Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 20 Σεπ 2021, 12:56

Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:46
Επρεπε να απαγορεύεται στα διτροχα, μηχανές κλπ, να πηγαίνουν ανάμεσα απ' τα αυτοκίνητα, δλδ να κινούνται πάνω στα διαχωριστικά των λωρίδων, όπως κάνουν τώρα.
Σε οδούς Ταχείας κυκλοφορίας και αυτοκινητοδρόμους, γιατί να μην επιτρέπεται; Επιπροσθέτως σε κίνηση πήχτρα εντός πόλεως, αν τα μηχανάκια δεν κάνουν μανούβρες, δεν πρόκειται να φτάσουν ποτέ στον προορισμό τους. Απλώς χρειάζεται μέγιστη προσοχή.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 20 Σεπ 2021, 13:00

Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2021, 10:59
Awesomatic έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:40
Είμαι σε κεντρικό δρόμο ψιλοταχείας κυκλοφορίας (110 στο σημείο αν θυμάμαι καλά) ο μπροστά μου πηγαίνει αρκετά σιγά και ετοιμάζομαι για προσπέραση (κανονικά, διακεκομμένη γραμμή, κάτω από το όριο ταχύτητας)
Τί εστί δρόμος ψιλοταχείας κυκλοφορίας; Έχει κάποια διαφορετική σήμανση από έναν δρόμο ταχείας κυκλοφορίας;
Όχι. Όταν υπάρχει όριο 110 χλμ/ώρα, είναι ταχείας.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9027
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 20 Σεπ 2021, 13:04

Οδηγάω μηχανή 35 χρόνια και αυτοκίνητο 34 και σας διαβεβαιώ οτι οι περισσότερες μαλακίες και σε ποσότητα και σε ποιότητα και αναλογικά γίνονται με διαφορά απο τα αυτοκίνητα.
Μια εξήγηση είναι οτι ο δικυκλιστής έχει τη φυσική ικανότητα, είναι δηλαδή ικανός σωματικά και ψυχολογικά ενώ ο αυτοκινητιστής δεν είναι απαραίτητα. Πόσες φορές δεν έχουμε δει οδηγό να μην υπερβαίνει το κεφάλι του απο το τιμόνι και να βλέπει μόνο ουρανό η γέρο με σφιγμένα τα μάτια και το κεφάλι μπροστά μήπως και δει τίποτα. Επίσης το αυτοκίνητο πιανει πολύ χώρο και γίνεται επικίνδυνο ακόμα και σταματημένο η οταν ξεκινάει.
Επίσης όποιος μιλάει για το αν έπρεπε να περνάει ένα μηχανάκι ανάμεσα ποτέ δεν σταματάει όταν ένα μηχανάκι έχει προτεραιότητα αλλά αν κάνει άκρη περνάνε και οι δυο, αλλά απαιτεί να κάνει άκρη το μηχανάκι να περάσει. Ειναι ακριβώς το ιδιο, απλά είναι ζαβολιάρης ο μπαμπέσης και μετα απο λιγο θα βριζει άλλο μηχανάκι. :lol:
Επίσης ένα άλλο επικίνδυνο είναι οτι ο αυτοκινητιστής πάει λιγο μπροστά για να ψαρώσει το μηχανάκι μήπως και φοβηθεί και σταματήσει (καθαρός εκφοβισμός είναι). Αν το έκανε αυτό κάποιος άλλος στο γιό του ασπούμε και σκοτονώταν θα το έβλεπε αλλιώς, φαντάζομαι.
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10313
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 20 Σεπ 2021, 13:11

EKPLIKTIKOS έγραψε:
19 Σεπ 2021, 19:09
Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 19:05

ΟΚ, δεν έχω δίπλωμα και δεν ξέρω, αλλά λέω αυτά που βλέπω έξω στο δρόμο. Και δεν είναι θέμα άν έτρεχε με 200 ή 500, ακόμα και με 5 να πήγαινε πάλι η ίδια νοοτροπία είναι. Το αντίστοιχο στα αυτοκίνητα είναι η εναλλαγή λωρίδων χωρίς λόγο, δεν ξέρω αν κι αυτό απαγορεύεται κανονικά.
Ξαναλέω, αλλαγή ΚΟΚ και ίδρυση αστυνομίας εθνικών οδών.
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο ο κοκ όσο η εφαρμογή του. Στην Ελλάδα απαγορεύεται έτσι κ αλλιώς, δεν έχει νόημα να αλλάξει ή να γίνει αυστηρότερος στο συγκεκριμένο θέμα, σε άλλες χώρες επιτρέπεται η διηθηση, συνήθως σε χαμηλες ταχύτητες. Αλλά από τη στιγμή που ντε φακτο δεν κόβονται κλήσεις τι να το κάνεις;
Αυτό είναι το ελληνικό αστυνομοκρατούμενο κράτος, κατά κάποιους
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10313
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 20 Σεπ 2021, 13:13

vantono έγραψε:
20 Σεπ 2021, 11:02
Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2021, 10:41
Parrot έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:46
Επρεπε να απαγορεύεται στα διτροχα, μηχανές κλπ, να πηγαίνουν ανάμεσα απ' τα αυτοκίνητα, δλδ να κινούνται πάνω στα διαχωριστικά των λωρίδων, όπως κάνουν τώρα.
αν το κανουν αυτο στην αθηνα, θα διπλασιαστει το κυκλοφοριακο προβλημα.
Πιθανόν ο μόνος λόγος που δεν τιμωρείται αυτη η παράβαση, και αποτελει παράβαση μονο στα χαρτιά. Γιατι μετα δεν θα φτανεις ποτέ σπίτι σου (ή ποτέ δουλειά αντίστοιχα). Ή θα πρεπει να δουλευεις απο το σπιτι, ή να κοιμάσαι σε κανενα καναπε του χωρου εργασίας σου.
Ενώ όλες οι άλλες παραβάσεις τιμωρούνται…
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21082
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 20 Σεπ 2021, 13:18

Πασιφάη έγραψε:
20 Σεπ 2021, 13:00
Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2021, 10:59
Awesomatic έγραψε:
19 Σεπ 2021, 18:40
Είμαι σε κεντρικό δρόμο ψιλοταχείας κυκλοφορίας (110 στο σημείο αν θυμάμαι καλά) ο μπροστά μου πηγαίνει αρκετά σιγά και ετοιμάζομαι για προσπέραση (κανονικά, διακεκομμένη γραμμή, κάτω από το όριο ταχύτητας)
Τί εστί δρόμος ψιλοταχείας κυκλοφορίας; Έχει κάποια διαφορετική σήμανση από έναν δρόμο ταχείας κυκλοφορίας;
Όχι. Όταν υπάρχει όριο 110 χλμ/ώρα, είναι ταχείας.
Awesomatic έγραψε:
20 Σεπ 2021, 11:43
Δεν είναι ο κλασικός δρόμος που σου έρχεται στο μυαλό όταν σκέφτεσαι ταχείας κυκλοφορίας. Δεν έχει διαχωριστικό, έχει μόνο δύο λωρίδες συνολικά χωρίς τη ΛΕΑ, οι έξοδοι δεν είναι στο στυλ που θα ήταν σε έναν αυτοκινητόδρομο και έχει φανάρια σε κάποια σημεία. Στο μόνο που μοιάζει είναι τα υψηλά όρια ταχύτητας σε κάποια σημεία.


Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23350
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 20 Σεπ 2021, 13:21

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
20 Σεπ 2021, 13:13
vantono έγραψε:
20 Σεπ 2021, 11:02
Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2021, 10:41


αν το κανουν αυτο στην αθηνα, θα διπλασιαστει το κυκλοφοριακο προβλημα.
Πιθανόν ο μόνος λόγος που δεν τιμωρείται αυτη η παράβαση, και αποτελει παράβαση μονο στα χαρτιά. Γιατι μετα δεν θα φτανεις ποτέ σπίτι σου (ή ποτέ δουλειά αντίστοιχα). Ή θα πρεπει να δουλευεις απο το σπιτι, ή να κοιμάσαι σε κανενα καναπε του χωρου εργασίας σου.
Ενώ όλες οι άλλες παραβάσεις τιμωρούνται…
Η παραβίαση του κόκκινου οταν γινεται εξώφθαλμα, τουλαχιστον τιμωρειται(απ'οτι εχω δει εγω). Η διήθηση ποτέ. Εχω δει πανω απο 10 φορες μηχανη/άκι να διηθίζει περνώντας αναμεσα και απο μπατσικό, και ηταν απλα Δευτερα. Ο μπατσος τον κοιταξε κιολας και μετά συνέχισε τη μερα του.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7051
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 20 Σεπ 2021, 13:34

Τα σχόλια εδώ, απόλαυση:

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 20 Σεπ 2021, 13:45

Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2021, 13:18
Πασιφάη έγραψε:
20 Σεπ 2021, 13:00
Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2021, 10:59


Τί εστί δρόμος ψιλοταχείας κυκλοφορίας; Έχει κάποια διαφορετική σήμανση από έναν δρόμο ταχείας κυκλοφορίας;
Όχι. Όταν υπάρχει όριο 110 χλμ/ώρα, είναι ταχείας.
Awesomatic έγραψε:
20 Σεπ 2021, 11:43
Δεν είναι ο κλασικός δρόμος που σου έρχεται στο μυαλό όταν σκέφτεσαι ταχείας κυκλοφορίας. Δεν έχει διαχωριστικό, έχει μόνο δύο λωρίδες συνολικά χωρίς τη ΛΕΑ, οι έξοδοι δεν είναι στο στυλ που θα ήταν σε έναν αυτοκινητόδρομο και έχει φανάρια σε κάποια σημεία. Στο μόνο που μοιάζει είναι τα υψηλά όρια ταχύτητας σε κάποια σημεία.
Και βάσει κώδικα ρε τιτανοτεράστιε, πώς θα τον χαρακτήριζες; Διότι πλέον οι παλιές καλές ''εθνικές οδοί'', ταχείας κυκλοφορίας βαπτίζονται. Η Πατρών - Πύργου επί παραδείγματι. Κακώς μεν, αλλά αυτό ισχύει.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Σέλευκας
Δημοσιεύσεις: 9027
Εγγραφή: 04 Αύγ 2018, 01:00
Phorum.gr user: Seleykos
Τοποθεσία: Sapan

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέλευκας » 20 Σεπ 2021, 13:49

https://www.efsyn.gr/node/291234
ρε τα μηχανάκια
αυτός ο πούστης με το ταξί μπορεί να του έκανε και νεύμα να περάσει
αν δεν υπήρχαν οι κάμερες θα κάναν κατάσχεση απο τον Ιάσονα γιατί ολοι οι «μάρτυρες» θα έλεγαν οτι έφταιγε αυτός
Ιδιωτικές δομές παιδιών. Πως είναι δυνατόν;
Κοινοβουλευτισμός είναι η εκπροσώπηση των φεουδαρχών απέναντι στον βασιλιά.
Azzurra Carnelos

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 919
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 20 Σεπ 2021, 14:03

οι ποδηλάτες είναι οι πιο για τον πούτσο από όλους. αρπάχτηκα με έναν χθες και δεν ήταν η πρώτη φορά.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7051
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 20 Σεπ 2021, 14:07

Οι ποδηλάτες τί φταίνε; Που δεν υπάρχει ποδηλατόδρομος ούτε για δείγμα..

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21082
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 20 Σεπ 2021, 14:25

Πασιφάη έγραψε:
20 Σεπ 2021, 13:45
Εμπεδοκλής έγραψε:
20 Σεπ 2021, 13:18
Πασιφάη έγραψε:
20 Σεπ 2021, 13:00


Όχι. Όταν υπάρχει όριο 110 χλμ/ώρα, είναι ταχείας.
Awesomatic έγραψε:
20 Σεπ 2021, 11:43
Δεν είναι ο κλασικός δρόμος που σου έρχεται στο μυαλό όταν σκέφτεσαι ταχείας κυκλοφορίας. Δεν έχει διαχωριστικό, έχει μόνο δύο λωρίδες συνολικά χωρίς τη ΛΕΑ, οι έξοδοι δεν είναι στο στυλ που θα ήταν σε έναν αυτοκινητόδρομο και έχει φανάρια σε κάποια σημεία. Στο μόνο που μοιάζει είναι τα υψηλά όρια ταχύτητας σε κάποια σημεία.
Και βάσει κώδικα ρε τιτανοτεράστιε, πώς θα τον χαρακτήριζες; Διότι πλέον οι παλιές καλές ''εθνικές οδοί'', ταχείας κυκλοφορίας βαπτίζονται. Η Πατρών - Πύργου επί παραδείγματι. Κακώς μεν, αλλά αυτό ισχύει.
Προσπαθώ να σκεφτώ που υπάρχει οδός με όριο 110 χλμ/ώρα και ταυτόχρονα δεν έχει διαχωριστικό, έχει μόνο δύο λωρίδες συνολικά χωρίς τη ΛΕΑ, οι έξοδοι δεν είναι στο στυλ που θα ήταν σε έναν αυτοκινητόδρομο και έχει φανάρια σε κάποια σημεία.

Αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει. αλλιώς ξαναβάζω Τερλέγκα.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9918
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Σεπ 2021, 15:51

Parrot έγραψε:
20 Σεπ 2021, 11:09
Εγώ απορώ σε άλλες χώρες, πώς μπορούν χωρίς μηχανάκια, και μάλιστα πηγαίνουν κανονικά στις δουλειές τους.
Ήρεμα ρωτάω.
Ξεκινάνε νωρίτερα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9918
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ηλίθιο δίτροχο μοσχάρι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 20 Σεπ 2021, 15:51

Ασέβαστος έγραψε:
20 Σεπ 2021, 11:17
Parrot έγραψε:
20 Σεπ 2021, 11:09
Εγώ απορώ σε άλλες χώρες, πώς μπορούν χωρίς μηχανάκια, και μάλιστα πηγαίνουν κανονικά στις δουλειές τους.
Ήρεμα ρωτάω.
σε ποια χωρα, σε πολη ανω του εκατομυριου, δεν παιζουν μηχανακια;
Μελβούρνη
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών