Τι μοτο να πάρω;

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 09 Σεπ 2021, 10:38

Ρε να το ξέρει η μάνα του.
Μέχρι στιγμής έχουμε CRF300L, KTM 390 adventure (οικονομική λύση και μαθαίνω ότι κάνει τα πάντα - ή αντίστοιχο huqsvarna), Yamaha Tenere Rally (ακριβή λύση, πολύ ακριβή αν αλλάξουν οι αναρτήσεις αλλά μάλλον η σωστή).

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 09 Σεπ 2021, 10:41

Feindflug έγραψε:
26 Αύγ 2021, 21:18
EKPLIKTIKOS έγραψε:
26 Αύγ 2021, 21:13
Feindflug έγραψε:
26 Αύγ 2021, 20:55

Ρε δικέ μου, αλλού θα σε πάει το 390, αλλού το 990.

Το θέλω να πηγαίνω εκδρομές είναι πολύ σχετικό. Θέλει να φτάσει Άλπεις, Ρουμανία, να κάνει τον γύρο της Πελοποννήσου, της Κρήτης, να πηγαίνει για καφέ και σε ταβέρνες 100 - 200 χλμ μακριά, τι εκδρομές εννοεί ο τύπος;

Όταν απαντήσει στον εαυτό του πρώτα και αποφασίσει και πόσα μπορεί να δώσει, τότε θα δει ότι οι επιλογές περιορίζονται σε 3-5 μοντέλα.
Κόλπα του μάρκετινγκ είναι αυτά, δικουλη μου. :g030:
Να βλέπεις το τέρας διακοσαεβδομηντα κιλά στην αφίσα κ να λες, ω ρε μια περιπέτεια που θα μπορούσα να κάμω :c020:

Αφού σε λέει ο δικός σου ότι θα πηγαίνει από και προς τη δουλειά. Αυτό σημαίνει ότι η μεκανη θα περάσει το 85% της ζωής της στη μπολη. :102:
Αν το 85% είναι για δουλειά, ας πάρει το Honda Gtr 150, δυνατό παπάκι με κανονικές ταχύτητες και ας κρατήσει τα ξερά για την κάβλα του, τύπε.
Την έβγαζα με KazeR εδω και 20 χρόνια. Μια χαρά ήταν. Είναι περίεργο που στην Ελλάδα τα μισά οχήματα δεν είναι παπάκια ή σκούτερ. Δεν έχουμε λίγα βέβαια. Τώρα κινούμαι με ποδήλατο στα κοντινά. Φλερτάρω να πάρω ηλεκτρικό εργαλείο αλλά αργότερα γιατί είναι πολλά τα λεφτά.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 10 Σεπ 2021, 12:37

Δοκίμασα το ΚΤΜ390 Adv σε μικρή βόλτα περίπου 1 ώρα σε μικτό αστικό περιβάλλον, χωρίς χώμα.
Σε γκρουπ ράιντ, οπότε δεν έπαιρνε για τρέλλες.

Το μηχανάκι μου άρεσε, αλλά όχι όσο περιμένα. Στα θετικά η άνεση, πολυ καλό καντράν, αφού άρχισα να αλλαξοπιστίζω για τα ηλεκτονικά μπλιμπλίκια, καλό στήσιμο, καλό κράτημα, πολύ ευέλικτο, όπως θα περίμενε κανεις από ΚΤΜ. Άντβε δεν ήταν πάντως - ρόδες χυτές, αλλά για εδρομικό μια χαρά. Ήμουα σε γκρουπ με 1290αρια και μου φάνηκε οτι απ' όλους πιο πολύ το ευχαριστήθηκα εγώ, LOL.

Το μοτόρι είχε αίθηση ΚΤΜ, κανένα πρόβλημα, αλλά να, πώς να το πω, προτιμούσα το παλιο ψευτοεντουνάκι μου για αίσθηση, ήθελα την ροπή πιο χαμηλά. Για άλλους βέβαια το οτι στροφάρει μπορεί να είναι πλεονέκτημα.

Εν ολίγοις, μια χαρά μηχανάκι, σουπερ πρακτικό για εκδρομικό παπάκι, φτηνό, μονδέρνο, απλά εγώ δεν το ερωτεύτηκα (όπως περίμενα).

Είχαν και το CRF300, αλλά δεν πρόλαβα να δοκιμάσω, καλό φαινόταν.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Σεπ 2021, 10:23

Imperium έγραψε:
10 Σεπ 2021, 12:37
Δοκίμασα το ΚΤΜ390 Adv σε μικρή βόλτα περίπου 1 ώρα σε μικτό αστικό περιβάλλον, χωρίς χώμα.
Σε γκρουπ ράιντ, οπότε δεν έπαιρνε για τρέλλες.

Το μηχανάκι μου άρεσε, αλλά όχι όσο περιμένα. Στα θετικά η άνεση, πολυ καλό καντράν, αφού άρχισα να αλλαξοπιστίζω για τα ηλεκτονικά μπλιμπλίκια, καλό στήσιμο, καλό κράτημα, πολύ ευέλικτο, όπως θα περίμενε κανεις από ΚΤΜ. Άντβε δεν ήταν πάντως - ρόδες χυτές, αλλά για εδρομικό μια χαρά. Ήμουα σε γκρουπ με 1290αρια και μου φάνηκε οτι απ' όλους πιο πολύ το ευχαριστήθηκα εγώ, LOL.

Το μοτόρι είχε αίθηση ΚΤΜ, κανένα πρόβλημα, αλλά να, πώς να το πω, προτιμούσα το παλιο ψευτοεντουνάκι μου για αίσθηση, ήθελα την ροπή πιο χαμηλά. Για άλλους βέβαια το οτι στροφάρει μπορεί να είναι πλεονέκτημα.

Εν ολίγοις, μια χαρά μηχανάκι, σουπερ πρακτικό για εκδρομικό παπάκι, φτηνό, μονδέρνο, απλά εγώ δεν το ερωτεύτηκα (όπως περίμενα).

Είχαν και το CRF300, αλλά δεν πρόλαβα να δοκιμάσω, καλό φαινόταν.

:smt023

Ευχαριστούμε για το review. Φθηνό δεν είμαι σίγουρος ότι είναι στα 7 χιλιάρικα (παίρνεις κ 2κυλινδρο με αυτά τα λεφτά) :-?

Τι σε χάλασε ακριβώς στο 390;

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Σεπ 2021, 10:28

Imperium έγραψε:
10 Σεπ 2021, 12:37
Δοκίμασα το ΚΤΜ390 Adv σε μικρή βόλτα περίπου 1 ώρα σε μικτό αστικό περιβάλλον, χωρίς χώμα.
Σε γκρουπ ράιντ, οπότε δεν έπαιρνε για τρέλλες.

Το μηχανάκι μου άρεσε, αλλά όχι όσο περιμένα. Στα θετικά η άνεση, πολυ καλό καντράν, αφού άρχισα να αλλαξοπιστίζω για τα ηλεκτονικά μπλιμπλίκια, καλό στήσιμο, καλό κράτημα, πολύ ευέλικτο, όπως θα περίμενε κανεις από ΚΤΜ. Άντβε δεν ήταν πάντως - ρόδες χυτές, αλλά για εδρομικό μια χαρά. Ήμουα σε γκρουπ με 1290αρια και μου φάνηκε οτι απ' όλους πιο πολύ το ευχαριστήθηκα εγώ, LOL.

Το μοτόρι είχε αίθηση ΚΤΜ, κανένα πρόβλημα, αλλά να, πώς να το πω, προτιμούσα το παλιο ψευτοεντουνάκι μου για αίσθηση, ήθελα την ροπή πιο χαμηλά. Για άλλους βέβαια το οτι στροφάρει μπορεί να είναι πλεονέκτημα.

Εν ολίγοις, μια χαρά μηχανάκι, σουπερ πρακτικό για εκδρομικό παπάκι, φτηνό, μονδέρνο, απλά εγώ δεν το ερωτεύτηκα (όπως περίμενα).

Είχαν και το CRF300, αλλά δεν πρόλαβα να δοκιμάσω, καλό φαινόταν.
Ωραίος! Από όλους ακούω ότι είναι πολύ τίμιο.
1000+ κυβικά δεν είναι για Ελλάδα.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Σεπ 2021, 10:30

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Σεπ 2021, 10:23
Imperium έγραψε:
10 Σεπ 2021, 12:37
Δοκίμασα το ΚΤΜ390 Adv σε μικρή βόλτα περίπου 1 ώρα σε μικτό αστικό περιβάλλον, χωρίς χώμα.
Σε γκρουπ ράιντ, οπότε δεν έπαιρνε για τρέλλες.

Το μηχανάκι μου άρεσε, αλλά όχι όσο περιμένα. Στα θετικά η άνεση, πολυ καλό καντράν, αφού άρχισα να αλλαξοπιστίζω για τα ηλεκτονικά μπλιμπλίκια, καλό στήσιμο, καλό κράτημα, πολύ ευέλικτο, όπως θα περίμενε κανεις από ΚΤΜ. Άντβε δεν ήταν πάντως - ρόδες χυτές, αλλά για εδρομικό μια χαρά. Ήμουα σε γκρουπ με 1290αρια και μου φάνηκε οτι απ' όλους πιο πολύ το ευχαριστήθηκα εγώ, LOL.

Το μοτόρι είχε αίθηση ΚΤΜ, κανένα πρόβλημα, αλλά να, πώς να το πω, προτιμούσα το παλιο ψευτοεντουνάκι μου για αίσθηση, ήθελα την ροπή πιο χαμηλά. Για άλλους βέβαια το οτι στροφάρει μπορεί να είναι πλεονέκτημα.

Εν ολίγοις, μια χαρά μηχανάκι, σουπερ πρακτικό για εκδρομικό παπάκι, φτηνό, μονδέρνο, απλά εγώ δεν το ερωτεύτηκα (όπως περίμενα).

Είχαν και το CRF300, αλλά δεν πρόλαβα να δοκιμάσω, καλό φαινόταν.

:smt023

Ευχαριστούμε για το review. Φθηνό δεν είμαι σίγουρος ότι είναι στα 7 χιλιάρικα (παίρνεις κ 2κυλινδρο με αυτά τα λεφτά) :-?

Τι σε χάλασε ακριβώς στο 390;
Λογικά αν έχει τα περιφερειακά που μας έχει συνηθίσει η ΚΤΜ, φτηνό θα είναι.
Εν τω μεταξύ το EXC μου ακόμα συνεργείο είναι. Τι στο καλό; :smt017

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Σεπ 2021, 18:46

Belisarius έγραψε:
14 Σεπ 2021, 10:30

Εν τω μεταξύ το EXC μου ακόμα συνεργείο είναι. Τι στο καλό; :smt017
Πλάκα πλάκα ένα τέτοιο είναι ό,τι πρέπει για 2ο. 450 ή 525 (για τα 530 έχω ακούσει προβλήματα) μόνο για να βγάζω γούστα. Κρατάω κ το gs για όλα τα υπόλοιπα, κ το κάνω κ sm άμα δω ότι το βαριέμαι το χώμα :smt017

Εσένα ποιο είναι; Κ κυρίως πόσο κατοσταευρα σου κοστίζει τον χρόνο; :oops:

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Σεπ 2021, 19:03

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Σεπ 2021, 18:46
Εσένα ποιο είναι; Κ κυρίως πόσο κατοσταευρα σου κοστίζει τον χρόνο; :oops:
Έχω ένα 125 και ένα 200 για μουλάρι. Κάθε 120 ώρες λειτουργίας θέλει αλλαγή πιστονιού και μπιέλας...
Λάστιχα, γρανάζια αλυσίδες, συνεχώς. Σέρβις κάθε 3-4 βόλτες. Στα 100 χιλιόμετρα περίπου ένα ντεπόζιτο + λάδι μείξης κτλ.
Στη χρήση που του έκανα εγώ ήθελε χονδρικά (και συντηρητικά) 1000 το χρόνο για τα εντελώς βασικά χωρίς βενζίνες κτλ. Ως σπορ συνολικά πρέπει να πήγαινε 2000-2500 (με το ΠΑΣΟΚ φάγαμε πσωμάκι).

Πολύ χονδρικά γιατί είχα καιρό να το χρησιμοποιήσω και τότε έτρεχα αγώνες. Πήγαινα αρκετές φορές την εβδομάδα προπόνηση και του έπινα το αίμα.
Υπολόγισε ότι έπρεπε το μηχανάκι να περνά τεχνικό έλεγχο σε κάθε αγώνα οπότε συνεχώς πλήρωνα για να μαζέψω ζημίες που θα μπορούσα να τις αφήσω για αργότερα αν δεν έτρεχα. Για τον αγώνα τα έσκαγα, το έφτιαχνα και ενδεχομένως το ξαναχάλαγα άμεσα.

υ.γ. αν δεν θέλεις να τρέξεις σε αγώνες ή τέλος πάντων να ασχοληθείς σοβαρά, δεν υπάρχει μεγαλύτερη μαύρη τρύπα να ρίχνεις τα λεφτά σου από τα καθαρόαιμα.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Σεπ 2021, 19:40

Belisarius έγραψε:
14 Σεπ 2021, 19:03
(..)
Πολλά λεφτά ρε γμτ :a040:

Με διχρονα δεν πολυθελω βέβαια να μπλέξω. Αλλά δε νομίζω ότι ένα 450 exc θα είναι πιο φθηνό σε συντήρηση, μάλλον πιο ακριβό θα είναι. Παλιά τουλάχιστον υπήρχε η φήμη ότι τα διχρονα είναι πιο φθηνά..

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 14 Σεπ 2021, 19:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Σεπ 2021, 10:23

:smt023

Ευχαριστούμε για το review. Φθηνό δεν είμαι σίγουρος ότι είναι στα 7 χιλιάρικα (παίρνεις κ 2κυλινδρο με αυτά τα λεφτά) :-?

Τι σε χάλασε ακριβώς στο 390;
5500 Λίρες της Βασίλισσας δεν είναι και τόσο άσχημα. 7χι το πουλάνε Ελλάδα;

Δεν με χάλασε τίποτα. Ιδίως η άνεση για μικρό είναι τέλεια. Απλά το στροφάρισμα του 390, αν και βέρο ΚΤΜ, δεν με γλύκανε. Εντελώς θέμα προσωπικού γουστού ίσως και χαζομάρα μου να το περίμενα να έχει αίσθηση πιο μεγάλου. Ίσως έχω κακομάθει.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 14 Σεπ 2021, 19:54

Βασικά ήθελα το μοτόρι του ΜΤ07 (£6800) στο πλαίσιο του μικρου ΚΤΜ... ΛΟΛ!

Ατυχία... :P
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Τι μοτο να πάρω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Σεπ 2021, 20:07

EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Σεπ 2021, 19:40
Belisarius έγραψε:
14 Σεπ 2021, 19:03
(..)
Πολλά λεφτά ρε γμτ :a040:

Με διχρονα δεν πολυθελω βέβαια να μπλέξω. Αλλά δε νομίζω ότι ένα 450 exc θα είναι πιο φθηνό σε συντήρηση, μάλλον πιο ακριβό θα είναι. Παλιά τουλάχιστον υπήρχε η φήμη ότι τα διχρονα είναι πιο φθηνά..
Το συγκεκριμένο είναι ζημιάρικο. Δε νομίζω ότι τα άλλα θέλουν τόσο συχνά μπιέλα. Θα δοκιμάσω 2.5% λάδι (μέχρι και 3% αν δε μπουκώνει) στη μείξη μήπως και βελτιώσει τα πράγματα. Σε κάθε περίπτωση αυτά τα μηχανάκια είναι φτιαγμένα για συγκεκριμένο σκοπό. Μη κοιτάς κάτι καθυστερημένους πιτσιρικάδες που τα έχουν για τη καφετέρια. Με σπίτι-καφέ-μπαρ-σπίτι δε γεμίζουν οι ώρες λειτουργίας και δε φαίνεται το κόστος.

Τα 4χρονα αργούν να κατεβάσουν κινητήρα αλλά αν κατέβει κλάψε το πορτοφόλι σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών