Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Ιουν 2021, 15:33

Cavaliere έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:32
:lol:
Το Ν πίσω το φοράτε, ή είναι αντικούλ;
Εγώ το φόρεσα όταν έπρεπε αλλά είναι καγκουρομαγνήτης. Έρχονται και κολλάνε από πίσω επίτηδες για να σε αγχώσουν.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Ιουν 2021, 15:34

stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:31
Cavaliere έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:28
stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:27
Τις πινακίδες με τα όρια τις έχεις προσέξει καθόλου σε ορισμένους δρόμους;
Ήμουν σίγουρος πως θα το διαβάσω και αυτό. Ναι, τις έχω προσέξει. Πραγματικά, είναι εκτός αισθητικής μου η συζήτηση να κάνω τον αξιολογητή πινακίδων. Αυτές είναι και ΤΕΛΕΙΩΣΕ.
Αφαίρεση διπλώματος στον κύριο παρακαλώ.
Έχω πιστοποίηση μέχρι και για ασθενοφόρο, είπες κάτι; Έχω οδηγήσει σε όλη την Ευρώπη, και σε 4 ηπείρους. Προφανώς σου έχουν μάθει ότι εσύ ξέρεις ακλύτερα τα πάντα. Ε, δεν είναι έτσι, οι πινακίδες έχουν ΑΥΤΕΣ δίκιο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Ιουν 2021, 15:34

ST48410 έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:33
Cavaliere έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:32
:lol:
Το Ν πίσω το φοράτε, ή είναι αντικούλ;
Εγώ το φόρεσα όταν έπρεπε αλλά είναι καγκουρομαγνήτης. Έρχονται και κολλάνε από πίσω επίτηδες για να σε αγχώσουν.
Έλληνες οδηγοί, γίδια.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Ιουν 2021, 15:36

Cavaliere έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:34
Έχω πιστοποίηση μέχρι και για ασθενοφόρο, είπες κάτι; Έχω οδηγήσει σε όλη την Ευρώπη, και σε 4 ηπείρους. Προφανώς σου έχουν μάθει ότι εσύ ξέρεις ακλύτερα τα πάντα. Ε, δεν είναι έτσι, οι πινακίδες έχουν ΑΥΤΕΣ δίκιο.
Έχει και λάθος πινακίδες. Και όταν αυτό γίνεται συχνά μειώνει την εμπιστοσύνη των οδηγών. Εδώ κόκκινα παραβιάζονται, τι συζητάμε...

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2021, 15:38

Στύγιος έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:29
Σήμερα 2 τρακαρίσματα μπροστά μου ,ένα στη Ραψάνη κι ένα στον Παντελεήμονα ( νομίζω μόνο υλικές ζημιές) :102:

Ο Ελληναράς γκαζοφονιάς όμως που είχε "κολλήσει" πίσω μου ( γω προβλεπόμενος) και με προσπέρασε μέσα στα Τέμπη!! θέλει ανασκολοπισμό. :smt013
Στα Τέμπη αν δεν έχει κίνηση έχει 1-2 σημεία που προσπερνάς αέρα χωρίς κίνδυνο για κανέναν.
Παλιά,μετά από ξενύχτι,έχω κάνει μάλλον την μεγαλύτερη οδηγική μου μαλακια εκεί.
Γυρνούσα από Πλάκα και στα Τέμπη έχω έναν μπροστά μου που δεν με άφηνε να περάσω επίτηδες.
Μόλις φτάσαμε Αγία Παρασκευή μπήκα λοξά δεξιά,δεν είχε τότε τα κάγκελα,και τον πέρασα από δεξιά από τον παράδρομο που είχε!
Ο Θεός έδωσε και δεν πήρα κανέναν στον λαιμό μου και δεν σκοτώθηκα κι εγώ!
:vp20:

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11637
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 24 Ιουν 2021, 15:41

Έμαθα να οδηγώ στους δρόμους της Αθήνας.
Στενάκια κλπ ενώ στις αρχές έτρωγα στη μάπα την κίνηση σε κεντρικούς δρόμους μέχρι να μάθω.

Η καλύτερη εκπαίδευση είναι συνεχόμενη εγρήγορση για το ποιος θα κανει την μαλακια απ το πουθενά . Στανταρακι στην Αθήνα. Κάθε δευτερόλεπτο συμβαίνει. Μαθαίνεις να προβλέπεις τη μαλακια που θα κανει ο άλλος πριν την κανει.


Τώρα επαρχία ΧΑΛΑΡΑ.

Το προβλημα είναι τα γουρούνια. Και κάποιοι που έχουν ξεχάσει τι θα πει ΚΤΕο ασφαλεια και όποιον πάρει ο χαρος.

Ευτυχώς τα έχω καλύψει όλα στην ασφάλεια.

Ξεκίνησα με ένα σκοντακι '98 .

256.000 χλμ δίχως να αλλάξω δίσκο πλατο παρακαλώ.
Στα τελευταία του εκαψε φλάντζα μαζί με μένα και με άφησε χρόνους λόγω μαλακοπιτουρα μάστορα.

Οδηγω και ενα 3,5τ λογω επαγγέλματος.

Πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε ΙΧ . Καλύτερη ορατότητα.

Χαμηλες ταχύτητες.
Οι αλλοι σε φοβούνται σε στενούς δρόμους. Οποτε κομμένες οι μλκιες .

Όλα καλά.

Στην ΕΟ σε γενικές γραμμές είναι ένα κλασσικό και χαλαρό ταξίδι.
Πάντα καραδοκεί βέβαια ενας σκύλος ή ένα γουρούνι που μπορεί να πεταχτεί για γνωριμία, ειδικά βράδυ.

Και ο κλασσικός μλκς που μέχρι κοιτάξεις καθρέπτη σε εχει περάσει από πάνω.

Άβαταρ μέλους
I know just what you re sayin
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 20 Ιουν 2021, 03:25

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από I know just what you re sayin » 24 Ιουν 2021, 15:41

kongrosian έγραψε:
24 Ιουν 2021, 08:26
οδηγίες ενός κομπλεξικού οδηγού.


the comet the course the tail έγραψε:
22 Μάιος 2021, 00:59
μαλακίες έλεγε ο Κώστας. ήταν καλά μέχρι το 2000-2001 τουλάχιστον.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2021, 15:42

Cavaliere έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:34
stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:31
Cavaliere έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:28
Ήμουν σίγουρος πως θα το διαβάσω και αυτό. Ναι, τις έχω προσέξει. Πραγματικά, είναι εκτός αισθητικής μου η συζήτηση να κάνω τον αξιολογητή πινακίδων. Αυτές είναι και ΤΕΛΕΙΩΣΕ.
Αφαίρεση διπλώματος στον κύριο παρακαλώ.
Έχω πιστοποίηση μέχρι και για ασθενοφόρο, είπες κάτι; Έχω οδηγήσει σε όλη την Ευρώπη, και σε 4 ηπείρους. Προφανώς σου έχουν μάθει ότι εσύ ξέρεις ακλύτερα τα πάντα. Ε, δεν είναι έτσι, οι πινακίδες έχουν ΑΥΤΕΣ δίκιο.
Να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε τώρα;Τι θα γίνει;
Το τι έχω οδηγήσει εγώ δεν έχει σημασία.
Ούτε έγραψα ποτέ μου ότι ξέρω τα πάντα.
Αν εσύ θεωρείς ότι οι πινακίδες στην Ελλάδα είναι ΟΛΕΣ σωστά βαλμενες και προστατεύουν την ασφάλεια σου τότε με γεια σου και χαρά σου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 24 Ιουν 2021, 15:43

stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:38
Στύγιος έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:29
Σήμερα 2 τρακαρίσματα μπροστά μου ,ένα στη Ραψάνη κι ένα στον Παντελεήμονα ( νομίζω μόνο υλικές ζημιές) :102:

Ο Ελληναράς γκαζοφονιάς όμως που είχε "κολλήσει" πίσω μου ( γω προβλεπόμενος) και με προσπέρασε μέσα στα Τέμπη!! θέλει ανασκολοπισμό. :smt013
Στα Τέμπη αν δεν έχει κίνηση έχει 1-2 σημεία που προσπερνάς αέρα χωρίς κίνδυνο για κανέναν.
Παλιά,μετά από ξενύχτι,έχω κάνει μάλλον την μεγαλύτερη οδηγική μου μαλακια εκεί.
Γυρνούσα από Πλάκα και στα Τέμπη έχω έναν μπροστά μου που δεν με άφηνε να περάσω επίτηδες.
Μόλις φτάσαμε Αγία Παρασκευή μπήκα λοξά δεξιά,δεν είχε τότε τα κάγκελα,και τον πέρασα από δεξιά από τον παράδρομο που είχε!
Ο Θεός έδωσε και δεν πήρα κανέναν στον λαιμό μου και δεν σκοτώθηκα κι εγώ!
:vp20:
Όχι φίλε σε σχεδόν "τυφλή" στροφή :o , γω έκοψα ταχύτητα κι άρχισα να σταυροκοπιέμαι. :scross:

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2021, 15:43

taliban έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:41
Έμαθα να οδηγώ στους δρόμους της Αθήνας.
Στενάκια κλπ ενώ στις αρχές έτρωγα στη μάπα την κίνηση σε κεντρικούς δρόμους μέχρι να μάθω.

Η καλύτερη εκπαίδευση είναι συνεχόμενη εγρήγορση για το ποιος θα κανει την μαλακια απ το πουθενά . Στανταρακι στην Αθήνα. Κάθε δευτερόλεπτο συμβαίνει. Μαθαίνεις να προβλέπεις τη μαλακια που θα κανει ο άλλος πριν την κανει.


Τώρα επαρχία ΧΑΛΑΡΑ.

Το προβλημα είναι τα γουρούνια. Και κάποιοι που έχουν ξεχάσει τι θα πει ΚΤΕο ασφαλεια και όποιον πάρει ο χαρος.

Ευτυχώς τα έχω καλύψει όλα στην ασφάλεια.

Ξεκίνησα με ένα σκοντακι '98 .

256.000 χλμ δίχως να αλλάξω δίσκο πλατο παρακαλώ.
Στα τελευταία του εκαψε φλάντζα μαζί με μένα και με άφησε χρόνους λόγω μαλακοπιτουρα μάστορα.

Οδηγω και ενα 3,5τ λογω επαγγέλματος.

Πολύ καλύτερα από οποιοδήποτε ΙΧ . Καλύτερη ορατότητα.

Χαμηλες ταχύτητες.
Οι αλλοι σε φοβούνται σε στενούς δρόμους. Οποτε κομμένες οι μλκιες .

Όλα καλά.

Στην ΕΟ σε γενικές γραμμές είναι ένα κλασσικό και χαλαρό ταξίδι.
Πάντα καραδοκεί βέβαια ενας σκύλος ή ένα γουρούνι που μπορεί να πεταχτεί για γνωριμία, ειδικά βράδυ.

Και ο κλασσικός μλκς που μέχρι κοιτάξεις καθρέπτη σε εχει περάσει από πάνω.
Κέντρο Αθήνας είναι γερές εξετάσεις.
Αν επιβιώνεις εκεί,τότε το ταξίδι είναι παιχνίδι.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 24 Ιουν 2021, 15:47

Οδήγηση στην Αθήνα είναι θάνατος, σου κόβει χρόνια από τη ζωή σου σίγουρα, είτε με τον ακαριαίο θάνατο είτε με το άγχος. Χίλιες φορές στην εθνική.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Ιουν 2021, 15:48

ST48410 έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:36
Έχει και λάθος πινακίδες. Και όταν αυτό γίνεται συχνά μειώνει την εμπιστοσύνη των οδηγών. Εδώ κόκκινα παραβιάζονται, τι συζητάμε...
H ευκολία να βρίσκεις λάθος στις πινακίδες είναι στατιστικά επικινδυνότερη από μια λάθος πινακίδα, που γράφει 30 ενώ θα μπορούσες να πας και με 50.
:wave:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Ιουν 2021, 15:50

stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:42
Αν εσύ θεωρείς ότι οι πινακίδες στην Ελλάδα είναι ΟΛΕΣ σωστά βαλμενες και προστατεύουν την ασφάλεια σου τότε με γεια σου και χαρά σου.
Όχι, αλλά όπως συνηθίζω να λέω, ένας οδηγός που κάνει προσωπική εκτίμηση της ορθότητας της πινακίδος είναι πιο επικίνδυνος από μια πινακίδα υπερβολικά αυστηρή. Γιατί περί τούτου πρόκειται, για τα χαμηλά όρια..
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Ιουν 2021, 17:43

Bill Hicks έγραψε:
24 Ιουν 2021, 14:44
vantono έγραψε:
24 Ιουν 2021, 14:12

Ηταν όλοι τους τέρμα προσεκτικοί έγραψα, όχι τέρμα σαλιγκάρια. Δεν ανέφερα τίποτα για όρια ταχυτήτων. Κανενας απο τους ψαρωμενους που εχω γνωρίσει, δεν πήγαινε κάτω των ορίων. Σε δρόμο με όριο τα 30, αυτοί μπορει να πήγαιναν και με 32-35, αλλά παρέμεναν φουλ προσεκτικοί και συγκεντρωμένοι.
Προσεκτικός δεν σημαίνει "πάω με 30 εκεί που το όριο ειναι 90", "και εκει που ειναι 30 πάω με 10".
οι ψαρωμένοι/"προσεκτικοί" κατά κανόνα οδηγούν αργά γι'αυτό τους αντιπαραβάλλεις με "Σουμαχερ απο τα λιντλ". σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας οδηγούν αρκετά κάτω από το όριο και αυτό είναι επικίνδυνο πώς να το κάνουμε.

επίσης δεν έχουν την σφαιρική αντίληψη που λέει κι ο στεργιος από πάνω, κοιτάνε μπροστά στη μύτη τους αντί μακριά για να προβλέπουν κινδύνους, κωλώνουν ν'αλλάξουν λωρίδα και κάνουν σπασμωδικές κινήσεις, δεν εμπιστεύονται τους καθρέφτες κι αναγκάζονται να γυρνάνε για να δουν πίσω κλπ κλπ.

εκτός αν εννοείς απλά εμπειρούς προσεκτικούς, δλδ κανονικούς, οδηγούς που είναι άλλο πράμα.
Δεν οδηγούν αργά οι ψαρωμένοι, οδηγούν στα όρια ή/και ελαφρώς παραπάνω. Τουλαχιστον για τους "ψαρωμένους" που εχω συναντήσει εγω, μιλάω. Και τους αντιπαραβάλλω με Σουμαχερ απο τα λιντλ ακριβως υπό την εννοια οτι ο Σουμάχερ απο τα λιντλ νομιζει οτι όλοι οι δρόμοι ειναι μια απέραντη πίστα F1 και του ανήκει (και επειδη οδηγεί πολυ πάνω των ορίων, φυσικά).
Γενικά, εννοώ προσεκτικά άτομα είτε έμπειρα είτε λιγότερο έμπειρα, που δεν θα χρειαστεί (σχεδον) ποτέ να κάνουν σπασμωδικές κινήσεις για να το σώσουν, οπως πχ απότομα φρένα ή επικίνδυνους ελιγμούς κτλ. Μπορεί να εισαι τόσο έμπειρος και βιρτουόζος που να εχεις την τεχνική να το σώζεις συνέχεια, αλλά οταν ενας οδηγός συνηθιζει να το σώζει συχνά, δεν ειναι καλός οδηγός. Στατιστικά κάποια στιγμή, η στραβή θα γίνει. Το θεμα ειναι να μη φτάνεις ποτέ στο σημείο να χρειάζεται να το σώσεις.
Σκέψου πχ εναν τερματοφύλακα, που κανει συνεχώς αποκρούσεις στο τσακ απ'το δοκάρι, την πετάει εξω με τα ακροδάχτυλα, κανει βουτιές στον αέρα κτλ, και έναν άλλον που δεν ειναι καθολου θεαματικός (θα μπορουσες να τον πεις και "βαρετό") που ομως ξερει συνεχώς σε ποιο σημειο της εστίας του πρέπει να στέκεται την κατάλληλη στιγμή και να προβλέπει ουσιαστικά, τις κινήσεις του αντιπάλου. Να σουτάρει ο επιθετικός, και να μοιάζει σαν να σούταρε ακριβώς πάνω του. Το πρώτο μπορει να ειναι πολύ θεαματικό, μπορει να εκπέμπει και μια γοητεία κατά μία έννοια, αλλά στατιστικά κάποια στιγμή η στραβή θα γίνει. Ενώ το δεύτερο ειναι ο ορισμός της σταθερότητας και της εγγύησης.
Κάπως έτσι το εννοώ και για την οδήγηση.

Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2150
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 24 Ιουν 2021, 17:47

Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:47
Οδήγηση στην Αθήνα είναι θάνατος, σου κόβει χρόνια από τη ζωή σου σίγουρα, είτε με τον ακαριαίο θάνατο είτε με το άγχος. Χίλιες φορές στην εθνική.
Μετά από 24 χρόνια οδήγηση στην Αθήνα, δεν ξέρεις πόσο προσυπογράφω! :smt023
Και μιλάμε για οικογένεια με ένα αυτοκίνητο και έναν οδηγό :102:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών