Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Οκτ 2018, 17:00

enterprise-psi έγραψε:
09 Οκτ 2018, 15:03
Κάποιος ασφαλιστής, απο μοτοβολτες που μαζευόμαστε μου είπε οτι βγάζουν τον μέσο ορο απο car.gr xe.gr Κλπ.
Αυτό είναι πρόβλημα. Γιατί το δικό μου αμάξι που το έχω με όλα από την μάνα του χωρίς να έχει βάλει χέρι κάποιος κυρ Μήτσος και με πολύ λίγα χιλιόμετρα για τα χρόνια του δεν μπορεί να συγκριθεί με το μέσο όρο από τα διαφημιζόμενα που και τρακαρίσματα μπορεί να έχουν χωρίς να το λένε και ο χιλιομετρητής να δείχνει ψεύτικες τιμές.
Τι να κάνω τα χρήματα με τα οποία δεν θα μπορέσω να πάρω ένα αμάξι στην ίδια κατάσταση;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Οκτ 2018, 17:15

ST48410 έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:00
enterprise-psi έγραψε:
09 Οκτ 2018, 15:03
Κάποιος ασφαλιστής, απο μοτοβολτες που μαζευόμαστε μου είπε οτι βγάζουν τον μέσο ορο απο car.gr xe.gr Κλπ.
Αυτό είναι πρόβλημα. Γιατί το δικό μου αμάξι που το έχω με όλα από την μάνα του χωρίς να έχει βάλει χέρι κάποιος κυρ Μήτσος και με πολύ λίγα χιλιόμετρα για τα χρόνια του δεν μπορεί να συγκριθεί με το μέσο όρο από τα διαφημιζόμενα που και τρακαρίσματα μπορεί να έχουν χωρίς να το λένε και ο χιλιομετρητής να δείχνει ψεύτικες τιμές.
Τι να κάνω τα χρήματα με τα οποία δεν θα μπορέσω να πάρω ένα αμάξι στην ίδια κατάσταση;
ειναι γενικά θέμα αυτό, εχω ένα φίλο που έχει το rs4 quatro φτιαγμένο απο γερμανικό οίκο, μόνο οι μετατροπές έχουν 25 χιλ ευρώ, πλέον του το ασφαλίζουν όλο μαζί για κλοπή κάτω απο 15, δεν είναι καθόλου χαρούμενος, έβαλε κάμερες στην πυλωτή για τον λόγο που λές και εσύ. :c040:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Οκτ 2018, 17:22

enaon έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:15
ST48410 έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:00
enterprise-psi έγραψε:
09 Οκτ 2018, 15:03
Κάποιος ασφαλιστής, απο μοτοβολτες που μαζευόμαστε μου είπε οτι βγάζουν τον μέσο ορο απο car.gr xe.gr Κλπ.
Αυτό είναι πρόβλημα. Γιατί το δικό μου αμάξι που το έχω με όλα από την μάνα του χωρίς να έχει βάλει χέρι κάποιος κυρ Μήτσος και με πολύ λίγα χιλιόμετρα για τα χρόνια του δεν μπορεί να συγκριθεί με το μέσο όρο από τα διαφημιζόμενα που και τρακαρίσματα μπορεί να έχουν χωρίς να το λένε και ο χιλιομετρητής να δείχνει ψεύτικες τιμές.
Τι να κάνω τα χρήματα με τα οποία δεν θα μπορέσω να πάρω ένα αμάξι στην ίδια κατάσταση;
ειναι γενικά θέμα αυτό, εχω ένα φίλο που έχει το rs4 quatro φτιαγμένο απο γερμανικό οίκο, μόνο οι μετατροπές έχουν 25 χιλ ευρώ, πλέον του το ασφαλίζουν όλο μαζί για κλοπή κάτω απο 15, δεν είναι καθόλου χαρούμενος, έβαλε κάμερες στην πυλωτή για τον λόγο που λές και εσύ. :c040:
Άρα το σενάριο καλό συμβόλαιο δεν αρκεί. Έχει χρησιμοποιήσει κάποιος μπαστούνι που δεν ξεκλειδώνει γρήγορα και δεν σπάει εύκολα με κάποιο σπρέι;

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Οκτ 2018, 17:26

Ερμής έγραψε:
09 Οκτ 2018, 13:59
Athina__P έγραψε:
09 Οκτ 2018, 13:55
Μια ιστορία που εγκαθιστούν συσκευή με GPS λέει τίποτα;
Κάποια αυτοκίνητα έχουν τέτοια συστήματα. Κάποια μάλιστα έχουν σύστημα που αν εντοπίσουν παραβίαση τότε πηγαίνει κατευθείαν σήμα στο δορυφόρο. Κοστίζουν όμως αρκετά γιαυτό και δε συμφέρει να τα βάλεις σε μεσαία και μικρά.
πανφθηνα ειναι.

ασε που μπορεις απλα να βαλεις μεσα το παλιο σου κινητο, με ενεργοποιημενο gps.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Οκτ 2018, 17:28

Ασέβαστος έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:26
ασε που μπορεις απλα να βαλεις μεσα το παλιο σου κινητο, με ενεργοποιημενο gps.
Για πες; Πως θα το ανιχνεύσεις μόλις κλαπεί; Τι πατέντα θέλει για να είναι συνεχώς φορτισμένο;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Οκτ 2018, 17:32

ST48410 έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:28
Ασέβαστος έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:26
ασε που μπορεις απλα να βαλεις μεσα το παλιο σου κινητο, με ενεργοποιημενο gps.
Για πες; Πως θα το ανιχνεύσεις μόλις κλαπεί; Τι πατέντα θέλει για να είναι συνεχώς φορτισμένο;
τίποτα στ δεν θέλουν πλέον, μπορείς να βάλεις επαναφορτιζόμενο, έχουν πέσει οι τιμές πολύ σε αυτά.

https://www.gearbest.com/car-gps-tracke ... id=1433363

αν και ναι, έχει δίκιο ο φίλος, βάλε απλά ένα κινητό μέσα της γοογλε, και όταν θέλεις πήγαινε εδώ και θα σου δείξει που ειναι.

https://myaccount.google.com/intro/find-your-phone

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30302
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 09 Οκτ 2018, 17:35

enterprise-psi έγραψε:
09 Οκτ 2018, 15:03
Κάποιος ασφαλιστής, απο μοτοβολτες που μαζευόμαστε μου είπε οτι βγάζουν τον μέσο ορο απο car.gr xe.gr Κλπ.
αν η διαφορά πάει στα αστικά δικαστήρια, ο δικαστής θα κοιτάξει τους πίνακες του autotriti με τις τιμές αγοράς-πωλησης των μεταχειρισμένων και θα βγάλει το μέσο όρο. Αυτό μόνο, τίποτε άλλο.
enaon έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:15
ειναι γενικά θέμα αυτό, εχω ένα φίλο που έχει το rs4 quatro φτιαγμένο απο γερμανικό οίκο, μόνο οι μετατροπές έχουν 25 χιλ ευρώ,
το πολύ 500 ευρώ παραπάνω θα πιάσουν οι μετατροπές και τα αξεσουάρ
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 09 Οκτ 2018, 17:36

ST48410 έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:28
Ασέβαστος έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:26
ασε που μπορεις απλα να βαλεις μεσα το παλιο σου κινητο, με ενεργοποιημενο gps.
Για πες; Πως θα το ανιχνεύσεις μόλις κλαπεί; Τι πατέντα θέλει για να είναι συνεχώς φορτισμένο;
ενα καλωδιο απο την μπαταρια σε εναν φορτιστη, ευκολακι.
υπαρχει επιλογη στο google maps να βλεπεις μονιμα το που ειναι καποιος φιλος σου. κανεις λοιπον ενα λογαριασμο στο παλιο κινητο σου, και το ονοματιζεις φιλο σου, ο οποιος αποδεχεται να βλεπεις που ειναι. ετσι, ανα πασα στιγμη ξερεις που ειναι (ακομη κι αν ξεχασες που παρκαρες.

αυτο βεβαια ειναι ο απλοικος τροπος που μολις σκεφτηκα, ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν δεκαδες app που θα κανουν παπαδες, οπως π.χ. να βγαζουν φωτο, να καταγραφουν ηχο, να στελνουν μυνημα οταν κινηθει, κλπ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 09 Οκτ 2018, 17:37

καλο το gps αλλα συνηθως το ξεχνας και αδειαζει η μπαταρια ... οι κλεφτες απο την αλλη αφου παρουνε το αυτοκινητο το παρκαρουνε καπου 2-3 ημερες να δουνε αν το εντοπισει κανεις ...η πιο σιγουρη λυση ειναι η παρακατω οπως αναφερε και ο ST48410 και σε συνδιασμο με συναγερμο η πιο σιγουρη


https://www.car.gr/parts/view/11148354- ... -theft-rat
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30302
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 09 Οκτ 2018, 17:41

Ασέβαστος έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:36
ενα καλωδιο απο την μπαταρια σε εναν φορτιστη, ευκολακι.
υπαρχει επιλογη στο google maps να βλεπεις μονιμα το που ειναι καποιος φιλος σου. κανεις λοιπον ενα λογαριασμο στο παλιο κινητο σου, και το ονοματιζεις φιλο σου, ο οποιος αποδεχεται να βλεπεις που ειναι. ετσι, ανα πασα στιγμη ξερεις που ειναι (ακομη κι αν ξεχασες που παρκαρες.
στο δικό σου λογαριασμό προσθέτεις μια συσκευή
αυτο βεβαια ειναι ο απλοικος τροπος που μολις σκεφτηκα, ειμαι σιγουρος οτι θα υπαρχουν δεκαδες app που θα κανουν παπαδες, οπως π.χ. να βγαζουν φωτο, να καταγραφουν ηχο, να στελνουν μυνημα οταν κινηθει, κλπ.
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Οκτ 2018, 17:42

Αστέρια είσαστε. Ευχαριστώ πολύ!

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Οκτ 2018, 17:47

το πρόβλημα με το γπσ ειναι συσκευές όπως αυτή όπως είπε και ο πσι, τα άλλα με το ρευμα κλπ δεν είναι πρόβλημα, παίρνεις ένα επαναφορτιζόμενο, το συνδέεις και στην μπαταρία και δεν μένει ποτέ. Επίσης έχει το θέμα οτι θέλει κάρτα κινητής για να έχει συνδεσιμότητα και ιντερνετ, που οκ δεν ειναι θέμα ειναι η αλήθεια, μπορείς να την έχεις άδεια και να την γεμίσεις δικτυακά όταν χρειαστεί.
https://jammer.net/en/116-gps-jammer-al ... atile.html

Το δευτερο πρόβλημα με το gps, ειναι τί θα κάνεις όταν στο κλέψουν. Θα πας με την αστυνομία να το βρείς; μόνος σου; γενικά μοιάζει μπέρδεμα. Αλλά ναι, υπάρχει μία ωραία περίπτωση απλά να το έχουν αφήσει κάπου για να δούνε τι θα γίνει, να πας να το πάρεις και όλα να τελειώσουν καλά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Οκτ 2018, 17:53

enaon έγραψε:
09 Οκτ 2018, 17:47
το πρόβλημα με το γπσ ειναι συσκευές όπως αυτή όπως είπε και ο πσι, τα άλλα με το ρευμα κλπ δεν είναι πρόβλημα, παίρνεις ένα επαναφορτιζόμενο, το συνδέεις και στην μπαταρία και δεν μένει ποτέ. Επίσης έχει το θέμα οτι θέλει κάρτα κινητής για να έχει συνδεσιμότητα και ιντερνετ, που οκ δεν ειναι θέμα ειναι η αλήθεια, μπορείς να την έχεις άδεια και να την γεμίσεις δικτυακά όταν χρειαστεί.
https://jammer.net/en/116-gps-jammer-al ... atile.html

Το δευτερο πρόβλημα με το gps, ειναι τί θα κάνεις όταν στο κλέψουν. Θα πας με την αστυνομία να το βρείς; μόνος σου; γενικά μοιάζει μπέρδεμα. Αλλά ναι, υπάρχει μία ωραία περίπτωση απλά να το έχουν αφήσει κάπου για να δούνε τι θα γίνει, να πας να το πάρεις και όλα να τελειώσουν καλά.
θα πας με την αστυνομία να περιμένει αυτούς που περιμένουν να δουν τι θα γίνει και να τους βουτήξει όταν νομίζουν ότι ξεμπέρδεψαν. Τόση ταλαιπωρία θα περάσεις, να ωφεληθεί και η κοινωνία κάπως.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 09 Οκτ 2018, 17:54

εδώ να πούμε για την πλάκα οτι η άτιμη η γοογλε έχει βάλει διακοπτάκια στο λογισμικό απλά για να χαιρόμαστε. Αν πας ρυθμίνσεις-ασφάλεια-λογαρισμοί διαχείρισης, θα δεις οτι σου δίνει την επιλογή να απενεργοποιήσεις το σερβισε εντοπισμού. Τρίχες, το ενεργοποιεί μόνο του πάλι οταν ζητήσεις απο το ιντερνετ να σε βρεί, δεν κλείνει ποτέ. :003:

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Προστασία κλοπής αυτοκινήτου στο δρόμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 09 Οκτ 2018, 17:56

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
09 Οκτ 2018, 14:29
Ερμής έγραψε:
09 Οκτ 2018, 14:23
Αυτό το "οσο διαρκεί" ειναι το ζουμί. Αν σου ρίχνουν ένα χιλιάρικο κάθε εξάμηνο τότε δεν βρήκατε τίποτα.

Δεν μπορουν να ριχνουντο ποσο για οσο διαρκει το συμβολαιο
Στην ανανεωση ναι μπορουν
Επειδή μού έχει τύχει, θα σου πω την διαδικασία που είναι πολύ απλή και συγκεκριμένη: η ασφάλεια ορίζει έναν πραγματογνωμονα που κάνει μια εκτίμηση της τρέχουσας τιμής στην αγορά. Αυτό γίνεται βάσει περιοδικών κλπ. Στη συνέχεια σού πληρώνει αυτό το ποσό. Δεν νομίζω να μπορείς δικαστικώς να πάρεις περισσότερα, διότι το σκεπτικό του νόμου είναι να σε αποζημιώσει και όχι να σε βοηθήσει να πάρεις ξανά καινούργιο. Άλλωστε τη διαφορά ανάμεσα στην αρχική τιμή την έχεις ουσιαστικά καταναλώσει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 09 Οκτ 2018, 17:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών