Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Imperium
Δημοσιεύσεις: 3458
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 07 Απρ 2023, 01:09

Βρήκα αυτο:
https://futuraride.com/uk/electric-scooter-laws-europe/

Αν και προφανώς δεν θεωρουν την Greece Ευρώπη.

Πάντως ή ερώτησή μου παραμένει σε κάποιο βαθμό. Πόσα απο δαύτα παραμένουν εντος του ορίου των 250 βαττ :smt005: ; Σοβαρά τώρα!; Η εστω και 1000, δεν ξέρω ποιο ισχύει στην Ελλάδα.

Όταν το άλλο μαραφέτι παραγει 10 κιλοβάτ, ή ίσως και 10 ανα ρόδα, δεν κατάλαβα, γιατι λέει 10 kw motorS, τότε τι γίνεται; Κατάσχεται;


Α και κάτι άλλο. Τα μονόκυκλα (και τα σεγκ και όλα τα self-balancing) θεωρούνται στην ίδια κατηγορία;
enaon
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Απρ 2023, 01:16

Imperium έγραψε:
07 Απρ 2023, 01:09
Α και κάτι άλλο. Τα μονόκυκλα (και τα σεγκ και όλα τα self-balancing) θεωρούνται στην ίδια κατηγορία;
enaon
οχι και ίδια κατηγορία τα μονόκυκλα με τα πατίνια. :011:



πλάκα κανω, ναι ειναι ολα ΕΠΗΟ αυτα.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12558
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 07 Απρ 2023, 09:57

Αυτό ρώτησα και εγώ , αν πέσει πάνω σου ποδήλατο ή/και πατίνι , που σφάζουν ανελέητα τα κόκκινα για να μην χάσουν φόρα, ποιος πληρώνει; εγώ ; :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 07 Απρ 2023, 10:11

Imperium έγραψε:
06 Απρ 2023, 23:42
EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Απρ 2023, 23:35
Imperium έγραψε:
05 Απρ 2023, 22:14

Μερικοί, υπολογίζω 20-25% των χρηστων έχουν ιδιωτικά. Καποια είναι φτηνα, κάποια άλλα είναι πύραυλοι και πανάκριβα. Μέχρι και 3χ νομίζω. Πάνε όμως με 50 χλμ την ώρα. Πάνω σε πατήνι. Τόσα έπιανε με το ζόρι το παπάκι μου.
Λολ ρε τι 50 χλμ

Δεν έχεις πετύχει ακόμα κάνα τούμπανο dualtron να σε περνάει από αριστερά με καμία 100σταρα να τα δεις όλα
Something to look forward to...




Αυτό;
https://www.dualtron-uk.com/products/du ... 20-01-10-1

10 κιλοβάτ, κάτι πάει κι έρχεται :smt005:
Δεν ξέρω αν θα με πιστέψεις αλλα έχω πετύχει τέτοια στην Αθήνα σποραδικά, πχ στη Συγγρού. Πάντα ήθελα να ρωτήσω κάποιον κάτοχο αν δε φοβάται την πιθανότητα να γίνει ιπτάμενη βολίδα στην παραμικρή στραβή που θα συναντήσουν αυτα τα ροδακια, αλλά δεν είχα ποτέ την ευκαιρία..

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23386
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 07 Απρ 2023, 10:57

enterprise-psi έγραψε:
07 Απρ 2023, 09:57
Αυτό ρώτησα και εγώ , αν πέσει πάνω σου ποδήλατο ή/και πατίνι , που σφάζουν ανελέητα τα κόκκινα για να μην χάσουν φόρα, ποιος πληρώνει; εγώ ; :lol:
Φυσικά.
Πληρώνεις και το δικό σου μηχανάκι γιατί το πατίνι δεν έχει ασφάλεια αλλά αν ειναι νοπανο ο άλλος μπορεί να σε τρέχει και στα δικαστήρια.
Υποχρεωτική ασφάλεια σε κάθε τι που κινείται. Και το λέω αυτο ως ποδηλάτης.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 07 Απρ 2023, 15:57

Imperium έγραψε:
07 Απρ 2023, 01:09
Πάντως ή ερώτησή μου παραμένει σε κάποιο βαθμό. Πόσα απο δαύτα παραμένουν εντος του ορίου των 250 βαττ :smt005: ; Σοβαρά τώρα!; Η εστω και 1000, δεν ξέρω ποιο ισχύει στην Ελλάδα.

Όταν το άλλο μαραφέτι παραγει 10 κιλοβάτ, ή ίσως και 10 ανα ρόδα, δεν κατάλαβα, γιατι λέει 10 kw motorS, τότε τι γίνεται; Κατάσχεται;
Δεν υπάρχει όριο για τα off-road όπως δεν υπάρχει για πειραματικά αυτοκίνητα, ιδιοκατασκευές κλπ. Απλά δεν επιτρέπεται να κυκλοφορούν στο δρόμο.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3458
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 07 Απρ 2023, 16:37

Ξέρεις μήπως πιο είναι το όριο για τον δρόμο στην Ελλάδα;
250 βαττ όπως Σουηδία ή 1000 όπως Βέλγιο (οπού ούτε όριο ηληκίας δεν έχει).
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3458
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 07 Απρ 2023, 16:50

Ερμής έγραψε:
07 Απρ 2023, 10:57
enterprise-psi έγραψε:
07 Απρ 2023, 09:57
Αυτό ρώτησα και εγώ , αν πέσει πάνω σου ποδήλατο ή/και πατίνι , που σφάζουν ανελέητα τα κόκκινα για να μην χάσουν φόρα, ποιος πληρώνει; εγώ ; :lol:
Φυσικά.
Πληρώνεις και το δικό σου μηχανάκι γιατί το πατίνι δεν έχει ασφάλεια αλλά αν ειναι νοπανο ο άλλος μπορεί να σε τρέχει και στα δικαστήρια.
Υποχρεωτική ασφάλεια σε κάθε τι που κινείται. Και το λέω αυτο ως ποδηλάτης.
Δυστυχώς προς τα εκεί βαίνουμε.

Και δεν καταλαβαίνω το εξής:
όλοι οι πολιτικοί κάνουν τους σκληρούς καριόληδες σε ο,τι αφορά αμάξια, δασμούς, ασφάλειες και σούπα μούπες, αλλά σε αυτά εδώ ούτε να τα κοιτάξουν. 10 κιλοβάττ πατίνι έχει την ίδια δύναμη με 125αρι μηχανάκι, αλλά 70 κιλά πιο ελαφρύ και 100 φορές πιο ασταθές. Και σου λέει ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ οτι τα βλέπει στη Συγγρού. Βασικά δεν θα τον πίστευα αν έλεγε οτι ΔΕΝ τάβλεπε. :D
Και ρωτάω - αν πέσει κανα τέτοιο απάνω σου, που (υποτίθεται) οτι είναι εντελώς παράνομο, πώς στέκεσαι νομικά; Αυτό των 250 βαττ δε με νοιάζει, πιο πολυ ζημια κάνει ένα Μπλακεντέκερ. Είναι δυνατόν να τα θεωρούμε το ίδιο πράγμα;

Σαν να είναι η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΡΘΟΤΗΤΑ του δρόμου, αυτά. Η κοινή λογική πάει περίπατο.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7738
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 07 Απρ 2023, 16:57

Imperium έγραψε:
07 Απρ 2023, 16:50
Ερμής έγραψε:
07 Απρ 2023, 10:57
enterprise-psi έγραψε:
07 Απρ 2023, 09:57
Αυτό ρώτησα και εγώ , αν πέσει πάνω σου ποδήλατο ή/και πατίνι , που σφάζουν ανελέητα τα κόκκινα για να μην χάσουν φόρα, ποιος πληρώνει; εγώ ; :lol:
Φυσικά.
Πληρώνεις και το δικό σου μηχανάκι γιατί το πατίνι δεν έχει ασφάλεια αλλά αν ειναι νοπανο ο άλλος μπορεί να σε τρέχει και στα δικαστήρια.
Υποχρεωτική ασφάλεια σε κάθε τι που κινείται. Και το λέω αυτο ως ποδηλάτης.
Δυστυχώς προς τα εκεί βαίνουμε.

Και δεν καταλαβαίνω το εξής:
όλοι οι πολιτικοί κάνουν τους σκληρούς καριόληδες σε ο,τι αφορά αμάξια, δασμούς, ασφάλειες και σούπα μούπες, αλλά σε αυτά εδώ ούτε να τα κοιτάξουν. 10 κιλοβάττ πατίνι έχει την ίδια δύναμη με 125αρι μηχανάκι, αλλά 70 κιλά πιο ελαφρύ και 100 φορές πιο ασταθές. Και σου λέει ο ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ οτι τα βλέπει στη Συγγρού. Βασικά δεν θα τον πίστευα αν έλεγε οτι ΔΕΝ τάβλεπε. :D
Και ρωτάω - αν πέσει κανα τέτοιο απάνω σου, που (υποτίθεται) οτι είναι εντελώς παράνομο, πώς στέκεσαι νομικά; Αυτό των 250 βαττ δε με νοιάζει, πιο πολυ ζημια κάνει ένα Μπλακεντέκερ. Είναι δυνατόν να τα θεωρούμε το ίδιο πράγμα;

Σαν να είναι η ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΟΡΘΟΤΗΤΑ του δρόμου, αυτά. Η κοινή λογική πάει περίπατο.

Ναι στα αυτοκίνητα έχουν εξαντλήσει την αυστηρότητα τους γι αυτό βλέπεις τέτοια αλφαδιά στους δρόμους.

Τροχαία δεν υπάρχει πουθενά, είτε πρόκειται για αυτοκίνητα, είτε για πατίνια.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 07 Απρ 2023, 17:42

enterprise-psi έγραψε:
07 Απρ 2023, 09:57
Αυτό ρώτησα και εγώ , αν πέσει πάνω σου ποδήλατο ή/και πατίνι , που σφάζουν ανελέητα τα κόκκινα για να μην χάσουν φόρα, ποιος πληρώνει; εγώ ; :lol:
ασφαλεια για τα πατινια και 30 χιλ/ω οριο για τα μηχανακια μεσα στην πολη. :003:


βαζω αυτο παλι, καθε φορα που διαβαζω το "εφόσον υπάρχει" πινω μια γουλια καφε στην υγεια των παιδιών της διαβουλευσης. :lol:
2. Οι οδηγοί ποδηλάτων, μοτοποδηλάτων, μοτοσικλετών, τρίτροχων οχημάτων και Ε.Π.Η.Ο. υποχρεούνται, όταν οδηγούν, να κρατούν το τιμόνι (εφόσον υπάρχει) και με τα δύο τους χέρια, εκτός αν δίνουν σήμα σύμφωνα με τις διατάξεις του Κώδικα.
εδω ειναι ο νόμος αν καποιος θελει να δει πληροφορίες αλήθεια. (ιμπεριουμ)
https://www.kodiko.gr/nomothesia/docume ... -4784-2021

γενικά παντως κατω απο 250βατ και 25 χιλ ειναι ποδηλατο, κατω απο 1 κιλοβατ και 25 χιλ ειναι μηχανοκίνητο δίκυκλο (L1e-A), κατω απο 4ΚW και 45kph είναι μοτοποδήλατο (L1e-Β).

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12558
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 07 Απρ 2023, 20:14

enaon έγραψε:
07 Απρ 2023, 17:42
enterprise-psi έγραψε:
07 Απρ 2023, 09:57
Αυτό ρώτησα και εγώ , αν πέσει πάνω σου ποδήλατο ή/και πατίνι , που σφάζουν ανελέητα τα κόκκινα για να μην χάσουν φόρα, ποιος πληρώνει; εγώ ; :lol:
ασφαλεια για τα πατινια και 30 χιλ/ω οριο για τα μηχανακια μεσα στην πολη. :003:
Δεν υπάρχει λόγος να πας παραπάνω απο 30-50 μες την πόλη, τα πετυχαίνεις όλα πράσινα, και κάνεις οικονομία στα τακάκια :003:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3458
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 08 Απρ 2023, 05:20

enaon έγραψε:
07 Απρ 2023, 17:42
εδω ειναι ο νόμος αν καποιος θελει να δει πληροφορίες αλήθεια. (ιμπεριουμ)
https://www.kodiko.gr/nomothesia/docume ... -4784-2021

γενικά παντως κατω απο 250βατ και 25 χιλ ειναι ποδηλατο, κατω απο 1 κιλοβατ και 25 χιλ ειναι μηχανοκίνητο δίκυκλο (L1e-A), κατω απο 4ΚW και 45kph είναι μοτοποδήλατο (L1e-Β).
Εικόνα
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3458
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 08 Απρ 2023, 13:17

Αυτό εδώ τι σημαίνει πληζ:

Αρθρο 16 Παρ 5Α & 15
-----------------------------
5Α. Για τα Ε.Π.Η.Ο. το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο ταχύτητας ορίζεται σε 25 χλμ./ώρα. Τα Ε.Π.Η.Ο. απαγορεύεται να κυκλοφορούν σε οδούς όπου το ανώτατο επιτρεπόμενο όριο ταχύτητας των αυτοκίνητων οχημάτων υπερβαίνει τα 50 χλμ./ώρα.

15. Ειδικά για τα Ε.Π.Η.Ο.: α) όποιος οδηγεί Ε.Π.Η.Ο., κατά παράβαση της περ. α’

της παρ. 5Α, και όποιος το θέτει σε κυκλοφορία τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο σαράντα (40) και εκατό (100) ευρώ, αντίστοιχα,

β) όποιος οδηγεί Ε.Π.Η.Ο. και υπερβαίνει τα 35 χλμ./ ώρα και όποιος το θέτει σε κυκλοφορία τιμωρούνται με διοικητικό πρόστιμο εκατό (100) και διακοσίων (200) ευρώ, αντίστοιχα.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 23129
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 08 Απρ 2023, 16:30

Imperium έγραψε:
08 Απρ 2023, 13:17
Αυτό εδώ τι σημαίνει πληζ:

το 5α λεει οτι ασχετα με τα βαττ, σε δρόμους όπως η Συγγρου δεν επιτρεπονται.
Αυτος που θετει σε κυκλοφορία ειναι ο ιδιοκτήτης/ενοικιαστής κλπ.
“θέτει σε κυκλοφορία ένα πράγμα” σημαίνει και περιλαμβάνει το να χρησιμοποιεί ή να χειρίζεται πράγμα ή το να αποπειράται τη χρήση ή το χειρισμό του τέτοιου πράγματος και το να αποπειράται την υποκίνηση άλλου σε χρήση ή χειρισμό ή ενέργεια σε τέτοιο πράγμα"

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3458
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 08 Απρ 2023, 19:04

enaon έγραψε:
08 Απρ 2023, 16:30
το 5α λεει οτι ασχετα με τα βαττ, σε δρόμους όπως η Συγγρου δεν επιτρεπονται.
Αυτος που θετει σε κυκλοφορία ειναι ο ιδιοκτήτης/ενοικιαστής κλπ.
Δηλαδή αν δανειστώ το μονόκυκλό σου και πάω με 60 στη Συγγρού θα φάω εγώ 100στάρι πρόστημο αλλά ΚΑΙ εσύ 200άρι;;



ΥΓ. Βασικά προσπαθώ να καταλάβω αν αυτή η νομοθέσια έχει κάποια εγκυρότητα, ή απλά γράφουν ο,τι να'ναι για να ξεμπερδεύουν;

Πως προσδιορίζεται αυτός που το έχει θέσει σε κυκλοφορία αν δεν έχει πινακίδα;
Αν είναι δικό μου τρώω τριπλο πρόστιμο (δλδ 100 + 200);
Δεν θα είναι μεγάλος ο πειρασμός να πώ είναι κάποιου απ το χωριό, δεν τον ξέρεις;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών