Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Μάιος 2023, 21:12

Οργισμένος έγραψε:
28 Μάιος 2023, 16:32
talaipwros έγραψε:
28 Μάιος 2023, 15:23
χαλαει ενας ημιαγωνιστικος κινητηρας της τογιοτα ενω τρεχει σε πιστα, ειδηση στα νεα

μενουν στο δρομο μια φορα στα τρια χρονια οι μισες τουλαχιστον αλφα που εχουν φτιαχτει ποτε, ειναι Κυριακη απογευμα
Μην πιανεις στο στομα σου τις Αλφα.
σωστο.

μπορει να σου χαλασει κανα δοντι. :003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 28 Μάιος 2023, 21:51

Να πούμε και για formula 1 και moto gp ή δεν είναι δίκαιο ; 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Μάιος 2023, 02:12

nyxtovios έγραψε:
28 Μάιος 2023, 20:51
Παίζει να είσαι ο πρώτος που δεν του έχει κάψει λάδια το γκόλφ ή δεν έχει βγάλει ηλεκτρικά.
Μακάρι να είναι έτσι.
Ναι ρε συ ο πρώτος είμαι. Έχουν πουλήσει 45 εκατομμύρια γκολφ, από τα πιό δημοφιλή αυτοκίνητα στον κόσμο, αλλά κανείς δεν το πρόσεξε ότι όλα καίνε λάδια και βγάζουν ηλεκτρικά και συνεχίζουν να το βραβεύουν αυτοκίνητο της χρονιάς από λάθος.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22453
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 29 Μάιος 2023, 02:18

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Μάιος 2023, 02:12
αυτοκίνητο της χρονιάς από λάθος.
καλα γερμανοι ειναι, μπορει να παρακολουθουν που μενουμε τι ψηφίζουμε και να χαλανε αναλόγως. Νυχτοβιε εχεις πολλους φίλους με χαλασμένα γκολφ;

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12757
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 29 Μάιος 2023, 08:16

enaon έγραψε:
29 Μάιος 2023, 02:18
Chilloutbuddy έγραψε:
29 Μάιος 2023, 02:12
αυτοκίνητο της χρονιάς από λάθος.
καλα γερμανοι ειναι, μπορει να παρακολουθουν που μενουμε τι ψηφίζουμε και να χαλανε αναλόγως. Νυχτοβιε εχεις πολλους φίλους με χαλασμένα γκολφ;
Ναι

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12757
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 29 Μάιος 2023, 08:19

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Μάιος 2023, 02:12
nyxtovios έγραψε:
28 Μάιος 2023, 20:51
Παίζει να είσαι ο πρώτος που δεν του έχει κάψει λάδια το γκόλφ ή δεν έχει βγάλει ηλεκτρικά.
Μακάρι να είναι έτσι.
Ναι ρε συ ο πρώτος είμαι. Έχουν πουλήσει 45 εκατομμύρια γκολφ, από τα πιό δημοφιλή αυτοκίνητα στον κόσμο, αλλά κανείς δεν το πρόσεξε ότι όλα καίνε λάδια και βγάζουν ηλεκτρικά και συνεχίζουν να το βραβεύουν αυτοκίνητο της χρονιάς από λάθος.
Το αν έχουν πουλήσει ή όχι είναι θέμα μάρκετινγκ και μόνο.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Μάιος 2023, 08:56

nyxtovios έγραψε:
29 Μάιος 2023, 08:19
Chilloutbuddy έγραψε:
29 Μάιος 2023, 02:12
nyxtovios έγραψε:
28 Μάιος 2023, 20:51
Παίζει να είσαι ο πρώτος που δεν του έχει κάψει λάδια το γκόλφ ή δεν έχει βγάλει ηλεκτρικά.
Μακάρι να είναι έτσι.
Ναι ρε συ ο πρώτος είμαι. Έχουν πουλήσει 45 εκατομμύρια γκολφ, από τα πιό δημοφιλή αυτοκίνητα στον κόσμο, αλλά κανείς δεν το πρόσεξε ότι όλα καίνε λάδια και βγάζουν ηλεκτρικά και συνεχίζουν να το βραβεύουν αυτοκίνητο της χρονιάς από λάθος.
Το αν έχουν πουλήσει ή όχι είναι θέμα μάρκετινγκ και μόνο.
Σωστά, η Φορντ για παράδειγμα το ξέχασε να φτιάξει τμήμα μάρκετινγκ. Μαλακία. Δεν πειράζει.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 29 Μάιος 2023, 09:11

Για Μερσεντα δεν ειπατε κατι οποτε καλα ειμαστε :vp20:

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Μάιος 2023, 09:28

killzone έγραψε:
29 Μάιος 2023, 09:11
Για Μερσεντα δεν ειπατε κατι οποτε καλα ειμαστε :vp20:
ποιά χρονιά; μοντέλο;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Απολλώνιος
Δημοσιεύσεις: 252
Εγγραφή: 26 Ιαν 2020, 13:36

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλώνιος » 29 Μάιος 2023, 09:46

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Μάιος 2023, 18:40
nyxtovios έγραψε:
28 Μάιος 2023, 18:38
Λάδια δεν καίει το γκολφ;
Τσου. Τα γκολφάκια έχουν κακό όνομα κυρίως γιατί τα ξεκωλιάζει ο κόσμος. Βασικά δες ποιός τα αγοράζει, δες ηλικίες και δες τι τους κάνουνε. Αν είσαι νορμάλ άνθρωπος είναι νορμάλ αυτοκίνητα, δεν είναι για παρίσι-ντακάρ αλλά δεν είναι κι από ζάχαρη.

Είχαμε 2,4,5,7 και τώρα εφτάμιση, όλα gti. Έχω κάνει σχεδόν 1 εκ χιλιόμετρα στη ζωή μου, τα μισά πρέπει να είναι με γκολφ. Κανένα δεν έκαψε λάδια, δεν έμπασε νερά η ηλιοροφή, δεν έκαψε θερμοστάτη ή τρόμπα νερού, όλα αυτά που λένε όλοι οτι παθαίνουν δεν ξέρω γιατί τα παθαίνουν. Και τρέχω γενικά, έχω κανά διχίλιαρο το χρόνο στο μπάτζετ για κλήσεις :lol:
Αλλά απ'την άλλη δεν γκαζώνω το αμάξι όταν είναι κρύο, δεν αφήνω οσμές/θορύβους χωρίς να τα τσεκάρω, δε βάζω φτηνές βενζίνες, δεν χάνω σέρβις, αλλάζω λάδια στα 10 και όχι στα 15 χιλ χιλιόμετρα, δεν παρκάρω στο δρόμο κλπ κλπ, έχω ολόκληρη λίστα στο μυαλό μου και την τηρώ με ακρίβεια, γιατί έτσι έμαθα. Ίσως κάτι έχει να κάνει με αυτό, δεν ξέρω. Και δεν κάνω μετατροπές στο αμάξι που οδηγάω κάθε μέρα (εκτός από μια εξάτμιση ακράποβιτς αλλά αυτό είναι παλιά ιστορία)

Η γρήγορη αλλαγή λαδιών και φίλτρου είναι το σημαντικότερο πραγμα που πρεπει να κάνει κάποιος για να επιμηκύνει τον χρόνο ζωής του αυτοκινήτου του. Μπορείς να αλλάζεις λάδια κάθε 15-20.000χμ που προτεινουν οι κατασκευαστές αλλά μετά τις 120.000χμ θα έχει προβλήματα ο κινητήρας σου. Σε όσα αυτοκίνητα είχαμε στην οικογένεια αλλάζαμε λάδια και φίλτρο λαδιου κάθε 7.500χμ.

To getz έχει 350.000χμ με την ίδια μηχανή, το carina e του 1992 έφτασε 450.000χμ και απλα το αποσυραμε γιατί πήραμε καινουργιο, αλλά η μηχανή λειτουργουσε ακόμα απροβληματιστα. Το Ford mondeo του 2006 έχει 220.000χμ και συνεχίζει χωρίς προβληματα. Το 106 rallye που είχα το πουλησα όταν είχε 180.000χμ και δεν έκαιγε σταγόνα λάδι.

Πάντα αλλαγή λαδιων-φιλτρου κάθε 5-7500χμ, αλλαγή παραφλου, φίλτρου αέρα, φρενών, κάθε χρόνο. Μπουζί και μπουζοκαλωδια στον μισό χρόνο που ορίζει ο κατασκευαστής κ.τ.λ

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 29 Μάιος 2023, 10:26

Τα καινούργια αυτοκίνητα είναι όλα σχετικά αξιόπιστα, σε σύγκριση με τα παλιά που είχαν οι γονείς μας ξέρω γω τη δεκαετία του 1980. Αλλά όλα πάνε συγκριτικά με τα ανταγωνιστικα τους μοντέλα. Το γκολφ θα το συγκρίνεις σε αξιοπιστία με τα αντίστοιχα: focus, megane, i30, civic, ceed κτλ. Το να λες ειναι/δεν είναι αξιοπιστο από μόνο του δε λέει τίποτα.

Υγ εμείς ξέρετε ότι δεν είχαμε καλή εμπειρία με το γκολφ, ευτυχώς η γυναίκα μου το πουλησε

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Μάιος 2023, 10:39

enterprise-psi έγραψε:
28 Μάιος 2023, 21:51
Να πούμε και για formula 1 και moto gp ή δεν είναι δίκαιο ; 😁
Στο μοτο τζιπι εισαι καλός αλλά στα σουπερμπάικς η Κυρία είναι ο ορισμός του όλοι σας και μόνη μου
, στη φορμουλα τι ακριβώς να συζητήσουμε; :lol::lol:
Feindflug έγραψε:
28 Μάιος 2023, 19:47

Ε ας τα βγάλει και το Μεγκάν ρε τύπε μπας και κερδίσει. Και δεν το έκανε μόνο φέτος. Το κάνει χρόνια. Άστο, δικέ μου. Σου λέω ότι όταν βγήκε το VTEC ήταν και για απλά αυτοκίνητα και εξακολουθεί να είναι. Το ότι βγάλανε και Type R για τους πιο καβλωμένους οικογενειάρχες και πιπώνει όλα τα φραγκολεβαντίνικα κατσαρόλια, είναι άλλη ιστορία. Ποιός Φριτς, ποιος Λουί και ποιος Μαουρίτσιο να σκεφτεί μεταβλητό χρονισμό; Άστο σου λέω.

Και στην τελική, τι έχει το Type R και δεν μπορείς να βάλεις οικογένεια μέσα; Μήπως μπερδεύεσαι με το GT-R, τον έτερο σοδομιστή ευρωπαϊκών τετράτροχων κορασίδων;

Γενικά, άλλα σου λέω και άλλα απαντάς. Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν σου αρέσει η συχνότητα που αναβοσβήνει το φλας και σε ζαλίζει.
Κάτσε ρε μόρτη 20 μέρες έχεις το ρεκορ, μη κάνεις σα το meme με το τυπο που λούζεται με σαμπάνια και δαγκώνει το μετάλλιο επειδή μπηκε στη δεκάδα.
Δεν κατάλαβες. Μιλάς για ένα συμβατικό αυτοκίνητο όπως το typer και σου λέω πως ναι αλλά ακόμη και αυτό που φτιάχτηκε έτσι(του αφαίρεσαν απομέσα μέχρι και τα πόμολα) αποκλειστικά για το ρινγκ είναι πολλά δευτερόλεπτα πίσω απο ένα οικογενειακό χωρίς το μαραμικρό πρόσθετο για να βγάλει το χρόνο. Μετά μου το πας σε άλλη κατηγορία στο gtr(ή μήπως δεν είναι άλλη κατηγορία απο την Ιουλία;) το οποίο είναι το ισχυρότερο σχιστομάτικο παραγωγης που έχει κατασκευαστεί ποτε, στο οποίο έχει περάσει απο πάνω του όλο το Βάισαχ αφήνοντας το στη γωνία με ποικίλα υγρα τριγύρω του και μερικά νομίσματα στο πάτωμα. Αν θες να μιλάμε για ίδιες κατηγορίες., ε στις ίδιες κατηγορίες στο μοναδικό που εισαι παραπάνω είναι στα προσθοκίνητα και μάλιστα τις τελευταίες είκοσι μέρες. Πως να το κάνουμε, τα πράγματα είναι απλη αριθμητική και ανάγνωση.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Μάιος 2023, 11:20

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Μάιος 2023, 10:26
Τα καινούργια αυτοκίνητα είναι όλα σχετικά αξιόπιστα, σε σύγκριση με τα παλιά που είχαν οι γονείς μας ξέρω γω τη δεκαετία του 1980. Αλλά όλα πάνε συγκριτικά με τα ανταγωνιστικα τους μοντέλα. Το γκολφ θα το συγκρίνεις σε αξιοπιστία με τα αντίστοιχα: focus, megane, i30, civic, ceed κτλ. Το να λες ειναι/δεν είναι αξιοπιστο από μόνο του δε λέει τίποτα.

Υγ εμείς ξέρετε ότι δεν είχαμε καλή εμπειρία με το γκολφ, ευτυχώς η γυναίκα μου το πουλησε
Συγκριτικά πάνε αν δεν έχεις δικά σου κριτήρια και άρα αναγκαστικά συγκρίνεις, δεν έχεις άλλη επιλογή. Αν όμως έχεις δικά σου κριτήρια και το αμάξι τα πιάνει, τι με νοιάζει αν κάποιο άλλο είναι ακόμα πιό αξιόπιστο; δεν αγοράζω αυτοκίνητο για να το βάλω σε διαγωνισμό αξιοπιστίας, το θέμα είναι να με καυλώνει και λίγο (συν 200 άλλες επιθυμίες και ανάγκες που πρέπει να ικανοποιεί)

Βεβαια αν έχεις καεί από συγκεκριμένο αμάξι το καταλαβαίνω, είναι λίγο τραυματικό.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Μάιος 2023, 11:21

Chilloutbuddy έγραψε:
29 Μάιος 2023, 11:20
EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Μάιος 2023, 10:26
Τα καινούργια αυτοκίνητα είναι όλα σχετικά αξιόπιστα, σε σύγκριση με τα παλιά που είχαν οι γονείς μας ξέρω γω τη δεκαετία του 1980. Αλλά όλα πάνε συγκριτικά με τα ανταγωνιστικα τους μοντέλα. Το γκολφ θα το συγκρίνεις σε αξιοπιστία με τα αντίστοιχα: focus, megane, i30, civic, ceed κτλ. Το να λες ειναι/δεν είναι αξιοπιστο από μόνο του δε λέει τίποτα.

Υγ εμείς ξέρετε ότι δεν είχαμε καλή εμπειρία με το γκολφ, ευτυχώς η γυναίκα μου το πουλησε
Συγκριτικά πάνε αν δεν έχεις δικά σου κριτήρια και άρα αναγκαστικά συγκρίνεις, δεν έχεις άλλη επιλογή. Αν όμως έχεις δικά σου κριτήρια και το αμάξι τα πιάνει, τι με νοιάζει αν κάποιο άλλο είναι ακόμα πιό αξιόπιστο; δεν αγοράζω αυτοκίνητο για να το βάλω σε διαγωνισμό αξιοπιστίας, το θέμα είναι να με καυλώνει και λίγο (συν 200 άλλες επιθυμίες και ανάγκες που πρέπει να ικανοποιεί)

Αυτο λέμε. Δεν αγοράζουμε τηγάνι ούτε κατσαρόλα.

Επίσης σκέψου το άλλο
Να έχεις γκόμενα το υπερμουνο και να σου έρχεται ο Ευτύχης απο δίπλα και να σου λέει
"Ναι αλλά δε σου φτιάχν' σκωταριά όπως φτιάχν' σε μενα η Σουλτάνα, ούτε ρεβανι"

Ναι ρε αλλά η γκόμενα σου είναι σα να έχει τρακάρει με περίπτερο με ένα κώλο σα ζαντολάστιχο απο Viper
"ο καλός ο μύλος ούλα τα αλεθ' "
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9860
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 29 Μάιος 2023, 11:37

Ερμής έγραψε:
29 Μάιος 2023, 11:21
Αυτο λέμε. Δεν αγοράζουμε τηγάνι ούτε κατσαρόλα.
Ναι, είναι λίγο φιλοσοφικό το θέμα.
Να σου πώ εμένα τη φιλοσοφία μου: η αξιοπιστία είναι σημαντικό πράμα, γιατί αν το αμάξι διαλάει χάνεις λεφτά. Οκ.
Ακόμα όμως μεγαλύτερος κίνδυνος είναι όταν αγοράζω αυτοκίνητο και από τον πρώτο χρόνο τρώγομαι να το αλλάξω γιατί είναι βαρετό. Εκεί είναι που χάνω πολλά λεφτά, ειδικά εδώ που κάθε αγορά έχει φόρο 2.4%
Ένα αυτοκίνητο που το γουστάρω θα το κρατήσω ακόμα κι αν θέλει λίγο παραπάνω συντήρηση, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να αγαπήσω ένα βαρετό αντικείμενο απλά και μόνο επειδή είναι αξιόπιστο.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών