η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Μαρ 2023, 17:20

ST48410 έγραψε:
21 Μαρ 2023, 15:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μαρ 2023, 15:15
Εγώ πιστεύω ότι απλά δεν βλέπετε την εκθετική πρόοδο που συμβαίνει κάτω από τη μύτη σας μερικοί. Το γιατί δεν το έχω καταλάβει, δεν είναι ότι δεν έχουν μπει διαγράμματα.
Εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν ενδείξεις πως πραγματοποιείται η μετάβαση. Αυτό που δεν μου είναι ξεκάθαρο μέχρι στιγμής είναι το τι σκέφτονται κατασκευαστές και κυβερνήσεις για όλους αυτούς που βολεύονταν με ένα όχημα στην κατηγορία των 10, 15 χιλιάδων Ευρώ. Πως περιμένουν να μπορέσουν όλοι αυτοί να υπερβούν τις οικονομικές τους δυνατότητες τόσο πολύ ώστε να αγοράσουν ηλεκτρικό; Διαφαίνεται μπροστά μας κάποια δεκαετία καλπάζουσας ανάπτυξης;
σε οριζοντα 5ετιας ηλεκτρικο με 25 αγορα, κοστιζει το ιδιο με θερμικο 15.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Μαρ 2023, 17:22

ST48410 έγραψε:
21 Μαρ 2023, 16:00
talaipwros έγραψε:
21 Μαρ 2023, 15:58
ST48410 έγραψε:
21 Μαρ 2023, 15:57


Ναι, μάλλον. Όμως μεταχειρισμένο σε ηλεκτρικό σημαίνει ότι πλησιάζει η στιγμή που θα πρέπει να μπει το χέρι πολύ βαθιά στην τσέπη για αλλαγή μπαταρίας.
Μυθος
Δηλαδή; Είναι τόσο πολλοί οι κύκλοι φόρτισης που αντέχουν οι μπαταρίες που θα έχει χαλάσει το όχημα έτσι κι αλλιώς; Ελλάδα τουλάχιστον, που κρατάμε τα αυτοκίνητα καμιά 15αριά χρόνια.
σκεψου οτι εξω, τα εχουν και για ταξι. και εδω εχουν αρχισει..
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8313
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 21 Μαρ 2023, 17:27

talaipwros έγραψε:
21 Μαρ 2023, 15:50
ST48410 έγραψε:
21 Μαρ 2023, 15:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Μαρ 2023, 15:15
Εγώ πιστεύω ότι απλά δεν βλέπετε την εκθετική πρόοδο που συμβαίνει κάτω από τη μύτη σας μερικοί. Το γιατί δεν το έχω καταλάβει, δεν είναι ότι δεν έχουν μπει διαγράμματα.
Εγώ συμφωνώ μαζί σου ότι υπάρχουν ενδείξεις πως πραγματοποιείται η μετάβαση. Αυτό που δεν μου είναι ξεκάθαρο μέχρι στιγμής είναι το τι σκέφτονται κατασκευαστές και κυβερνήσεις για όλους αυτούς που βολεύονταν με ένα όχημα στην κατηγορία των 10, 15 χιλιάδων Ευρώ. Πως περιμένουν να μπορέσουν όλοι αυτοί να υπερβούν τις οικονομικές τους δυνατότητες τόσο πολύ ώστε να αγοράσουν ηλεκτρικό; Διαφαίνεται μπροστά μας κάποια δεκαετία καλπάζουσας ανάπτυξης;
Θα παρουν μεταχειρισμένο
Και θα πληρώσουν ένα σωρό χρήματα για καινούριες μπαταρίες, σαν καλοί μαλάκες που είναι...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Μαρ 2023, 17:44

Ασέβαστος έγραψε:
21 Μαρ 2023, 17:20
σε οριζοντα 5ετιας ηλεκτρικο με 25 αγορα, κοστιζει το ιδιο με θερμικο 15.
Τόσο λάθος θυμάμαι; Οι υπολογισμοί του ταλαίπωρου στην αρχή του νήματος δεν έδειχναν ότι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα οι ισχυρισμοί κατασκευαστών για τις μικρές καταναλώσεις ρεύματος;

Προφανώς εσύ θα αναφέρεσαι στα μειωμένα κόστη συντήρησης. Νομίζω ότι αυτό μένει να το δούμε. Από ό,τι έχει ειπωθεί στο νήμα γλιτώνεις λάδια, φίλτρα κλπ της μηχανής αλλά φθείρεις περισσότερο φρένα και λάστιχα.

Όταν θα υπάρχει μια βλάβη στα ηλεκτρονικά, να δούμε τι και πόσο θα κοστίζει.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 21 Μαρ 2023, 17:51

ST48410 έγραψε:
21 Μαρ 2023, 17:44
Ασέβαστος έγραψε:
21 Μαρ 2023, 17:20
σε οριζοντα 5ετιας ηλεκτρικο με 25 αγορα, κοστιζει το ιδιο με θερμικο 15.
Τόσο λάθος θυμάμαι; Οι υπολογισμοί του ταλαίπωρου στην αρχή του νήματος δεν έδειχναν ότι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα οι ισχυρισμοί κατασκευαστών για τις μικρές καταναλώσεις ρεύματος;

Προφανώς εσύ θα αναφέρεσαι στα μειωμένα κόστη συντήρησης. Νομίζω ότι αυτό μένει να το δούμε. Από ό,τι έχει ειπωθεί στο νήμα γλιτώνεις λάδια, φίλτρα κλπ της μηχανής αλλά φθείρεις περισσότερο φρένα και λάστιχα.

Όταν θα υπάρχει μια βλάβη στα ηλεκτρονικά, να δούμε τι και πόσο θα κοστίζει.
καυσιμα, συντηρηση, τελη.
φρενα τα φθειρες λιγοτερο, κατα πολυ.

λαστιχα περιπου το ιδιο.

τα ηλεκτρονικα τους ειναι παρα πολυ απλουστερα των θερμικων.

τα ασφαλιστρα ειναι ακομη καπως περιεργα..
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 21 Μαρ 2023, 18:02

Ασέβαστος έγραψε:
21 Μαρ 2023, 17:51
ST48410 έγραψε:
21 Μαρ 2023, 17:44
Ασέβαστος έγραψε:
21 Μαρ 2023, 17:20
σε οριζοντα 5ετιας ηλεκτρικο με 25 αγορα, κοστιζει το ιδιο με θερμικο 15.
Τόσο λάθος θυμάμαι; Οι υπολογισμοί του ταλαίπωρου στην αρχή του νήματος δεν έδειχναν ότι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα οι ισχυρισμοί κατασκευαστών για τις μικρές καταναλώσεις ρεύματος;

Προφανώς εσύ θα αναφέρεσαι στα μειωμένα κόστη συντήρησης. Νομίζω ότι αυτό μένει να το δούμε. Από ό,τι έχει ειπωθεί στο νήμα γλιτώνεις λάδια, φίλτρα κλπ της μηχανής αλλά φθείρεις περισσότερο φρένα και λάστιχα.

Όταν θα υπάρχει μια βλάβη στα ηλεκτρονικά, να δούμε τι και πόσο θα κοστίζει.
καυσιμα, συντηρηση, τελη.
φρενα τα φθειρες λιγοτερο, κατα πολυ.

λαστιχα περιπου το ιδιο.

τα ηλεκτρονικα τους ειναι παρα πολυ απλουστερα των θερμικων.

τα ασφαλιστρα ειναι ακομη καπως περιεργα..
Λάστιχα θα φθείρονται αρκετά σε ένα κατά πολύ βαρύτερο όχημα. Ή θα είναι ακριβότερης κατηγορίας και θα στοιχίζει η αλλαγή τους παραπάνω. Ειδικά αν γίνεται και πιο συχνά.

Για τα ηλεκτρονικά μην παίρνεις όρκο. Στο αμάξι για το οποίο ξεκίνησε το νήμα, τελικά δεν βγήκε άκρη για την αιτία του προβλήματος.

Στο τρίκυκλο γνωστού είναι η πηγή των πιο συχνών προβλημάτων. Πχ όταν είναι πλήρως φορτισμένη η μπαταρία δεν ξεκινάει. Πρέπει να κάνει κάτι ενεργοβόρο (πχ να ανοίξει θέρμανση) για να πάρει μπρος.

Όλη η ουσία είναι στην κατανάλωση και την τιμή του ρεύματος. Τα τέλη θα μπουν και σε αυτά μετά από κάποιο διάστημα. Επίσης και η αρχική τιμή δεν είναι κάτι αδιάφορο. Αρκετοί δεν έχουν να δώσουν 25χιλ για αυτοκίνητο ακόμα κι αν αυτό τους κάνει οικονομία 10 χρόνια μετά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 21 Μαρ 2023, 18:05

Ασέβαστος έγραψε:
21 Μαρ 2023, 17:51
τα ηλεκτρονικα τους ειναι παρα πολυ απλουστερα των θερμικων.
:lol:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Μαρ 2023, 22:26

Καλά μόλις κάποιος πάει στο μάστορα και του βγάλει το κοστούμι, τότε θα δούμε τι ισχύει.
Προς το παρόν έχει καταρριφθεί η ρήση "μπορείς να φορτίσεις παντού γιατί παντού έχει ρευμα". Μένει να δούμε πόσες άλλες θα καταρριφθουν.
Από τη στιγμή που μια οικογένεια δε μπορεί να έχει ένα και μόνο αυτοκίνητο και αυτό να είναι ηλεκτρικό από εμένα είναι όχι. Αν εσείς έχετε γκαράζ, εγκατάσταση φορτιστή και 2 3 αμάξια να διαλέγετε, τότε πάρτε και ένα ev για να λέτε πως είστε μπροστά και να κινείτε και το χρήμα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Μαρ 2023, 00:20

Ερμής έγραψε:
21 Μαρ 2023, 22:26
Καλά μόλις κάποιος πάει στο μάστορα και του βγάλει το κοστούμι, τότε θα δούμε τι ισχύει.
Aν γίνει όντως μαζική μετάβαση οι περισσότεροι μάστορες θα κλείσουν Ερμή. Τρόμπες νερού, λάδια, ιμάντες, αλυσίδες, μπουζί, ψυγεία, κυλινδροπίστονα, φλάτζες, κιβώτια κλπ, βασικά όλες οι κοινές βλάβες θα εξαφανιστούν.
Στα ηλεκτρικά αλλάζεις φίλτρο καμπίνας, λάστιχα, φρένα και υγρά στον υαλοκαθαριστήρα όταν είναι η ώρα τους, αυτά. Τα ηλεκτρονικά προβλήματα έτσι κι αλλιώς 9 φορές στις 10 είναι θέμα firmware update, τι να σου κάνει ο μάστορας, εκτός αν έχει καεί καμμιά ασφάλεια.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 22 Μαρ 2023, 00:36

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Μαρ 2023, 00:20
Ερμής έγραψε:
21 Μαρ 2023, 22:26
Καλά μόλις κάποιος πάει στο μάστορα και του βγάλει το κοστούμι, τότε θα δούμε τι ισχύει.
Aν γίνει όντως μαζική μετάβαση οι περισσότεροι μάστορες θα κλείσουν Ερμή. Τρόμπες νερού, λάδια, ιμάντες, αλυσίδες, μπουζί, ψυγεία, κυλινδροπίστονα, φλάτζες, κιβώτια κλπ, βασικά όλες οι κοινές βλάβες θα εξαφανιστούν.
Στα ηλεκτρικά αλλάζεις φίλτρο καμπίνας, λάστιχα, φρένα και υγρά στον υαλοκαθαριστήρα όταν είναι η ώρα τους, αυτά. Τα ηλεκτρονικά προβλήματα έτσι κι αλλιώς 9 φορές στις 10 είναι θέμα firmware update, τι να σου κάνει ο μάστορας, εκτός αν έχει καεί καμμιά ασφάλεια.
Ναι σε αυτά συμφωνώ.
Αυτό το update Είναι που φοβάμαι πως θα στο χρεώνουν ο κούκος αηδονι
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Μαρ 2023, 00:48

Ερμής έγραψε:
22 Μαρ 2023, 00:36
Ναι σε αυτά συμφωνώ.
Αυτό το update Είναι που φοβάμαι πως θα στο χρεώνουν ο κούκος αηδονι
E ναι γι'αυτά θα τσακώνονται στα φόρουμ στο μέλλον. "Α η τογιότα μου έκανε απντέϊτ τζάμπα ενώ η μπεμβέ στο χρέωσε, χαχα μαλάκες που αγοράζετε Γερμανικά"
Ξενέρωμα :a040:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 22 Μαρ 2023, 00:50

Και να το σανιδωσεις, η φάση του 0 100 είναι. Στα 180 Νομίζω κρεμάει. Τι ειναι; ιταλικό ατι να βλέπεις το κοντέρ στα 340 και να φεύγουν 5 κουταλιές της σούπας;
Ναι ξέρω μπαίνω μουσείο. Τιμή μου και καμαρι μου :lol:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Μαρ 2023, 00:52

Ερμής έγραψε:
22 Μαρ 2023, 00:50
Και να το σανιδωσεις, η φάση του 0 100 είναι. Στα 180 Νομίζω κρεμάει. Τι ειναι; ιταλικό ατι να βλέπεις το κοντέρ στα 340 και να φεύγουν 5 κουταλιές της σούπας;
Ναι ξέρω μπαίνω μουσείο. Τιμή μου και καμαρι μου :lol:
:xena:
Πάτε Γερμανία και ξεχαρμανιάζετε, ή τα κάνετε αυτά στις Ελληνικές εθνικές οδούς;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4412
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 22 Μαρ 2023, 00:55

ST48410 έγραψε:
21 Μαρ 2023, 17:44
Ασέβαστος έγραψε:
21 Μαρ 2023, 17:20
σε οριζοντα 5ετιας ηλεκτρικο με 25 αγορα, κοστιζει το ιδιο με θερμικο 15.
Τόσο λάθος θυμάμαι; Οι υπολογισμοί του ταλαίπωρου στην αρχή του νήματος δεν έδειχναν ότι δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα οι ισχυρισμοί κατασκευαστών για τις μικρές καταναλώσεις ρεύματος;

Προφανώς εσύ θα αναφέρεσαι στα μειωμένα κόστη συντήρησης. Νομίζω ότι αυτό μένει να το δούμε. Από ό,τι έχει ειπωθεί στο νήμα γλιτώνεις λάδια, φίλτρα κλπ της μηχανής αλλά φθείρεις περισσότερο φρένα και λάστιχα.

Όταν θα υπάρχει μια βλάβη στα ηλεκτρονικά, να δούμε τι και πόσο θα κοστίζει.
Φρένα γιατί;
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Μαρ 2023, 00:58

Πτολεμαίος έγραψε:
22 Μαρ 2023, 00:55
Φρένα γιατί;
Σημαντικά μεγαλύτερο βάρος για ίδιας κατηγορίας αυτοκίνητο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών