Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4619
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 24 Ιουν 2021, 14:44

vantono έγραψε:
24 Ιουν 2021, 14:12

Ηταν όλοι τους τέρμα προσεκτικοί έγραψα, όχι τέρμα σαλιγκάρια. Δεν ανέφερα τίποτα για όρια ταχυτήτων. Κανενας απο τους ψαρωμενους που εχω γνωρίσει, δεν πήγαινε κάτω των ορίων. Σε δρόμο με όριο τα 30, αυτοί μπορει να πήγαιναν και με 32-35, αλλά παρέμεναν φουλ προσεκτικοί και συγκεντρωμένοι.
Προσεκτικός δεν σημαίνει "πάω με 30 εκεί που το όριο ειναι 90", "και εκει που ειναι 30 πάω με 10".
οι ψαρωμένοι/"προσεκτικοί" κατά κανόνα οδηγούν αργά γι'αυτό τους αντιπαραβάλλεις με "Σουμαχερ απο τα λιντλ". σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας οδηγούν αρκετά κάτω από το όριο και αυτό είναι επικίνδυνο πώς να το κάνουμε.

επίσης δεν έχουν την σφαιρική αντίληψη που λέει κι ο στεργιος από πάνω, κοιτάνε μπροστά στη μύτη τους αντί μακριά για να προβλέπουν κινδύνους, κωλώνουν ν'αλλάξουν λωρίδα και κάνουν σπασμωδικές κινήσεις, δεν εμπιστεύονται τους καθρέφτες κι αναγκάζονται να γυρνάνε για να δουν πίσω κλπ κλπ.

εκτός αν εννοείς απλά εμπειρούς προσεκτικούς, δλδ κανονικούς, οδηγούς που είναι άλλο πράμα.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Ιουν 2021, 14:47

Awesomatic έγραψε:
24 Ιουν 2021, 14:37
stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 12:22
Oποιος αισθανεται αγχος ή φοβο οταν προκειται να πιασει τιμονι στα χερια,αυτοματως πρεπει να του αφαιρειται το διπλωμα μιας και ειναι ακαταλληλος για οδηγηση και ακρως επικινδυνος για ολους τους υπολοιπους.
Το αυτοκινητο σε χερια οδηγων με μειωμενες ικανοτητες ειναι φονικο οπλο.
Είναι αδύνατο να οδηγείς χωρίς άγχος στην πόλη. Πότε θα φρενάρει ο μπροστά, μήπως πεταχτεί κάποιος πεζός, μην βγει κανένας αφηρημένος από κανένα στενάκι ή ανάποδα από μονόδρομο μήπως κάποιος βλαμμένος με παπάκι (και τελευταία αθόρυβο πατίνι) χώθηκε στο τυφλό σου σημείο για να περάσει ανάμεσα σε εσένα και άλλον κλπ. Και επειδή εδώ αντικειμενικά όλα αυτά γίνονται σε καθημερινή βάση ο οδηγός οφείλει να είναι συνεχώς σε επιφυλακή. Αυτό δεν μπορείς να το κάνεις χαλαρός.

Και βασικά το βράδυ που όλοι χαλαρώνουν είναι πολύ χειρότερα, συστηματικά βλέπεις να περνάνε χωρίς έλεγχο στα στενά, να τρέχουν επειδή ο δρόμος είναι άδειος, να βγαίνουν βλαμμένα με παπιά κάνοντας σούζες στη μέση του δρόμου κλπ.
Συμφωνώ. Προτιμώ να πάω 5 ώρες Αθήνα - Θεσσαλονίκη παρά να γυρνάω στα στενά τις πόλης 1 ώρα. Αν μπορέσει να φύγει και λίγο πιο νωρίς και αποφύγει την πολύ κίνηση θα είναι τέλεια. GPS να τον οδηγεί και να μην δοκιμάσει τα όριά του ή του αυτοκινήτου. Να κοιτάξει να οδηγεί ξεκούραστος και να κάνει καμιά στάση παραπάνω. Οι μεγάλες παρατεταμένες ευθείες και η καλοκαιρινή ζέστη φέρνουν νύστα.

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 24 Ιουν 2021, 14:48

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
24 Ιουν 2021, 03:30
Λοιπόν...

Το πρωί της Παρασκευής θα χρειαστεί να μεταβώ οδικώς στη μαγευτική Μάνη για μια οικογενειακή υποχρέωση. Για αυτόν τον σκοπό θα χρησιμοποιήσω ένα Corsa 1200cc, σχεδόν εικοσαετίας, το οποίο έχει κάνει πρόσφατα όλους τους απαραίτητους ελέγχους. Ακόμη, πρέπει να επισημάνω πως αν και έχω δίπλωμα εδώ και χρόνια, ουσιαστικά - με μικρές εξαιρέσεις - το αξιοποιώ εδώ και μερικούς μήνες. Το ξέρω πως είναι λάθος μου και ότι θα μπορούσα να έχω κάνει κάτι καλύτερο, αλλά πάμε παρακάτω.

Προορισμός είναι το γραφικό Οίτυλο και σκοπεύω να πάω εκεί ακολουθώντας τη νέα Ε.Ο. που πάει από Σπάρτη μέσω Μεγαλόπολης (γενικά κάνω συχνά τη διαδρομή Αθήνα-Μάνη, αλλά ως συνοδηγός και από τον ''παλιό'' δρόμο που περνάει μέσα από χωριά τύπου Κερασίτσα, Βουτιάνοι κλπ). Θα έχω μαζί μου και ένα φιλαράκι, ο οποίος έχει μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα ως οδηγός, αλλά με Smart και θα επιστρέψουμε την Κυριακή. Πρέπει να σημειωθεί πως είναι το πρώτο μου ταξίδι, οπότε θα ήθελα μερικές επιπλέον συμβουλές (από όσες έχω πάρει ήδη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :003:
Μμμμμ το εικονίδιο γιατί το έβαλες στο τέλος;
Τι θελει να μας πει ο ποιητής;
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Ιουν 2021, 14:51

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
24 Ιουν 2021, 03:30
Έχεις κάποια εμπειρία από κάπως μεγαλύτερη διαδρομή ή κινείσαι αποκλειστικά μόνο στα όρια της περιοχής σου; Έχεις βγει σε πιο γρήγορο δρόμο όπως πχ η Συγγρού ή η παραλιακή;

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2021, 15:17

Awesomatic έγραψε:
24 Ιουν 2021, 14:37
stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 12:22
Oποιος αισθανεται αγχος ή φοβο οταν προκειται να πιασει τιμονι στα χερια,αυτοματως πρεπει να του αφαιρειται το διπλωμα μιας και ειναι ακαταλληλος για οδηγηση και ακρως επικινδυνος για ολους τους υπολοιπους.
Το αυτοκινητο σε χερια οδηγων με μειωμενες ικανοτητες ειναι φονικο οπλο.
Είναι αδύνατο να οδηγείς χωρίς άγχος στην πόλη. Πότε θα φρενάρει ο μπροστά, μήπως πεταχτεί κάποιος πεζός, μην βγει κανένας αφηρημένος από κανένα στενάκι ή ανάποδα από μονόδρομο μήπως κάποιος βλαμμένος με παπάκι (και τελευταία αθόρυβο πατίνι) χώθηκε στο τυφλό σου σημείο για να περάσει ανάμεσα σε εσένα και άλλον κλπ. Και επειδή εδώ αντικειμενικά όλα αυτά γίνονται σε καθημερινή βάση ο οδηγός οφείλει να είναι συνεχώς σε επιφυλακή. Αυτό δεν μπορείς να το κάνεις χαλαρός.

Και βασικά το βράδυ που όλοι χαλαρώνουν είναι πολύ χειρότερα, συστηματικά βλέπεις να περνάνε χωρίς έλεγχο στα στενά, να τρέχουν επειδή ο δρόμος είναι άδειος, να βγαίνουν βλαμμένα με παπιά κάνοντας σούζες στη μέση του δρόμου κλπ.
Άλλο άγχος και άλλο ετοιμότητα.
Άγχος έχεις γιατί ξέρεις ότι οι ικανότητες σου δεν επαρκούν και φοβάσαι το κάθε τι.
Αυτός που ξέρει να οδηγεί έχει απλά αυξημένη την προσοχή του όταν το απαιτούν οι συνθήκες.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Ιουν 2021, 15:20

stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:17
Δεν έχουν περάσει όλοι αυτό το στάδιο του άγχους το πρώτο διάστημα;

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Ιουν 2021, 15:23

Αν έχεις άδεια οδήγησης και καλά μάτια ή σωστά γυαλιά, πήγαινε όπως προβλέπεται από τον Νόμο, και δεν θα πάθεις τίποτα. Με την ταχύτητα που ο Νόμος ορίζει, όχι αυτήν που εσύ και ο κολλητός σου εκτιμήσατε πως είναι σωστή. Λέει 30; 30 κι ας κορνάρουν από πίσω. Αν δεν είσαι Έλληνας καράμπαμπας, όλα θα πάνε καλά.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 24 Ιουν 2021, 15:25

ST48410 έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:20
stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:17
Δεν έχουν περάσει όλοι αυτό το στάδιο του άγχους το πρώτο διάστημα;
από ότι φαίνεται κάποιοι γεννήθηκαν έμπειροι οδηγοί ή απλά με άγνοια κινδύνου
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2021, 15:26

ST48410 έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:20
stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:17
Δεν έχουν περάσει όλοι αυτό το στάδιο του άγχους το πρώτο διάστημα;
Δεν ξέρω.
Εγώ δεν είχα καθόλου άγχος.
Πρόσεχα όμως πάρα πολύ στο που θα κινούμαι τον πρώτο καιρο.
Αν πάλι κάποιος νομίζει ότι μόλις πήρε δίπλωμα έγινε και κανονικός οδηγός είναι απλά ηλίθιος.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2021, 15:27

Cavaliere έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:23
Αν έχεις άδεια οδήγησης και καλά μάτια ή σωστά γυαλιά, πήγαινε όπως προβλέπεται από τον Νόμο, και δεν θα πάθεις τίποτα. Με την ταχύτητα που ο Νόμος ορίζει, όχι αυτήν που εσύ και ο κολλητός σου εκτιμήσατε πως είναι σωστή. Λέει 30; 30 κι ας κορνάρουν από πίσω. Αν δεν είσαι Έλληνας καράμπαμπας, όλα θα πάνε καλά.
Τις πινακίδες με τα όρια τις έχεις προσέξει καθόλου σε ορισμένους δρόμους;

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Ιουν 2021, 15:28

stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:27
Τις πινακίδες με τα όρια τις έχεις προσέξει καθόλου σε ορισμένους δρόμους;
Ήμουν σίγουρος πως θα το διαβάσω και αυτό. Ναι, τις έχω προσέξει. Πραγματικά, είναι εκτός αισθητικής μου η συζήτηση να κάνω τον αξιολογητή πινακίδων. Αυτές είναι και ΤΕΛΕΙΩΣΕ.
Ordem e Progresso.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 24 Ιουν 2021, 15:29

Σήμερα 2 τρακαρίσματα μπροστά μου ,ένα στη Ραψάνη κι ένα στον Παντελεήμονα ( νομίζω μόνο υλικές ζημιές) :102:

Ο Ελληναράς γκαζοφονιάς όμως που είχε "κολλήσει" πίσω μου ( γω προβλεπόμενος) και με προσπέρασε μέσα στα Τέμπη!! θέλει ανασκολοπισμό. :smt013

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Ιουν 2021, 15:30

stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:26
Αν πάλι κάποιος νομίζει ότι μόλις πήρε δίπλωμα έγινε και κανονικός οδηγός είναι απλά ηλίθιος.
Όχι, προφανώς δεν λέμε αυτό. Γι αυτό κι εγώ τον ρώτησα τι είδους εμπειρία έχει μέχρι στιγμής από δρόμους με μεγαλύτερο όριο ταχύτητας. Αν δεν έχει καμία εμπειρία ας μην παει. Αν όμως έχει οδηγήσει σε λεωφόρο, η εθνική οδός θα του φανεί μάλλον ευκολότερη.

Ο Παλαιοελλαδίτης δε μου μοιάζει να υπερεκτιμά τις ικανότητές του. Δεν θα έμπαινε καν στον κόπο να ρωτήσει εδώ.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2021, 15:31

Cavaliere έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:28
stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 15:27
Τις πινακίδες με τα όρια τις έχεις προσέξει καθόλου σε ορισμένους δρόμους;
Ήμουν σίγουρος πως θα το διαβάσω και αυτό. Ναι, τις έχω προσέξει. Πραγματικά, είναι εκτός αισθητικής μου η συζήτηση να κάνω τον αξιολογητή πινακίδων. Αυτές είναι και ΤΕΛΕΙΩΣΕ.
Αφαίρεση διπλώματος στον κύριο παρακαλώ.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Ιουν 2021, 15:32

:lol:
Το Ν πίσω το φοράτε, ή είναι αντικούλ; Ε, ρε, Κιμ που σας χρειάζεται, μόλις μιλάτε για αμάξια, γίνεστε αρχικαράμπαμπες. Ελπίζω να ξανάρθει ο Τόμσεν.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών