Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!

Είχατε/έχετε κάποιο από αυτά τα κλασικά αυτοκίνητα;

Citroen DSCitroen DS
10
24%
Mini Cooper
4
10%
VW Beetle
3
7%
Fiat 500
4
10%
BMW 2002
6
14%
Citroen 2CV
3
7%
Alfa Romeo Giulia 105/115
7
17%
MG MGB
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Άλλο (ποιο;)
5
12%
 
Σύνολο ψήφων: 42

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 09 Νοέμ 2022, 11:42

Ασέβαστος έγραψε:
09 Νοέμ 2022, 11:12
EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Νοέμ 2022, 11:03
Εγώ θυμάμαι, τυπε, ότι είχα βάλει ένα μικουνι (22αρι αν θυμάμαι καλα) στο 50αρι κ μια μοτορσπορτ εξάτμιση κ νόμιζα ότι έπιασα τον παπά απ τ αρχιδια. Με είχε σταματήσει κ ένας μπάτσος μια φορά κ με έκραζε σε φάση τι μαλακιες κάνετε, πόσο νομίζεις οτι σου έδωσαν αυτα, 1 αλογο; :lol:
εχω ενα ανηψουδι, πηγε στουκαρε με το παπι, και κληθηκα να το μαζεψω απο κει που το χε παρατησει.

κοιταγα τι μαλακιες ειχε κανει, και κουναγα το κεφαλι απαξιωτικα, μη τολμωντας να παραδεχτω τα δικα μου στην ηλικια του.

τουλαχιστον τον εψησα να βαλει μια ρημαδοχοανη στην εισαγωγη, γιατι το χε αφησει ορθανοιχτο και σιγουρα θα εκαιγε και μυγακια μαζι με τον αερα, αν οχι σφηκες και μπαμπουρες.

Όλα κ όλα, εγώ χοάνη είχα. Εξάλλου προσέθετε περισσότερους πόντους στη μουρη. Το υπερμεγεθες καρμπυρατέρ που είχα βάλει, βλέπεις, δε χώραγε στην κανονική του θέση, γιατί έβρισκε στο πλαίσιο. Αρχικά έκοψα τον λαιμό του καρμπυρατέρ και με ένα λάστιχο το έβαλα στο πλάι, αλλά λογαριασα χωρίς τον ξενοδόχο (αθηναϊκες λακκούβες). Σύντομα πήρα το καρμπυρατέρ στα χέρια. Τελικά πήγα σε ένα τσακάλι στη Σπύρου Πάτση και μου κόλλησε στραβά τον λαιμό του καρμπυρατέρ για να βγαίνει στο πλάι. Στην πορεία αυτή η πατέντα έγινε αρκετά διαδεδομένη, με αποτέλεσμα να πουλάνε και έτοιμους στραβους λαιμους τα ανταλλακτικαδικα, αλλά εκείνη την εποχή όσοι το κάναμε έπρεπε να δοθεί η λύση μέσω της ως άνω πατέντας με τον κομμένο κ ξανακολλημενο λαιμό.

Ήταν όλα ρόδινα με τη λυση αυτή; Όχι. Βλέπεις το καρμπυρατέρ στο πλάι είχε την κακια συνήθεια να λιώνει τις πολυεστερικες φαρδιές φόρμες καθώς ερχόταν σε στενή επαφή με το ποδι. Εγώ έχασα δύο φόρμες έτσι..

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 09 Νοέμ 2022, 11:45

Πλάκα πλάκα με έψησε η φάση να πάρω κάνα daytona hobby κ να το τρελανω στη μοντα, να θυμηθώ τα εφηβικα μου χρόνια...

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32760
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Νοέμ 2022, 12:07

EKPLIKTIKOS έγραψε:
09 Νοέμ 2022, 11:42



Όλα κ όλα, εγώ χοάνη είχα. Εξάλλου προσέθετε περισσότερους πόντους στη μουρη. Το υπερμεγεθες καρμπυρατέρ που είχα βάλει, βλέπεις, δε χώραγε στην κανονική του θέση, γιατί έβρισκε στο πλαίσιο. Αρχικά έκοψα τον λαιμό του καρμπυρατέρ και με ένα λάστιχο το έβαλα στο πλάι, αλλά λογαριασα χωρίς τον ξενοδόχο (αθηναϊκες λακκούβες). Σύντομα πήρα το καρμπυρατέρ στα χέρια. Τελικά πήγα σε ένα τσακάλι στη Σπύρου Πάτση και μου κόλλησε στραβά τον λαιμό του καρμπυρατέρ για να βγαίνει στο πλάι. Στην πορεία αυτή η πατέντα έγινε αρκετά διαδεδομένη, με αποτέλεσμα να πουλάνε και έτοιμους στραβους λαιμους τα ανταλλακτικαδικα, αλλά εκείνη την εποχή όσοι το κάναμε έπρεπε να δοθεί η λύση μέσω της ως άνω πατέντας με τον κομμένο κ ξανακολλημενο λαιμό.

Ήταν όλα ρόδινα με τη λυση αυτή; Όχι. Βλέπεις το καρμπυρατέρ στο πλάι είχε την κακια συνήθεια να λιώνει τις πολυεστερικες φαρδιές φόρμες καθώς ερχόταν σε στενή επαφή με το ποδι. Εγώ έχασα δύο φόρμες έτσι..
ακριβως αυτο ειχε κανει το μαλακιστηρι. και το ειχε χωρις χοανη, "για να παιρνει περισσοτερο αερα" κατι σαν ram air. το ζβερκωνεις για δεν το ζβερκωνεις;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14893
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 09 Δεκ 2022, 20:30

@ talaipwros βρήκα φώτο :oops:
SpoilerShow
Εικόνα
σκουρο γκρενά το χρώμα
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 09 Δεκ 2022, 21:36

Orion22 έγραψε:
09 Δεκ 2022, 20:30
@ talaipwros βρήκα φώτο :oops:
SpoilerShow
Εικόνα
σκουρο γκρενά το χρώμα
:romance-hearteyes:

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25253
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 02 Ιαν 2023, 16:47

Orion22 έγραψε:
09 Δεκ 2022, 20:30
@ talaipwros βρήκα φώτο :oops:
SpoilerShow
Εικόνα
σκουρο γκρενά το χρώμα
https://www.kavathas.gr/show.php?cat_id ... ge_id=1549

test της giulia απο τον Καββαθα
Aπό μηδέν - 100 χλμ. επιτύχαμε 15΄΄, αλλά οπωσδήποτε ο χρόνος μπορεί να καλυτερεύση. Mεγίστη ταχύτης ήταν 168 χ.α.ω. χωρίς αυτό να σημαίνη ότι ήτο η ωριακή.
ελπιζω να ηταν η 1300, αλλα και παλι αργα ρε Καββαθα
H κατανάλωσις των καυσίμων βγήκε με οδήγησι στην πόλι και έξω 35 χλμ. το γαλόνι
13 λιτρα τα 100χμ
Bασικά όμως η... GIULIA είναι αυτοκίνητο για άνδρες
:g094:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος talaipwros την 02 Ιαν 2023, 16:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14893
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 02 Ιαν 2023, 16:52

talaipwros έγραψε:
02 Ιαν 2023, 16:47
Orion22 έγραψε:
09 Δεκ 2022, 20:30
@ talaipwros βρήκα φώτο :oops:
SpoilerShow
Εικόνα
σκουρο γκρενά το χρώμα
https://www.kavathas.gr/show.php?cat_id ... ge_id=1549

test της giulia απο τον Καββαθα
Aπό μηδέν - 100 χλμ. επιτύχαμε 15΄΄, αλλά οπωσδήποτε ο χρόνος μπορεί να καλυτερεύση. Mεγίστη ταχύτης ήταν 168 χ.α.ω. χωρίς αυτό να σημαίνη ότι ήτο η ωριακή.
ελπιζω να ηταν η 1300, αλλα και παλι αργα ρε Καββαθα
Bασικά όμως η... GIULIA είναι αυτοκίνητο για άνδρες
:g094:
RESPECT :blm::smt023
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 24 Μαρ 2024, 16:03

Προ λίγων λεπτών με πέρασε ένα κατακόκκινο αμπαρθ 131 μιραφιορι με τα εργοστασιακά φούσκωματα, στην Αγ. Σαράντα στην Ερυθραία.
Δεν ήξερα τι να πρώτοκανω, να βγάλω φώτο; να κρατήσω το τιμόνι; να ρίξω τον παπαρο μου που μου χτύπησε το δόξα πατρι;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9959
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 24 Μαρ 2024, 16:51

αγαπημένη σκοτώστρα
Εικόνα

αν σου άνοιγε το τούρμπο στη στροφή ότι και να έκανες το αμάξι απλά συνέχιζε ευθεία
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23308
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 24 Μαρ 2024, 16:58

Δε ξέρω τι παίζει. Έχουν βγει παγανιά σήμερα
Πριν λίγο το μιραφιορι, μετά μια εκπληκτική λευκή φουλβια, καπάκι ένα Αλφα Μόντρεαλ, μετά μια 458 :a040: και στο τέλος ένα πανιγκαλε.
Σε απόσταση 40λεπτου μεταξύ των
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9959
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 24 Μαρ 2024, 17:32

κι εδώ η τρομερή τεχνολογία με τα λαμπάκια που σου έλεγε τι έχει πάρει φωτιά σήμερα

Εικόνα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 25 Μαρ 2024, 01:09

.

Κάτι που δεν καταλαβαίνω σήμερα ειδικά είναι τα ξεθωριασμένα σε 50 αποχρωσεις του γκρί σκατοχρωματα.....

που ειναι η ζωντάνια των 50s..... :a040:

Πουναι οι Φάτσες των Αμερκάνικων..... :e040:

.


Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9959
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 25 Μαρ 2024, 03:31

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
25 Μαρ 2024, 01:09
.

Κάτι που δεν καταλαβαίνω σήμερα ειδικά είναι τα ξεθωριασμένα σε 50 αποχρωσεις του γκρί σκατοχρωματα.....
Δεν πουλιούνται, δεν τα αγοράζει ο κόσμος, και αφού δεν πουλιούνται άρχισαν σιγά σιγά να τα αφαιρούν από τις επιλογές. Έτσι φτάσαμε σήμερα να έχεις μόνο άσπρο και γκρι ετοιμοπαράδοτο, και αν θες να περιμένεις 6 μήνες υπάρχει και κόκκινο, μαύρο και μπλε. Αυτά.

Κι εγώ γουστάρω κατι διχρωμίες, κάτι μυστήρια μουσταρδί, το φοβερό racing green των άγγλων και άλλα τέτοια, αλλά απλά δεν υπάρχουν.
Απ'την άλλη βέβαια αν επιμένεις υπάρχει το vinyl wrap να σου φύγει η καψούρα.

Όσο για τα σχήματα έχουν γίνει όλα ίδια γιατί έχουν αλλάξει οι κανονισμοί, πρέπει να έχεις παντού μπάρες/κλωβό ασφαλείας, αερόσακους, ηλεκτρικά συστήματα και λοιπά τα οποία "φουσκώνουν" το αμάξωμα. Δες πόρτα απ'τα 50'ς έως 80'ς, είναι τρομερά λεπτές σε σχέση με σήμερα. Χώρια που και εσωτερικά τα αυτοκίνητα γίνονται όλο και μεγαλύτερα γιατί είμαστε όλοι χοντροί.

Και αφού βγαίνει υποχρεωτικά έτσι παραφουσκωμένο το αμάξι δε σου αφήνει πολλές επιλογές σχεδιαστικά να προσθέσεις διακοσμητικά εξογκώματα, πτυχες, φτερά, πτερύγια και άλλα τέτοια που βάζαν κάποτε, δεν υπάρχει χώρος.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
koenopoulos
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: 22 Απρ 2022, 13:36

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από koenopoulos » 25 Μαρ 2024, 18:19

Εικόνα

Κλασικό Άουντι 80 της δεκαετίας του 70 ή των αρχών του 80. Κυκλοφορούσε πολύ στα μέρη μας μέχρι και το 90τόσο.
Από το ραδιόφωνο ενός τέτοιου Άουντι με παλιά δερμάτινα καθίσματα με θυμάμαι να ακούω πως σκοτώθηκε ο Σένα...

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Το πιο αγαπημένο κλασικό αυτοκίνητο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 26 Μαρ 2024, 03:15

Όχι, κανένα απ'αυτά στο poll δεν μου αρέσει. Ούτε το είχα καθότι νεότερος.

Πάντως αν γουστάρετε κλασικά αυτοκίνητα, μπορείτε να επισκεφτείτε το Hellenic Motor Museum. Μου έκανε φοβερή εντύπωση πόσο καλό ήτανε για Ελλάδα.

Αγαπημένο απ'αυτά που είδα εκεί ήταν αυτό το ροζ Chrysler Imperial, γιατί μου θύμισε το Highwayman από Fallout 2 :cry

Εικόνα

Επίσης, σούπερ-κλασικά για μένα είναι τα παλιά bmw που είχαν φάτσα κεκλιμένη προς τα μέσα (μη αεροδυναμική), if you know what I mean.

Ένα ωραίο παράδειγμα απ'το Bmw Museum στην Βαυαρία (επίσης γαματό)

Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών