Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11523
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 04 Φεβ 2023, 17:27

Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:27
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:26
Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 14:58
Δε ξέρω πολλά γιατί ένα καινούργιο αμάξι έχω πάρει και αυτό ήταν ετοιμοπαραδοτο, από εκεί και πέρα μόνο ληζινγκ η μεταχειρισμένα.
Πήγα το πρωί σε αντιπροσωπεία να δω ένα μοντέλο και μου είπαν πως 12 μήνες το λιγοτερο(Αυτό οκ το περιμενα) αλλά μου έκανε εντύπωση πως η τιμή δεν είναι πάνω κάτω στάνταρ, ενδέχεται να υπάρχουν διαφοροποιήσεις μέχρι να παραδοθεί. Στην ερώτηση μου πόσο τοις εκατό μπορεί να είναι αυτή η αύξηση μου απάντησε πως ένα 10-15% κατελαχιστο και σε κάποιες περιπτώσεις μπορεί και 20.
Και αναρωτιέμαι ποιος θα παραγγείλει κάτι που στο τέλος θα του φτάσει το 1/5 παραπάνω της τιμης;
Το άλλο που μου είπαν είναι πως μπορούμε να βάλουμε ένα πακέτο με Χ τιμή αλλά αυτό δυστυχώς δε μπαίνει μόνο του και πρέπει να συνδυαστεί οπωσδήποτε μαζί με ένα άλλο πακέτο που στη σούμα βγαίνει 4Χ.
Εν τω μεταξύ το ίδιο μεταχειρισμένο κοστίζει 30% με 20χιλ χλμ και τον ίδιο εξοπλισμό.
30% του καινούριου με 20000 χλμ;; Αποκλείεται.

Και όμως. Και μιλάμε για μεταχειρισμένο επίσημης αντιπροσωπείας που δίνει εγγύηση.
Ποιο; Να το παρω
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Φεβ 2023, 17:29

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:27
Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:27
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:26


30% του καινούριου με 20000 χλμ;; Αποκλείεται.

Και όμως. Και μιλάμε για μεταχειρισμένο επίσημης αντιπροσωπείας που δίνει εγγύηση.
Ποιο; Να το παρω
Όχι στο 30% της τιμής. 30% λιγότερο από το καινούργιο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20230
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Φεβ 2023, 17:29

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:27
Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:27
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:26


30% του καινούριου με 20000 χλμ;; Αποκλείεται.

Και όμως. Και μιλάμε για μεταχειρισμένο επίσημης αντιπροσωπείας που δίνει εγγύηση.
Ποιο; Να το παρω
Θα βρωμάει αλλού. Ή θα έχει μειονεκτήματα τύπου "καίω τον κώλο μου, φορολογία κλπ." ή θα έχει εξωφρενική τιμή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 04 Φεβ 2023, 17:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25195
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 04 Φεβ 2023, 17:29

Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:22


α) το βαρεθηκε
β) το μετάνιωσε και το σπρώχνει όσο πιο νωρίς να κρατήσει αξία
γ) ξεπλένει
δ) του έβγαλε κάποιο θέμα

Για τις τρεις πρώτες επιλογές δε με αφορά.
Για την Τετάρτη επιλογή το θέμα θα το έχει ο έμπορος που τα πουλάει διότι για αμάξι δε θα πάρω μεταχειρισμένο χωρίς εγγύηση.

οκ, οι 3 πρωτες ειναι στατιστικα απιθανες, για την τεταρτη, καλη τυχη με την εγγυηση του μεταχειρισμενου, θα το εχεις στο συνεργειο 3 βδομαδες το μηνα ( οπως φανταζομαι το ειχε οποιος αγορασε το σχεδον καινουριο δικο μου VW προπερσι)

αλλα επιλογες ειναι αυτες, μπορει να σταθεις και τυχερος ή να πεσεις σε τεφαρικι, δεν αμφιβαλλω οτι θα υπαρχουν και ευκαιριες

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12755
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 04 Φεβ 2023, 17:29

dna replication έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:08
nyxtovios έγραψε:
04 Φεβ 2023, 16:53
Συμφωνώ
για την Ελλάδα φαινεται οτι έχεις δικιο, είχε πολύ γερασμένο στολο απο τα χρόνια του μνημονίου, μετα ακολουθησε η πανδημια, υπάρχει μια σχετική ζητηση


Σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία του ΣΕΑΑ (Σύνδεσμος Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων) το χρονικό διάστημα Ιανουαρίου – Οκτωβρίου και για τις χώρες της ΕΕ, οι πωλήσεις αυτοκινήτων σημείωσαν πτώση 8,1%. Σε απόλυτους αριθμούς τα 8.191.692 αυτοκίνητα που παραδόθηκαν έπεσαν στις 7.529.965 μονάδες τη φετινής χρονιάς.

Τη ώρα που στη Ευρώπη οι πωλήσεις πέφτουν, στην Ελλάδα συμβαίνει το αντίθετο. Η ποσοστιαία άνοδος άγγιξε το 3% το οποίο μεταφράζεται σε 90.727 ταξινομήσεις αντί των 88.091 μονάδων του χρονικού διαστήματος Ιανουαρίου – Οκτωβρίου 2021.
Πιθανόν.
Πιθανόν όμως η έστω μειωμένη ζήτηση να μην μπορεί να καλυφθεί από την μειωμένη παραγωγή λόγω πολέμων, ημιαγωγών κτλ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Φεβ 2023, 17:30

talaipwros έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:29
Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:22


α) το βαρεθηκε
β) το μετάνιωσε και το σπρώχνει όσο πιο νωρίς να κρατήσει αξία
γ) ξεπλένει
δ) του έβγαλε κάποιο θέμα

Για τις τρεις πρώτες επιλογές δε με αφορά.
Για την Τετάρτη επιλογή το θέμα θα το έχει ο έμπορος που τα πουλάει διότι για αμάξι δε θα πάρω μεταχειρισμένο χωρίς εγγύηση.

οκ, οι 3 πρωτες ειναι στατιστικα απιθανες, για την τεταρτη, καλη τυχη με την εγγυηση του μεταχειρισμενου, θα το εχεις στο συνεργειο 3 βδομαδες το μηνα ( οπως φανταζομαι το ειχε οποιος αγορασε το σχεδον καινουριο δικο μου VW προπερσι)

αλλα επιλογες ειναι αυτες, μπορει να σταθεις και τυχερος ή να πεσεις σε τεφαρικι, δεν αμφιβαλλω οτι θα υπαρχουν και ευκαιριες
Έχω αλλάξει 5 αυτοκίνητα μεταχειρισμένα εκ των όποιον ένα ήταν βαγκ κ το άλλο Όπελ. Κανένα δε μου ζήτησε να το έχω στο συνεργειο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25195
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 04 Φεβ 2023, 17:31

dna replication έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:08


Τη ώρα που στη Ευρώπη οι πωλήσεις πέφτουν, στην Ελλάδα συμβαίνει το αντίθετο.
Η ποσοστιαία άνοδος άγγιξε το 3% το οποίο μεταφράζεται σε 90.727 ταξινομήσεις αντί των 88.091 μονάδων του χρονικού διαστήματος Ιανουαρίου – Οκτωβρίου 2021.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 04 Φεβ 2023, 17:31

Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:18
Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:08
Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:03


Ξέρεις κατι; αυτό με τις τσάντες είναι λιγότερο τρελό. Με το που την πάρεις άνετα την σπρώχνεις με κέρδος, το αμάξι με το που κάνει το πρώτο χιλιόμετρο τότε με τη μια χάνει τιμή.
Δεν έφτασα καν στο χρώμα, μου ακούστηκε όλο αυτό τόσο γελοίο που ζήτημα να έκατσα 10 λεπτά. Μπορεί να μου έλεγαν πως το τάδε χρώμα πάει σετακι με το χρώμα του τιμονιού το οποίο πάει σετακι με ένα άλλο πακέτο που κάνει ένα ταλιρο.
Μου θυμίζει την σκηνή με το Βέγγο στον Πολιτεχνιτη, όταν κάνει τον φαρμακοποιό στη στιχομυθία
"-Πόσο κάνει η ασπιρίνη;
-Εσύ πόσα δίνεις; "
Εγω δεν καταλαβαίνω αυτή σου τη λογική. Το αμάξι δεν το παίρνουμε ως επένδυση, για να μας νοιάζει αν χάνει την αξία του την επόμενη μέρα το πρωί. Το παίρνουμε γιατί είναι αναγκαίο ένα μεταφορικό μέσο. Δεν είμαστε συλλέκτες. Εγώ ήθελα ένα μεταφορικό μέσο για δέκα-δεκαπέντε χρόνια πχ. Κοίταζα τα μεταχειρισμένα αντίστοιχα είχαν 5-6000 καινούρια 12-14000. Δεν με συμφέρει να πάω σε μεταχειρισμένο και να πάρω το ρίσκο ζημιάς για 6000. 11 χρόνια μετά είναι σαν καινούριο, τα συνεργεία του τίποτα, αλλαγές λαδιών και βασική συντήρηση. Ποιός χέστηκε αν έχασε τη μισή του τιμή; Την ανάγκη μου την κάλυψα και με το παραπάνω.
Μα συμφωνώ σε αυτό. Η ένσταση μου που με κουφανε είναι πως πας έχεις ένα συγκεκριμένο μπάτζετ που με την υπάρχουσα τιμή το είσαι μέσα και περισσεύεις, Σου λένε για ανατιμήσεις, τους Ρωτάς
"Κύριε μου η ανατίμηση που θα γίνει θα ξεπεράσει το μπάτζετ μου"; και σου απαντάνε με ένα Δε ξέρω, πολύ πιθανό, που πρόσεξε, για να καλυφτεί το όριο πρέπει η τιμή να ανέβει γύρω στο 17%. Μιλάμε για γελοιότητες. Είτε ο εδώ αντιπρόσωπος είναι κλέφτης ή η πολιτική της εταιρείας παγκόσμιος έχει κάτι αλλο στα πλανα της.
Δοκίμασες άλλον αντιπρόσωπο, της ίδιας μάρκας;
Πρόσφατο παράδειγμα στην Honda , στο αίτημα μου , θέλω rebel χρώμα πράσινο, ο κεντρικός μου είπε σε ένα χρόνο, ένας άλλος στην Μεσογείων μου είπε καλύτερα μαύρο και 800 ευρώ πιο ακριβό , ένας άλλος υποστήριζε δεν βγαίνει σε πράσινο ακόμα και όταν του έδειχνα την ιστοσελίδα του Σαρακάκη , και τελικά ο Honda νέα Μάκρη μου το έφερε σε δύο εβδομάδες, πράσινο και έκοψε και 600 ευρώ .

Οι πιο πολλοί στην Ελλάδα σε όλους τους τομείς είναι μαλακες! :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20230
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Φεβ 2023, 17:32

Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:30
talaipwros έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:29
Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:22


α) το βαρεθηκε
β) το μετάνιωσε και το σπρώχνει όσο πιο νωρίς να κρατήσει αξία
γ) ξεπλένει
δ) του έβγαλε κάποιο θέμα

Για τις τρεις πρώτες επιλογές δε με αφορά.
Για την Τετάρτη επιλογή το θέμα θα το έχει ο έμπορος που τα πουλάει διότι για αμάξι δε θα πάρω μεταχειρισμένο χωρίς εγγύηση.

οκ, οι 3 πρωτες ειναι στατιστικα απιθανες, για την τεταρτη, καλη τυχη με την εγγυηση του μεταχειρισμενου, θα το εχεις στο συνεργειο 3 βδομαδες το μηνα ( οπως φανταζομαι το ειχε οποιος αγορασε το σχεδον καινουριο δικο μου VW προπερσι)

αλλα επιλογες ειναι αυτες, μπορει να σταθεις και τυχερος ή να πεσεις σε τεφαρικι, δεν αμφιβαλλω οτι θα υπαρχουν και ευκαιριες
Έχω αλλάξει 5 αυτοκίνητα μεταχειρισμένα εκ των όποιον ένα ήταν βαγκ κ το άλλο Όπελ. Κανένα δε μου ζήτησε να το έχω στο συνεργειο.
Σε πόσα χρόνια έχεις αλλάξει 5 μεταχειρισμένα;
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42862
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Φεβ 2023, 17:33

talaipwros έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:31
dna replication έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:08


Τη ώρα που στη Ευρώπη οι πωλήσεις πέφτουν, στην Ελλάδα συμβαίνει το αντίθετο.
Η ποσοστιαία άνοδος άγγιξε το 3% το οποίο μεταφράζεται σε 90.727 ταξινομήσεις αντί των 88.091 μονάδων του χρονικού διαστήματος Ιανουαρίου – Οκτωβρίου 2021.
Εικόνα
Πιθανολογώ ότι οι Ελ X'ers παίρνουν τα λεφτά των Κινέζων και τα κάνουν αυτοκίνητα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25195
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 04 Φεβ 2023, 17:34

αυτα που ισως ειναι καλη φαση ειναι τα μεταχειρισμενα τριετιας.
Ο αλλος εχει λογο να το δωσει. Βγηκε το καινουριο μοντελο, τελειωσε το ληζιγκ, κατι τετοιο.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 04 Φεβ 2023, 17:35

Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:32
Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:30
talaipwros έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:29



οκ, οι 3 πρωτες ειναι στατιστικα απιθανες, για την τεταρτη, καλη τυχη με την εγγυηση του μεταχειρισμενου, θα το εχεις στο συνεργειο 3 βδομαδες το μηνα ( οπως φανταζομαι το ειχε οποιος αγορασε το σχεδον καινουριο δικο μου VW προπερσι)

αλλα επιλογες ειναι αυτες, μπορει να σταθεις και τυχερος ή να πεσεις σε τεφαρικι, δεν αμφιβαλλω οτι θα υπαρχουν και ευκαιριες
Έχω αλλάξει 5 αυτοκίνητα μεταχειρισμένα εκ των όποιον ένα ήταν βαγκ κ το άλλο Όπελ. Κανένα δε μου ζήτησε να το έχω στο συνεργειο.
Σε πόσα χρόνια έχεις αλλάξει 5 μεταχειρισμένα;
Από τα 18 μέχρι τα 33. 15 χρόνια. Ο λόγος που τα άλλαζα ήταν επειδή έβρισκα άνθρωπο να τα σπρώξω, πολλές φορές με κέρδος. Μόνο το βαγκ δεν έδωσα γιατί δε φτιαχνοταν μετά τον τρακο.
Το σιτροεν είναι το μοναδικό που πήρα καινούργιο επειδή το βρήκα ετοιμοπαραδοτο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15816
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 04 Φεβ 2023, 17:37

talaipwros έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:34
αυτα που ισως ειναι καλη φαση ειναι τα μεταχειρισμενα τριετιας.
Ο αλλος εχει λογο να το δωσει. Βγηκε το καινουριο μοντελο, τελειωσε το ληζιγκ, κατι τετοιο.
Αυτό ή του βγάζει προβλήματα κλπ?
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17552
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 04 Φεβ 2023, 17:37

Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:27
Και όμως. Και μιλάμε για μεταχειρισμένο επίσημης αντιπροσωπείας που δίνει εγγύηση.
Έστω ότι σου δίνουν εγγύηση 1 έτους και αυτό βγάζει χοντρό θέμα στα 2 χρόνια. Νιώθουμε εντάξει επειδή είχαμε πάρει εγγύηση. Είναι λαχείο το μεταχειρισμένο, δεν είμαι υπέρ. Κρατώ μια επιφύλαξη αν πχ είναι μεταχειρισμένο από Ολλανδία, νομίζω εκεί τα αυτοκίνητα έχουν φάκελο όπου καταγράφεται η ιστορία τους (βλάβες, τρακαρίσματα κτλ)

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20230
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Αγορά καινούργιου αυτοκινήτου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Φεβ 2023, 17:37

Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:35
Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:32
Ερμής έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:30


Έχω αλλάξει 5 αυτοκίνητα μεταχειρισμένα εκ των όποιον ένα ήταν βαγκ κ το άλλο Όπελ. Κανένα δε μου ζήτησε να το έχω στο συνεργειο.
Σε πόσα χρόνια έχεις αλλάξει 5 μεταχειρισμένα;
Από τα 18 μέχρι τα 33. 15 χρόνια. Ο λόγος που τα άλλαζα ήταν επειδή έβρισκα άνθρωπο να τα σπρώξω, πολλές φορές με κέρδος.
Το σιτροεν είναι το μοναδικό που πήρα καινούργιο επειδή το βρήκα ετοιμοπαραδοτο.
Με κέρδος σε σχέση με την τιμή αγοράς να φανταστώ; Γιατί είμαι σίγουρη ότι αν κάτσεις να προσθέσεις πόσα λεφτά έχεις πετάξει στα 5 αμάξια, για να στο ψάχνει ειδικό συνεργείο μην είναι φόλα κλπ.δεν παίζει να έχεις βγάλει κέρδος. Κέρδος σοβαρό μόνο σε αντίκες. Οποιοσδήποτε άλλος λέει ότι έχει κέρδος ή είναι αντιπρόσωπος και έχει την προμήθεια ή απλά μας δουλεύει.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών