Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Παλαιοελλαδίτης
Δημοσιεύσεις: 5393
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 12:51

Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παλαιοελλαδίτης » 24 Ιουν 2021, 03:30

Λοιπόν...

Το πρωί της Παρασκευής θα χρειαστεί να μεταβώ οδικώς στη μαγευτική Μάνη για μια οικογενειακή υποχρέωση. Για αυτόν τον σκοπό θα χρησιμοποιήσω ένα Corsa 1200cc, σχεδόν εικοσαετίας, το οποίο έχει κάνει πρόσφατα όλους τους απαραίτητους ελέγχους. Ακόμη, πρέπει να επισημάνω πως αν και έχω δίπλωμα εδώ και χρόνια, ουσιαστικά - με μικρές εξαιρέσεις - το αξιοποιώ εδώ και μερικούς μήνες. Το ξέρω πως είναι λάθος μου και ότι θα μπορούσα να έχω κάνει κάτι καλύτερο, αλλά πάμε παρακάτω.

Προορισμός είναι το γραφικό Οίτυλο και σκοπεύω να πάω εκεί ακολουθώντας τη νέα Ε.Ο. που πάει από Σπάρτη μέσω Μεγαλόπολης (γενικά κάνω συχνά τη διαδρομή Αθήνα-Μάνη, αλλά ως συνοδηγός και από τον ''παλιό'' δρόμο που περνάει μέσα από χωριά τύπου Κερασίτσα, Βουτιάνοι κλπ). Θα έχω μαζί μου και ένα φιλαράκι, ο οποίος έχει μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα ως οδηγός, αλλά με Smart και θα επιστρέψουμε την Κυριακή. Πρέπει να σημειωθεί πως είναι το πρώτο μου ταξίδι, οπότε θα ήθελα μερικές επιπλέον συμβουλές (από όσες έχω πάρει ήδη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :003:

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 24 Ιουν 2021, 04:18

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
24 Ιουν 2021, 03:30
Λοιπόν...

Το πρωί της Παρασκευής θα χρειαστεί να μεταβώ οδικώς στη μαγευτική Μάνη για μια οικογενειακή υποχρέωση. Για αυτόν τον σκοπό θα χρησιμοποιήσω ένα Corsa 1200cc, σχεδόν εικοσαετίας, το οποίο έχει κάνει πρόσφατα όλους τους απαραίτητους ελέγχους. Ακόμη, πρέπει να επισημάνω πως αν και έχω δίπλωμα εδώ και χρόνια, ουσιαστικά - με μικρές εξαιρέσεις - το αξιοποιώ εδώ και μερικούς μήνες. Το ξέρω πως είναι λάθος μου και ότι θα μπορούσα να έχω κάνει κάτι καλύτερο, αλλά πάμε παρακάτω.

Προορισμός είναι το γραφικό Οίτυλο και σκοπεύω να πάω εκεί ακολουθώντας τη νέα Ε.Ο. που πάει από Σπάρτη μέσω Μεγαλόπολης (γενικά κάνω συχνά τη διαδρομή Αθήνα-Μάνη, αλλά ως συνοδηγός και από τον ''παλιό'' δρόμο που περνάει μέσα από χωριά τύπου Κερασίτσα, Βουτιάνοι κλπ). Θα έχω μαζί μου και ένα φιλαράκι, ο οποίος έχει μεγαλύτερη εμπειρία από εμένα ως οδηγός, αλλά με Smart και θα επιστρέψουμε την Κυριακή. Πρέπει να σημειωθεί πως είναι το πρώτο μου ταξίδι, οπότε θα ήθελα μερικές επιπλέον συμβουλές (από όσες έχω πάρει ήδη).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :003:

.


Νεα Ε.Ο απο Σπαρτη μέσω Μεγαλόπολης για Οιτυλο ;;; . :smt017 ... :p2:


Αν εφευγες την επόμενη Παρασκευή καί είχες χώρο.....


.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ την 24 Ιουν 2021, 04:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 24 Ιουν 2021, 04:19

Μαλακια..... :oops:
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
I know just what you re sayin
Δημοσιεύσεις: 721
Εγγραφή: 20 Ιουν 2021, 03:25

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από I know just what you re sayin » 24 Ιουν 2021, 04:32

καλοπροαίρετη συμβουλή: να οδηγήσει το φιλαράκι και μια άλλη φορά με άδειο δρόμο, εσύ
για να το εξασκείς μήνες, λογικά είσαι έτοιμος αλλά για να ανοίγεις τόπικ, όχι (με κίνηση στον δρόμο εννοώ, ειδάλλως κάπως πρέπει να ξεκινήσεις)

ενιγουέι, συμβουλές:
1.να μην πιάσεις πάρλα με φιλαράκι και μουσικές. Η αρμονική μουσική σε λογικά πλαίσια έντασης και η χαλαρή πάρλα,όταν θα σαι έμπειρος οδηγός, θα είναι όπλο οδηγικής ασφάλειας σου γιατί κρατάει το μυαλό σου μακρυά από τις μαλακίες των άλλων οδηγών. Σε αυτό το στάδιο όμως, θέλουμε το μυαλό σου 100% συγκεντρωμένο.
2.να κινείσαι στην δεξιά. θεωρητικώς στην μεσαία έχεις περισσότερη ευχέρεια έκτακτων ελιγμών αλλά αν οδηγείς με συντηρητική ταχύτητα, καλύτερα δεξιά, παρά συνεχώς να κολλάνε πίσω σου αμάξια (όχι για την δική τους ταλαιπωρία, άλλωστε μπορεί να πηγαίνουν πάνω από το όριο, αλλά για την δική σου ασφάλεια - οι πιο πολλοί δεν προσπερνούν με απόσταση ασφαλείας ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΕΜΠΕΛΙΑ και δεν επανέρχονται στην λωρίδα σου με απόσταση ασφαλείας ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΙ ΣΚΛΗΡΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕΣ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΤΗΝ ΤΩΡΑ - ΜΑΛΑΚΟΠΙΤΟΥΡΕΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΔΗΛΑΔΗΣ
3. να έχεις τρίγωνο, πυροσβεστήρα και νούμερο έκτακτης ανάγκης της εκάστοτε εθνικής οδού (το γράφει σε ταμπέλες αν δεν χαζεύεις)
4. μην προσπερνάς από μία μεριά (αυτή η μεριά προφανώς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ η αριστερή, το αφήνω όμως αόριστο, λαμβάνοντας υπόψη έκτακτες αντιδράσεις σε μία κατάσταση ανάγκης που ζυγίζεις αν θα φρενάρεις ή θα κάνεις ελιγμό) αν δεν έχεις επαρκή ορατότητα αν προσπερνάει και άλλος από την άλλη μεριά
5.θα έχεις προσέξει μαλάκες που το σανιδώνουν με φλας αφημένο και κολλάνε πίσω σου αν δεν τους έχεις ανοίξει προ πολλού το δρόμο. Αν κοιτάζεις συχνά τον κεντρικό καθρέφτη και έχεις χώρο να κάνεις άκρη, να τους ξεφορτώνεσαι πριν κολλήσουν. Όμως να θυμάσαι τους 4 βασικούς κανόνες που αν τους ακολουθήσεις, ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες τρακαρίσματος:
5β. στην οδηγηση στο 90% ισχύει ότι πρέπει να κάνεις αργές κινήσεις πχ σου κολλάει κάποιος πίσως αρχίδας: ανάβεις φλας και ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΑΝ ΚΟΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ κάνεις άκρη. Αν βιαστείς από άγχος ίσως δεν δεις κάποιον που έρχεται από δίπλα. Αυτός ο κάποιος μπορεί να ναι, αυτος που δευτερόλεπτα πριν είχε κολλήσει πίσω.
Επίσης αν έχεις προσέξει, ποτέ* χοντρικά το ποτέ* ταρίφας δεν έχει τρακάρει από αλλαγή λωρίδας ΧΩΡΙΣ ΦΛΑΣ: γιατί τρακάρουν συχνά άλλοι ενώ ανάβουν φλας και ο ταρίφας όχι; πρώτον επειδή τον προσέχεις ήδη, ξέρεις ότι θα κάνει την μαλακία, αλλά και δεύτερον επειδή κάνει την μαλακισμένη μεν κίνηση (χωρίς φλας, χωρίς απόσταση ασφαλείας) ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ. Άρα κρατάς το αργά και σταθερά για το 90% της οδήγησης. Το άλλο 10% είναι οι στιγμές που δεν θέλει σκέψη και θέλει άμεση κίνηση. Αυτό το 10% θα έρθει όμως αφού μάθεις το 90.
5γ. αφήνεις τον εγωισμό σπίτι. Είναι δύσκολο, γιατί ίσως σκέφτεσαι ότι αν αφήσω τον μαλάκα που χώνεται, που παίρνει σειρά που προσπερνά και φρενάρει γιατί έτσι... θα το ξανακάνει. Και όμως, θα το ξανακάνει ακόμα και αν δεν τον αφήσεις. Αντίθετα, αν τον αφήσεις, εσύ θα φτάσεις σίγουρα σπίτι. Και αυτό ισχύει και για εντός πόλης. Εκεί η διεκδίκηση του δίκιου είναι πιο εύκολη θεωρητικά, λόγω ταχύτητας το πολύ πολυ να φας προφυλακτήρα. Μπες όμως στα δελτία ειδήσεων και δες τι κόσμος κυκλοφορεί. Ε λοιπόν, αυτοί οδηγούν και όλας. Και δεν ξέρεις καν τι κουβαλάν πάνω τους. Άρα ο εγωισμός και ο πιο δίκαιος εγωισμός, μένει σπίτι.
5δ. μην οδηγείς αφού σε έχει τσαντίσει κάποιος. Ή κάποια. Δεν θα επεκταθώ, καραδοκεί ο Καραμελίτσος
5ε. μην διαβάζεις φλάφφυ μπούμπη, μην στηρίζεις κκε


μπόνους: γενικά για ταξίδια: οι παλιές εθνικοί οδοί είτε πράγματι γλιτώνεις τα διόδια είτε τα καις σε έξτρα βενζίνη, σχεδόν πάντα είναι δρόμοι που είσαι εκτεθειμένος στην μαλακία του απέναντι/πίσω. Εγώ τις αποφεύγω. Ναι, καμιά φορά είναι πιο γραφικές, πιο ευχάριστες για ταξίδι.

μπόνους νο2: υπενθυμίζω σε όλους, συντονιστές-ασυντόνιστοι-ξεσυντονισμένοι, να τηρούμε τον ΚΟΚ παιδιά. Για την συνείδηση μας. Και για τον ΓΓ.
the comet the course the tail έγραψε:
22 Μάιος 2021, 00:59
μαλακίες έλεγε ο Κώστας. ήταν καλά μέχρι το 2000-2001 τουλάχιστον.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4304
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 24 Ιουν 2021, 08:26

I know just what you re sayin έγραψε:
24 Ιουν 2021, 04:32
καλοπροαίρετη συμβουλή: να οδηγήσει το φιλαράκι και μια άλλη φορά με άδειο δρόμο, εσύ
για να το εξασκείς μήνες, λογικά είσαι έτοιμος αλλά για να ανοίγεις τόπικ, όχι (με κίνηση στον δρόμο εννοώ, ειδάλλως κάπως πρέπει να ξεκινήσεις)

ενιγουέι, συμβουλές:
1.να μην πιάσεις πάρλα με φιλαράκι και μουσικές. Η αρμονική μουσική σε λογικά πλαίσια έντασης και η χαλαρή πάρλα,όταν θα σαι έμπειρος οδηγός, θα είναι όπλο οδηγικής ασφάλειας σου γιατί κρατάει το μυαλό σου μακρυά από τις μαλακίες των άλλων οδηγών. Σε αυτό το στάδιο όμως, θέλουμε το μυαλό σου 100% συγκεντρωμένο.
2.να κινείσαι στην δεξιά. θεωρητικώς στην μεσαία έχεις περισσότερη ευχέρεια έκτακτων ελιγμών αλλά αν οδηγείς με συντηρητική ταχύτητα, καλύτερα δεξιά, παρά συνεχώς να κολλάνε πίσω σου αμάξια (όχι για την δική τους ταλαιπωρία, άλλωστε μπορεί να πηγαίνουν πάνω από το όριο, αλλά για την δική σου ασφάλεια - οι πιο πολλοί δεν προσπερνούν με απόσταση ασφαλείας ΚΥΡΙΩΣ ΑΠΟ ΤΕΜΠΕΛΙΑ και δεν επανέρχονται στην λωρίδα σου με απόσταση ασφαλείας ΚΥΡΙΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΔΕΙΞΟΥΝ ΤΙ ΣΚΛΗΡΟΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΝΑΓΚΑΣΕΣ ΝΑ ΚΟΥΡΑΣΤΟΥΝ ΚΑΙ ΠΑΡΤΗΝ ΤΩΡΑ - ΜΑΛΑΚΟΠΙΤΟΥΡΕΣ ΕΛΛΗΝΑΡΑΔΕΣ ΔΗΛΑΔΗΣ
3. να έχεις τρίγωνο, πυροσβεστήρα και νούμερο έκτακτης ανάγκης της εκάστοτε εθνικής οδού (το γράφει σε ταμπέλες αν δεν χαζεύεις)
4. μην προσπερνάς από μία μεριά (αυτή η μεριά προφανώς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ η αριστερή, το αφήνω όμως αόριστο, λαμβάνοντας υπόψη έκτακτες αντιδράσεις σε μία κατάσταση ανάγκης που ζυγίζεις αν θα φρενάρεις ή θα κάνεις ελιγμό) αν δεν έχεις επαρκή ορατότητα αν προσπερνάει και άλλος από την άλλη μεριά
5.θα έχεις προσέξει μαλάκες που το σανιδώνουν με φλας αφημένο και κολλάνε πίσω σου αν δεν τους έχεις ανοίξει προ πολλού το δρόμο. Αν κοιτάζεις συχνά τον κεντρικό καθρέφτη και έχεις χώρο να κάνεις άκρη, να τους ξεφορτώνεσαι πριν κολλήσουν. Όμως να θυμάσαι τους 4 βασικούς κανόνες που αν τους ακολουθήσεις, ελαχιστοποιούνται οι πιθανότητες τρακαρίσματος:
5β. στην οδηγηση στο 90% ισχύει ότι πρέπει να κάνεις αργές κινήσεις πχ σου κολλάει κάποιος πίσως αρχίδας: ανάβεις φλας και ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΑΝ ΚΟΤΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ κάνεις άκρη. Αν βιαστείς από άγχος ίσως δεν δεις κάποιον που έρχεται από δίπλα. Αυτός ο κάποιος μπορεί να ναι, αυτος που δευτερόλεπτα πριν είχε κολλήσει πίσω.
Επίσης αν έχεις προσέξει, ποτέ* χοντρικά το ποτέ* ταρίφας δεν έχει τρακάρει από αλλαγή λωρίδας ΧΩΡΙΣ ΦΛΑΣ: γιατί τρακάρουν συχνά άλλοι ενώ ανάβουν φλας και ο ταρίφας όχι; πρώτον επειδή τον προσέχεις ήδη, ξέρεις ότι θα κάνει την μαλακία, αλλά και δεύτερον επειδή κάνει την μαλακισμένη μεν κίνηση (χωρίς φλας, χωρίς απόσταση ασφαλείας) ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΣΤΑΘΕΡΑ. Άρα κρατάς το αργά και σταθερά για το 90% της οδήγησης. Το άλλο 10% είναι οι στιγμές που δεν θέλει σκέψη και θέλει άμεση κίνηση. Αυτό το 10% θα έρθει όμως αφού μάθεις το 90.
5γ. αφήνεις τον εγωισμό σπίτι. Είναι δύσκολο, γιατί ίσως σκέφτεσαι ότι αν αφήσω τον μαλάκα που χώνεται, που παίρνει σειρά που προσπερνά και φρενάρει γιατί έτσι... θα το ξανακάνει. Και όμως, θα το ξανακάνει ακόμα και αν δεν τον αφήσεις. Αντίθετα, αν τον αφήσεις, εσύ θα φτάσεις σίγουρα σπίτι. Και αυτό ισχύει και για εντός πόλης. Εκεί η διεκδίκηση του δίκιου είναι πιο εύκολη θεωρητικά, λόγω ταχύτητας το πολύ πολυ να φας προφυλακτήρα. Μπες όμως στα δελτία ειδήσεων και δες τι κόσμος κυκλοφορεί. Ε λοιπόν, αυτοί οδηγούν και όλας. Και δεν ξέρεις καν τι κουβαλάν πάνω τους. Άρα ο εγωισμός και ο πιο δίκαιος εγωισμός, μένει σπίτι.
5δ. μην οδηγείς αφού σε έχει τσαντίσει κάποιος. Ή κάποια. Δεν θα επεκταθώ, καραδοκεί ο Καραμελίτσος
5ε. μην διαβάζεις φλάφφυ μπούμπη, μην στηρίζεις κκε


μπόνους: γενικά για ταξίδια: οι παλιές εθνικοί οδοί είτε πράγματι γλιτώνεις τα διόδια είτε τα καις σε έξτρα βενζίνη, σχεδόν πάντα είναι δρόμοι που είσαι εκτεθειμένος στην μαλακία του απέναντι/πίσω. Εγώ τις αποφεύγω. Ναι, καμιά φορά είναι πιο γραφικές, πιο ευχάριστες για ταξίδι.

μπόνους νο2: υπενθυμίζω σε όλους, συντονιστές-ασυντόνιστοι-ξεσυντονισμένοι, να τηρούμε τον ΚΟΚ παιδιά. Για την συνείδηση μας. Και για τον ΓΓ.
οδηγίες ενός κομπλεξικού οδηγού.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 24 Ιουν 2021, 08:35

Βάζεις μπροστά και πας. Μόνο έχε και κανένα τηλέφωνο οδικής βοήθειας εύκαιρο γιατι είναι παλιό το αυτοκίνητο

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32114
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 24 Ιουν 2021, 11:28

καμμια σημαντικη συμβουλη. ειναι ευκολοτερο απο το να κανεις 5 χιλιομετρα μεσα σε πολη. μην αισθανεσαι ανασφαλεια.

αντε, αφου την αισθανεσαι ετσι κι αλλιως, κανονισε τις ωρες ταξιδιου σου να ειναι ωρες με λιγη κινηση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Von Mackensen

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Von Mackensen » 24 Ιουν 2021, 11:32

Να μην τρέχεις. Τίποτα άλλο όλα καλά θα πάνε.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22888
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Ιουν 2021, 11:39

Παλαιοελλαδίτης έγραψε:
24 Ιουν 2021, 03:30
Λοιπόν...

Το πρωί της Παρασκευής θα χρειαστεί να μεταβώ οδικώς στη μαγευτική Μάνη για μια οικογενειακή υποχρέωση. Για αυτόν τον σκοπό θα χρησιμοποιήσω ένα Corsa 1200cc, σχεδόν εικοσαετίας, το οποίο έχει κάνει πρόσφατα όλους τους απαραίτητους ελέγχους. Ακόμη, πρέπει να επισημάνω πως αν και έχω δίπλωμα εδώ και χρόνια, ουσιαστικά - με μικρές εξαιρέσεις - το αξιοποιώ εδώ και μερικούς μήνες. Το ξέρω πως είναι λάθος μου και ότι θα μπορούσα να έχω κάνει κάτι καλύτερο, αλλά πάμε παρακάτω.
Δεν βλέπω κάτι λάθος. Γιατί το βλέπεις τόσο στερεοτυπικά? Απλώς δεν είσαι φαν της οδήγησης κι εσύ, όπως κι εγώ, όπως και αρκετοί. Όπως άλλοι δεν είναι της μπάλας, έτσι υπάρχουν κι αυτοι που δεν είναι των αυτοκινήτων. Δεν καταλαβαίνω προς τι η απολογία και το αυτομαστίγωμα. Εγώ πάντως που εχω οδηγησει σε ταξίδια κοντά στις τριπλάσιες φορες απ'οτι εχω οδηγησει εντος πόλης*, σου λεω οτι ειναι πολυ πιο ευκολο κι ευχάριστο. Βαζεις μπρος και απλά σε πάει μόνο του (που λέει ο λόγος), θα το δεις. Αφου θα εχεις κι εναν ανθρωπο για παρέα μαζί σου, μια χαρά.

*Μετρημένες ακριβως στα δάχτυλα του ενος χεριού, οι φορές που εχω οδηγησει εντός Αθηνών. Και δεν το μετανοιώνω καθόλου.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22888
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Ιουν 2021, 11:48

Επίσης, αν έχεις τόσο θέμα και άγχος, πώς και δεν έχεις ψαχτεί να πάρεις κανενα αυτόματο*, που ειναι ακόμα πιο εύκολο κι ευχάριστο? Εγώ από τότε που έμαθα με τα αυτόματα ήμουν πολύ ζεν φάση και οδηγούσα πολύ καλύτερα. Οταν χρειαστηκε να ξαναγυρίζω στο κανονικό, παρατήρησα ότι το γκράκα-γκρούκα των ταχυτήτων με αποσπούσε.

*για τις επόμενες λίγες δεκαετίες δηλαδή, ώσπου να βγουν επισήμως τα υπερτιτανομέγιστα αυτόνομα, που θα αράζεις και θα βλεπεις και ταινία μεσα στο αμάξι καθώς θα σε πάει από μόνο του. :003:

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 24 Ιουν 2021, 11:56

Η οδήγηση έξω από την πόλη είναι πολύ ευκολότερη, δεν χρειάζεται άγχος. Δεν θα σου πεταχτεί κανένας από άκυρα στενά, δεν θα πάει να περάσει το δρόμο κάποιος πεζός στο άκυρο και δεν θα σε δυσκολέψει το πάρκινγκ.

Πάντα στα ταξίδια έχουμε μαζί μας λάδι, παραφλού (ή αποσταγμένο νερό) κλπ. Πριν φύγεις τσεκάρεις την πίεση στα λάστιχα, το επίπεδο του λαδιού, το υγρό του ψυγείου, να είναι ΟΚ η ένδειξη της μπαταρίας. Καλό είναι πάντα με έχεις το τηλέφωνο της οδικής βοήθειας (ακόμα και μέσα στην πόλη) γιατί πράγματα συμβαίνουν.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4921
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 24 Ιουν 2021, 12:04

προσοχη στους κομβους να μπαινεις στη λωριδα του προορισμου απο νωρις, αν και την ξερεις οπως λες τη διαδρομη εσυ και ο συνοδηγος σου θελει εξτρα προσοχη, σε τετοια ταξιδια επειδη στην εθνικη θες δε θες αναπτυσσεις ταχυτητες, οσο καλα κι αν ξερω τη διαδρομη εχω παντα διπλα στο τιμονι σε stand το κινητο με τη διαδρομη στο google maps, εκει μπορω να βλεπω εκτος απο κινηση και την επομενη στροφη που θα βρεθει μπροστα μου 500 και 1000 μετρα πριν

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16833
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 24 Ιουν 2021, 12:22

Oποιος αισθανεται αγχος ή φοβο οταν προκειται να πιασει τιμονι στα χερια,αυτοματως πρεπει να του αφαιρειται το διπλωμα μιας και ειναι ακαταλληλος για οδηγηση και ακρως επικινδυνος για ολους τους υπολοιπους.
Το αυτοκινητο σε χερια οδηγων με μειωμενες ικανοτητες ειναι φονικο οπλο.

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 8548
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 24 Ιουν 2021, 13:15

stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 12:22
Oποιος αισθανεται αγχος ή φοβο οταν προκειται να πιασει τιμονι στα χερια,αυτοματως πρεπει να του αφαιρειται το διπλωμα μιας και ειναι ακαταλληλος για οδηγηση και ακρως επικινδυνος για ολους τους υπολοιπους.
Το αυτοκινητο σε χερια οδηγων με μειωμενες ικανοτητες ειναι φονικο οπλο.
Κάτσε βρε συ και πώς θα μάθουνε;
Δεν γεννηθήκαμε όλοι με γνώσεις και αυτοπεποίθηση οδηγού F1.
Yippie Kay Yay

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22888
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Συμβουλές σε νέο οδηγό για ταξίδι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 24 Ιουν 2021, 13:15

stergiosbik έγραψε:
24 Ιουν 2021, 12:22
Oποιος αισθανεται αγχος ή φοβο οταν προκειται να πιασει τιμονι στα χερια,αυτοματως πρεπει να του αφαιρειται το διπλωμα μιας και ειναι ακαταλληλος για οδηγηση και ακρως επικινδυνος για ολους τους υπολοιπους.
Το αυτοκινητο σε χερια οδηγων με μειωμενες ικανοτητες ειναι φονικο οπλο.
Συμφωνώ εν μέρει, ωστόσο δεν ειναι καλό να αποθαρρύνουμε ετσι τον κόσμο. Οσους ψαρωμένους εχω συναντησει με την οδηγηση παντως, ηταν ολοι τους τέρμα προσεκτικοί. Προσωπικά, περισσότερο νιώθω οτι κινδυνεύω απο τους καγκουρες της συμφοράς και αυτούς που το παίζουν Σουμαχερ απο τα λιντλ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών