η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 09 Αύγ 2022, 13:37

Ασέβαστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 13:04

πως βλεπεις το σεναριο "ηλεκτρικη μοτοσικλετα";
Χμμμ είμαι λίγο άσχετος, ξέρω ότι η ΚΤΜ έχει βγάλει και motocross ηλεκτρικά αλλά δεν έχω καθόλου αποψη. Αντίθετα ηλεκτρικά πατίνια, ποδήλατα και σκούτερ έχω οδηγήσει. Είναι πάντως γεγονός ότι και τα διτροχα ΜΕΚ ρυπαίνουν.

Οι μοτοσυκλετιστες νομίζω το παιζουμε κάπως ρομαντικοί και συντηρητικοι, αλλά στην πράξη αν τα ηλεκτρικά έχουν πλεονεκτήματα θα τα αγκαλιασουμε όπως αγκαλιασαμε και τα σκούτερ που βρίζαμε (μπανιερες με ρόδες, πολυθρόνες με ρόδες κτλ). Είναι ωραίο να το παίζεις καουμπόης με το moto guzzi, αλλά ακόμα πιο ωραίο είναι να μη γίνεσαι μουσκεμα και να μην κρυωνεις οταν οδηγεις, ή να μη σπρωχνεις το χαλασμένο moto guzzi μέσα στο κωλοβροχο. :102:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22912
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Αύγ 2022, 13:38

Ασέβαστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 13:01
Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2022, 12:35

Για να έχει νόημα το ηλεκτρικό στην Ελλάδα θέλει
Χρόνο φόρτισης max 10 λεπτά
υπερταχυφορτιστές με την ίδια τουλάχιστον συχνότητα που βρίσκεις πρατήριο καυσιμου, σήμερα
για σενα.

δεν εχουν ολοι τις ιδιες αναγκες. ουτε ειναι τοσο λιγοι οσο λες.

επιμενετε ολοι, στη χρηση σε εθνικες, για ταξιδια. πραγματι, αυτο ειναι το σημειο που δεν πλεονεκτει ακομη, σε σχεση με τα μεκ. δεν ειναι ομως αυτη η μοναδικη χρηση για ενα αυτοκινητο.

για αυτοκινητο πολης, σπιτι-δουλεια και λοιπα χαμαλικια, υπερτερει, αν εχεις παρκινκ.

σε νησια, με οδικο δικτυο 100 χλμ το πολυ, επισης.

δεν ειναι πανακεια, δεν ειναι οτι καλυτερο σε ολους τους τομεις. εχει ομως θεση στην αγορα, και οσο περνα ο καιρος θα εχει μεγαλυτερο μεριδιο, μεχρι που θα επικρατησει, ολοσχερως.
Ας ξεκινήσουμε απο τα πολύ βασικά,
είναι απαγορευτικό για κόσμο που μπορεί να έχει στη διάθεση του μόνο ένα αυτοκίνητο.
Απαγορευτικό για όσους δεν έχουν δικό τους πάρκινγκ σε δικό τους σπίτι για να μπορούν να βάλουν τη δική τους εγκατάσταση φορτισης.
Απαγορευτικό για όσους δε μπορουν να περιμένουν σε φορτιστή(οικιακό) 24 ώρες
Απαγορευτικό για όσους κάνουν μεγάλες αποστάσεις καθημερινά.
Τελικά είχα άδικο, δεν ειναι ποσοστιαία μονοψήφιο το ποσοστό αυτών που μένουν, είναι ισως και λιγότερο.
Μιλάμε πάντα για το τώρα.
Σε 3-4 χρόνια μπορεί να έχουν βρεί μπαταρίες που να φορτίζουν σε 10 λεπτά και να έχουν χωρητικότητα για χίλιαπεντακοσια χιλιόμετρα ξερωγω, δε μιλάω για το τότε.

Και σε όλα αυτά ακόμη δεν έχουμε το κόστος συντήρησης κάτι το οποίο δε θα μάθω πρώτος στην πραξη, ας το μάθουν άλλα κορόιδα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4410
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 09 Αύγ 2022, 14:35

EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Αύγ 2022, 13:37
Ασέβαστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 13:04

πως βλεπεις το σεναριο "ηλεκτρικη μοτοσικλετα";
Χμμμ είμαι λίγο άσχετος, ξέρω ότι η ΚΤΜ έχει βγάλει και motocross ηλεκτρικά αλλά δεν έχω καθόλου αποψη. Αντίθετα ηλεκτρικά πατίνια, ποδήλατα και σκούτερ έχω οδηγήσει. Είναι πάντως γεγονός ότι και τα διτροχα ΜΕΚ ρυπαίνουν.

Οι μοτοσυκλετιστες νομίζω το παιζουμε κάπως ρομαντικοί και συντηρητικοι, αλλά στην πράξη αν τα ηλεκτρικά έχουν πλεονεκτήματα θα τα αγκαλιασουμε όπως αγκαλιασαμε και τα σκούτερ που βρίζαμε (μπανιερες με ρόδες, πολυθρόνες με ρόδες κτλ). Είναι ωραίο να το παίζεις καουμπόης με το moto guzzi, αλλά ακόμα πιο ωραίο είναι να μη γίνεσαι μουσκεμα και να μην κρυωνεις οταν οδηγεις, ή να μη σπρωχνεις το χαλασμένο moto guzzi μέσα στο κωλοβροχο. :102:
Moto guzzi;
Ποιος, που, γιατί;
Τι έπαθε και γιατί;
(έχω μια μικρή αγάπη για δαύτα)
Μιλα.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 09 Αύγ 2022, 15:04

Πτολεμαίος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 14:35

Moto guzzi;
Ποιος, που, γιατί;
Τι έπαθε και γιατί;
(έχω μια μικρή αγάπη για δαύτα)
Μιλα.
Τυχαίο παράδειγμα ηταν η εταιρεια, αλλά moto guzzi v35 έχει ο πεθερός μου. Ωραίο μηχανάκι, ωραίος ήχος, όχι για καθημερινό όμως.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32118
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Αύγ 2022, 17:24

EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Αύγ 2022, 13:37
Ασέβαστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 13:04

πως βλεπεις το σεναριο "ηλεκτρικη μοτοσικλετα";
Χμμμ είμαι λίγο άσχετος, ξέρω ότι η ΚΤΜ έχει βγάλει και motocross ηλεκτρικά αλλά δεν έχω καθόλου αποψη. Αντίθετα ηλεκτρικά πατίνια, ποδήλατα και σκούτερ έχω οδηγήσει. Είναι πάντως γεγονός ότι και τα διτροχα ΜΕΚ ρυπαίνουν.

Οι μοτοσυκλετιστες νομίζω το παιζουμε κάπως ρομαντικοί και συντηρητικοι, αλλά στην πράξη αν τα ηλεκτρικά έχουν πλεονεκτήματα θα τα αγκαλιασουμε όπως αγκαλιασαμε και τα σκούτερ που βρίζαμε (μπανιερες με ρόδες, πολυθρόνες με ρόδες κτλ). Είναι ωραίο να το παίζεις καουμπόης με το moto guzzi, αλλά ακόμα πιο ωραίο είναι να μη γίνεσαι μουσκεμα και να μην κρυωνεις οταν οδηγεις, ή να μη σπρωχνεις το χαλασμένο moto guzzi μέσα στο κωλοβροχο. :102:
α, εγω ακομη βριζω τις μπανιερες με ροδες :102:

αλλα ηλεκτρικες μοτο, εχουν κυκλοφορησει (zero π.χ.) μαχιμες, αλλα πανακριβες, ακομη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32118
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Αύγ 2022, 17:33

Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2022, 13:38

Ας ξεκινήσουμε απο τα πολύ βασικά,
είναι απαγορευτικό για κόσμο που μπορεί να έχει στη διάθεση του μόνο ένα αυτοκίνητο.
για κατοικο ζακυνθου, ροδου, κερκυρας κλπ, οχι. για ηπειρωτικη ελλαδα και εφοσον θελει να ταξιδευει, οχι ακριβως απαγορευτικο, αλλα παντως αβολο.
Απαγορευτικό για όσους δεν έχουν δικό τους πάρκινγκ σε δικό τους σπίτι για να μπορούν να βάλουν τη δική τους εγκατάσταση φορτισης.
ναι. εκτος αν νοικιαζουν παρκινκ, η εχουν παρκινκ με φορτιση στη δουλεια, η μενουν πολυ κοντα σε σταθμο φορτισης, σουπερμαρκετ π.χ.
Απαγορευτικό για όσους δε μπορουν να περιμένουν σε φορτιστή(οικιακό) 24 ώρες
ποιο θελει 24 ωρες να φορτισει; κανενα. και ολα, με μια νυχτα φορτισης μπορουν να βγαλουν την επομενη μερα ανετα, και ας μην ειναι 100% γεματα.
Απαγορευτικό για όσους κάνουν μεγάλες αποστάσεις καθημερινά.
ναι, αν εισαι εμπορικος αντιπροσωπος, δεν κανει.
Τελικά είχα άδικο, δεν ειναι ποσοστιαία μονοψήφιο το ποσοστό αυτών που μένουν, είναι ισως και λιγότερο.
μετρα ξανα.

Και σε όλα αυτά ακόμη δεν έχουμε το κόστος συντήρησης κάτι το οποίο δε θα μάθω πρώτος στην πραξη, ας το μάθουν άλλα κορόιδα.
τι εννοεις "πρωτος"; κυκλοφορουν ηλεκτρικα πανω απο 10ετια. ξερουμε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9903
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 09 Αύγ 2022, 17:44

Τέτοια σε ηλεκτρική βγαίνει; :romance-hearteyes:

Εικόνα
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Αύγ 2022, 20:16

vagabondo έγραψε:
09 Αύγ 2022, 17:44
Τέτοια σε ηλεκτρική βγαίνει; :romance-hearteyes:

Εικόνα
Πλάκα πλάκα φέτος πέτυχα 3 τέτοιες μηχανές με τελευταία την περασμένη Κυριακή.
Φυσικά ήταν ξένοι.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 09 Αύγ 2022, 20:17

Φόρτιση αλά greek way.


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 09 Αύγ 2022, 20:20

stergiosbik έγραψε:
09 Αύγ 2022, 20:17
Φόρτιση αλά greek way.


[img]https://i.postimg.cc/43xZP6nZ/FB-I ... .jpg[/img]
https://cyprustimes.com/koinonia/apiste ... -aik-pics/#

The cypriot way.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22912
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Αύγ 2022, 22:23

Ασέβαστος έγραψε:
09 Αύγ 2022, 17:33
Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2022, 13:38

Ας ξεκινήσουμε απο τα πολύ βασικά,
είναι απαγορευτικό για κόσμο που μπορεί να έχει στη διάθεση του μόνο ένα αυτοκίνητο.
για κατοικο ζακυνθου, ροδου, κερκυρας κλπ, οχι. για ηπειρωτικη ελλαδα και εφοσον θελει να ταξιδευει, οχι ακριβως απαγορευτικο, αλλα παντως αβολο.
Απαγορευτικό για όσους δεν έχουν δικό τους πάρκινγκ σε δικό τους σπίτι για να μπορούν να βάλουν τη δική τους εγκατάσταση φορτισης.
ναι. εκτος αν νοικιαζουν παρκινκ, η εχουν παρκινκ με φορτιση στη δουλεια, η μενουν πολυ κοντα σε σταθμο φορτισης, σουπερμαρκετ π.χ.
Απαγορευτικό για όσους δε μπορουν να περιμένουν σε φορτιστή(οικιακό) 24 ώρες
ποιο θελει 24 ωρες να φορτισει; κανενα. και ολα, με μια νυχτα φορτισης μπορουν να βγαλουν την επομενη μερα ανετα, και ας μην ειναι 100% γεματα.
Απαγορευτικό για όσους κάνουν μεγάλες αποστάσεις καθημερινά.
ναι, αν εισαι εμπορικος αντιπροσωπος, δεν κανει.
Τελικά είχα άδικο, δεν ειναι ποσοστιαία μονοψήφιο το ποσοστό αυτών που μένουν, είναι ισως και λιγότερο.
μετρα ξανα.

Και σε όλα αυτά ακόμη δεν έχουμε το κόστος συντήρησης κάτι το οποίο δε θα μάθω πρώτος στην πραξη, ας το μάθουν άλλα κορόιδα.
τι εννοεις "πρωτος"; κυκλοφορουν ηλεκτρικα πανω απο 10ετια. ξερουμε.
Αν θεωρείς απλά άβολο να κάνεις απόσταση 300.χλμ σε 5 ώρες Οκ

Από το 15% μέχρι να φορτίσει ήθελε μια μέρα και το τεσλα και το vw. Το να το βάλεις 8 ώρες δε φτάνει ούτε μέχρι το μισό. Και αυτά στα λέω από εμπειρία, όχι τι μου είπε κάποιος που το είπε κάποιος

Όχι δε ξέρουμε. Τα ηλεκτρικά (Όχι τα υβριδικα) κυκλοφορούν μαζικά στην Ευρώπη μια πενταετία, δηλαδή πάνω κάτω εντός εγγύησης. Για Ελλάδα δε, ούτε χρόνο.
Επίσης το άλλο που λες πως αν νοικιάζεις πάρκινγκ αν αν αν δεν ισχύει. Τα υπεραπλοποιεις όπως έλεγες παλιά πως αν έχεις πρίζα έχεις ηλεκτρικό. Δεν ισχύει. Η υπεραπλουστευση είναι η μεγαλύτερη παγίδα. Όχι στα ηλεκτρικά, στα πάντα.
Κοινώς για να έχεις ηλεκτρικό, πρέπει να έχεις μεγάλη τσέπη πολύ πάνω από το μέσο όρο. Ξαναλέω, μιλάω για το σήμερα, όχι το τι ίσως συμβεί σε λίγα χρόνια.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 10 Αύγ 2022, 05:40

Νομίζω ότι τα μεγάλα όνειρα και πλάνα και ημερομηνίες για τεράστια εξάπλωση των ηλεκτρικών αυτοκινήτων παγκοσμίως, τελικά δεν έχουνε λάβει υπόψη τους ούτε τις τιμές των υλικών για τις μπαταρίες (οι οποίες εντελώς προβλέψιμα πήγαν στο Θεό λόγω ζήτησης και δύσκολης παραγωγής), ούτε την ανακύκλωση αυτών των υλικών (που είναι σε πειραματικό στάδιο στην καλύτερη περίπτωση, ανύπαρκτη στη χειρότερη).

Θα τα λύσει η αγορά λέει. Για να δούμε.

Η άλλη πιθανότητα είναι επειδή όλες αυτές οι δυτικές κυβερνήσεις βιαστήκανε και βάλανε και deadlines για τον εαυτό τους (μέχρι το 2035 κλπ κλπ), ότι θα βάλουνε χοντρά το χέρι στην τσέπη για να το κάνουνε πραγματικότητα με το ζόρι.

Εγώ παιδιά ντιζελάκι και άγιος ο Θεός μέχρι να δω τις τιμές ακριβώς εκεί που είναι και οι άλλες τιμές. Τα ταξίδια δε με χαλάνε, μόνο στην πόλη οδηγάω αυτοκίνητο, αλλά οι τιμές με χαλάνε.

Θέλει 70 χιλιάδες Αουντ λέει για ένα χιουντάϊ μεγέθους γκολφ. Ρε ουστ, με τα ίδια παίρνω τζούλια βελότσε, που πας ρε καραμήτρο :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32118
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Αύγ 2022, 08:11

Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2022, 22:23


Όχι δε ξέρουμε. Τα ηλεκτρικά (Όχι τα υβριδικα) κυκλοφορούν μαζικά στην Ευρώπη μια πενταετία, δηλαδή πάνω κάτω εντός εγγύησης. Για Ελλάδα δε, ούτε χρόνο.
imiev, leaf, που ψαχουλευω στα μτχ αραια και που, ειναι μοντελα απο το 12 και δωθε. δηλαδη μια 10ετια, στην ελλαδα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 10 Αύγ 2022, 09:08

Ξέρει κανείς τί παίζει από τιμές φόρτισης; Είτε σε οικιακό δίκτυο είτε σε φορτιστή της ΔΕΗ ή άλλου παρόχου; Πόσα kW απαιτούνται;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22912
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: η απάτη της ηλεκτροκίνησης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 10 Αύγ 2022, 09:21

Ασέβαστος έγραψε:
10 Αύγ 2022, 08:11
Ερμής έγραψε:
09 Αύγ 2022, 22:23


Όχι δε ξέρουμε. Τα ηλεκτρικά (Όχι τα υβριδικα) κυκλοφορούν μαζικά στην Ευρώπη μια πενταετία, δηλαδή πάνω κάτω εντός εγγύησης. Για Ελλάδα δε, ούτε χρόνο.
imiev, leaf, που ψαχουλευω στα μτχ αραια και που, ειναι μοντελα απο το 12 και δωθε. δηλαδη μια 10ετια, στην ελλαδα.
Είδες που σου λέω πως τα υπεραπλουστευεις όλα και πέφτεις σε παγίδες;
Το μοντέλο του 12 δε λέει τίποτα. Όπως και για τα ΜΕΚ βέβαια.
Είναι ελ αντιπροσωπείας απο το 12; πολύ χλωμό γιατι ο πρώτος φορτιστής εγκαταστάθηκε στην ελλάδα το 2014 και κάποιοι στο οδικό δίκτυο μετά το 18-19
Είναι εισαγωγής;
Απο που;
Πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει;
Πόσα ανα έτος;
Αν νομίζεις πως τα παραπάνω δε λένε τίποτα τοτε οκ, δεν έχω να πω κάτι άλλο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών