Αλλαγή λαδιών at home

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Αλλαγή λαδιών at home

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 09 Μάιος 2022, 22:01

Πάνσοφο και πολυμήχανο πχόρουμ

Θέλω να αλλάξω λάδια στο αυτοκίνητο και επί τη ευκαιρία να κάνω πρώτα έναν καθαρισμό στον κινητήρα. Οι οδηγίες που βρίσκω λένε να αλλάξω και φίλτρο μαζί με τα λάδια 50 χιλιόμετρα αφού βάλω το το καθαριστικό στον κινητήρα.

Έχω φιλτρόκλειδο, έχω παραγγείλει και φίλτρο. Οι ερωτήσεις είναι:

α) χρειάζεται να βάλω/αλλάξω τσιμούχα στην τάπα του δοχείου λαδιών;
β) Αν ναι, που βρίσκω; Είναι συμβατές με πολλά μοντέλα ή θα πρέπει να βρω συγκεκριμένο μέγεθος;
γ) Πόσο πρέπει να σφίξω μετά την τάπα;
δ) Δεδομένου ότι μιλάμε για αυτοκίνητο με ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα που έχει συμπληρωθεί λάδι πολλές φορές γιατί τα καίει και έχει ενάμιση χρόνο να αλλαχτεί το φίλτρο, να το κάνω δύο φορές για να καθαρίσει καλά;
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αλλαγή λαδιών at home

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μάιος 2022, 08:58

Awesomatic έγραψε:
09 Μάιος 2022, 22:01
Πάνσοφο και πολυμήχανο πχόρουμ

Θέλω να αλλάξω λάδια στο αυτοκίνητο και επί τη ευκαιρία να κάνω πρώτα έναν καθαρισμό στον κινητήρα. Οι οδηγίες που βρίσκω λένε να αλλάξω και φίλτρο μαζί με τα λάδια 50 χιλιόμετρα αφού βάλω το το καθαριστικό στον κινητήρα.

Έχω φιλτρόκλειδο, έχω παραγγείλει και φίλτρο. Οι ερωτήσεις είναι:

α) χρειάζεται να βάλω/αλλάξω τσιμούχα στην τάπα του δοχείου λαδιών;
θεωρητικα ναι. πρακτικα, αν δεν χανει λαδι, μην μπεις στον κοπο.
β) Αν ναι, που βρίσκω; Είναι συμβατές με πολλά μοντέλα ή θα πρέπει να βρω συγκεκριμένο μέγεθος;
σε οποιοδηποτε καταστημα με ανταλλακττικα, με την ταπα η την παλια στο χερι. συνηθως ειναι χαλκινες, σπανια λαστιχιενιες, και αρκετα συχνα καθολου, αφου καποιος προηγουμενος απλα την εχασε. :102:
γ) Πόσο πρέπει να σφίξω μετά την τάπα;
παιρνεις δυναμοκλειδο, και κοιτας τα χαρακτηριστικα στο νετ. :003: παλι, μη μπεις στον κοπο. απλως σφιξε γερα, χωρις υπερβολες.
δ) Δεδομένου ότι μιλάμε για αυτοκίνητο με ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα που έχει συμπληρωθεί λάδι πολλές φορές γιατί τα καίει και έχει ενάμιση χρόνο να αλλαχτεί το φίλτρο, να το κάνω δύο φορές για να καθαρίσει καλά;
οχι. μια φορα θα αλλαξεις φιλτρο.

αυτο το "καθαρισμος κινητηρα" τι ειναι; τα περισσοτερα τετοια μαντζουνια που ριχνεις στα λαδια και υποτιθεται κατι κανουν, ειναι απατεωνιες, δεν κανουν τιποτα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών