμερο των 350w που θα μπορεί να μετακινεί έναν βαρυ αναβάτη όπως εμένα χαλλλαρά, με έμφαση στο ράθυμα...
enaon έγραψε:
07 Μαρ 2021, 23:16

τι να πώ με αυτά που διαβάζω, 48βόλτ, 250watt, σε έφαγαν οι δυτικοί και εσένα. :011:

το κσ18 εχει 84 βολτ και 2.200βατ τροχό, πάρτο γιατί όταν καταλάβει η Μέρκελ τι ειναι αυτά θα μας τα κόψει. :lol:
τι είναι αυτό το πράγμα με μοτέρ πλυντηρίου ρε!
σε μονόροδο εγώ δεν ανεβαινω! μόνο αν υπάρχει τρόπος να το ζέψεις με καναδυο τροχούς ακόμη το συζητάμε
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 08 Μαρ 2021, 16:57

dna replication έγραψε:
08 Μαρ 2021, 16:05
αν ανεβουν τα βολτ της μπαταρίας ανεβαινουν και τα βαττ του μοτερ, με τη προυποθεση οτι τα σηκώνει και δεν υπερθερμαινεται.
μπορείς να ανεβάσεις τα αμπέρε βάζοντας και αλλες μπαταρίες παράλληλα, δεν ειναι απαραίτητο να ανεβάσεις την τάση, και τα 250βατ που λέει ειναι συνεχόμενης λειτουργίας, πάει μέχρι 1000 φαντάζομαι αυτό άνετα για λίγο.

πάντως αν αλήθεια το λες για μοντες κλπ, θα έλεγα να μην εκτός αν το έχεις χόμπι, έχει πολλά σημεία να πάει κάτι στραβά.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30537
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 09 Μαρ 2021, 01:06

αν συνδέσεις μπαταρίες παράλληλα θα έχεις αυξηση χωρητικότητας μόνο, δηλαδή μεγαλύτερη διάρκεια/εμβέλεια,
όχι αυξηση "ιπποδύναμης"/ταχυτητας. Το μοτέρ με συγκεκριμένο φορτίο επηρεάζεται μονο απο τα βολτ. Με παράλληλες μπαταρίες θα πρέπει να αλλάξεις και το φορτίο του μοτερ, δηλαδή το γρανάζωμα για να πηγαινει πιο γρηγορα τραβώντας περισσότερα αμπέρ. Η να αλλάξεις το τυλιγμα του μοτερ με λιγότερες περιελιξεις και παχύτερο χάλκινο συρμα, για να γινει πιο χοτ.
Το έχω το θέμα σου λεω, αλλά δεν θέλω να μπλέξω με τα κολλητήρια και τα γράσσα ουτε να ακυρώσω εγγυήσεις και φοβάμαι και τα ηλεκτρονικά πως θα συμπεριφερθούν
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Μαρ 2021, 23:07

dna replication έγραψε:
09 Μαρ 2021, 01:06
αν συνδέσεις μπαταρίες παράλληλα θα έχεις αυξηση χωρητικότητας μόνο, δηλαδή μεγαλύτερη διάρκεια/εμβέλεια,
όχι αυξηση "ιπποδύναμης"/ταχυτητας. Το μοτέρ με συγκεκριμένο φορτίο επηρεάζεται μονο απο τα βολτ. Με παράλληλες μπαταρίες θα πρέπει να αλλάξεις και το φορτίο του μοτερ, δηλαδή το γρανάζωμα για να πηγαινει πιο γρηγορα τραβώντας περισσότερα αμπέρ. Η να αλλάξεις το τυλιγμα του μοτερ με λιγότερες περιελιξεις και παχύτερο χάλκινο συρμα, για να γινει πιο χοτ.
Το έχω το θέμα σου λεω, αλλά δεν θέλω να μπλέξω με τα κολλητήρια και τα γράσσα ουτε να ακυρώσω εγγυήσεις και φοβάμαι και τα ηλεκτρονικά πως θα συμπεριφερθούν
τι ειναι αυτά που γράφεις και εσύ τώρα; Φυσικά ο καλυτερος τρόπος να αυξήσεις την ιπποδύναμη ειναι να ανεβάσεις τα αμπέρε, γίνεται και με την τάση, ότι θες, δεν έχει διαφορά. Η καλωδίωση ειναι το μόνο πρόβλημα σε μικρά βολτ, θέλει πιο μεγάλη διατομή.

Αν τα μοσφετ/ψύξη αντέχουν το ρέυμα, ο πιο εύκολος τρόπος να δυναμώσεις ειναι παράλληλα, πιο πολλά αμπέρε δηλαδή, το έκανα στο πρώτο ροδάκι που ειχα, το πήγα απο 10 στα 30, 60 βόλτ πάντα, μια χαρά γίνεται. :)


οκ τωρα καταλαβα τι γράφεις, το κοιτάς απο την πλευρά την μηχανική μόνο, ο κοντρόλερ ειναι παραμετροποιήσιμος μάλλον, ειναι πιο απλό να του πείς να δίνει περισσότερα αμπέρε, πάρά να αλλάξεις περίελξη.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37756
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ηλεκτρικό ποδήλατο "σπαστό"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 09 Μαρ 2021, 23:46

CRWH έγραψε:
07 Μαρ 2021, 17:36
Κανονικο ποδηλατο θα παρεις με μοτερ και μεσα στο ασανσερ θα το σηκωνεις στη μια ροδα και θα μπαινεις.Τα σπαστα ειναι για μπαισεξουαλ χιπιδες, τι θα σκεφτοταν ο Βλαδιμηρος;
Θα σε κοιτανε περιεργα στην αρχη αλλα κανεις δεν θα ρισκαρει το εκοσειμινγκ.
Και με μικρό το ασανσέρ είσαι bi χίππης;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών