Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 19 Σεπ 2021, 18:40

Από τύχη και μόνο γλίτωσε σήμερα τη ζωή του ένας ηλίθιος.

Είμαι σε κεντρικό δρόμο ψιλοταχείας κυκλοφορίας (110 στο σημείο αν θυμάμαι καλά) ο μπροστά μου πηγαίνει αρκετά σιγά και ετοιμάζομαι για προσπέραση (κανονικά, διακεκομμένη γραμμή, κάτω από το όριο ταχύτητας)

Τσεκάρω καθρέφτες όλα καθαρά, ετοιμάζομαι να ανάψω φλας και βλέπω στο άλλο ρεύμα μακριά να έρχεται άλλο αυτοκίνητο. Για κάποιο λόγο που ούτε εγώ δεν ξέρω το μετάνιωσα, δεν ήταν και μακριά η έξοδος μου και αποφασίζω να μην κάνω την προσπέραση.

Μισό δευτερόλεπτο μετά περνάει δίπλα μου και δίπλα από τον μπροστινό (στο ρεύμα μας μάλιστα) με τουλάχιστον 200+ μηχανή με έναν τύπο χωρίς κράνος, χωρίς στολή χωρίς τίποτα και μας αφήνει πίσω σαν σταματημένους.

Αν είχα βγει να κάνω εκείνη την προσπέραση τώρα ο τύπος θα ήταν μια μάζα κρέας στην άσφαλτο. Γλίτωσε από απίστευτη τύχη και μόνο.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6976
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 19 Σεπ 2021, 18:46

Επρεπε να απαγορεύεται στα διτροχα, μηχανές κλπ, να πηγαίνουν ανάμεσα απ' τα αυτοκίνητα, δλδ να κινούνται πάνω στα διαχωριστικά των λωρίδων, όπως κάνουν τώρα.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 19 Σεπ 2021, 18:55

Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:46
Επρεπε να απαγορεύεται στα διτροχα, μηχανές κλπ, να πηγαίνουν ανάμεσα απ' τα αυτοκίνητα, δλδ να κινούνται πάνω στα διαχωριστικά των λωρίδων, όπως κάνουν τώρα.
Δεν είναι θέμα ΚΟΚ αλλά απλής, αγνης, πηχτης μαλακίας.
Σου λέει ότι περασε με 200, θα τον σταματούσε το διαχωριστικό;
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Σεπ 2021, 18:57

Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:46
Επρεπε να απαγορεύεται στα διτροχα, μηχανές κλπ, να πηγαίνουν ανάμεσα απ' τα αυτοκίνητα, δλδ να κινούνται πάνω στα διαχωριστικά των λωρίδων, όπως κάνουν τώρα.
Απαγορεύεται η διηθηση στην Ελλάδα. Το αν έφαγε ποτέ κανείς πρόστιμο γι αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλά απαγορεύεται.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6976
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 19 Σεπ 2021, 19:05

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:57
Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:46
Επρεπε να απαγορεύεται στα διτροχα, μηχανές κλπ, να πηγαίνουν ανάμεσα απ' τα αυτοκίνητα, δλδ να κινούνται πάνω στα διαχωριστικά των λωρίδων, όπως κάνουν τώρα.
Απαγορεύεται η διηθηση στην Ελλάδα. Το αν έφαγε ποτέ κανείς πρόστιμο γι αυτό είναι άλλο θέμα. Αλλά απαγορεύεται.
ΟΚ, δεν έχω δίπλωμα και δεν ξέρω, αλλά λέω αυτά που βλέπω έξω στο δρόμο. Και δεν είναι θέμα άν έτρεχε με 200 ή 500, ακόμα και με 5 να πήγαινε πάλι η ίδια νοοτροπία είναι. Το αντίστοιχο στα αυτοκίνητα είναι η εναλλαγή λωρίδων χωρίς λόγο, δεν ξέρω αν κι αυτό απαγορεύεται κανονικά.
Ξαναλέω, αλλαγή ΚΟΚ και ίδρυση αστυνομίας εθνικών οδών.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 19 Σεπ 2021, 19:09

Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 19:05

ΟΚ, δεν έχω δίπλωμα και δεν ξέρω, αλλά λέω αυτά που βλέπω έξω στο δρόμο. Και δεν είναι θέμα άν έτρεχε με 200 ή 500, ακόμα και με 5 να πήγαινε πάλι η ίδια νοοτροπία είναι. Το αντίστοιχο στα αυτοκίνητα είναι η εναλλαγή λωρίδων χωρίς λόγο, δεν ξέρω αν κι αυτό απαγορεύεται κανονικά.
Ξαναλέω, αλλαγή ΚΟΚ και ίδρυση αστυνομίας εθνικών οδών.
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο ο κοκ όσο η εφαρμογή του. Στην Ελλάδα απαγορεύεται έτσι κ αλλιώς, δεν έχει νόημα να αλλάξει ή να γίνει αυστηρότερος στο συγκεκριμένο θέμα, σε άλλες χώρες επιτρέπεται η διηθηση, συνήθως σε χαμηλες ταχύτητες. Αλλά από τη στιγμή που ντε φακτο δεν κόβονται κλήσεις τι να το κάνεις;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 19 Σεπ 2021, 19:19

Επαρχιακή κεντρική οδός δεν έχει διαχωριστικό ανάμεσα στα ρεύματα. Θα είχε καρφωθεί στο πορτ μπαγκάζ με διαφορά ταχύτητας μεταξύ μας 200-70=130 χιλιόμετρα χωρίς κράνος (και θα σερνόταν με 200 στην πτώση στο έδαφος). Είχε κυριολεκτικά άγιο.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Σεπ 2021, 10:41

Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:46
Επρεπε να απαγορεύεται στα διτροχα, μηχανές κλπ, να πηγαίνουν ανάμεσα απ' τα αυτοκίνητα, δλδ να κινούνται πάνω στα διαχωριστικά των λωρίδων, όπως κάνουν τώρα.
αν το κανουν αυτο στην αθηνα, θα διπλασιαστει το κυκλοφοριακο προβλημα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 20 Σεπ 2021, 10:52

Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:46
Επρεπε να απαγορεύεται στα διτροχα, μηχανές κλπ, να πηγαίνουν ανάμεσα απ' τα αυτοκίνητα, δλδ να κινούνται πάνω στα διαχωριστικά των λωρίδων, όπως κάνουν τώρα.
Κατά τη συνηθισμένη οδήγηση στο δρόμο πρέπει να βρίσκεσθε:
Στο κέντρο της λωρίδας σας και λίγο δεξιά.

Θα μου πείτε αυτό δεν είναι συνηθισμένη οδήγηση...

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21409
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Σεπ 2021, 10:53

Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2021, 10:41
Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:46
Επρεπε να απαγορεύεται στα διτροχα, μηχανές κλπ, να πηγαίνουν ανάμεσα απ' τα αυτοκίνητα, δλδ να κινούνται πάνω στα διαχωριστικά των λωρίδων, όπως κάνουν τώρα.
αν το κανουν αυτο στην αθηνα, θα διπλασιαστει το κυκλοφοριακο προβλημα.
σώστό, άσε που δεν πρόκειται να το τηρήσει ποτέ κανείς
εδώ δεν τηρούν άλλα βασικά (βλ. φανάρια, στοπ, αντίθετα ρεύματα, κτλ)
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 20 Σεπ 2021, 10:59

Awesomatic έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:40
Είμαι σε κεντρικό δρόμο ψιλοταχείας κυκλοφορίας (110 στο σημείο αν θυμάμαι καλά) ο μπροστά μου πηγαίνει αρκετά σιγά και ετοιμάζομαι για προσπέραση (κανονικά, διακεκομμένη γραμμή, κάτω από το όριο ταχύτητας)
Τί εστί δρόμος ψιλοταχείας κυκλοφορίας; Έχει κάποια διαφορετική σήμανση από έναν δρόμο ταχείας κυκλοφορίας;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 20 Σεπ 2021, 11:00

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Σεπ 2021, 19:09
Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 19:05

ΟΚ, δεν έχω δίπλωμα και δεν ξέρω, αλλά λέω αυτά που βλέπω έξω στο δρόμο. Και δεν είναι θέμα άν έτρεχε με 200 ή 500, ακόμα και με 5 να πήγαινε πάλι η ίδια νοοτροπία είναι. Το αντίστοιχο στα αυτοκίνητα είναι η εναλλαγή λωρίδων χωρίς λόγο, δεν ξέρω αν κι αυτό απαγορεύεται κανονικά.
Ξαναλέω, αλλαγή ΚΟΚ και ίδρυση αστυνομίας εθνικών οδών.
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο ο κοκ όσο η εφαρμογή του. Στην Ελλάδα απαγορεύεται έτσι κ αλλιώς, δεν έχει νόημα να αλλάξει ή να γίνει αυστηρότερος στο συγκεκριμένο θέμα, σε άλλες χώρες επιτρέπεται η διηθηση, συνήθως σε χαμηλες ταχύτητες. Αλλά από τη στιγμή που ντε φακτο δεν κόβονται κλήσεις τι να το κάνεις;
Αυτό βασικά. Άμα τους γαμήσουνε στα πρόστιμα, να δεις πώς θα γίνουν οι καλύτεροι οδηγοί στην Ευρώπη.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23261
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Σεπ 2021, 11:02

Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2021, 10:41
Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:46
Επρεπε να απαγορεύεται στα διτροχα, μηχανές κλπ, να πηγαίνουν ανάμεσα απ' τα αυτοκίνητα, δλδ να κινούνται πάνω στα διαχωριστικά των λωρίδων, όπως κάνουν τώρα.
αν το κανουν αυτο στην αθηνα, θα διπλασιαστει το κυκλοφοριακο προβλημα.
Πιθανόν ο μόνος λόγος που δεν τιμωρείται αυτη η παράβαση, και αποτελει παράβαση μονο στα χαρτιά. Γιατι μετα δεν θα φτανεις ποτέ σπίτι σου (ή ποτέ δουλειά αντίστοιχα). Ή θα πρεπει να δουλευεις απο το σπιτι, ή να κοιμάσαι σε κανενα καναπε του χωρου εργασίας σου.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 20 Σεπ 2021, 11:06

Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2021, 10:41

αν το κανουν αυτο στην αθηνα, θα διπλασιαστει το κυκλοφοριακο προβλημα.
Προσωπικά δεν είμαι κατά της διηθησης. Αλλά πιστεύω ότι πρέπει να περιοριστεί σε συγκεκριμένες ταχύτητες. Άλλο να είναι σταματημενα τα οχήματα κ να περνάς προσεκτικά ανάμεσά τους, κ άλλο να είσαι στη Συγγρού, με ροή, πχ να πηγαίνουν όλοι με 70-90 κ εσυ να πηγαίνεις με 150 ανάμεσά τους. Η αλήθεια είναι ότι η απόλυτη νομιμότητα των δίτροχων θα πλήξει τους πάντες. Δεν είναι μόνο το να κάθονται κανονικά στην ουρά στο φανάρι, το ένα δίτροχο πίσω από το άλλο, που θα περάσεις μετά από 5 φανάρια από τοτε που θα πέρναγες, γιατί τώρα περνάνε όλα μπροστά κ φεύγουν μαζί με το που ανάψει πράσινο. Είναι και το παρκάρισμα θέμα. Ο νόμιμος τρόπος στάθμευσης του δίτροχου είναι ο ίδιος ακριβώς με το αυτοκίνητο, όπου δεν έχει οριοθετημενες θέσεις, που είναι ελάχιστες. Δηλαδή ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ με το πεζοδρόμιο, στη φορα του δρόμου. Αυτό σημαίνει ότι πρακτικά μια νόμιμα σταθμευμενη μηχανή πιάνει μια θέση αυτοκινήτου..

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 20 Σεπ 2021, 11:07

Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2021, 10:41
Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:46
Επρεπε να απαγορεύεται στα διτροχα, μηχανές κλπ, να πηγαίνουν ανάμεσα απ' τα αυτοκίνητα, δλδ να κινούνται πάνω στα διαχωριστικά των λωρίδων, όπως κάνουν τώρα.
αν το κανουν αυτο στην αθηνα, θα διπλασιαστει το κυκλοφοριακο προβλημα.
:smt018

Μπορεί να εξασφάλιζες καλύτερη ροή και να μειωνόταν. Όταν είσαι σε διασταύρωση και σου έχουν χωθεί 30 μηχανάκια που δυσκολεύουν την πορεία των υπολοίπων ροών τότε η συμφόρηση αυξάνεται.
Εκτός αυτού, στα σημεία που δημιουργείται συμφόρηση την πλειοψηφία των περιπτώσεων αυτό συμβαίνει διότι δεν ακολουθείται η διαγράμμιση. Για παράδειγμα, υπάρχει μία λωρίδα που στρίβει αριστερά και άλλη μία που στρίβει δεξιά και πάει ευθεία. Η δεύτερη μπλοκάρει από μηχανάκια αλλά και οχήματα και σε ένα λεπτό έχεις συμφόρηση χιλιομέτρων. Ομοίως και στις εθνικές οδούς. Με εξαίρεση τα διόδια, η συμφόρηση δημιουργείται είτε λόγω ατυχήματος, είτε λόγω του ότι κάποιοι χρησιμοποιούν τη ΛΕΑ ή παραβιάζουν τις διαγραμμίσεις στα σημεία εισόδου και εξόδου από τον αυτοκινητόδρομο. Αυτό δημιουργεί ένα χωνί με αποτέλεσμα τη συμφόρηση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών