Νοθευμένα καύσιμα, προσέχετε

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Νοθευμένα καύσιμα, προσέχετε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 25 Ιαν 2022, 17:20

Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά αδελφικός φίλος με diesel που έβαλε σε πρατήριο γνωστής μεγάλης εταιρείας βρέθηκε με νοθευμένο πετρέλαιο και το κατάλαβε όταν το αυτοκίνητο παρέδωσε πνεύμα και το πήγε για επισκευή. Και μάλιστα το καλό, όχι το απλό.

Δεν πρόλαβε να μου πει πολλά στο τηλέφωνο, μόνο ότι το βρήκαν κόκκινο μέσα. Λογικά όπως έχει γίνει η κατάσταση με τις τιμές στα καύσιμα θα έχουν βρει αφορμή οι επιτήδειοι οπότε προσοχή.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11957
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Νοθευμένα καύσιμα, προσέχετε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 25 Ιαν 2022, 17:25

Είτε καλό είτε απλό το πετρέλαιο έρχεται το ίδιο σε όλα τα πρατήρια.
Από κει και πέρα το τι κάνει ο κάθε ένας στο δικό του πρατήριο είναι δικό του θέμα.

Εγώ που έχω diesel εκτός του ότι έχω βάλει νεροπαγίδα επάνω να ξέρω τι γίνεται κάθε 3 χρόνια ανοίγω αντλία και γίνεται συντήρηση για παν ενδεχόμενο.

Μετά από πολλά σκάτοκαυσιμα όλων των εταιρειών ( shell, bp κλπ) κατέληξα σε συγκεκριμένο πρατήριο της ΕΛΙΝ απ το οποίο τα τελευταία 6 χρόνια δεν παρουσιάστηκε κανένα απολύτως θέμα και η αντλία παραμένει άθιχτη.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43067
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Νοθευμένα καύσιμα, προσέχετε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 25 Ιαν 2022, 17:36

Τι είδους προσοχή όμως; Άμα πιούμε λίγη θα το καταλάβουμε;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Νοθευμένα καύσιμα, προσέχετε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 25 Ιαν 2022, 17:41

Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιαν 2022, 17:36
Τι είδους προσοχή όμως; Άμα πιούμε λίγη θα το καταλάβουμε;
Γελάς αλλά κάποτε ήξερα έναν παππού που έπινε πετρέλαιο για φάρμακο, αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία :003:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21128
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Νοθευμένα καύσιμα, προσέχετε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 25 Ιαν 2022, 17:45

Κάποτε το υπουργείο ενέργειας έκανε ελέγχους και δημοσίευε τα πρόστιμα και τους παραβάτες, οπότε ήξερα να προσέχω κάπως. Τώρα πια σιγή. Και να πιάσουν κάποιο πρατήριο ο πελάτης/θύμα δεν το μαθαίνει ποτέ...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Νοθευμένα καύσιμα, προσέχετε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Ιαν 2022, 23:13

Awesomatic έγραψε:
25 Ιαν 2022, 17:20
Δεν ξέρω τι γίνεται αλλά αδελφικός φίλος με diesel που έβαλε σε πρατήριο γνωστής μεγάλης εταιρείας βρέθηκε με νοθευμένο πετρέλαιο και το κατάλαβε όταν το αυτοκίνητο παρέδωσε πνεύμα και το πήγε για επισκευή. Και μάλιστα το καλό, όχι το απλό.

Δεν πρόλαβε να μου πει πολλά στο τηλέφωνο, μόνο ότι το βρήκαν κόκκινο μέσα. Λογικά όπως έχει γίνει η κατάσταση με τις τιμές στα καύσιμα θα έχουν βρει αφορμή οι επιτήδειοι οπότε προσοχή.
Το ξέρω, καπούτ τα μπεκ ψεκασμού σε πετρελαιοκίνητο 3 χρόνων αμάξι φίλου ,1400 ευρώ ζημιά και δεν την καλύπτει η εγγύηση.

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14570
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Νοθευμένα καύσιμα, προσέχετε

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 27 Ιαν 2022, 23:15

Awesomatic έγραψε:
25 Ιαν 2022, 17:41
Dwarven Blacksmith έγραψε:
25 Ιαν 2022, 17:36
Τι είδους προσοχή όμως; Άμα πιούμε λίγη θα το καταλάβουμε;
Γελάς αλλά κάποτε ήξερα έναν παππού που έπινε πετρέλαιο για φάρμακο, αυτό όμως είναι μια άλλη ιστορία :003:
Έχω πιεί καταλάθος βενζίνη. Τρεις μέρες ήμουν μεθυσμένος.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών