Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 25 Δεκ 2023, 19:03

Kauldron έγραψε:
25 Δεκ 2023, 19:00
plouf έγραψε:
25 Δεκ 2023, 18:58
Kauldron έγραψε:
25 Δεκ 2023, 18:52


:003:
E μα ναι. :102:

Εικόνα
Ναι, αλλά το ρολόι είναι της πλάκας.
Προφανως προσπαθουσε να εξοικονομησει πορους για να στειλει την κορη στο αμερικανικο κολλεγιο αλλα
οι αμερικανοι ειναι φονιαδες των λαων πως γινεται ομως κατι τετοιο; :003::003:

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 27 Δεκ 2023, 22:33

plouf έγραψε:
25 Δεκ 2023, 19:03
Kauldron έγραψε:
25 Δεκ 2023, 19:00
plouf έγραψε:
25 Δεκ 2023, 18:58


E μα ναι. :102:

Εικόνα
Ναι, αλλά το ρολόι είναι της πλάκας.
Προφανως προσπαθουσε να εξοικονομησει πορους για να στειλει την κορη στο αμερικανικο κολλεγιο αλλα
οι αμερικανοι ειναι φονιαδες των λαων πως γινεται ομως κατι τετοιο; :003::003:
Τι γίνεται ρε πουστ μ...εγω απλα ρωτησα για μια καταναλωση βενζίνης...πως διάλο φτάσαμε στο κινητό τής μικράς; :p2:

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 27 Δεκ 2023, 22:34

GoBzi έγραψε:
25 Δεκ 2023, 13:12
Εγκεφαλος μαμά;
Λες;

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 27 Δεκ 2023, 22:40

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
25 Δεκ 2023, 15:24
Όταν λες φίλτρο αέρα, εννοείς το φίλτρο της μηχανής, όχι καμπίνας, υποθέτω; Πόσο παλιό είναι; Εμφανισιακά μπορεί να μην μοιάζει βρώμικο, αλλά άμα είναι παλιό (μερικά χρόνια) ίσως οι ίνες του να έχουν διαβρωθεί και να εμποδίζει την κίνηση του αέρα, η μηχανή δουλεύει περισσότερο και αυτό αυξάνει την κατανάλωση. Επίσης μήπως δεν λειτουργεί σωστά κάποιος αισθητήρας οξυγόνου.

Φαντάζομαι δοκίμασες βενζίνη από διαφορετικά βενζινάδικα, έτσι;

Επίσης είσαι σίγουρος ότι χρησιμοποίησες το σωστό λάδι όταν το άλλαξες και ήταν καλής ποιότητας;
Δεν ξερω τι λες. Εγω ενα φιλτρο αερα ξερω, της μηχανης. Αλλά ακομη κ να καταλαβω τι εννοεις κ αυτο που λες να θελει αλλαγη ειναι δυνατον να καιει 40-50% παραπανω; Το φιλτρο καμπινας λογικα εχει σχεση μονο με το φιλτραρισμα του εξωτερικου περιβαλοντος για να μη μπαινουν στη καμπίνα ρυποι. Τι σχεση εχει με την λειτουργια της μηχανης; Δεν ξερω. Ρωταω.
Εχω αλλαξει τον λαμδα μονο απο αισθητηρες, (τον εναν απ τους δυο) αλλα ακομη κι αν φταιει ο αισιητηρας maf ή αλλος τα καυσαερια θα ηταν άριστα οπως βρισκω στη μετρηση σε 2 κτεο;
Για το λαδι δεν ξερω. Μπορει κ αυτο να φταιει κ να εχει τοσο διαφορα στη καταναλωση;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Άφαντος την 27 Δεκ 2023, 22:50, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 27 Δεκ 2023, 22:42

Ερμής έγραψε:
25 Δεκ 2023, 12:25
Άφαντος έγραψε:
24 Δεκ 2023, 22:23
Ερμής έγραψε:
24 Δεκ 2023, 19:55
Τότε που το πήρες γιατί πήρες Χίουνται αξεντ και όχι κάτι άλλο σε αυτά τα χρήματα;
Μεχρι περυσι δεν ειχε παθει ποτέ την παραμικρη ζημια, δεν το ειχα παει ποτέ σε συνεργειο για κατι που χαλασε, παρ ολο που υπηρχαν κ χρονιες που δεν του εκανα καθολου σερβις. Δεν ξερω τι λεει ο καθενας κ τι απαιτησεις εχει απο ενα αμαξι περα απ το να κανει τη δουλεια του και να τον μεταφερει οπου χρειαστει. Μεταφερω απλα την δικη μου εμπειρια απο 20 οδηγησης με αυτο.
Στα 20 χρονια αρχισε να ζηταει.
Το προβλημα εχει να κανει μονο με την καταναλωση μετα απο οσα επισκευασα κ περιεγραψα στη πρωτη τοποθετηση.
Μηπως ξερει κανεις κατι παραπανω...που δειχνει την αιτία.
Αυτό.
Ο μάστορας σου τι σου λέει σχετικά με την αυξημένη κατανάλωση;
Τρεις που ρωτησα δεν μου δινουν μια λυση. Δεν ξερουν τι αλλο μπορει να φταιει. Καποιος μου ειπε αφου εχεις κανει τοσα πραγματα και καιει τοσο παει να πει πως τοσο καιει το αμαξι σου.
Κατι που θα το ελεγε κ η γιαγια μου δηλαδη

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3181
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 28 Δεκ 2023, 01:46

Άφαντος έγραψε:
27 Δεκ 2023, 22:40
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
25 Δεκ 2023, 15:24
Όταν λες φίλτρο αέρα, εννοείς το φίλτρο της μηχανής, όχι καμπίνας, υποθέτω; Πόσο παλιό είναι; Εμφανισιακά μπορεί να μην μοιάζει βρώμικο, αλλά άμα είναι παλιό (μερικά χρόνια) ίσως οι ίνες του να έχουν διαβρωθεί και να εμποδίζει την κίνηση του αέρα, η μηχανή δουλεύει περισσότερο και αυτό αυξάνει την κατανάλωση. Επίσης μήπως δεν λειτουργεί σωστά κάποιος αισθητήρας οξυγόνου.

Φαντάζομαι δοκίμασες βενζίνη από διαφορετικά βενζινάδικα, έτσι;

Επίσης είσαι σίγουρος ότι χρησιμοποίησες το σωστό λάδι όταν το άλλαξες και ήταν καλής ποιότητας;
Δεν ξερω τι λες. Εγω ενα φιλτρο αερα ξερω, της μηχανης. Αλλά ακομη κ να καταλαβω τι εννοεις κ αυτο που λες να θελει αλλαγη ειναι δυνατον να καιει 40-50% παραπανω; Το φιλτρο καμπινας λογικα εχει σχεση μονο με το φιλτραρισμα του εξωτερικου περιβαλοντος για να μη μπαινουν στη καμπίνα ρυποι. Τι σχεση εχει με την λειτουργια της μηχανης; Δεν ξερω. Ρωταω.
Εχω αλλαξει τον λαμδα μονο απο αισθητηρες, (τον εναν απ τους δυο) αλλα ακομη κι αν φταιει ο αισιητηρας maf ή αλλος τα καυσαερια θα ηταν άριστα οπως βρισκω στη μετρηση σε 2 κτεο;
Για το λαδι δεν ξερω. Μπορει κ αυτο να φταιει κ να εχει τοσο διαφορα στη καταναλωση;
Ναι, το ίδιο φίλτρο μηχανής λέμε. 40-50% είναι πράγματι μεγάλη διαφορά και δεν νομίζω να το έβλεπες τόσο απότομα άμα το πρόβλημα ήταν το φίλτρο. Έχω δει διαφορά και με λάστιχα και με φίλτρο μηχανής και με λάδι αλλά δεν είναι ποτέ πάνω από ένα 10-15%. Όταν οδηγείς, ανεβάζει η μηχανή στροφές πάνω από το συνηθισμένο; Άμα έχει πρόβλημα ο αισθητήρας οξυγόνου μπορεί να τραβάει περισσότερη βενζίνη. Φαντάζομαι ότι τσεκάρατε αν έχει διαρροή το ντεπόζιτο από κάπου. Για το λάδι πρέπει να είναι πολύ λάθος η ρευστότητα για να αυξηθεί η κατανάλωση τόσο. Πως είναι η θερμοκρασία της μηχανής; Εκεί που ήταν και παλιότερα; Πιο παχύ λάδι αυξάνει την κατανάλωση και την θερμοκρασία. Αν θυμάμαι, είπες ότι η πίεση των ελαστικών είναι εντάξει. Δεν μου έρχεται τίποτα άλλο στο μυαλό. Άμα κάποιος κύλινδρος είχε θέμα νομίζω θα φαινόταν στο compression της μηχανής, θα είχε πιθανώς κάποιο καινούργιο θόρυβο, κτλ κάποια ένδειξη ότι υπάρχει θέμα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32899
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 28 Δεκ 2023, 09:06

πρωτα παιρνεις ενα obd2 scanner, bluetooth. της πλακας, με κανα 5ευρω.
μετα κατεβαζεις καποιο αππ, εγω προτιμησα το carbit, το πληρωσα κιολας για το κατι παραπανω που ηθελα.

υστερα πρεπει να μελετησεις και να ασχοληθεις. θα μπορεις να εχεις live δεδομενα απο ολους τους αισθητηρες, και αν ασχοληθεις να μαθεις ποιες ειναι οι σωστες τιμες που πρεπει να δινει καθενας, θα βρεις ποιος ειναι εκτος προδιαγραφων. θα βλεπεις επισης ανα πασα στιγμη την καταναλωση.

το 13 που φαινεται παρανοικο, αλλα και το 9 που λες για φυσιολογικο, παλι παρα πολυ το βλεπω. προσφατα πηρα ενα διλιτρο πατζερο του 04, και εχει καταναλωση 9, μεχρι 10 σε πολη η αμα τραβαω τρειλερ. θα περιμενα απο αυτοκινητο με 30% μικροτερο βαρος και πολυ καλυτερη αεροδυναμικη να καιει κατω απο 7.

βλεπω παντως τα βασικα τα εχεις κοιταξει. θα επεμενα λιγο για τη μετρηση συμπιεσης, και κατ αποσο ειναι ιδια σε ολους τους κυλινδρους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23440
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Δεκ 2023, 10:59

Άφαντος έγραψε:
27 Δεκ 2023, 22:42
Ερμής έγραψε:
25 Δεκ 2023, 12:25
Άφαντος έγραψε:
24 Δεκ 2023, 22:23

Μεχρι περυσι δεν ειχε παθει ποτέ την παραμικρη ζημια, δεν το ειχα παει ποτέ σε συνεργειο για κατι που χαλασε, παρ ολο που υπηρχαν κ χρονιες που δεν του εκανα καθολου σερβις. Δεν ξερω τι λεει ο καθενας κ τι απαιτησεις εχει απο ενα αμαξι περα απ το να κανει τη δουλεια του και να τον μεταφερει οπου χρειαστει. Μεταφερω απλα την δικη μου εμπειρια απο 20 οδηγησης με αυτο.
Στα 20 χρονια αρχισε να ζηταει.
Το προβλημα εχει να κανει μονο με την καταναλωση μετα απο οσα επισκευασα κ περιεγραψα στη πρωτη τοποθετηση.
Μηπως ξερει κανεις κατι παραπανω...που δειχνει την αιτία.
Αυτό.
Ο μάστορας σου τι σου λέει σχετικά με την αυξημένη κατανάλωση;
Τρεις που ρωτησα δεν μου δινουν μια λυση. Δεν ξερουν τι αλλο μπορει να φταιει. Καποιος μου ειπε αφου εχεις κανει τοσα πραγματα και καιει τοσο παει να πει πως τοσο καιει το αμαξι σου.
Κατι που θα το ελεγε κ η γιαγια μου δηλαδη
Περίεργο. Πολύ πιθανο να μην παίρνει αρκετό οξυγόνο στην καύση με αποτέλεσμα να καίει περισσότερο καύσιμο.
Επίσης είναι περίεργο και το άλλο, να έχεις τόση μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση μεικτού κύκλου με εντος πόλης.
Τοσο και λιγότερο καίει το δικό μου που ειναι δίλιτρο του 2010.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17059
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 28 Δεκ 2023, 14:14

Όλα αυτά θα φαινότανε στα καυσαέρια.
Κάποιος εξωγενής παράγοντας θα επηρεάζει την κατανάλωση.

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 28 Δεκ 2023, 18:12

stergiosbik έγραψε:
28 Δεκ 2023, 14:14
Όλα αυτά θα φαινότανε στα καυσαέρια.
Κάποιος εξωγενής παράγοντας θα επηρεάζει την κατανάλωση.
Γι αυτό εθεσα κ γω το νημα. Ειναι οντως περίεεγο. Ό,τι εχουν την καλοσύνη και πιθανολογουν εδω σαν αιτια οι συμφουρίτες θα φαινόταν στα καυσαέρια τα οποία εχουν αριστες τιμες.
Οταν λες εξωγενεις παραγοντες τι πιθανολογεις;

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 28 Δεκ 2023, 18:15

Ερμής έγραψε:
28 Δεκ 2023, 10:59
Άφαντος έγραψε:
27 Δεκ 2023, 22:42
Ερμής έγραψε:
25 Δεκ 2023, 12:25


Ο μάστορας σου τι σου λέει σχετικά με την αυξημένη κατανάλωση;
Τρεις που ρωτησα δεν μου δινουν μια λυση. Δεν ξερουν τι αλλο μπορει να φταιει. Καποιος μου ειπε αφου εχεις κανει τοσα πραγματα και καιει τοσο παει να πει πως τοσο καιει το αμαξι σου.
Κατι που θα το ελεγε κ η γιαγια μου δηλαδη
Περίεργο. Πολύ πιθανο να μην παίρνει αρκετό οξυγόνο στην καύση με αποτέλεσμα να καίει περισσότερο καύσιμο.
Επίσης είναι περίεργο και το άλλο, να έχεις τόση μεγάλη διαφορά σε κατανάλωση μεικτού κύκλου με εντος πόλης.
Τοσο και λιγότερο καίει το δικό μου που ειναι δίλιτρο του 2010.
Αν δεν επαιρνε αρκετο οξυγονο στη καυση θα φαινοταν στις τιμες των καυσαεριων νομιζω

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 28 Δεκ 2023, 18:20

Ασέβαστος έγραψε:
28 Δεκ 2023, 09:06
πρωτα παιρνεις ενα obd2 scanner, bluetooth. της πλακας, με κανα 5ευρω.
μετα κατεβαζεις καποιο αππ, εγω προτιμησα το carbit, το πληρωσα κιολας για το κατι παραπανω που ηθελα.

υστερα πρεπει να μελετησεις και να ασχοληθεις. θα μπορεις να εχεις live δεδομενα απο ολους τους αισθητηρες, και αν ασχοληθεις να μαθεις ποιες ειναι οι σωστες τιμες που πρεπει να δινει καθενας, θα βρεις ποιος ειναι εκτος προδιαγραφων. θα βλεπεις επισης ανα πασα στιγμη την καταναλωση.

το 13 που φαινεται παρανοικο, αλλα και το 9 που λες για φυσιολογικο, παλι παρα πολυ το βλεπω. προσφατα πηρα ενα διλιτρο πατζερο του 04, και εχει καταναλωση 9, μεχρι 10 σε πολη η αμα τραβαω τρειλερ. θα περιμενα απο αυτοκινητο με 30% μικροτερο βαρος και πολυ καλυτερη αεροδυναμικη να καιει κατω απο 7.

βλεπω παντως τα βασικα τα εχεις κοιταξει. θα επεμενα λιγο για τη μετρηση συμπιεσης, και κατ αποσο ειναι ιδια σε ολους τους κυλινδρους.
Δεν ειναι ιδια ακριβως η συμπιεση. Εχουν μια διφορά 5 με 10% μεταξύ τους. Μες τα ανεκτα όρια μου ειπαν ειναι.
Τωρα για το αλλο που ειπες θα σου πω αυτο που ειπα κ σ αλλους φιλους. Αν οι αισθητηρες δεν λειτουργουσαν σωστα θα φαινόταν στις τιμες των καυσαεριων οι οποιες ειναι πολυ καλες

Άφαντος
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: 06 Οκτ 2020, 01:23

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Άφαντος » 28 Δεκ 2023, 18:29

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
28 Δεκ 2023, 01:46
Άφαντος έγραψε:
27 Δεκ 2023, 22:40
Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
25 Δεκ 2023, 15:24
Όταν λες φίλτρο αέρα, εννοείς το φίλτρο της μηχανής, όχι καμπίνας, υποθέτω; Πόσο παλιό είναι; Εμφανισιακά μπορεί να μην μοιάζει βρώμικο, αλλά άμα είναι παλιό (μερικά χρόνια) ίσως οι ίνες του να έχουν διαβρωθεί και να εμποδίζει την κίνηση του αέρα, η μηχανή δουλεύει περισσότερο και αυτό αυξάνει την κατανάλωση. Επίσης μήπως δεν λειτουργεί σωστά κάποιος αισθητήρας οξυγόνου.

Φαντάζομαι δοκίμασες βενζίνη από διαφορετικά βενζινάδικα, έτσι;

Επίσης είσαι σίγουρος ότι χρησιμοποίησες το σωστό λάδι όταν το άλλαξες και ήταν καλής ποιότητας;
Δεν ξερω τι λες. Εγω ενα φιλτρο αερα ξερω, της μηχανης. Αλλά ακομη κ να καταλαβω τι εννοεις κ αυτο που λες να θελει αλλαγη ειναι δυνατον να καιει 40-50% παραπανω; Το φιλτρο καμπινας λογικα εχει σχεση μονο με το φιλτραρισμα του εξωτερικου περιβαλοντος για να μη μπαινουν στη καμπίνα ρυποι. Τι σχεση εχει με την λειτουργια της μηχανης; Δεν ξερω. Ρωταω.
Εχω αλλαξει τον λαμδα μονο απο αισθητηρες, (τον εναν απ τους δυο) αλλα ακομη κι αν φταιει ο αισιητηρας maf ή αλλος τα καυσαερια θα ηταν άριστα οπως βρισκω στη μετρηση σε 2 κτεο;
Για το λαδι δεν ξερω. Μπορει κ αυτο να φταιει κ να εχει τοσο διαφορα στη καταναλωση;
Ναι, το ίδιο φίλτρο μηχανής λέμε. 40-50% είναι πράγματι μεγάλη διαφορά και δεν νομίζω να το έβλεπες τόσο απότομα άμα το πρόβλημα ήταν το φίλτρο. Έχω δει διαφορά και με λάστιχα και με φίλτρο μηχανής και με λάδι αλλά δεν είναι ποτέ πάνω από ένα 10-15%. Όταν οδηγείς, ανεβάζει η μηχανή στροφές πάνω από το συνηθισμένο; Άμα έχει πρόβλημα ο αισθητήρας οξυγόνου μπορεί να τραβάει περισσότερη βενζίνη. Φαντάζομαι ότι τσεκάρατε αν έχει διαρροή το ντεπόζιτο από κάπου. Για το λάδι πρέπει να είναι πολύ λάθος η ρευστότητα για να αυξηθεί η κατανάλωση τόσο. Πως είναι η θερμοκρασία της μηχανής; Εκεί που ήταν και παλιότερα; Πιο παχύ λάδι αυξάνει την κατανάλωση και την θερμοκρασία. Αν θυμάμαι, είπες ότι η πίεση των ελαστικών είναι εντάξει. Δεν μου έρχεται τίποτα άλλο στο μυαλό. Άμα κάποιος κύλινδρος είχε θέμα νομίζω θα φαινόταν στο compression της μηχανής, θα είχε πιθανώς κάποιο καινούργιο θόρυβο, κτλ κάποια ένδειξη ότι υπάρχει θέμα.
Αερας στα λαστιχα καλος, λαδι βαζω 10-40, φίλτρο λαδιου καινουργιο-θερμοκρασια μηχανης σωστή-δεν ανεβαζει στροφες περα απ το κανονικο-αν ειχε προβλημα ο αισθητηρας οξυγονου θα φαινοταν στα καυσαερια.
Τα μονα που δεν εχω αλλαξει ειναι οι αισθητηρες maf, πεταλουδας γκαζιου και εκκεντροφορου...αλλά παλι αναρρωτωμαι πως ακομη κ κατι αλλο να ηταν θα το εδειχνε η μετρηση καυσαεριων πιστευω.
Ευχαριστω παντως

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23440
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Δεκ 2023, 18:30

Ε τότε το φταίξιμο είναι μόνο ένα... Χίουνται
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

xlsms
Δημοσιεύσεις: 104
Εγγραφή: 29 Ιουν 2023, 22:25

Re: Αυξημένη καταναλωση βενζίνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xlsms » 28 Δεκ 2023, 18:41

stergiosbik έγραψε:
28 Δεκ 2023, 14:14
Όλα αυτά θα φαινότανε στα καυσαέρια.
Κάποιος εξωγενής παράγοντας θα επηρεάζει την κατανάλωση.
Π. Χ. Διαρροή στα σωληνάκια υψηλής πίεσης από την αντλία βενζίνης μέχρι τα μπεκ.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών