Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 29 Δεκ 2023, 15:50

Αν δεν κανω λαθος το ρελαντι το ρυθμιζει το βηματικο, οχι η πεταλουδα γκαζιου.

Οι βαλβιδες με τα χρονια πιανουν ανθρακα απο την καυση θαλαμου, με αποτελεσμα την μη σωστη λειτουργια του κινητηρα, μπορει να μην κλεινουν και σωστα με αποτελεσμα την εκχυση καυσιμου στον θαλαμο οταν δεν πρεπει. Το θεμα με το νερο στην εξατμιση ειναι ειτε φτωχο μιγμα (ΜΑΦ), ειτε καπου στην εξατμιση περναει αερας που υγροποιειται. Αν εχεις φτωχο μιγμα περναει περισσοτερος αερας στο θαλαμο καυσης απο οσο πρεπει με αποτελεσμα να βλεπεις νερο στην εξατμιση. Στην θεση σου θα αλλαζα ΜΑΦ χθες.


Το θεμα με τα καυσαερια δεν το πιανω, επειδη σου λενε οτι τα καυσαερια σου ειναι ΟΚ, προσωπικα δεν μου λεει κατι, εαν εχεις απο το πρωτο ΚΤΕΟ που περασες τα καυσαερια που εγραψαν και τα σημερινα, μπορουμε να εχουμε μια βαση για να συγκρινουμε. Επειδη ενας πιτσιρικας με τις γνωσεις που εχει σου ειπε οτι τα καυσαερια σου ειναι καλα ισως να εννοουσε για ενα κινητηρα 20ετιας σε συγκριση με αλλους κινητηρες 20ετιας που βλεπει, οχι με τα καυσαερια που ειχε το αυτοκινητο σου την 1η πενταετια. Οι εξατμισαδες χτυπανε λιγο τον καταλυτη και εαν δεν κουδουνιζει κατι, σου λενε ειναι ΟΚ, τον κατεβασε να τον δει;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 29 Δεκ 2023, 15:57

Αλλαξε ΜΑΦ και τον δευτερο αισθητηρα οξυγονου για αρχη.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 29 Δεκ 2023, 16:15

Επισης τι βενζινη βαζεις;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 29 Δεκ 2023, 16:23

Nostalgia έγραψε:
29 Δεκ 2023, 15:50
Αν δεν κανω λαθος το ρελαντι το ρυθμιζει το βηματικο, οχι η πεταλουδα γκαζιου.

Οι βαλβιδες με τα χρονια πιανουν ανθρακα απο την καυση θαλαμου, με αποτελεσμα την μη σωστη λειτουργια του κινητηρα, μπορει να μην κλεινουν και σωστα με αποτελεσμα την εκχυση καυσιμου στον θαλαμο οταν δεν πρεπει. Το θεμα με το νερο στην εξατμιση ειναι ειτε φτωχο μιγμα (ΜΑΦ), ειτε καπου στην εξατμιση περναει αερας που υγροποιειται. Αν εχεις φτωχο μιγμα περναει περισσοτερος αερας στο θαλαμο καυσης απο οσο πρεπει με αποτελεσμα να βλεπεις νερο στην εξατμιση. Στην θεση σου θα αλλαζα ΜΑΦ χθες.


Το θεμα με τα καυσαερια δεν το πιανω, επειδη σου λενε οτι τα καυσαερια σου ειναι ΟΚ, προσωπικα δεν μου λεει κατι, εαν εχεις απο το πρωτο ΚΤΕΟ που περασες τα καυσαερια που εγραψαν και τα σημερινα, μπορουμε να εχουμε μια βαση για να συγκρινουμε. Επειδη ενας πιτσιρικας με τις γνωσεις που εχει σου ειπε οτι τα καυσαερια σου ειναι καλα ισως να εννοουσε για ενα κινητηρα 20ετιας σε συγκριση με αλλους κινητηρες 20ετιας που βλεπει, οχι με τα καυσαερια που ειχε το αυτοκινητο σου την 1η πενταετια. Οι εξατμισαδες χτυπανε λιγο τον καταλυτη και εαν δεν κουδουνιζει κατι, σου λενε ειναι ΟΚ, τον κατεβασε να τον δει;
Δεν τον κατεβασε τον καταλυτη..τον κοιταξε κ τον κτυπησε λιγο.
Απλη βενζινη βαζω.
Οσο για την μετρηση καυσαεριων σε δυο κτεο πηγα όχι σε ενα και επι πλεον σε φιλο γνωστου που εχει συνεργειο και μετραει και τα καυσαερια σε χαμηλες κ σε ψηλες στροφες. Ολοι μου ειπαν πως ειναι ιδανικα. Οχι μονο εντος φυσιολογικων πλαισίων...γι αυτο επιμενω σ' αυτο το στοιχειο.
Παρ' ολα αυτα καιει πολυ παραπανω...γι αυτο κ συζητάμε.
Γνωστος στη γειτονια που εχει ιδιο αμαξι μιας χρονιας νεοτερο εχει καταναλωση 8L.
Αρα η γνώμη σου: maf, δευτερος λαμδα καθαρισμος βαλβιδων και πεταλουδας.
Οκ

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 29 Δεκ 2023, 16:30

Τελειωσε το ντεποζιτο σου και βαλε καλη βενζινη για 2-3 γεμισματα V-Power Shell απο την αλυσιδα Ερμης, αν βαζεις φθηνη βενζινη απο κατι μπερν οιλ κλπ ισως να φταιει και αυτο.
ΜΑΦ και 2ος λαμδα επισης.

Πρωτα αυτα.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 29 Δεκ 2023, 16:56

Να βαζετε παντα βενζινη απο πρατηριο που ξερετε. Εβαλα απο Shell που δεν ηταν Ερμης και το αυτοκινητο σερνοταν, επισης 2-3 φορες τον χρονο βαζω και καθαριστικο βενζινης (Wurth, STP, Liqui Moly), βοηθανε.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Δεκ 2023, 20:30

Άφαντος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 12:55

:smt023
Κατ αρχάς σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Ζαλίστηκα λίγο αλλά πιστεύω θα τα καταφέρω.
Ωρε μαναμ απο λογιστής κ ζωγράφος θα γίνω μηχανολόγος. Νέοι ορίζοντες μπροστά μου.
Το είδα το λινκ σου. Έχεις καποιο απ αυτα να προτεινεις ή όλα καλά ειναι κ τις ιδιες δυνατοτητες εχουν; Εχουν οδηγιες;
Επειδη δεν θελω να κανω αγορες απ το διαδικτυο απο που το προμηθευεσαι αυτο;

Garbit elm327 obd2 ...αυτη την εφαρμογη λες;
την εφαρμογη ναι, αυτη λεω, carbit οχι garbit .αλλα αν βρεις καμμια αλλη που σου φαινεται πιο απλη, το ιδιο κανουν ολες. εχω χρησιμοποιησει διαφορες κατα καιρους. η πιο γνωστη και συνηθισμενη ειναι το torque.

ολα κινεζικες σαβουρες ειναι, αλλα την κανουν τη δουλεια. εχω 2, δε θυμαμαι ακριβως μοντελα, το πρωτο μια χαρα δουλευε, αλλα στο αλλο αυτοκινητο που ηθελα να βαλω ηταν καπως μακρουλο και εκει που ηταν η πριζα ενοχλουσε λιγο το ποδι, οποτε πηρα ενα απο αυτα τα μπλε τα κοντα.

γκουγκλισε το μοντελο σου και "obd2 plug position" να δεις που ειναι η πριζα σου. νομιζω απο 2000 μοντελο και μετα, εχουν ολα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Δεκ 2023, 20:39

Εικόνα

ενταξει, κουβεντιαζουμε για χιουνται και βλεπω αυτο στο δρομο. δεν μπορουσ ανα μην το ποσταρω εδω, αν και ειναι για το μουσειο. :003::smt005:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 29 Δεκ 2023, 21:53

Παντως οχι μονο ο MAF αλλα και ο MAP αισθητηρας μπορει να εχει θεμα....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 29 Δεκ 2023, 22:16

Ασέβαστος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 20:39
Εικόνα

ενταξει, κουβεντιαζουμε για χιουνται και βλεπω αυτο στο δρομο. δεν μπορουσ ανα μην το ποσταρω εδω, αν και ειναι για το μουσειο. :003::smt005:
Πατρινός ε; Αυτό πρέπει νάναι του 1990 ρε συ. Έπρεπε να τον ρωτησεις ποσο του καιει να κανουμε συγκριση :lol:

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 29 Δεκ 2023, 22:17

Nostalgia έγραψε:
29 Δεκ 2023, 21:53
Παντως οχι μονο ο MAF αλλα και ο MAP αισθητηρας μπορει να εχει θεμα....
Ποιος ειναι ο MAP πάλι;

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 29 Δεκ 2023, 22:20

Ασέβαστος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 20:30
Άφαντος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 12:55

:smt023
Κατ αρχάς σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Ζαλίστηκα λίγο αλλά πιστεύω θα τα καταφέρω.
Ωρε μαναμ απο λογιστής κ ζωγράφος θα γίνω μηχανολόγος. Νέοι ορίζοντες μπροστά μου.
Το είδα το λινκ σου. Έχεις καποιο απ αυτα να προτεινεις ή όλα καλά ειναι κ τις ιδιες δυνατοτητες εχουν; Εχουν οδηγιες;
Επειδη δεν θελω να κανω αγορες απ το διαδικτυο απο που το προμηθευεσαι αυτο;

Garbit elm327 obd2 ...αυτη την εφαρμογη λες;
την εφαρμογη ναι, αυτη λεω, carbit οχι garbit .αλλα αν βρεις καμμια αλλη που σου φαινεται πιο απλη, το ιδιο κανουν ολες. εχω χρησιμοποιησει διαφορες κατα καιρους. η πιο γνωστη και συνηθισμενη ειναι το torque.

ολα κινεζικες σαβουρες ειναι, αλλα την κανουν τη δουλεια. εχω 2, δε θυμαμαι ακριβως μοντελα, το πρωτο μια χαρα δουλευε, αλλα στο αλλο αυτοκινητο που ηθελα να βαλω ηταν καπως μακρουλο και εκει που ηταν η πριζα ενοχλουσε λιγο το ποδι, οποτε πηρα ενα απο αυτα τα μπλε τα κοντα.

γκουγκλισε το μοντελο σου και "obd2 plug position" να δεις που ειναι η πριζα σου. νομιζω απο 2000 μοντελο και μετα, εχουν ολα.
Οκ. Ευχαριστω. Θα δω.
Εκτος αν στο τελος θα μου την δωσει κ αγορασω άλλο αυτοκίνητο :003:

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 29 Δεκ 2023, 22:35

Άφαντος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 22:17
Nostalgia έγραψε:
29 Δεκ 2023, 21:53
Παντως οχι μονο ο MAF αλλα και ο MAP αισθητηρας μπορει να εχει θεμα....
Ποιος ειναι ο MAP πάλι;
Ο ΜΑΦ ειναι πριν την πεταλουδα γκαζιου, ο ΜΑΠ ειναι μετα και οι δυο επηρεαζουν καταναλωση κλπ....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3170
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 29 Δεκ 2023, 22:42

Ασέβαστος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 20:30
γκουγκλισε το μοντελο σου και "obd2 plug position" να δεις που ειναι η πριζα σου. νομιζω απο 2000 μοντελο και μετα, εχουν ολα.
:smt023

Συνήθως είναι κάπου κάτω από τιμόνι, ή από την αριστερή μεριά κάπου κοντά στον μοχλό που ανοίγει το καπό ή από την δεξιά μεριά λίγο παραπάνω από το γκάζι.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 29 Δεκ 2023, 23:08

Άφαντος έγραψε:
24 Δεκ 2023, 17:33
Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
24 Δεκ 2023, 17:25
πόσο καίει εκτός πόλης;
11
diarroh kaysimoy
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών