Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4464
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 05 Απρ 2023, 21:06

Αγις έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:04
kongrosian έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:02
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Απρ 2023, 16:12
.


Ενα πράγμα που δεν καταλαβαίνω στα πατίνια είναι το πλάτος της βάσης.....εκει που βάζεις τα πόδια δηλαδή.....


Ειναι τόσο στενο που χωράνε/δε χωράνε τα δύο πέλματα το ενα δίπλα στο άλλο.....Γιατί δεν το κάνουν πιο πλατύ ;;; . :smt017


.
για να είναι το κέντρο βάρους πάνω ή κοντά στον άξονα που συνδέει τις δύο ρόδες.
κ τωρα το ξαναδιορθωσες :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
σωστό είναι τώρα ρε μοσχαρομούσχαρο!

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25916
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Απρ 2023, 21:09

kongrosian έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:06
Αγις έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:04
kongrosian έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:02


για να είναι το κέντρο βάρους πάνω ή κοντά στον άξονα που συνδέει τις δύο ρόδες.
κ τωρα το ξαναδιορθωσες :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
σωστό είναι τώρα ρε μοσχαρομούσχαρο!
δεν πας να φτιαξεις κανα λιτρο πικρο δυνατο καφε να ξεσουρωσεις ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4464
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 05 Απρ 2023, 21:10

Αγις έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:09
kongrosian έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:06
Αγις έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:04


κ τωρα το ξαναδιορθωσες :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
σωστό είναι τώρα ρε μοσχαρομούσχαρο!
δεν πας να φτιαξεις κανα λιτρο πικρο δυνατο καφε να ξεσουρωσεις ;
:zz:

δεν σε παλεύω ρε. μου είσαι αντιπαθητικός. μην ασχολείσαι μαζί μου. θενξ.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25916
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 05 Απρ 2023, 21:11

kongrosian έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:10
Αγις έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:09
kongrosian έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:06


σωστό είναι τώρα ρε μοσχαρομούσχαρο!
δεν πας να φτιαξεις κανα λιτρο πικρο δυνατο καφε να ξεσουρωσεις ;
:zz:

δεν σε παλεύω ρε. μου είσαι αντιπαθητικός. μην ασχολείσαι μαζί μου. θενξ.
σε βρισκω διασκεδαστικο κ θα ασχολουμαι
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4464
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 05 Απρ 2023, 21:17

Αγις έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:11
kongrosian έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:10
Αγις έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:09


δεν πας να φτιαξεις κανα λιτρο πικρο δυνατο καφε να ξεσουρωσεις ;
:zz:

δεν σε παλεύω ρε. μου είσαι αντιπαθητικός. μην ασχολείσαι μαζί μου. θενξ.
σε βρισκω διασκεδαστικο κ θα ασχολουμαι

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 05 Απρ 2023, 21:24

taxalata xalasa έγραψε:
05 Απρ 2023, 21:01
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Απρ 2023, 16:12
.


Ενα πράγμα που δεν καταλαβαίνω στα πατίνια είναι το πλάτος της βάσης.....εκει που βάζεις τα πόδια δηλαδή.....


Ειναι τόσο στενο που χωράνε/δε χωράνε τα δύο πέλματα το ενα δίπλα στο άλλο.....Γιατί δεν το κάνουν πιο πλατύ ;;; . :smt017


.
να βαλουν και καθισμα να μην ειμαστε ορθιοι. :lol:


.


Εχω δεί αρκετά με κάθισμα.....φυσικά ειναι καλύτερα αφού δίνουν και έξτρα ευκολία.....

Ενα πατίνι όμως είναι απαραίτητο σε κάθε οικογένεια.....ολο και κάποιος θα το χρησιμοποιεί.....

Εμενα μ αρέσει πιο πολύ η USAπατέντα των Χοβερμπορντ.....με φοβερη ελκτική δύναμη.....


.


Εικόνα



.

Εικόνα


.


Εικόνα


.

Εικόνα


..
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 05 Απρ 2023, 22:14

Θέλω την άποψή σας για την νομιμότητα του ζητήματος.

Δεν ηθικολογώ, μου αρέσει το αναρχικό ρεύμα που φέρνουν τα πατινάκια, καθώς και όλα τα διάφορα καινούργια "ηλεκτρονικά" μέσα μεταφόρας. Ψήνωμαι κι όλας εδώ και δύο χρόνια να πάρω κάτι δικό μου αλλά δεν το έκανα ακόμα για λόγους που θα φανούν παρακάτω.

Απλά αναρωτιέμαι, στο φόρουμ πού όλοι κλάιγονται για την παρανομία και την αυθαιρεσία στην Ελλάδα, τό 'χετε καταλάβει οτι δεν υπάρχει κανονισμός που να ΜΗΝ παραβιάζουν τα πατήνια;
Κι αν ναι, πώς συμβαδίζει αυτό με την γενική σας αντίληψη περι του νομοταγούς πολίτη;

Τα εξαρτήματα αυτά, λοιπόν, ανοίγουν νέο κεφάλαιο στον ΚΟΚ. Είναι τόσο διαφορετικά απ' ο,τι προυπήρξε, που ΠΟΛΥ δυσκολα θα βγάλει κάποιος το φίδι από αυτήν την ιδιαίτερη τρύπα.

Είναι η πρώτη φορά που παρουσιάζονται τόσο υπερέλαφρα αυτοκίνητα οχήματα με την ικάνότητα να κινούνται σε κεντρικές αρτηρίες, αλλά παράλληλα να είναι τόσο μικρά που να φαντάζουν σχεδόν σαν παιγνίδια!

Μηχανοκίνητη πρόσβαση όμως στο οδόστρωμα, χωρίς δίπλωμα, τέλη και ασφάλιση ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ στην ΕΕ, αν και ίσως παραβλέπεται στις μπανανίες της, πχ, Ουγγαρία, Ρουμανία, Ελλας.

Ζω (Αγγλία) σε μία πόλη που έχει τρομερά μεγάλη επιτυχία το σκούτερ. Είναι όμως μέρος μιας εγκεκριμένης δοκιμαστικής διαδικασίας. Τα πατηνάκια τα βλέπεις παντού. Συχνά παρατημένα. Πραγματικά σε κάθε τετράγωνο και δέκα απο δαυτα. Κάποιος τα φροντίζει, αλλα δεν τον έχω δει ποτέ. Αρχίζω να υποψιάζομαι εξωγήινους. Τα νοικιάζεις με ηλεκτρονική κάρτα. Τα πληρώνεις με το λεπτό, και άμα φτάσεις, όπου και να φτάσεις το αφήνεις για τον επόμενο. Έχει κάποιους περιορισμούς: όριο ταχύτητας και δεν δουλεύει αν πας να το βγάλεις εκτός ορίων πόλης. ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ οτι μόνο αν είσαι 17 και πάνω, μέ άδεια οδήγησης (έστω μαθητευόμενου) μπορείς να τα νοικιάσεις. Χαχαχα. Η εταιρεία καλύπτει τα ασφάλιστρα. Απορρώ πώς δεν έχει φαληρήσει ακόμα.

Μερικοί, υπολογίζω 20-25% των χρηστων έχουν ιδιωτικά. Καποια είναι φτηνα, κάποια άλλα είναι πύραυλοι και πανάκριβα. Μέχρι και 3χ νομίζω. Πάνε όμως με 50 χλμ την ώρα. Πάνω σε πατήνι. Τόσα έπιανε με το ζόρι το παπάκι μου.

Τωρα, στο ψητό - πώς οδηγούν; Οι ιδιώτες αρκετά καλά, πρώτα ξέρουν το εργαλείο τους, δευτερα, αν κάνουν μαλακία την έχουν ΓΑ-ΜΗ-ΣΕΙ γιατί είναι εντελώς παράνομοι και φταίνε ακόμα κι αν τους πατήσει νταλίκα επίτειδες. Ασε που θεωρητικά σε σταματάει όποιος μπάτσος θέλει όποτε θέλει και το κάνει κατάσχεση. Δεν γίνεται συχνά, αλλά μπορεί να γίνει ανα πάσα στιγμή, αν αλλάξουν τα κέφια.

Αυτοι με τα νοικιασμένα; Μερικοί ΟΚ, αν και πολλες γυναίκες πάνε ψιλοχεσμένα (κι από πεζοδρόμιο μόνο, πάντα, που απαγορεύεται!), αλλά απο κει και πέρα ο κακός χαμός. Πιτσιρικάδες12-13 χρονών σε κίνηση πήχτρα να κάνουν ελιγμούς, προφανώς με κάρτα του μπαμπά και το δίπλωμα της αδερφής, ερωτευμένα ζευγαράκια δικάβαλα στην κοσκμάρα τους, μαντράχαλοι τρικάβαλοι έτσι για τον χαβαλέ (πρέπει να ειναι πολύ καλοφτιαγμένα να σηκώνουν 200 κιλά!) Με ακουστικά όλοι, να μην ακουν τίποτα χοροπηδουν απο πεζοδρόμιο σε ρευμα ανέμελα, με την απόλυτη αισθηση οτι έχουν πάντα πρωτεραιότητα, ο,τι και να συμβαίνει, απορρώ πώς δεν έχουμε θρηνήσει περισότερους....

Τι θα γίνει λοιπόν στο μέλλον; κάποιες πόλεις απηυδησαν και τα απαγόρευσαν (δλδ δεν ανανέωσαν τα δοκιμαστικά συμβόλαια). Οι περισότεροι συνεχίζουν να κάνουν τα στραβά μάτια.

Οι παρθενώπες το παίρνουν πάνω τους να κλαίγονται για περισότερη νομοθεσία, ασφάλιση, κράνη και γενικώς μπουτσες μπλε. Οι περβαλλοντολόγοι αντεπιτιθονται όμως οτι μόνο αυτά θα σώσουν τον πλανήτη.

Ιντα μέλει γεννεσθαι; Who knows? Αλλά ούτε έτσι όπως είναι θα προχωρίσει για πολύ.

Τι λέτε λοιπόν; Αδεια, ασφάλια και κράνος για να γίνουμε Ευρωπαίοι, ή μπα, δεν ισχύουν τέτοια εδώ;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 05 Απρ 2023, 23:31

georgebi έγραψε:
05 Απρ 2023, 15:08


Αυτό το κάνα προχθές... 35χλμ σερί με πατίνι δύσκολα θα μ έβγαζε

Εικόνα

Δυνατός, μπράβο!

Κι εγώ έχω ξαναρχίσει (μάλιστα με fixie, τρέλα :hebit: ) αλλά είχα κάτι προβλήματα με γόνατα οπότε το πάω μάλλον προσεκτικά. Από προ-κοβιτ έχω να κάνω 35 σερί. Αλλα όταν είσαι πιο κοντά στα LXX απ' ό,τι στα LX, λίγο προσοχή δεν πειράΖει. :)
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21003
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 06 Απρ 2023, 00:26

.....
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 06 Απρ 2023, 16:29

georgebi έγραψε:
05 Απρ 2023, 14:13
Δεκτον ....με τα ιδιωτικά όντως δεν υπάρχει θέμα

Παρ όλα αυτά..... πατίνι vs ποδήλατο
Προσωπικά δεν μου αρέσει να ασκούμαι αλλά για κάποιον που θέλει να τα συνδυάσει γιατί όχι; Δεν είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους, συμπληρωματικά είναι. Όσο πιο πολλοί κινούνται με ποδήλατα και πατίνια τόσο πιο πιθανό να γίνουν νέοι ποδηλατόδρομοι στις πόλεις και να μειωθεί η κίνηση.
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Απρ 2023, 16:12
Ενα πράγμα που δεν καταλαβαίνω στα πατίνια είναι το πλάτος της βάσης.....εκει που βάζεις τα πόδια δηλαδή.....


Ειναι τόσο στενο που χωράνε/δε χωράνε τα δύο πέλματα το ενα δίπλα στο άλλο.....Γιατί δεν το κάνουν πιο πλατύ ;;; . :smt017
Σε πιο μεγάλα μοντέλα έχει. Τα μικρά είναι συνήθως για οικονομία χώρου και μείωση του βάρους. Δε θα μπορούσες να το διπλώσεις και να το πάρεις μαζί με την ίδια ευκολία στο διαμέρισμα ή να το βάλεις πίσω στο αυτοκίνητο αν πας κάπου μακριά αν σκεφτείς ότι διπλωμένο η βάση είναι σχεδόν όλη η επιφάνεια που προεξέχει στα πλάγια.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8174
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 06 Απρ 2023, 18:16

Awesomatic έγραψε:
06 Απρ 2023, 16:29
georgebi έγραψε:
05 Απρ 2023, 14:13
Δεκτον ....με τα ιδιωτικά όντως δεν υπάρχει θέμα

Παρ όλα αυτά..... πατίνι vs ποδήλατο
Προσωπικά δεν μου αρέσει να ασκούμαι αλλά για κάποιον που θέλει να τα συνδυάσει γιατί όχι; Δεν είναι ανταγωνιστικά μεταξύ τους, συμπληρωματικά είναι. Όσο πιο πολλοί κινούνται με ποδήλατα και πατίνια τόσο πιο πιθανό να γίνουν νέοι ποδηλατόδρομοι στις πόλεις και να μειωθεί η κίνηση.
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
05 Απρ 2023, 16:12
Ενα πράγμα που δεν καταλαβαίνω στα πατίνια είναι το πλάτος της βάσης.....εκει που βάζεις τα πόδια δηλαδή.....


Ειναι τόσο στενο που χωράνε/δε χωράνε τα δύο πέλματα το ενα δίπλα στο άλλο.....Γιατί δεν το κάνουν πιο πλατύ ;;; . :smt017
Σε πιο μεγάλα μοντέλα έχει. Τα μικρά είναι συνήθως για οικονομία χώρου και μείωση του βάρους. Δε θα μπορούσες να το διπλώσεις και να το πάρεις μαζί με την ίδια ευκολία στο διαμέρισμα ή να το βάλεις πίσω στο αυτοκίνητο αν πας κάπου μακριά αν σκεφτείς ότι διπλωμένο η βάση είναι σχεδόν όλη η επιφάνεια που προεξέχει στα πλάγια.

.

Αυτό σίγουρα είναι μια λογικότερη αιτιολογία απο τις άλλες που ακούστηκαν.....

Φυσικά και αυτό λύνεται ή με αποσπώμενη επέκταση πχ (καπάκι κόντρα πλακε) ή με αναδιπλώμενη.....

Εκτός απο σένα βολεύει για να βάλεις και τυχόν καλαθάκι για οψώνια σε μια μεγαλύτερη βάση.....

Η ένα ψυγείο παραλίας το καλοκαίρι που θα χρησίμευε και σαν κάθισμα.....

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 06 Απρ 2023, 23:09

Imperium έγραψε:
05 Απρ 2023, 22:14
Απλά αναρωτιέμαι, στο φόρουμ πού όλοι κλάιγονται για την παρανομία και την αυθαιρεσία στην Ελλάδα, τό 'χετε καταλάβει οτι δεν υπάρχει κανονισμός που να ΜΗΝ παραβιάζουν τα πατήνια;
Κι αν ναι, πώς συμβαδίζει αυτό με την γενική σας αντίληψη περι του νομοταγούς πολίτη;

[...]

Τι λέτε λοιπόν; Αδεια, ασφάλια και κράνος για να γίνουμε Ευρωπαίοι, ή μπα, δεν ισχύουν τέτοια εδώ;
Έχεις μείνει λίγο πίσω, υπάρχει πλέον νομοθεσία που προβλέπει ακριβώς τι ισχύει για ηλεκτρικά πατίνια και ποδήλατα (ο επίσημος όρος είναι ΕΠΗΟ - Ελαφριά Προσωπικά Ηλεκτρικά Οχήματα) και που επιτρέπεται να κυκλοφορούν.

Υποχρεωτική ασφάλιση τέλη κλπ δεν προβλέπεται πουθενά, ακόμα και στη Γερμανία (που είναι η μόνη χώρα που έχει υποχρεωτική πινακίδα) δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Προαιρετικά υπάρχει η δυνατότητα αν θέλει κάποιος φυσικά, όπως και στα ποδήλατα.

Κράνος υποχρεωτικά εκ του νόμου και πολύ καλά θα κάνει να εφαρμόζεται, αν και δυστυχώς αν κρίνω από τα συμβατικά παπάκια που βλέπω να κυκλοφορούν χωρίς, μάλλον η τροχαία γενικά αδιαφορεί για οτιδήποτε είναι δίτροχο γενικότερα.

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
06 Απρ 2023, 18:16
Αυτό σίγουρα είναι μια λογικότερη αιτιολογία απο τις άλλες που ακούστηκαν.....

Φυσικά και αυτό λύνεται ή με αποσπώμενη επέκταση πχ (καπάκι κόντρα πλακε) ή με αναδιπλώμενη.....

Εκτός απο σένα βολεύει για να βάλεις και τυχόν καλαθάκι για οψώνια σε μια μεγαλύτερη βάση.....

Η ένα ψυγείο παραλίας το καλοκαίρι που θα χρησίμευε και σαν κάθισμα.....
Έχει ρυθμιζόμενα καθίσματα που μπαίνουν και σφίγγουν για κάποια μοντέλα από τα δημοφιλή. Για καλάθι μπορεί να μπει πάνω στο τιμόνι ή ένας έξτρα γάντζος. Υπάρχουν, διάφορες, λύσεις. Κάποια από τα καθίσματα βγαίνουν και με καλάθι πίσω.

Γενικά πλέον υπάρχει ότι μπορείς να φανταστείς. Έξτρα φλας; Υπάρχουν. Ηλεκτρική κόρνα (αντί για την απλή με το κουδουνάκι) υπάρχει. Καθρέφτες; Σε ότι μέγεθος και τύπο θέλεις. Μίζα για ασφάλεια από κλοπή; Μπαίνει. Επιπλέον μπαταρίες για έξτρα αυτονομία; Όσο αντέχει το πορτοφόλι σου. Λάστιχα; Κανονικά φουσκωτά χωρίς σαμπρέλες, με σαμπρέλες, συμπαγή και σε τρακτερωτά, σλίκ κλπ κλπ κλπ.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 06 Απρ 2023, 23:20

Awesomatic έγραψε:
06 Απρ 2023, 23:09

Έχεις μείνει λίγο πίσω, υπάρχει πλέον νομοθεσία που προβλέπει ακριβώς τι ισχύει για ηλεκτρικά πατίνια και ποδήλατα (ο επίσημος όρος είναι ΕΠΗΟ - Ελαφριά Προσωπικά Ηλεκτρικά Οχήματα) και που επιτρέπεται να κυκλοφορούν.

Υποχρεωτική ασφάλιση τέλη κλπ δεν προβλέπεται πουθενά, ακόμα και στη Γερμανία (που είναι η μόνη χώρα που έχει υποχρεωτική πινακίδα) δεν υπάρχει τέτοιο θέμα. Προαιρετικά υπάρχει η δυνατότητα αν θέλει κάποιος φυσικά, όπως και στα ποδήλατα.

Κράνος υποχρεωτικά εκ του νόμου και πολύ καλά θα κάνει να εφαρμόζεται, αν και δυστυχώς αν κρίνω από τα συμβατικά παπάκια που βλέπω να κυκλοφορούν χωρίς, μάλλον η τροχαία γενικά αδιαφορεί για οτιδήποτε είναι δίτροχο γενικότερα.
A, OK, θενκς, δεν τόξερα, θα το ψάξω.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 06 Απρ 2023, 23:35

Imperium έγραψε:
05 Απρ 2023, 22:14

Μερικοί, υπολογίζω 20-25% των χρηστων έχουν ιδιωτικά. Καποια είναι φτηνα, κάποια άλλα είναι πύραυλοι και πανάκριβα. Μέχρι και 3χ νομίζω. Πάνε όμως με 50 χλμ την ώρα. Πάνω σε πατήνι. Τόσα έπιανε με το ζόρι το παπάκι μου.
Λολ ρε τι 50 χλμ

Δεν έχεις πετύχει ακόμα κάνα τούμπανο dualtron να σε περνάει από αριστερά με καμία 100σταρα να τα δεις όλα

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3456
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πατίνια=επανάσταση στις πόλεις

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 06 Απρ 2023, 23:42

EKPLIKTIKOS έγραψε:
06 Απρ 2023, 23:35
Imperium έγραψε:
05 Απρ 2023, 22:14

Μερικοί, υπολογίζω 20-25% των χρηστων έχουν ιδιωτικά. Καποια είναι φτηνα, κάποια άλλα είναι πύραυλοι και πανάκριβα. Μέχρι και 3χ νομίζω. Πάνε όμως με 50 χλμ την ώρα. Πάνω σε πατήνι. Τόσα έπιανε με το ζόρι το παπάκι μου.
Λολ ρε τι 50 χλμ

Δεν έχεις πετύχει ακόμα κάνα τούμπανο dualtron να σε περνάει από αριστερά με καμία 100σταρα να τα δεις όλα
Something to look forward to...




Αυτό;
https://www.dualtron-uk.com/products/du ... 20-01-10-1

10 κιλοβάτ, κάτι πάει κι έρχεται :smt005:
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών