Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9234
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 28 Δεκ 2023, 22:06

Παιδιά ο φίλος μας ρωτάει κάτι συγκεκριμένο, όχι να του πούμε το μακρύ μας και το κοντό μας για την μάρκα.

Οι Αλφα Ρομέο λοβερς καλούνται να σιγήσουν όταν ομιλούμε περί αξιοπιστίας.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 28 Δεκ 2023, 22:08

Ερμής έγραψε:
28 Δεκ 2023, 22:00
Φίλε τι να σου πω είμαι υποκειμενικός ίσως απέναντι στα Χίουνται. Το λόγο τον έχω εξηγήσει παλιά.
Δε θα το επέλεγα ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΈΝΑ λόγο.
Σκέψου κάποια στιγμή είχα επιλέξει να νοικιασω σε ένα ταξίδι μου ένα αυτοκίνητο Χ κατηγορίας προπληρωνοντας το. Φτάνοντας στο αεροδρόμιο μου λένε "συγνώμη το τάδε αμάξι δεν είναι διαθέσιμο θα σας δώσουμε μεγαλύτερη κατηγορία, το Χίουνται το τάδε", το αρνήθηκα και δέχτηκα να πάρω αυτοκίνητο ακόμη και μικρότερης κατηγορίας από αυτό που είχα ήδη προπληρωσει, με τα ίδια χρήματα.
Οκ. Αν κ το θεμα μας ειναι αλλο μιας κ το ειπες ο καθενας μας την εμπειρια του για το καθε αμαξι καταγραφει.
Εγω οπως ειπα απο Ιανουαριο του 2003 μεχρι τελος 2021 δεν εδωσα ουτε ενα ευρω για οποιαδηποτε ζημια κ κσνενα προβλημα κ χωρις σερβις ενιοτε. Για 19 χρονια καθε καλοκαιρι κανω 3000 χιλιομτρα για διακοπες κ μετα εντος της πολης κοντινες αποστάσεις.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 28 Δεκ 2023, 22:22

Πάντως αν βγάλω άκρη (λέμε τωρα) για το τι ευθυνεται κ ρουφαει βενζινη θα σας το ανακοινώσω :smt041

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Δεκ 2023, 08:50

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
28 Δεκ 2023, 20:21
Bazoomba έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:37
stergiosbik έγραψε:
28 Δεκ 2023, 19:29


Ρε συ,δεν λεμε να ξεψυχαει ο συμπλεκτης.
Λεμε να ειναι στις αρχες οπου σχετικα ευκολα την πατας και νομιζεις οτι το αμαξι ειναι οκ.
Η τυπική κατανάλωση του accent του 2003 είναι 8,3 λίτρα εντός πόλης. Ο φίλος καταγράφει σχεδόν 5 λίτρα παραπάνω. Δεν γίνεται ένας ελαφρά φαγωμένος δίσκος να σου αυξήσει την κατανάλωση σχεδόν στο διπλάσιο. :102:
Ναι, και εγώ αυτό σκεφτόμουν. Η διαφορά είναι τεράστια για να είναι μόνο ένα το πρόβλημα, αλλά και πάλι κάτι θα είχε βρει ως τώρα. 11 λίτρα καίει η δίλιτρη ΜΒ με τετρακίνηση, που ζυγίζει ένα τόνο παραπάνω από το accent.

Μια άλλη ιδέα, μήπως έχουν κολλήσει τα φρένα; Όταν αφήνει το φρένο, μήπως τα τακάκια συνεχίζουν να σέρνονται; OP, άμα κάνεις μια σύντομη βόλτα 2-3 χμ και οι ζάντες καίνε πολύ μετά (τσεκάρισε τες όλες να δεις αν έχουν διαφορά, το accent τι έχει στους πίσω τροχούς, δίσκους ή drums;) τότε αυτό είναι ένα πιθανό πρόβλημα. Πότε ήταν η τελευταία φορά που έγινε σέρβις στα φρένα; Μπορεί να είναι θέμα σκουριάς ή μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα με το υγρό των φρένων.
το σκεφτηκα κι εγω αυτο με τα τακακια, αλλα αν ηταν θα τελειωνε συντομα, ειτε θα ελιωναν τα τακακια, ειτε θα εβραζαν τα υγρα, παντως θα το καταλαβαινε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Δεκ 2023, 09:01

Άφαντος έγραψε:
28 Δεκ 2023, 21:00
Παιδιά ειδα τις τοποθετησεις σας κ θα προσπαθησω να απαντησω σε ολες. Κατ αρχας ειτε βρουμε τι διάλο φταιει για τετοια παραλογη καταναλωση ειτε δεν βρουμε, καλη ειναι η ανταλλαγη αποψεων να πλουτίσουμε τις γνωσεις μας στο αντικειμενο.
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
1)έχω αλλαξει:
Αισθητήρα λαμδα-(μονο τον έναν)
Θερμοστατη
Πολλαπλασιαστη -
Μπουζοκαλωδια
Φιλτρο αερα-
έλεγξα και καθάρισα μπεκ-
Φίλτρο λαδιού-
Φιλτρο βενζίνης
Μπουζί-
δισκο πλατο.
και η καταναλωση ειναι μετρημένη κ μετα απο αυτά.
2)φρενα δεν ειναι. Ειναι ελεγμένα.
3)Δεν υπαρχει οργανο ενδειξης για την καταναλωση. Την μετραω εγω. Φουλαρω μεχρι σταγονας το αμαξι, κανω 100-200 χιλμτρα εντος Αθηνων κ το ξαναφουλαρω μεχρι σταγονας απο το ιδιο βενζιναδικο κ βρισκω την καταναλωση.
4)Το αμαξι το οδηγαω μονο εγω
5)Δεν οδηγω νευρικα
6)αερας στα λαστιχα σωστος
7)Απο αισθητηρες δεν εχω αλλάξει τον maf, της πεταλουδας γκαζιου και του εκκεντροφόρου.
8)τρυπα το ντεποζιτο δεν εχει
9)τα ρουλεμαν στους τροχους δεν κολλανε
10)Η συμπεριφορα του αυτοκινητου στον δρομο ειναι πολυ καλη, ουτε κ θορυβος ακουγεται.
11)Δεν το φορτώνω
12)Λογω της συνεχους κινησης στη πολη και προφανως μπουκωματος βγαζει λιγο νερο η εξατμιση
13)Για αρκετα μεγάλο διαστημα πριν τις επισκευες αυτες έκαιγε λαδια κ αιτια ηταν η αμελεια μου που δεν πηγαινα να αλλαξω τσιμουχακια. Τα άλλαξα και ηταν οκ.
14)Τα καυσαερια ελεγμενα σε δυο κτεο με εκουσιο ελεγχο ειναι άριστα.
15)
Αιτια για ολες αυτες τις επισκευες ηταν το οτι τρυπησε η τρομπα νερου κ εκαψε λιγο τη φλαντζα. Εκανα ρεκτιφιε.
Η καταναλωση κ πριν την επισκευη κ μετα ηταν η ιδια. Αντε μισο λιτρο λιγοτερο
Αυτά.
πολυ καλα το πας, αλλα δε μενει κατι να σκεφτω, περα απο αυτα που δεν εχεις αλλαξει. δηλαδη τον δευτερο λαμδα, πεταλουδα γκαζιου και μαφ. του εκκεντροφορου δεν μπορει να εχει σχεση.

ομως οτιδηποτε απο αυτα, θα εδειχνε και αλλη κακη συμπεριφορα, εκτος της καταναλωσης, και θα το καταλαβαινες, π.χ. πεταλουδα γκαζιου-ασταθες ρελαντι. ασε που ολα θα εβγαζαν εκτος οριων τη μετρηση καυσαεριων.

θα επιμεινω για obd2. τουλαχιστον θα βλεπεις live την καταναλωση, και θα εχεις παραπανω πληροφοριες, οι οποιες ισως σε οδηγησουν καπου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Δεκ 2023, 09:08

Ερμής έγραψε:
28 Δεκ 2023, 22:00
Φίλε τι να σου πω είμαι υποκειμενικός ίσως απέναντι στα Χίουνται. Το λόγο τον έχω εξηγήσει παλιά.
Δε θα το επέλεγα ΠΟΤΕ και για ΚΑΝΈΝΑ λόγο.
Σκέψου κάποια στιγμή είχα επιλέξει να νοικιασω σε ένα ταξίδι μου ένα αυτοκίνητο Χ κατηγορίας προπληρωνοντας το. Φτάνοντας στο αεροδρόμιο μου λένε "συγνώμη το τάδε αμάξι δεν είναι διαθέσιμο θα σας δώσουμε μεγαλύτερη κατηγορία, το Χίουνται το τάδε", το αρνήθηκα και δέχτηκα να πάρω αυτοκίνητο ακόμη και μικρότερης κατηγορίας από αυτό που είχα ήδη προπληρωσει, με τα ίδια χρήματα.
νταξει κι εσυ γινεσαι υπερβολικος.

αν και εχω παρομοια πρωτη εμπειρια, με το πρωτο χιουνταει σκουπε, μπηκα μεσα και λαστιχαριζε ολο, καινουριο του κουτιου, ταφος με ροδες. αλλα αυτο ηταν 30 χρονια πριν.
καποια στιγμη με καταφερε καποιος να ξαναμπω, συγκεκριμμενα δημοσιογραφος του drive που εκανε τεστ, και παρολο που το πηγαινε οπως θα επρεπε για να γινει σωστη δοκιμη, το αυτοκινητο στεκοταν σωστα και τιμια. αυτο 15 χρονια πριν.

ε, σημερα οσο να πεις, ενταξει θα ειναι.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Δεκ 2023, 09:08

Bazoomba έγραψε:
28 Δεκ 2023, 22:06
Παιδιά ο φίλος μας ρωτάει κάτι συγκεκριμένο, όχι να του πούμε το μακρύ μας και το κοντό μας για την μάρκα.

Οι Αλφα Ρομέο λοβερς καλούνται να σιγήσουν όταν ομιλούμε περί αξιοπιστίας.
:003::003:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 29 Δεκ 2023, 11:48

Ασέβαστος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 09:01
Άφαντος έγραψε:
28 Δεκ 2023, 21:00
Παιδιά ειδα τις τοποθετησεις σας κ θα προσπαθησω να απαντησω σε ολες. Κατ αρχας ειτε βρουμε τι διάλο φταιει για τετοια παραλογη καταναλωση ειτε δεν βρουμε, καλη ειναι η ανταλλαγη αποψεων να πλουτίσουμε τις γνωσεις μας στο αντικειμενο.
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
1)έχω αλλαξει:
Αισθητήρα λαμδα-(μονο τον έναν)
Θερμοστατη
Πολλαπλασιαστη -
Μπουζοκαλωδια
Φιλτρο αερα-
έλεγξα και καθάρισα μπεκ-
Φίλτρο λαδιού-
Φιλτρο βενζίνης
Μπουζί-
δισκο πλατο.
και η καταναλωση ειναι μετρημένη κ μετα απο αυτά.
2)φρενα δεν ειναι. Ειναι ελεγμένα.
3)Δεν υπαρχει οργανο ενδειξης για την καταναλωση. Την μετραω εγω. Φουλαρω μεχρι σταγονας το αμαξι, κανω 100-200 χιλμτρα εντος Αθηνων κ το ξαναφουλαρω μεχρι σταγονας απο το ιδιο βενζιναδικο κ βρισκω την καταναλωση.
4)Το αμαξι το οδηγαω μονο εγω
5)Δεν οδηγω νευρικα
6)αερας στα λαστιχα σωστος
7)Απο αισθητηρες δεν εχω αλλάξει τον maf, της πεταλουδας γκαζιου και του εκκεντροφόρου.
8)τρυπα το ντεποζιτο δεν εχει
9)τα ρουλεμαν στους τροχους δεν κολλανε
10)Η συμπεριφορα του αυτοκινητου στον δρομο ειναι πολυ καλη, ουτε κ θορυβος ακουγεται.
11)Δεν το φορτώνω
12)Λογω της συνεχους κινησης στη πολη και προφανως μπουκωματος βγαζει λιγο νερο η εξατμιση
13)Για αρκετα μεγάλο διαστημα πριν τις επισκευες αυτες έκαιγε λαδια κ αιτια ηταν η αμελεια μου που δεν πηγαινα να αλλαξω τσιμουχακια. Τα άλλαξα και ηταν οκ.
14)Τα καυσαερια ελεγμενα σε δυο κτεο με εκουσιο ελεγχο ειναι άριστα.
15)
Αιτια για ολες αυτες τις επισκευες ηταν το οτι τρυπησε η τρομπα νερου κ εκαψε λιγο τη φλαντζα. Εκανα ρεκτιφιε.
Η καταναλωση κ πριν την επισκευη κ μετα ηταν η ιδια. Αντε μισο λιτρο λιγοτερο
Αυτά.
πολυ καλα το πας, αλλα δε μενει κατι να σκεφτω, περα απο αυτα που δεν εχεις αλλαξει. δηλαδη τον δευτερο λαμδα, πεταλουδα γκαζιου και μαφ. του εκκεντροφορου δεν μπορει να εχει σχεση.

ομως οτιδηποτε απο αυτα, θα εδειχνε και αλλη κακη συμπεριφορα, εκτος της καταναλωσης, και θα το καταλαβαινες, π.χ. πεταλουδα γκαζιου-ασταθες ρελαντι. ασε που ολα θα εβγαζαν εκτος οριων τη μετρηση καυσαεριων.

θα επιμεινω για obd2. τουλαχιστον θα βλεπεις live την καταναλωση, και θα εχεις παραπανω πληροφοριες, οι οποιες ισως σε οδηγησουν καπου.
Φίλε μου...αυτο ακριβώς ειναι το τρελό πως τα καυσαερια ειναι σωστα.
Αν φταιει κατι απ αυτα που δεν εκανα θα φαινοταν ειτε εκει ειτε σε θορυβο, ρελαντι κ.λ.π.
Τώρα γι αυτο που λες το obd2 δεν ξερω τι ειναι ουτε απο που το παιρνω ουτε πως χρησιμοποιειται. Εξηγησες κατι αλλά δεν καταλαβα τιποτα. Περα του οτι ημουν κ ειμαι ασχετος απο αυτοκινητα κ απο τεχνολογια ειμαι κ αρχαιος της παλιας σχολης. Ασχετα αν τωρα σαν αργοσχολος συνταξιουχος κοντευω να γινω μηχανικος αυτοκινητων ψαχνοντας ψυλους στ αχυρα για το τι φταιει κ πινει πολυ τ αμαξι.
Αισθητηρα λαμδα εβαλα της boss. Καποιος μου ειπε πως μπορει να ειναι ναι μεν καλος αλλα να ειναι αργοστροφος, δηλαδη να μην αντιλαμβανεται γρηγορα τις διαφορες οξυγονου.
Αν δεν βαριεσαι κ εχεις την καλοσυνη γινε πιο αναλυτικος για το obd2.
Ενα πρωτο ψαξιμο μου εδειξε αυτο.

https://www.skroutz.gr/s/43757967/KW309 ... 79009.html

Πες πως το πηρα κ εμαθα να το χρησιμοποιω. Τι παραπαβω θα δειξει απ αυτο που βλεπουν οι μηχανικοι δηλ; Γιατι οταν το ελεγχουν δεν βλεπουν βλαβη

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Δεκ 2023, 12:28

Άφαντος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 11:48
Ασέβαστος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 09:01
Άφαντος έγραψε:
28 Δεκ 2023, 21:00
Παιδιά ειδα τις τοποθετησεις σας κ θα προσπαθησω να απαντησω σε ολες. Κατ αρχας ειτε βρουμε τι διάλο φταιει για τετοια παραλογη καταναλωση ειτε δεν βρουμε, καλη ειναι η ανταλλαγη αποψεων να πλουτίσουμε τις γνωσεις μας στο αντικειμενο.
ΣΥΝΟΠΤΙΚΑ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ
1)έχω αλλαξει:
Αισθητήρα λαμδα-(μονο τον έναν)
Θερμοστατη
Πολλαπλασιαστη -
Μπουζοκαλωδια
Φιλτρο αερα-
έλεγξα και καθάρισα μπεκ-
Φίλτρο λαδιού-
Φιλτρο βενζίνης
Μπουζί-
δισκο πλατο.
και η καταναλωση ειναι μετρημένη κ μετα απο αυτά.
2)φρενα δεν ειναι. Ειναι ελεγμένα.
3)Δεν υπαρχει οργανο ενδειξης για την καταναλωση. Την μετραω εγω. Φουλαρω μεχρι σταγονας το αμαξι, κανω 100-200 χιλμτρα εντος Αθηνων κ το ξαναφουλαρω μεχρι σταγονας απο το ιδιο βενζιναδικο κ βρισκω την καταναλωση.
4)Το αμαξι το οδηγαω μονο εγω
5)Δεν οδηγω νευρικα
6)αερας στα λαστιχα σωστος
7)Απο αισθητηρες δεν εχω αλλάξει τον maf, της πεταλουδας γκαζιου και του εκκεντροφόρου.
8)τρυπα το ντεποζιτο δεν εχει
9)τα ρουλεμαν στους τροχους δεν κολλανε
10)Η συμπεριφορα του αυτοκινητου στον δρομο ειναι πολυ καλη, ουτε κ θορυβος ακουγεται.
11)Δεν το φορτώνω
12)Λογω της συνεχους κινησης στη πολη και προφανως μπουκωματος βγαζει λιγο νερο η εξατμιση
13)Για αρκετα μεγάλο διαστημα πριν τις επισκευες αυτες έκαιγε λαδια κ αιτια ηταν η αμελεια μου που δεν πηγαινα να αλλαξω τσιμουχακια. Τα άλλαξα και ηταν οκ.
14)Τα καυσαερια ελεγμενα σε δυο κτεο με εκουσιο ελεγχο ειναι άριστα.
15)
Αιτια για ολες αυτες τις επισκευες ηταν το οτι τρυπησε η τρομπα νερου κ εκαψε λιγο τη φλαντζα. Εκανα ρεκτιφιε.
Η καταναλωση κ πριν την επισκευη κ μετα ηταν η ιδια. Αντε μισο λιτρο λιγοτερο
Αυτά.
πολυ καλα το πας, αλλα δε μενει κατι να σκεφτω, περα απο αυτα που δεν εχεις αλλαξει. δηλαδη τον δευτερο λαμδα, πεταλουδα γκαζιου και μαφ. του εκκεντροφορου δεν μπορει να εχει σχεση.

ομως οτιδηποτε απο αυτα, θα εδειχνε και αλλη κακη συμπεριφορα, εκτος της καταναλωσης, και θα το καταλαβαινες, π.χ. πεταλουδα γκαζιου-ασταθες ρελαντι. ασε που ολα θα εβγαζαν εκτος οριων τη μετρηση καυσαεριων.

θα επιμεινω για obd2. τουλαχιστον θα βλεπεις live την καταναλωση, και θα εχεις παραπανω πληροφοριες, οι οποιες ισως σε οδηγησουν καπου.
Φίλε μου...αυτο ακριβώς ειναι το τρελό πως τα καυσαερια ειναι σωστα.
Αν φταιει κατι απ αυτα που δεν εκανα θα φαινοταν ειτε εκει ειτε σε θορυβο, ρελαντι κ.λ.π.
Τώρα γι αυτο που λες το obd2 δεν ξερω τι ειναι ουτε απο που το παιρνω ουτε πως χρησιμοποιειται. Εξηγησες κατι αλλά δεν καταλαβα τιποτα. Περα του οτι ημουν κ ειμαι ασχετος απο αυτοκινητα κ απο τεχνολογια ειμαι κ αρχαιος της παλιας σχολης. Ασχετα αν τωρα σαν αργοσχολος συνταξιουχος κοντευω να γινω μηχανικος αυτοκινητων ψαχνοντας ψυλους στ αχυρα για το τι φταιει κ πινει πολυ τ αμαξι.
Αισθητηρα λαμδα εβαλα της boss. Καποιος μου ειπε πως μπορει να ειναι ναι μεν καλος αλλα να ειναι αργοστροφος, δηλαδη να μην αντιλαμβανεται γρηγορα τις διαφορες οξυγονου.
Αν δεν βαριεσαι κ εχεις την καλοσυνη γινε πιο αναλυτικος για το obd2.
Ενα πρωτο ψαξιμο μου εδειξε αυτο.

https://www.skroutz.gr/s/43757967/KW309 ... 79009.html

Πες πως το πηρα κ εμαθα να το χρησιμοποιω. Τι παραπαβω θα δειξει απ αυτο που βλεπουν οι μηχανικοι δηλ; Γιατι οταν το ελεγχουν δεν βλεπουν βλαβη
ναι, κατι τετοιο να παρεις, και ναι, πρεπει να μαθεις να το χρησιμοποιεις. δεν ειναι τρομακτικα δυσκολο, απλως θελει να αφιερωσεις καποιο χρονο. για τα πρωτα, τα απλα, δεν θελει κατι, απλως το συνδεεις.

δηλαδη βρισκεις που εχει την αναλογη πριζα το αυτοκινητο, το βαζεις, το συνδεεις με bluetooth με το κινητο σου, και κατεβαζεις καποια απο τις δεκαδες εφαρμογες, οποια νομιζεις οτι σε βολευει, εμενα με βολεψε το carbit.

αμεσως, βλεπεις την καταναλωση σε πραγματικο χρονο, και συνεχεια, κατι που δεν μπορει να κανει ο μηχανικος. ετσι θα δεις αν η καταναλωση ειναι σε συγκεκριμμενες στροφεες φορτιο, κατι, ισως. :102: υπαρχει επισης περιπτωση να δεις φυσιολογικη καταναλωση στο obd, που σημαινει καπου αλλου χανεται η βενζινη. :102: τελοσπαντων, θα εχεις καποια πληροφορηση.

μετα θελει να αφιερωσεις χρονο. σου δινεται η δυνατοτητα να βλεπεις live οποιονδηποτε απο τους αισθητηρες η οποιο αλλο στοιχειο απο τον εγκεφαλο θες. ας πουμε αν ο εγκεφαλος κρινει οτι καποιο απο τα δεδομενα ειναι εκτος οριων, γυριζει σε στοιχειομετρικη αναλογια, οπου εχει μεγαλυτερη κταναλωση. μπορεις να δεις αν αυτο γινεται καπου στην πορεια, κατι που δεν μπορει να κανει ο μηχανικος, να ειναι συνεχεια μαζι σου με συνδεδεμενο υπολογιστη και να κοιταζει.
και βεβαια μπορεις ν αδεις αν οι λαμδα δουλευουν σωστα, τι θερμοκρασια καταγραφει ο μαφ, τι παλιες βλαβες εχει καταγραψει ο εγκεφαλος, και δεκαδες αλλα στοιχεια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Δεκ 2023, 12:31

ωπα, τωρα κλικαρα στο λινκ σου.

δεν εννοω αυτο το obd2 . γκουγκλισε obd2 bluetooth, ειναι συνηθως ακομη φτηνοτερο, και δεν εχει οθονη, συνδεεται με το κινητο σου.

https://www.skroutz.gr/c/3067/diagnosti ... +bluetooth
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 29 Δεκ 2023, 12:55

Ασέβαστος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 12:28
Άφαντος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 11:48
Ασέβαστος έγραψε:
29 Δεκ 2023, 09:01


πολυ καλα το πας, αλλα δε μενει κατι να σκεφτω, περα απο αυτα που δεν εχεις αλλαξει. δηλαδη τον δευτερο λαμδα, πεταλουδα γκαζιου και μαφ. του εκκεντροφορου δεν μπορει να εχει σχεση.

ομως οτιδηποτε απο αυτα, θα εδειχνε και αλλη κακη συμπεριφορα, εκτος της καταναλωσης, και θα το καταλαβαινες, π.χ. πεταλουδα γκαζιου-ασταθες ρελαντι. ασε που ολα θα εβγαζαν εκτος οριων τη μετρηση καυσαεριων.

θα επιμεινω για obd2. τουλαχιστον θα βλεπεις live την καταναλωση, και θα εχεις παραπανω πληροφοριες, οι οποιες ισως σε οδηγησουν καπου.
Φίλε μου...αυτο ακριβώς ειναι το τρελό πως τα καυσαερια ειναι σωστα.
Αν φταιει κατι απ αυτα που δεν εκανα θα φαινοταν ειτε εκει ειτε σε θορυβο, ρελαντι κ.λ.π.
Τώρα γι αυτο που λες το obd2 δεν ξερω τι ειναι ουτε απο που το παιρνω ουτε πως χρησιμοποιειται. Εξηγησες κατι αλλά δεν καταλαβα τιποτα. Περα του οτι ημουν κ ειμαι ασχετος απο αυτοκινητα κ απο τεχνολογια ειμαι κ αρχαιος της παλιας σχολης. Ασχετα αν τωρα σαν αργοσχολος συνταξιουχος κοντευω να γινω μηχανικος αυτοκινητων ψαχνοντας ψυλους στ αχυρα για το τι φταιει κ πινει πολυ τ αμαξι.
Αισθητηρα λαμδα εβαλα της boss. Καποιος μου ειπε πως μπορει να ειναι ναι μεν καλος αλλα να ειναι αργοστροφος, δηλαδη να μην αντιλαμβανεται γρηγορα τις διαφορες οξυγονου.
Αν δεν βαριεσαι κ εχεις την καλοσυνη γινε πιο αναλυτικος για το obd2.
Ενα πρωτο ψαξιμο μου εδειξε αυτο.

https://www.skroutz.gr/s/43757967/KW309 ... 79009.html

Πες πως το πηρα κ εμαθα να το χρησιμοποιω. Τι παραπαβω θα δειξει απ αυτο που βλεπουν οι μηχανικοι δηλ; Γιατι οταν το ελεγχουν δεν βλεπουν βλαβη
ναι, κατι τετοιο να παρεις, και ναι, πρεπει να μαθεις να το χρησιμοποιεις. δεν ειναι τρομακτικα δυσκολο, απλως θελει να αφιερωσεις καποιο χρονο. για τα πρωτα, τα απλα, δεν θελει κατι, απλως το συνδεεις.

δηλαδη βρισκεις που εχει την αναλογη πριζα το αυτοκινητο, το βαζεις, το συνδεεις με bluetooth με το κινητο σου, και κατεβαζεις καποια απο τις δεκαδες εφαρμογες, οποια νομιζεις οτι σε βολευει, εμενα με βολεψε το carbit.

αμεσως, βλεπεις την καταναλωση σε πραγματικο χρονο, και συνεχεια, κατι που δεν μπορει να κανει ο μηχανικος. ετσι θα δεις αν η καταναλωση ειναι σε συγκεκριμμενες στροφεες φορτιο, κατι, ισως. :102: υπαρχει επισης περιπτωση να δεις φυσιολογικη καταναλωση στο obd, που σημαινει καπου αλλου χανεται η βενζινη. :102: τελοσπαντων, θα εχεις καποια πληροφορηση.

μετα θελει να αφιερωσεις χρονο. σου δινεται η δυνατοτητα να βλεπεις live οποιονδηποτε απο τους αισθητηρες η οποιο αλλο στοιχειο απο τον εγκεφαλο θες. ας πουμε αν ο εγκεφαλος κρινει οτι καποιο απο τα δεδομενα ειναι εκτος οριων, γυριζει σε στοιχειομετρικη αναλογια, οπου εχει μεγαλυτερη κταναλωση. μπορεις να δεις αν αυτο γινεται καπου στην πορεια, κατι που δεν μπορει να κανει ο μηχανικος, να ειναι συνεχεια μαζι σου με συνδεδεμενο υπολογιστη και να κοιταζει.
και βεβαια μπορεις ν αδεις αν οι λαμδα δουλευουν σωστα, τι θερμοκρασια καταγραφει ο μαφ, τι παλιες βλαβες εχει καταγραψει ο εγκεφαλος, και δεκαδες αλλα στοιχεια.
:smt023
Κατ αρχάς σ ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Ζαλίστηκα λίγο αλλά πιστεύω θα τα καταφέρω.
Ωρε μαναμ απο λογιστής κ ζωγράφος θα γίνω μηχανολόγος. Νέοι ορίζοντες μπροστά μου.
Το είδα το λινκ σου. Έχεις καποιο απ αυτα να προτεινεις ή όλα καλά ειναι κ τις ιδιες δυνατοτητες εχουν; Εχουν οδηγιες;
Επειδη δεν θελω να κανω αγορες απ το διαδικτυο απο που το προμηθευεσαι αυτο;

Garbit elm327 obd2 ...αυτη την εφαρμογη λες;

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 29 Δεκ 2023, 13:59

Καθαρισμα πεταλουδας γκαζιου

Καθαρισμα βαλδιβων

ΜΑΦ

EGR Valve (Exhaust gas re-circulation) μεταφερει τα καυσαερια πισω στον θαλαμο καυσης για να βγαινουν λιγοτερα καυσαερια στο περιβαλλον λενε, αλλα η αληθεια ειναι οτι το δημιουργησαν επειδη οι καταλυτες υπερθερμαινονταν, οποτε με αυτο καταφεραν να ριξουν την θερμοκρασια καυσης μεσα στον θαλαμο και κατα συνεπεια στον καταλυτη. Βεβαια γαμιεται ο θαλαμος καυσης, πεφτει η αποδοση του αυτοκινητου, αλλα δεν τους νοιαζει.

Ξεμπουκωμα στην Εθνικη, πρεπει να σπασεις προοδευτικα ολες τις ταχυτητες.

Μπουκωμενος καταλυτης

Επισης το συνεχομενο νερο στην εξατμιση μπορει να σημαινει οτι περναει νερο/λαδι στον θαλαμο καυσης, δεν ειναι φυσιολογικο να βγαζει συνεχεια νερο, μπορει να το κανει κρυες μερες αλλα μονο μεχρι να ζεσταθει ο κινητηρας. Ανοιξε την ταπα λαδιου και δες εαν υπαρχει σαπουνι/κρεμα εσωτερικα της ταπας. Απο οτι καταλαβα, αλλαξες μονο την τσιμουχα/φλατζα στο πανω καπακι, το πλαναρισμα στο καπακι ειναι φυσιολογικο για να ειναι λειος ο χωρος οπου θα ακουμπησει η φλατζα και να κλεισει σωστα. Τσεκαρες ιμαντα χρονισμου; Τον εχεις αλλαξει ποτε;

Ποιον τυπο μηχανης ειχε το αξεντ τοτε, τον Gamma?

Δεν ημουν ποτε φαν των Hyundai, το 2016 oταν εκαψα μηχανη στο 306 cabrio που ειχα και επειδη με το peugeot ειχα κανει πλουσια τα συνεργεια, αποφασισα να αλλαξω αυτοκινητο. Ενας φιλος μου απο την Αμερικη οπου ασχολειται με αγοραπωλησιες αυτοκινητων, μου ειπε Toyota - Hyundai μην ψαξεις τιποτα αλλο. Πηρα το ι20 με πολλες σκεψεις και αμφιβολιες, επελεξα εμμεσου ψεκασμου και οχι αμεσου GDI (Gasoline direct injection), διοτι οι αμεσου ψεκασμου που ψεκαζουν απευθειας στον θαλαμο καυσης βγαζουν προβληματα, garbon build-up in valves etc. Καιει περισσοτερο απο GDI αλλα επειδη ψεκαζει πισω απο τις βαλβιδες κραταει τις βαλβιδες εισαγωγης καθαρες, οποτε γραφεις πολυ περισσοτερα χλμ απροβληματιστα κι εγω ηθελα ενα αυτοκινητο να του γραφω χλμ (τοτε εκανα 70 χλμ καθημερινα). Εαν πω οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την αγορα θα ημουν αχαριστος, ειμαι τυπικος με τα σερβις του και εχει ησυχασει το κεφαλι μου απο συνεργεια κλπ.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 29 Δεκ 2023, 15:10



"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 29 Δεκ 2023, 15:24

Nostalgia έγραψε:
29 Δεκ 2023, 13:59
Καθαρισμα πεταλουδας γκαζιου

Καθαρισμα βαλδιβων

ΜΑΦ

EGR Valve (Exhaust gas re-circulation) μεταφερει τα καυσαερια πισω στον θαλαμο καυσης για να βγαινουν λιγοτερα καυσαερια στο περιβαλλον λενε, αλλα η αληθεια ειναι οτι το δημιουργησαν επειδη οι καταλυτες υπερθερμαινονταν, οποτε με αυτο καταφεραν να ριξουν την θερμοκρασια καυσης μεσα στον θαλαμο και κατα συνεπεια στον καταλυτη. Βεβαια γαμιεται ο θαλαμος καυσης, πεφτει η αποδοση του αυτοκινητου, αλλα δεν τους νοιαζει.

Ξεμπουκωμα στην Εθνικη, πρεπει να σπασεις προοδευτικα ολες τις ταχυτητες.

Μπουκωμενος καταλυτης

Επισης το συνεχομενο νερο στην εξατμιση μπορει να σημαινει οτι περναει νερο/λαδι στον θαλαμο καυσης, δεν ειναι φυσιολογικο να βγαζει συνεχεια νερο, μπορει να το κανει κρυες μερες αλλα μονο μεχρι να ζεσταθει ο κινητηρας. Ανοιξε την ταπα λαδιου και δες εαν υπαρχει σαπουνι/κρεμα εσωτερικα της ταπας. Απο οτι καταλαβα, αλλαξες μονο την τσιμουχα/φλατζα στο πανω καπακι, το πλαναρισμα στο καπακι ειναι φυσιολογικο για να ειναι λειος ο χωρος οπου θα ακουμπησει η φλατζα και να κλεισει σωστα. Τσεκαρες ιμαντα χρονισμου; Τον εχεις αλλαξει ποτε;

Ποιον τυπο μηχανης ειχε το αξεντ τοτε, τον Gamma?

Δεν ημουν ποτε φαν των Hyundai, το 2016 oταν εκαψα μηχανη στο 306 cabrio που ειχα και επειδη με το peugeot ειχα κανει πλουσια τα συνεργεια, αποφασισα να αλλαξω αυτοκινητο. Ενας φιλος μου απο την Αμερικη οπου ασχολειται με αγοραπωλησιες αυτοκινητων, μου ειπε Toyota - Hyundai μην ψαξεις τιποτα αλλο. Πηρα το ι20 με πολλες σκεψεις και αμφιβολιες, επελεξα εμμεσου ψεκασμου και οχι αμεσου GDI (Gasoline direct injection), διοτι οι αμεσου ψεκασμου που ψεκαζουν απευθειας στον θαλαμο καυσης βγαζουν προβληματα, garbon build-up in valves etc. Καιει περισσοτερο απο GDI αλλα επειδη ψεκαζει πισω απο τις βαλβιδες κραταει τις βαλβιδες εισαγωγης καθαρες, οποτε γραφεις πολυ περισσοτερα χλμ απροβληματιστα κι εγω ηθελα ενα αυτοκινητο να του γραφω χλμ (τοτε εκανα 70 χλμ καθημερινα). Εαν πω οτι δεν ειμαι ικανοποιημενος απο την αγορα θα ημουν αχαριστος, ειμαι τυπικος με τα σερβις του και εχει ησυχασει το κεφαλι μου απο συνεργεια κλπ.
Σ ευχαριστώ.
Πάμε...
Αν ηταν η πεταλούδα γκαζιου θα ειχε ασταθες ρελαντι ετσι μου ειπε ο μαστορας.
Οταν λες καθαρισμα βαλβιδων τι εννοεις;
Αν ο maf ειχε θεμα δεν θα εδειχναν κατι τα καυσαερια;
Για το ξεμπουκωμα στην Εθνικη με σπασιμο ολων των ταχυτητων εχεις δικιο. Εχω καιρο να παω ταξιδι. Φετος δεν πηγα πουθενα.
Πηγα σε εξατμισα κ μου ειπε πως εξατμισση κ καταλυτης ειναι οκ.
Δεν ξερω ποιον τυπο μηχανης εχει.
Για τα υπολοιπα που λες εχω αναφερει ηδη πως δεν ειχα ποτε βλαβη απ το 2003 εως 2019 αν κ για σταδιακα για αρκετα χρονια δεν εκανα ουτε σερβις.
Ολα οσα άλλαξα τωρα ειναι γιατι τρυπησε η τρομπα νερού κ εκαψα φλαντζα.
Ιμαντες χρονισμου αλλαξα οταν εφτιαξα την τρομπα.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 29 Δεκ 2023, 15:26

Μου βγήκε προτεινόμενο στο άκυρο! Μας παρακολουθεί η Google! :P

Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών