η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 25 Οκτ 2018, 11:17

Πάνας έγραψε:
25 Οκτ 2018, 11:13
Επίσης τα ηλεκτρικά έχουν μηχανικά μέρη που λιπαίνονται, έχουν φθορές και βγάζουν βλάβες, δεν είναι μόνο ένα ξερό μοτέρ.
Εγώ που έχω παλιό αυτοκίνητα, τα λεφτά που πληρώνω είναι για όλα τα άλλα είναι τα 10πλάσια από ότι για την μηχανή. :D

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 25 Οκτ 2018, 11:21

Μηχανικός έγραψε:
25 Οκτ 2018, 11:17
Πάνας έγραψε:
25 Οκτ 2018, 11:13
Επίσης τα ηλεκτρικά έχουν μηχανικά μέρη που λιπαίνονται, έχουν φθορές και βγάζουν βλάβες, δεν είναι μόνο ένα ξερό μοτέρ.
Εγώ που έχω παλιό αυτοκίνητα, τα λεφτά που πληρώνω είναι για όλα τα άλλα είναι τα 10πλάσια από ότι για την μηχανή. :D
Πωλείται ρενώ 18ετήας με χαλασμένο χρώμα από τον ήλιο. Με τα λεφτά θα πάρω μια ρόδα σαν του enaon να κινούμαι σε κοντινές αποστάσεις.
the end

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 25 Οκτ 2018, 11:25

Θέλει και το δικό μου βάψιμο, μάδησε από το θαλασσόνερο που έσταζε επάνω του όταν έβαζα στην σκάρα το κανό. :D

Το θαλασσόνερο καλοκαίρι στον ήλιο με 70 βαθμούς η λαμαρίνα, βγάζει το βερνίκι από το μεταλλικό χρώμα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μηχανικός την 25 Οκτ 2018, 11:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42888
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Οκτ 2018, 11:30

Πάνας έγραψε:
25 Οκτ 2018, 11:13
Σε λίγο θα ανακαλύψετε ότι η Ελλαδίτσα δεν μπορεί να ακολουθήσει τον πρώτο κόσμο. Κινέζικα, Ινδικά αυτοκίνητα και μηχανές θα κατακλύσουν τους δρόμους. Τα ιταλικά θα είναι ίσως τα μόνα που θα μπορούν να πλησιάσουν μερικοί.
10 χρόνια τώρα τρώνε από τα έτοιμα που είχαν στην άκρη, κάποια στιγμή αυτά θα τελειώσουν... ήδη πολλοί έχουν αρχίσει και μένουν από χρήμα. Γείτονας κατασκευαστής πολυκατοικιών πούλησε ένα άουντι 2ετήας το οποίο έφυγε εξωτερικό και έβγαλε από το γκαράζ μια μερσεντές 20ετήας που την είχε σαν συλλεκτική.

Και εσείς μιλάτε για τεχνολογία απλησίαστη :bored:


Επίσης τα ηλεκτρικά έχουν μηχανικά μέρη που λιπαίνονται, έχουν φθορές και βγάζουν βλάβες, δεν είναι μόνο ένα ξερό μοτέρ.
Καλά, τα Κινέζικα που λες εννοείται ότι θα είναι ηλεκτρικά.
Δεν είναι χαζοί οι Κινέζοι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Οκτ 2018, 04:37

Chilloutbuddy έγραψε:
25 Οκτ 2018, 09:39
αλματάκια κάνει για να ανεβαίνεις πεζοδρόμια και να πηδάς πεταμένα μίλκο;
το καταφέρνω μία στις δύο, αλλά ναι κοντά ειμαι :003:



Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Οκτ 2018, 06:01

Ερμής έγραψε:
25 Οκτ 2018, 11:02
αυτο ειναι τριγγερ και το ξέρεις.
btw τελευταία όμως όσα βλέπω να έχουν μείνει στο δρόμο είναι τουοτα. Αυτά τα γιάρις φασόν στην χιουντάι τα δίνουν;
το 2011 μου έκαναν μια ωραία πλάκα απο την χοντα, μου κράτησαν το αυτοκίνητο 6 μέρες για να βρούνε γιατί καίει πολύ γιατί τους ζάλιζα τον έρωτα, 2 αλλαγές λάμδα και 600 ευρώ μετά πάλι τα ίδια, ήμουν στα 16 λίτρα/100 χιλ. Μετά άρχισε να μου λέει οτι είναι 4χ4 και είναι λογικό ίσως, που μένω και τι κάνω με το αμάξι κλπ. Σκέφτηκα για 1-2 δευτερόλεπτα σοβαρά οτι η λύση είναι να τους ανατινάξω το συνεργείο, άχρηστο τους ήταν, ήμουνα και μισό χρόνο πριν λήξει η εγγύηση, πολύ με εκνεύρισε, σαν να μου κάνανε πάρτυ ενηλικίωσης ένοιωσα. Πήρα ένα odbII απο τους κινέζους να βλέπω τα νούμερα, έδωσα αλλά 80(αντί 300) για το σωστό λάμδα και όχι αυτό που μου έβαλαν οι κόπανοι, έπεσα στα 9 λίτρα και δεν έχω ξαναπάει 7 χρόνια, κάνω μόνος μου αυτά που λέει το βιβλιαράκι τα απλά και όσο αντέξει, σιγά.

γενικά τα αυτοκίνητα είναι σκυλιά νομίζω, απλά ζούνε πολλοί από αυτά και έχουμε μπλέξει.

Α ναι, είχε χαλάσει και ο καθρέπτης του οδηγού, το αυτόματο μάζεμα, το βγήκα μία μέρα ανάποδα μαζεμένο, προς τα μπροστά, άκουγα το μοτέρ αλλά δεν ανοιγόκλεινε. 400 λένε, δεν φτιάχνονται αυτά. Κοιτάω στο γουτιουμπ, βρίσκω οτι είναι feature, τμήμα του pedestrian safety, χαλάει ο καθρέπτης για να μην τραυματίσει τον πεζό, το ανοίγεις και το επαναφέρεις. Είχε καεί και το μοτεράκι απο το δεξί φανάρι, το πάνω κάτω. 500 ευρώ θέλανε με τοποθέτηση, πάει μαζί με το φανάρι μου λέγανε, ωραίες στιγμές της αυτοκίνησης.

οπότε ναι, τα ηλεκτρικά θα χαλάνε λιγότερο, αλλά όχι, δεν είναι καθόλου σίγουρο οτι θα δίνουμε λιγότερα στο τέλος. Θα χαλάει ένα μοσφετ και θα μας αλλάζουν όλο τον οδηγό του τροχού αν κάνουν την μετάβαση ομαλά.

Συφωνώ με τον στ, τα ηλεκτρικά ανοίγουν τον δρόμο να υπάρξουν οχήματα που δεν φανταζόμασταν, ελαφριά και εύχρηστα, ενός ή δύο ατόμων για μικρές αποστάσεις, ιδανικά χωρίς καν ιδιοκτησία, απλά χρήση, όχι δρόμου μόνο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην είναι το πάρκινγκ στον ίδιο όροφο με το γραφείο μας.

Δεν υπάρχει λόγος να μην κάνουμε ας πούμε μία πίστα μοτοκρός, με άλματα και κόλπα κλπ μέσα στο μαλλ, είναι αθόρυβα και δεν βγάζουν αέρια. Αν είναι να αλλάξει η εποχή και απλά να έχουμε ηλεκτρικά μοτέρ να κουνάνε τα τέρατα του τόνου, ε δεν άλλαξε και τίποτα :)

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 26 Οκτ 2018, 09:28

Καλά δεν ήξερες ότι στα επίσημα συνεργεία των αντιπροσωπειών είναι όλοι οι τεχνικοί ανίδεοι;
Ο καλός μάστορας δεν κάθεται με μισθό τρις και εξήντα να του τα πρήζει ένας άτεχνος οικονομικός προϊστάμενος, ανοίγει δικό του συνεργείο.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 26 Οκτ 2018, 10:25

Μηχανικός έγραψε:
26 Οκτ 2018, 09:28
Καλά δεν ήξερες ότι στα επίσημα συνεργεία των αντιπροσωπειών είναι όλοι οι τεχνικοί ανίδεοι;
Ο καλός μάστορας δεν κάθεται με μισθό τρις και εξήντα να του τα πρήζει ένας άτεχνος οικονομικός προϊστάμενος, ανοίγει δικό του συνεργείο.
αληθευει. οπως επισης και το οτι στην αντιπροσωπεια θα προσπαθησουν να σε γδαρουν πουλωντας σου ανταλλακτικα (που πιθανον δεν χρειαζεται) ενω ο μαστρομητσος δεν πολυβγαζει κερδος απο αυτα, αν θελει να σε γδαρει θα προσπαθησει να κανει περισσοτερη εργασια απο οτι χρειαζεται.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Οκτ 2018, 12:29

Μηχανικός έγραψε:
26 Οκτ 2018, 09:28
Καλά δεν ήξερες ότι στα επίσημα συνεργεία των αντιπροσωπειών είναι όλοι οι τεχνικοί ανίδεοι;
Ο καλός μάστορας δεν κάθεται με μισθό τρις και εξήντα να του τα πρήζει ένας άτεχνος οικονομικός προϊστάμενος, ανοίγει δικό του συνεργείο.
δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάνανε λάθος κωδικό στο λάμδα, ή πώς δεν κατάλαβαν αμέσως αν είναι το μπροστά ή το πίσω, με το odb το βλέπεις αμέσως. Δεν ειναι θέμα άσχετου, είχα εκνευριστεί αρκετά που στο τέλος ήρθε και ο υπερμάστορας, αυτός μου είπε για το 4Χ4, που δεν ειναι κιόλας ακριβώς δηλαδή, απο την μία μου το πουλάνε για οικονομικό γιατί εμπλέκεται αυτόματα, και απο την άλλη μου λενε 4Χ4 ηθελες, τι μιλάς; Πραγματικά ειδα για 1-2 δευτερόλεπτα εικόνα καταστροφής μπροστά μου, μετά είπα καλά οκ, δεν θα με τρελάνεις εσύ τα λέμε. Ούτε η λύση είναι να πηγαίνεις αυτοκίνητο που είναι στην εγγύηση στο μαστρομίτσο κλπ, που είχα έναν, του έδειξα το odbII του κινέζου και με κοίταγε σαν Κινέζο. Τεσπα, ακόμα και να χαλάσει τώρα σοβαρά, κερδισμένος είμαι σε χρόνο χρήματα και γνώσεις, μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30575
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 26 Οκτ 2018, 12:48

ST48410 έγραψε:
25 Οκτ 2018, 10:14
Στο θέμα κόστους νομίζω ότι τον κύριο ρόλο θα τον παίξει το κράτος και οι φόροι. Αν πχ θελήσουν να τα προωθήσουν οι ευρωπαϊκές αυτοκινητοβιομηχανίες σε βάρος των συμβατικών και υπάρξει ενιαία πολιτική χαμηλής φορολόγησης ότι συζητάμε τώρα δεν θα έχει νόημα. Πιστεύω ότι σε 2-3 χρόνια το τοπίο θα έχει ξακαθαρίσει.
οι ευρωπαϊκές αυτοκιντοβιομηχανίες ετοιμάζουν τα προτυπα της αυτοκινησης που θα νομοθετήσει η ΕΕ τα επόμενα χρόνια.
Η Μέρκελ δηλώνει οτι η ηλεκτροκίνηση θα έρθει στην ΕΕ όταν και μόνον όταν οι γερμανικές βιομηχανίες είναι έτοιμες για αυτό.
Προς το παρόν δεν είναι έτοιμες, γι'αυτό μην ανησυχείτε οτι θα εξαφανιστούν τα βενζινάδικα

https://www.reuters.com/article/us-eu-a ... SKCN1M51NW
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Οκτ 2018, 12:52

Merkel weighed into the battle between climate campaigners and manufacturers by endorsing the EU executive’s initial 30 percent reduction goal.

“Anything that goes beyond that runs the risk of us banishing the car industry from Europe and carmakers then producing cars elsewhere, which we then buy here. I don’t want that,” she said.
κάτι θα ξέρει :003:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 26 Οκτ 2018, 12:53, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30575
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 26 Οκτ 2018, 12:52

Μηχανικός έγραψε:
25 Οκτ 2018, 11:25
Θέλει και το δικό μου βάψιμο, μάδησε από το θαλασσόνερο που έσταζε επάνω του όταν έβαζα στην σκάρα το κανό. :D

Το θαλασσόνερο καλοκαίρι στον ήλιο με 70 βαθμούς η λαμαρίνα, βγάζει το βερνίκι από το μεταλλικό χρώμα.
δε φταίει το θαλασσινό νερό, φτάει που τα καθαρίζετε με σκληρά καθαριστικά (υγρά για τα πιάτα) και δεν τα κερώνετε ποτέ

wax in.... wax out...
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 26 Οκτ 2018, 12:54

enaon έγραψε:
26 Οκτ 2018, 12:29
Μηχανικός έγραψε:
26 Οκτ 2018, 09:28
Καλά δεν ήξερες ότι στα επίσημα συνεργεία των αντιπροσωπειών είναι όλοι οι τεχνικοί ανίδεοι;
Ο καλός μάστορας δεν κάθεται με μισθό τρις και εξήντα να του τα πρήζει ένας άτεχνος οικονομικός προϊστάμενος, ανοίγει δικό του συνεργείο.
δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάνανε λάθος κωδικό στο λάμδα, ή πώς δεν κατάλαβαν αμέσως αν είναι το μπροστά ή το πίσω, με το odb το βλέπεις αμέσως. Δεν ειναι θέμα άσχετου, είχα εκνευριστεί αρκετά που στο τέλος ήρθε και ο υπερμάστορας, αυτός μου είπε για το 4Χ4, που δεν ειναι κιόλας ακριβώς δηλαδή, απο την μία μου το πουλάνε για οικονομικό γιατί εμπλέκεται αυτόματα, και απο την άλλη μου λενε 4Χ4 ηθελες, τι μιλάς; Πραγματικά ειδα για 1-2 δευτερόλεπτα εικόνα καταστροφής μπροστά μου, μετά είπα καλά οκ, δεν θα με τρελάνεις εσύ τα λέμε. Ούτε η λύση είναι να πηγαίνεις αυτοκίνητο που είναι στην εγγύηση στο μαστρομίτσο κλπ, που είχα έναν, του έδειξα το odbII του κινέζου και με κοίταγε σαν Κινέζο. Τεσπα, ακόμα και να χαλάσει τώρα σοβαρά, κερδισμένος είμαι σε χρόνο χρήματα και γνώσεις, μια χαρά.
Φίλος την ίδια εποχή είχε πάει στην Φίατ ένα Ούνο για γενικό έλεγχο, που είχε και ήθελε να το πουλήσει.
Είχε αποσυνδέσει τον αισθητήρα λ. Ακουγόταν το ρουλεμάν της γεννήτριας. .... είχε και μερικά άλλα χοντρά που δεν τα θυμάμαι.
ΔΕΝ ΒΡΗΚΑΝ ΤΙΠΟΤΑ. :smt005::smt005:
Μόνο τα πιτσιλιστήρια άλλαξαν και του έδωσαν χαρτί ότι όλα είναι εντάξει.

Και μιλάμε με το που πήγε μια ολόκληρη ομάδα ατόμων άρχισε να ψειρίζει το αυτοκίνητο.
Ένας άσχετος θα εντυπωσιαζόταν από την οργάνωση και τον επαγγελματισμό. :smt005::smt005:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Μηχανικός την 26 Οκτ 2018, 12:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 26 Οκτ 2018, 12:55

dna replication έγραψε:
26 Οκτ 2018, 12:52
δε φταίει το θαλασσινό νερό, φτάει που τα καθαρίζετε με σκληρά καθαριστικά (υγρά για τα πιάτα) και δεν τα κερώνετε ποτέ

wax in.... wax out...
σε εμένα φταίει ένα φυτό που έχει βάλε η απέναντι στο πεζοδρόμιο, ελπίζω όχι επίτηδες. Μετά απο 6-7 χαλασμένα αυτοκίνητα στην γειτονιά το καταλάβαμε, βγάζει κάτι σαν ρετσίνι και τρώει το βερνίκι, πλέον εκεί παρκάρουν οι ξένοι μόνο :).

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 26 Οκτ 2018, 12:59

dna replication έγραψε:
26 Οκτ 2018, 12:52
Μηχανικός έγραψε:
25 Οκτ 2018, 11:25
Θέλει και το δικό μου βάψιμο, μάδησε από το θαλασσόνερο που έσταζε επάνω του όταν έβαζα στην σκάρα το κανό. :D

Το θαλασσόνερο καλοκαίρι στον ήλιο με 70 βαθμούς η λαμαρίνα, βγάζει το βερνίκι από το μεταλλικό χρώμα.

δε φταίει το θαλασσινό νερό, φτάει που τα καθαρίζετε με σκληρά καθαριστικά (υγρά για τα πιάτα) και δεν τα κερώνετε ποτέ

wax in.... wax out...
Όχι βρε από το θαλασσινό νερό έγινε, ξεφλούδισε μόνο στον ουρανό και στο καπό όπου έτρεχε το νερό.
Το άλλο είναι σαν καινούργιο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών