Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Μάιος 2023, 18:03

nyxtovios έγραψε:
28 Μάιος 2023, 17:45
Chilloutbuddy έγραψε:
28 Μάιος 2023, 17:39
nyxtovios έγραψε:
28 Μάιος 2023, 17:38

Γενικά ναι
καλά είμαστε τότε
Από ότι θυμάμαι πήρες γκολφ;
Ελπίζω όχι 2017 μοντέλο

π.χ. πλαστικό κάρτερ στα 2017 μοντέλα, το οποίο άλλαξαν αμέσως μετά γιατί έσπαγε για ψύλλου πήδημα.
Ε τέτοιες γυφτιές δεν τις κάνουν οι γιαπωνέζοι, όσο και να προχωρήσει η τεχνολογία
https://blog.fcpeuro.com/how-we-destroy ... pen-to-you
Όλη μου τη ζωή έχουμε κι από ένα γκολφ στην οικογένεια, απλά τώρα πήρα πιό καινούργιο.
Δεν έχω ιδέα τι κάνει ο κόσμος στα αυτοκίνητά του, τα δικά μου δεν είχαν ποτέ πρόβλημα (και είμαι σίγουρος ότι έχω πηδήξει κάμποσους ψύλλους)
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 28 Μάιος 2023, 18:06

Γράφων έγραψε:
28 Μάιος 2023, 16:11
Πάντως, εγώ με τα Mazda έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Μηχανολογικά, είναι πολύ αξιόπιστα
Παρομοίως, έχω εδώ και λίγο καιρό ένα cx5 και να μην το ματιασω είναι γαμάτο. Δεν το έχω τρέξει ποτε βέβαια γιατί φοβάμαι κλήσεις και γενικά δεν είναι γκαζοφωνιας
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 28 Μάιος 2023, 18:15

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Μάιος 2023, 17:15
Τα υπόλοιπα είναι για να κάνουμε χαβαλέ στα φόρουμ, αλλά επειδή έχει όντως πλάκα μη σταματάς παρακαλώ :lol:
Εννοείται Μαν μου , στα @@ μου όλες οι αυτοκινητοβιομηχανίες μέχρι και το δικό μου μηχανάκι όλο μπουρδέλο το λέω , όχι δεν έχει βγάλει τίποτα απλά το βαρέθηκα :smt005:

Μόνο Honda ρε νιαμου, φινέτσα και καμπύλες είναι για γκεοπουστες :smt005:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Γράφων
Δημοσιεύσεις: 1301
Εγγραφή: 09 Απρ 2023, 20:47
Τοποθεσία: Σπίτι

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γράφων » 28 Μάιος 2023, 18:18

Lord Brum έγραψε:
28 Μάιος 2023, 18:06
Γράφων έγραψε:
28 Μάιος 2023, 16:11
Πάντως, εγώ με τα Mazda έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Μηχανολογικά, είναι πολύ αξιόπιστα
Παρομοίως, έχω εδώ και λίγο καιρό ένα cx5 και να μην το ματιασω είναι γαμάτο. Δεν το έχω τρέξει ποτε βέβαια γιατί φοβάμαι κλήσεις και γενικά δεν είναι γκαζοφωνιας
:smt023 Ωραίο και το cx5! Μοιάζει λίγο με το παλιό Mazda 3 στο σχήμα. Καλοτάξιδο, φίλε!
ποταμοῖς τοῖς αὐτοῖς ἐμβαίνομέν τε καὶ οὐκ ἐμβαίνομεν, εἶμέν τε καὶ οὐκ εἶμεν.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Μάιος 2023, 18:22

enterprise-psi έγραψε:
28 Μάιος 2023, 18:15
Μόνο Honda ρε νιαμου, φινέτσα και καμπύλες είναι για γκεοπουστες :smt005:
μλκ έχει τρελαθεί ο κόζμοσ με τα χόντα
είδες ένα κλεμμενο NSX που ήταν στον πάτο μιας λίμνης επι 20 χρόνια, τελικά το βγάλανε και κάποιος το αγόρασε όπως ήταν για $8,500; :lol:

Εικόνα

τρου στόρι

Με τις παλιές Σούπρα να δεις τι γίνεται, το πήραν χαμπάρι ότι δεν ξαναβγαίνει τέτοιο αμάξι ποτέ και τις μαζεύουνε όσο όσο (εκατοντάδες χιλιάδες)
GTR τα ίδια, s2000, 180sx, mr2, evo, oύτε για πλάκα, τα έχουνε μαζέψει όλα
καλά καλά ούτε μχ5 δε βρίσκεις σε λογική τιμή που είχανε βγάλει εκατομμύρια κομμάτια
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Μάιος 2023, 18:30

Οι παλιές οι σούπρες σπέρνουν. Και πολύ όμορφες και γαματο εσωτερικό, τα άλλα είναι γνωστά. Οι τιμές στο Θεό πλέον.
Από τέτοια γενιάς αυτό και ιντεγκραλε
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Μάιος 2023, 18:37

Ερμής έγραψε:
28 Μάιος 2023, 18:30
Οι παλιές οι σούπρες σπέρνουν. Και πολύ όμορφες και γαματο εσωτερικό, τα άλλα είναι γνωστά. Οι τιμές στο Θεό πλέον.
Από τέτοια γενιάς αυτό και ιντεγκραλε
Η RZ εκτός από όμορφη ήταν βασικά ο κινητήρας, εκείνο το πράμα ήταν θηρίο, κάνανε μετατροπές μέχρι 1000 άλογα και δεν καταλάβαινε χριστό. Kαι δεν πρόκειται να ξαναβγάλει η τογιότα σπορ αυτοκίνητο, το 86 είναι σουμπαρού, η τελευταία σούπρα είναι μπεμβέ, τογιότα δεν ξαναέχει. Γιατί όποτε βγάλανε μπήκανε μέσα :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12512
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Μάιος 2023, 18:38

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Μάιος 2023, 18:03
nyxtovios έγραψε:
28 Μάιος 2023, 17:45
Chilloutbuddy έγραψε:
28 Μάιος 2023, 17:39

καλά είμαστε τότε
Από ότι θυμάμαι πήρες γκολφ;
Ελπίζω όχι 2017 μοντέλο

π.χ. πλαστικό κάρτερ στα 2017 μοντέλα, το οποίο άλλαξαν αμέσως μετά γιατί έσπαγε για ψύλλου πήδημα.
Ε τέτοιες γυφτιές δεν τις κάνουν οι γιαπωνέζοι, όσο και να προχωρήσει η τεχνολογία
https://blog.fcpeuro.com/how-we-destroy ... pen-to-you
Όλη μου τη ζωή έχουμε κι από ένα γκολφ στην οικογένεια, απλά τώρα πήρα πιό καινούργιο.
Δεν έχω ιδέα τι κάνει ο κόσμος στα αυτοκίνητά του, τα δικά μου δεν είχαν ποτέ πρόβλημα (και είμαι σίγουρος ότι έχω πηδήξει κάμποσους ψύλλους)
Λάδια δεν καίει το γκολφ;

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 28 Μάιος 2023, 18:40

nyxtovios έγραψε:
28 Μάιος 2023, 18:38
Λάδια δεν καίει το γκολφ;
Τσου. Τα γκολφάκια έχουν κακό όνομα κυρίως γιατί τα ξεκωλιάζει ο κόσμος. Βασικά δες ποιός τα αγοράζει, δες ηλικίες και δες τι τους κάνουνε. Αν είσαι νορμάλ άνθρωπος είναι νορμάλ αυτοκίνητα, δεν είναι για παρίσι-ντακάρ αλλά δεν είναι κι από ζάχαρη.

Είχαμε 2,4,5,7 και τώρα εφτάμιση, όλα gti. Έχω κάνει σχεδόν 1 εκ χιλιόμετρα στη ζωή μου, τα μισά πρέπει να είναι με γκολφ. Κανένα δεν έκαψε λάδια, δεν έμπασε νερά η ηλιοροφή, δεν έκαψε θερμοστάτη ή τρόμπα νερού, όλα αυτά που λένε όλοι οτι παθαίνουν δεν ξέρω γιατί τα παθαίνουν. Και τρέχω γενικά, έχω κανά διχίλιαρο το χρόνο στο μπάτζετ για κλήσεις :lol:
Αλλά απ'την άλλη δεν γκαζώνω το αμάξι όταν είναι κρύο, δεν αφήνω οσμές/θορύβους χωρίς να τα τσεκάρω, δε βάζω φτηνές βενζίνες, δεν χάνω σέρβις, αλλάζω λάδια στα 10 και όχι στα 15 χιλ χιλιόμετρα, δεν παρκάρω στο δρόμο κλπ κλπ, έχω ολόκληρη λίστα στο μυαλό μου και την τηρώ με ακρίβεια, γιατί έτσι έμαθα. Ίσως κάτι έχει να κάνει με αυτό, δεν ξέρω. Και δεν κάνω μετατροπές στο αμάξι που οδηγάω κάθε μέρα (εκτός από μια εξάτμιση ακράποβιτς αλλά αυτό είναι παλιά ιστορία)
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 28 Μάιος 2023, 19:41

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Μάιος 2023, 18:22
enterprise-psi έγραψε:
28 Μάιος 2023, 18:15
Μόνο Honda ρε νιαμου, φινέτσα και καμπύλες είναι για γκεοπουστες :smt005:
μλκ έχει τρελαθεί ο κόζμοσ με τα χόντα
είδες ένα κλεμμενο NSX που ήταν στον πάτο μιας λίμνης επι 20 χρόνια, τελικά το βγάλανε και κάποιος το αγόρασε όπως ήταν για $8,500; :lol:

Εικόνα

τρου στόρι

Με τις παλιές Σούπρα να δεις τι γίνεται, το πήραν χαμπάρι ότι δεν ξαναβγαίνει τέτοιο αμάξι ποτέ και τις μαζεύουνε όσο όσο (εκατοντάδες χιλιάδες)
GTR τα ίδια, s2000, 180sx, mr2, evo, oύτε για πλάκα, τα έχουνε μαζέψει όλα
καλά καλά ούτε μχ5 δε βρίσκεις σε λογική τιμή που είχανε βγάλει εκατομμύρια κομμάτια
Άσε με και είχα βρει s2000 με τρία χιλιάρικα το 2016 , τύπου το παίρνω και το πουλάω 9 όταν έρθει η ώρα , αλλά τα έκανα μηχανάκι τα λεφτά και επίσης λέω τόσα χρόνια θα πληρώνω τέλη διλιτρου γιατί εδώ γαμιουνται οι τσιπρομητσοτακιδες .....
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14631
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 28 Μάιος 2023, 19:47

Ερμής έγραψε:
28 Μάιος 2023, 17:59
Feindflug έγραψε:
28 Μάιος 2023, 17:30
Ερμής έγραψε:
28 Μάιος 2023, 16:42
Χρειάστηκαν οι ζαπονοι να βγάλουν το ισχυρότερο αυτοκίνητο παραγωγής για να μπορέσουν να ρίξουν κάποια δέκατα του δευτερόλεπτου σε ένα αυτοκίνητο που πάει την κυριακάτικη της βόλτα μια οικογένεια.
Οποίος δε διαβάζει κια κυρίως δε σέβεται την ιστορία είναι υποχρεωμένος να την ξαναζήσει.


Άσε τη ντουκατι, δε μπορείς να βάλεις τελάρο πίσω.
Τι λες ρε τύπε;

Όταν οι σχιστομάτηδες κάγκουρες βγάζανε το VTEC ρε δικέ μου, Ιταλοί, Αμερικάνοι και Γερμανοί παλεύανε με θηριώδεις κινητήρες, κομπρέσσορες και τούρμπο για να βγάλουνε άλογα. Και όλα αυτά σε αυτοκίνητα παραγωγής, όχι HyperCar και τέτοια. Μιλάμε για αυτοκίνητα με 1.600 και 2000 κ.εκ που βγάζανε περίπου 170 και 230+ άλογα αντίστοιχα ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ. Όταν ακόμη και σήμερα το type R είναι το γρηγορότερο μπροστοκίνητο στην πίστα της Νυρεμβέργης.

Βάλε και σε όλα αυτά την πλήρη αξιοπιστία σε βάθος χρόνου των αυτοκινήτων ως σύνολα και θα μείνεις να χαζεύεις ιταλικό design και γερμανικά, στιβαρά πόμολα.

Φέρε μας τώρα καμμία Φερράρι για σύγκριση, να γελάσουμε.
A το type r λες που μέσα στο αμάξι είχαν μείνει μόνο τα καθίσματα και ο οδηγός για να μπορέσει να ξεπεράσει το μεγκαν και μάλιστα πριν κανένα εικοσαημερο αν δε κάνω λάθος.
Για μέχρι εκεί καλά είσαι δεν αντιλέγω.
Δεν χαζεύω ιταλικό ντιζάιν, εσύ έπρεπε να φτιάξεις το ισχυρότερο ιαπωνικό παραγωγής για να μπορέσεις να περάσεις ένα αμάξι που βγαίνει βόλτα ή οικογένεια μια οποιαδήποτε Κυριακή και να μη χαζευεις μόνο τις εξατμίσεις του.
Για το ρινγκ βέβαια μιλάω όχι για την πίστα της κατσικανης Σερρών και της παχης μεγάρων
Ε ας τα βγάλει και το Μεγκάν ρε τύπε μπας και κερδίσει. Και δεν το έκανε μόνο φέτος. Το κάνει χρόνια. Άστο, δικέ μου. Σου λέω ότι όταν βγήκε το VTEC ήταν και για απλά αυτοκίνητα και εξακολουθεί να είναι. Το ότι βγάλανε και Type R για τους πιο καβλωμένους οικογενειάρχες και πιπώνει όλα τα φραγκολεβαντίνικα κατσαρόλια, είναι άλλη ιστορία. Ποιός Φριτς, ποιος Λουί και ποιος Μαουρίτσιο να σκεφτεί μεταβλητό χρονισμό; Άστο σου λέω.

Και στην τελική, τι έχει το Type R και δεν μπορείς να βάλεις οικογένεια μέσα; Μήπως μπερδεύεσαι με το GT-R, τον έτερο σοδομιστή ευρωπαϊκών τετράτροχων κορασίδων;

Γενικά, άλλα σου λέω και άλλα απαντάς. Σε λίγο θα μας πεις ότι δεν σου αρέσει η συχνότητα που αναβοσβήνει το φλας και σε ζαλίζει.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24951
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 28 Μάιος 2023, 19:55

το type-R ειναι μια χαρα οικογενειακο αυτοκινητο βεβαια, το μονο κακο οτι δε βγαινει σε αυτοματο αλλιως θα το ειχα τσιμπησει

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 28 Μάιος 2023, 20:46

Αγις έγραψε:
28 Μάιος 2023, 16:12
Γράφων έγραψε:
28 Μάιος 2023, 16:11
Πάντως, εγώ με τα Mazda έχω μείνει πολύ ευχαριστημένος. Μηχανολογικά, είναι πολύ αξιόπιστα
:g030:
Mazda=Alfa Romeo made in Japan.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12512
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Μάιος 2023, 20:51

Chilloutbuddy έγραψε:
28 Μάιος 2023, 18:40
nyxtovios έγραψε:
28 Μάιος 2023, 18:38
Λάδια δεν καίει το γκολφ;
Τσου. Τα γκολφάκια έχουν κακό όνομα κυρίως γιατί τα ξεκωλιάζει ο κόσμος. Βασικά δες ποιός τα αγοράζει, δες ηλικίες και δες τι τους κάνουνε. Αν είσαι νορμάλ άνθρωπος είναι νορμάλ αυτοκίνητα, δεν είναι για παρίσι-ντακάρ αλλά δεν είναι κι από ζάχαρη.

Είχαμε 2,4,5,7 και τώρα εφτάμιση, όλα gti. Έχω κάνει σχεδόν 1 εκ χιλιόμετρα στη ζωή μου, τα μισά πρέπει να είναι με γκολφ. Κανένα δεν έκαψε λάδια, δεν έμπασε νερά η ηλιοροφή, δεν έκαψε θερμοστάτη ή τρόμπα νερού, όλα αυτά που λένε όλοι οτι παθαίνουν δεν ξέρω γιατί τα παθαίνουν. Και τρέχω γενικά, έχω κανά διχίλιαρο το χρόνο στο μπάτζετ για κλήσεις :lol:
Αλλά απ'την άλλη δεν γκαζώνω το αμάξι όταν είναι κρύο, δεν αφήνω οσμές/θορύβους χωρίς να τα τσεκάρω, δε βάζω φτηνές βενζίνες, δεν χάνω σέρβις, αλλάζω λάδια στα 10 και όχι στα 15 χιλ χιλιόμετρα, δεν παρκάρω στο δρόμο κλπ κλπ, έχω ολόκληρη λίστα στο μυαλό μου και την τηρώ με ακρίβεια, γιατί έτσι έμαθα. Ίσως κάτι έχει να κάνει με αυτό, δεν ξέρω. Και δεν κάνω μετατροπές στο αμάξι που οδηγάω κάθε μέρα (εκτός από μια εξάτμιση ακράποβιτς αλλά αυτό είναι παλιά ιστορία)
Παίζει να είσαι ο πρώτος που δεν του έχει κάψει λάδια το γκόλφ ή δεν έχει βγάλει ηλεκτρικά.
Μακάρι να είναι έτσι.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Γιαπωνέζικη αξιοπιστία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 28 Μάιος 2023, 20:59

Νταξ,κανείς δεν λέει ότι το vtec σαν τεχνολογία δεν ήταν κάτι το επαναστατικό και από απόδοση έσπερνε στα ατμοσφαιρικά.
Για ευθεία ήταν μια χαρά.
Ελα όμως που οι δρόμοι έχουν και στροφές οπότε εκεί άρχιζαν τα προβλήματα.
Φυσικά και τώρα πια τα γρήγορα Χόντα είναι εξαιρετικά στις στροφές,κατι όμως που οι Ευρωπαίοι,δηλαδή Ιταλοί και Γάλλοι,το είχαν από γεννησημιου τους.
Όπως επίσης κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν αμφισβητεί ότι αν η Ρενό βγάλει ξανά κάνα Μέγκαν τροφυ θα ρίξει κάμποσα δεκατα στο Χόντα στο ρινγκ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών