Ferrari - F1

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 12 Απρ 2018, 09:16

Χαοτικός έγραψε:
11 Απρ 2018, 17:39
chris έγραψε:
11 Απρ 2018, 14:00
stergiosbik έγραψε:
11 Απρ 2018, 13:31
Πολυ θα γουσταρα να δω πρωταθλητρια την Ferrari και παγκοσμιο πρωταθλητη τον Kimi και οχι τον λακαμα τον Vettel.
εμένα δε με νοιάζει ποιός! ποτέ δεν ασχολήθηκα με οδηγούς.
FERRARI μόνο
:003:
Και SIMCA όμως ρε! Γιατί; :c040:
Δεν σας καταλαβαίνω κύριος, τι εννοείτε;
:wave:
c/

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 12 Απρ 2018, 09:18

stergiosbik έγραψε:
11 Απρ 2018, 14:43
Senna λεμε ρε!
Μετα το χαος.
θεωρώ πρώτα μιχαλάκης και μετά ο Senna , όπως και να το πάρει κανείς.
Απλά ο Senna ήταν πιο ριψοκίνδυνος και πιο εντυπωσιακός στην οδήγηση
c/

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 12 Απρ 2018, 09:35

stergiosbik έγραψε:
11 Απρ 2018, 13:42
Oxι.
Απλα δεν τον γουσταρω και ειναι και σκατοχαρακτηρας.
Χωρια που δεν τον θεωρω κορυφαιο οδηγο.
Οτι πηρε,το πηρε λογω του οτι η Red Bull τοτε ηταν κατι αιωνες μπροστα και με ξεκαθαρη αβάντα απο την ομαδα.
Κιμι,Αλονσο,Χαμιλτον ειναι πολυ καλύτεροί του.
Πρωταθλητής δεν γίνεσαι, αν δεν είσαι και λίγο (έως πολύ) κωλόπαιδο. Ελάχιστοι δεν ήταν κωλόπαιδα.
Ο τελευταίος που στέφθηκε πρωταθλητής χωρίς να είναι ένας απ' αυτούς, ήταν ο Μπάτον κατά τη γνώμη μου.

Ο Σουμάχερ πχ, ήταν ο ορισμός του αχώνευτου. Υπάρχουν ιστορίες και ιστορίες για το πώς φερόταν στο γκαράζ της Φεράρι όταν έγινε μέγας και τρανός.
Τεράστιος οδηγός αλλά και απίστευτα καλός δοκιμαστής σύμφωνα με τους συνεργάτες του, συνδυασμός που οδηγεί σε πρωταθλήματα. Όχι μόνο αυτό βέβαια, θέλει και καλό αυτοκίνητο, καμιά φορά και λίγο "ζμπρώξιμο" από κανέναν Μπέρνι, αλλά τέλος πάντων. Ο τύπος είναι ο λόγος που άρχισα να μην γουστάρω τη Σκουντερία.
Ο Αλόνσο επίσης οδηγάρα. Αλλά το πόσο κωλόπαιδο είναι, φάνηκε καθαρά στην πρώτη θητεία του στη Μακλάρεν. Ποιος ξεχνά την φάση με την εσκεμμένη καθυστέρησή του στα πιτς, μόνο και μόνο για να πηδήξει τον χρόνο του Χάμιλτον που ερχόταν από πίσω; Και όχι μόνο αυτό, βέβαια. Στη δεύτερη θητεία του εκεί βέβαια, έβγαλε άλλον χαρακτήρα. Το χιούμορ του τα σπάει, κάποιες φορές.
Ο Ραϊκόνεν ήταν κάποτε η μεγάλη μου συμπάθεια (μέχρι εκεί όμως, μέχρι την συμπάθεια, γιατί αγάπη ήταν μόνο ο τιτανοτεράστιος Άυρτον). Μετά την επιστροφή του έχει γίνει πιο ξινός κι από λεμόνι. Η δε προχθεσινή φάση με τον μηχανικό που πάτησε, δείχνει την αχωνευτίλα του σε όλο της το μεγαλείο.
Ο Φέτελ μου άρεζε ανέκαθεν σαν οδηγός. Το έδειξε από την εποχή της Μιναρντο-Τόρο Ρόσο πόσο καλός ήταν, όχι μόνο στη μετέπειτα πορεία του στη μεγάλη αδελφή. Το κουσούρι του είναι η γκρίνια. Πολύ γκρινιάρης ρε γαμώτο, τα πάντα του φταίνε. Ενίοτε δε, χάνει και εύκολα την ψυχραιμία του και μετά απορεί... "εγώ επικίνδυνη οδήγηση; πότε; πώς; πού;".
Για Χάμιλτον-Ρόσμπεργκ, και μόνο η μεταξύ τους φαγωμάρα φτάνει. Ειδικά για τον δεύτερο μου την έδωσε απίστευτα η αποχώρησή του και νομίζω λέει πολλά για το πόσο άξιος πρωταθλητής ήταν.
Ακόμα κι ο ημίθεος Άυρτον ήταν κωλοπαιδαράκος ώρες-ώρες. Με τον προφέσορα το είχαν αποδείξει κι οι δυο, εντός κι εκτός πίστας.


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 12 Απρ 2018, 09:39

chris έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:13
Ερμής έγραψε:
11 Απρ 2018, 14:53
Το να βλέπεις το GP μαζί με την τετραχρονη ανιψιά σου και να πανηγυρίζει κάθε φορά που προσπερνάει μια ferrari καθώς και στην καρό σημαία, συγκαταλέγεται στις μικρές ή στις μεγάλες απολαύσεις της ζωής;
πω πω κακίαααααα!
ντάξει, λογικό πάντα μας ζηλεύατε... :003:
Κάτι δε κατάλαβες. Είμαι φανατίλα ferrari, τόσο που δε φαντάζεσαι.
Όταν οι ferrari προσπερνούν άλλους εννοώ.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 12 Απρ 2018, 09:44

Ερμής έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:39
chris έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:13
Ερμής έγραψε:
11 Απρ 2018, 14:53
Το να βλέπεις το GP μαζί με την τετραχρονη ανιψιά σου και να πανηγυρίζει κάθε φορά που προσπερνάει μια ferrari καθώς και στην καρό σημαία, συγκαταλέγεται στις μικρές ή στις μεγάλες απολαύσεις της ζωής;
πω πω κακίαααααα!
ντάξει, λογικό πάντα μας ζηλεύατε... :003:
Κάτι δε κατάλαβες. Είμαι φανατίλα ferrari, τόσο που δε φαντάζεσαι.
Όταν οι ferrari προσπερνούν άλλους εννοώ.
Παρεξήγηση, ότι ήθελα καταλάβαινα! :smt005:
το είδα μετά αλλά, το κακό είχε ήδη γίνει και δεν θέλησα να το διορθώσω.
δεν ξέρω, κάποιος υποσυνείδητος φόβος μάλλον με οδήγησε :oops:
c/

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 12 Απρ 2018, 09:47

Ερμής έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:39
Κάτι δε κατάλαβες. Είμαι φανατίλα ferrari, τόσο που δε φαντάζεσαι.
Όπως και οι περισσότεροι μικρο-μεσαίοι (σε ηλικία εννοώ) που γνωρίζω.

Μάθατε την F1 επί εποχής Σουμάχερ σε Φεράρι, οπότε είναι λογικό.


Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 12 Απρ 2018, 09:49

shrike έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:47
Ερμής έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:39
Κάτι δε κατάλαβες. Είμαι φανατίλα ferrari, τόσο που δε φαντάζεσαι.
Όπως και οι περισσότεροι μικρο-μεσαίοι (σε ηλικία εννοώ) που γνωρίζω.

Μάθατε την F1 επί εποχής Σουμάχερ σε Φεράρι, οπότε είναι λογικό.
Κάνεις λάθος. Ήμουν αντιφερράρι μέχρι που οδήγησα μια το 2005. Μετά τέλος. Δενυπαρχειτιποταλλλο
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 12 Απρ 2018, 09:52

shrike έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:35
Πρωταθλητής δεν γίνεσαι, αν δεν είσαι και λίγο (έως πολύ) κωλόπαιδο. Ελάχιστοι δεν ήταν κωλόπαιδα.
Ο τελευταίος που στέφθηκε πρωταθλητής χωρίς να είναι ένας απ' αυτούς, ήταν ο Μπάτον κατά τη γνώμη μου.
Δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο.
shrike έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:35
Ο Σουμάχερ πχ, ήταν ο ορισμός του αχώνευτου. Υπάρχουν ιστορίες και ιστορίες για το πώς φερόταν στο γκαράζ της Φεράρι όταν έγινε μέγας και τρανός.
Τεράστιος οδηγός αλλά και απίστευτα καλός δοκιμαστής σύμφωνα με τους συνεργάτες του, συνδυασμός που οδηγεί σε πρωταθλήματα. Όχι μόνο αυτό βέβαια, θέλει και καλό αυτοκίνητο, καμιά φορά και λίγο "ζμπρώξιμο" από κανέναν Μπέρνι, αλλά τέλος πάντων. Ο τύπος είναι ο λόγος που άρχισα να μην γουστάρω τη Σκουντερία.
Ο μιχαλάκης ήταν πρώτα απ'όλα κορυφή στο στήσιμο του μονοθεσίου. Βέβαια ήταν και πρώτος οδηγός, είχε πάντα προτεραιότητα στην ομάδα αλλά ήταν και φοβερός οδηγός. Ποιός θυμάται τον αγώνα στο Σπα, με την βροχή, που τους πέρασε όλους;
shrike έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:35
Ο Αλόνσο επίσης οδηγάρα. Αλλά το πόσο κωλόπαιδο είναι, φάνηκε καθαρά στην πρώτη θητεία του στη Μακλάρεν. Ποιος ξεχνά την φάση με την εσκεμμένη καθυστέρησή του στα πιτς, μόνο και μόνο για να πηδήξει τον χρόνο του Χάμιλτον που ερχόταν από πίσω; Και όχι μόνο αυτό, βέβαια. Στη δεύτερη θητεία του εκεί βέβαια, έβγαλε άλλον χαρακτήρα. Το χιούμορ του τα σπάει, κάποιες φορές.
Συμφωνώ και εδώ, μαζί με Χάμιλτον και Κιμι, τους θεωρώ τους κορυφαίους αυτή τη στιγμή. Αλλά εγωπαθής του κερατά...
shrike έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:35
Ο Ραϊκόνεν ήταν κάποτε η μεγάλη μου συμπάθεια (μέχρι εκεί όμως, μέχρι την συμπάθεια, γιατί αγάπη ήταν μόνο ο τιτανοτεράστιος Άυρτον). Μετά την επιστροφή του έχει γίνει πιο ξινός κι από λεμόνι. Η δε προχθεσινή φάση με τον μηχανικό που πάτησε, δείχνει την αχωνευτίλα του σε όλο της το μεγαλείο.
Εμένα είναι ακόμα, ελπίζω να συνέλθει γιατί είναι άλλος από την επιστροφή του και μετά.
shrike έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:35
Ο Φέτελ μου άρεζε ανέκαθεν σαν οδηγός. Το έδειξε από την εποχή της Μιναρντο-Τόρο Ρόσο πόσο καλός ήταν, όχι μόνο στη μετέπειτα πορεία του στη μεγάλη αδελφή. Το κουσούρι του είναι η γκρίνια. Πολύ γκρινιάρης ρε γαμώτο, τα πάντα του φταίνε. Ενίοτε δε, χάνει και εύκολα την ψυχραιμία του και μετά απορεί... "εγώ επικίνδυνη οδήγηση; πότε; πώς; πού;".
Τον Φέτελ ποτέ δεν τον συμπάθησα ιδιαίτερα, ακόμα και τώρα δηλαδή...
shrike έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:35
Για Χάμιλτον-Ρόσμπεργκ, και μόνο η μεταξύ τους φαγωμάρα φτάνει. Ειδικά για τον δεύτερο μου την έδωσε απίστευτα η αποχώρησή του και νομίζω λέει πολλά για το πόσο άξιος πρωταθλητής ήταν.
Ακόμα κι ο ημίθεος Άυρτον ήταν κωλοπαιδαράκος ώρες-ώρες. Με τον προφέσορα το είχαν αποδείξει κι οι δυο, εντός κι εκτός πίστας.
Παρόμοια με Φέτελ και ο Χάμιλτον. Αχώνευτος και υπερόπτης. Ο Ρόσμπεργκ πιο συμπαθής μου φαίνεται και πολύ πιο χαμηλών τόνων.
c/

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 12 Απρ 2018, 09:56

Ερμής έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:49
shrike έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:47
Ερμής έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:39
Κάτι δε κατάλαβες. Είμαι φανατίλα ferrari, τόσο που δε φαντάζεσαι.
Όπως και οι περισσότεροι μικρο-μεσαίοι (σε ηλικία εννοώ) που γνωρίζω.

Μάθατε την F1 επί εποχής Σουμάχερ σε Φεράρι, οπότε είναι λογικό.
Κάνεις λάθος. Ήμουν αντιφερράρι μέχρι που οδήγησα μια το 2005. Μετά τέλος. Δενυπαρχειτιποταλλλο
πάντα ferrari ήμουνα, από τα πέτρινα χρόνια ακόμα, τις θεωρώ περισσότερο έργο τέχνης παρά απλό αυτοκίνητο. και γω έχω οδηγήσει μια, ντάξει, απλά δεν υπάρχει, άλλη αίσθηση οδήγησης, δυσκολεύεσαι να το πιστέψεις.
c/

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23435
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 12 Απρ 2018, 09:59

Είχα έναν νήμα στο παλιό για τα καλύτερα και χειρότερα αμάξια που έχομε οδηγήσει. Θα το επαναφέρω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 12 Απρ 2018, 10:47

Αλλο θαρραλεος και τσαμπουκας και αλλο κωλοπαιδο και σκατοχαρακτηρας.
Ναι οι πρωταθλητες χρειαζεται να ειναι και μαγκες αλλα οχι κωλοπαιδα.
Επειδη κι εγω προλαβα παρα πολλα πραγματα (δεκαετια 80)πριν τον Σουμαχερ θα διαφωνησω για το "μεγαλειο" του.
Ειναι πασιγνωστο πια πως πηρε τους 2 πρωτους τιτλους με την Benetton.
Για την τρελή αβαντα που εδινε η FIA στην Ferrari και η Ferrari στον Σουμαχερ για να παρει τιτλους.
Να μιλησουμε για το σκανδαλο που η FIA απαγορεψε τους κινητηρες με κραμα βηρυλλιου γιατι η McLaren με τον Χακινεν ξεβρακωνε τον Σουμαχερ με την Ferrari;
Να μιλησουμε για τα μονοθεσια των teammate του που ηταν "ριγμενα" σε σχεση με του Μιχαλακη;
Για το οτι οταν ηταν μπροστα καποιος teammate καθοτανε σκανδαλωδως να χασει την θεση απο τον Μιχαλακη;
Η περιοδος του Σουμαχερ ηταν μια μαυρη σελιδα στην ιστορια της Ferrari.
Και ο Χαμιλτον στην αρχη ειχε τρελη αβαντα απο τον Ρον Ντενις εναντι του Αλονσο.
Μου ηταν φουλ αντιπαθης γι αυτο,αλλα στην πορεια εστρωσε καπως σαν χαρακτηρας και απεδειξε οτι οντως ειναι καλος οδηγος.
Ο Κιμι;
Τι να πεις γι αυτον;
Μια κατηγορια μονος του!
Απιστευτο ταλεντο που λογω χαρακτηρα αδικησε τον εαυτο του.

Άβαταρ μέλους
chris
Δημοσιεύσεις: 378
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:51

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από chris » 12 Απρ 2018, 11:01

stergiosbik έγραψε:
12 Απρ 2018, 10:47
Αλλο θαρραλεος και τσαμπουκας και αλλο κωλοπαιδο και σκατοχαρακτηρας.
Ναι οι πρωταθλητες χρειαζεται να ειναι και μαγκες αλλα οχι κωλοπαιδα.
δεκτό αλλά μερικές φορές τα όρια είναι δυσδιάκριτα
stergiosbik έγραψε:
12 Απρ 2018, 10:47
Επειδη κι εγω προλαβα παρα πολλα πραγματα (δεκαετια 80)πριν τον Σουμαχερ θα διαφωνησω για το "μεγαλειο" του.
Ειναι πασιγνωστο πια πως πηρε τους 2 πρωτους τιτλους με την Benetton.
Για την τρελή αβαντα που εδινε η FIA στην Ferrari και η Ferrari στον Σουμαχερ για να παρει τιτλους.
Να μιλησουμε για το σκανδαλο που η FIA απαγορεψε τους κινητηρες με κραμα βηρυλλιου γιατι η McLaren με τον Χακινεν ξεβρακωνε τον Σουμαχερ με την Ferrari;
Να μιλησουμε για τα μονοθεσια των teammate του που ηταν "ριγμενα" σε σχεση με του Μιχαλακη;
Για το οτι οταν ηταν μπροστα καποιος teammate καθοτανε σκανδαλωδως να χασει την θεση απο τον Μιχαλακη;
Η περιοδος του Σουμαχερ ηταν μια μαυρη σελιδα στην ιστορια της Ferrari.
Υπερβολικό και λίγο άδικο το βρίσκω αυτό, ναι είχε αβάντα από την ομάδα, ειδικά όταν κυνηγούσε τίτλο αλλά δεν το βρίσκω και τόσο κακό. Για τη FIA και τα υπόλοιπα, παίζει και η πολιτική ρόλο, ειδικά όταν μιλάμε για τόσο ακριβό σπορ. Επίσης όλη η αίγλη στην F1 προέρχεται από 2-3 ομάδες και την κόντρα μεταξύ τους, έτσι δεν είναι; αυτό δεν πουλάει στο κάτω-κάτω;
stergiosbik έγραψε:
12 Απρ 2018, 10:47
Και ο Χαμιλτον στην αρχη ειχε τρελη αβαντα απο τον Ρον Ντενις εναντι του Αλονσο.
Μου ηταν φουλ αντιπαθης γι αυτο,αλλα στην πορεια εστρωσε καπως σαν χαρακτηρας και απεδειξε οτι οντως ειναι καλος οδηγος.
συμφωνώ κατά βάση αλλά νομίζω ακόμα αντιπαθής μου είναι ... :D
stergiosbik έγραψε:
12 Απρ 2018, 10:47
Ο Κιμι;
Τι να πεις γι αυτον;
Μια κατηγορια μονος του!
Απιστευτο ταλεντο που λογω χαρακτηρα αδικησε τον εαυτο του.
εδω δεν μπορώ να πω τίποτα, συμφωνώ 100%
c/

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 12 Απρ 2018, 11:04

chris έγραψε:
12 Απρ 2018, 09:15
Ο Κίμι μπορεί κάποιος να μου πει γιατί δεν "τραβάει" αφότου γύρισε;
team orders αφου
ο Κιμι δεν γυρισε για να χτυπησει τιτλο αλλα για να κανει την ορντιναντσα του Φετελ
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17043
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 12 Απρ 2018, 11:06

Eιναι γνωστο νομιζω οτι ο Ραικονεν εκνευριζεται απιστευτα να του μιλανε οταν οδηγει.
Αυτο το "κουσουρι" το ειχε και oταν πηγε στο WRC.
Tου εδινε οδηγιες ο συνοδηγος και αυτος εχανε την αυτοσυγκεντρωση του και εκνευριζονταν.
Οταν ξαναγυρισε στην F1 οι μηχανικοι της Citroen ειχαν δηλωσει το εξης.
"Ο Κιμι στις δοκιμες οταν οδηγουσε μονος του σε γνωστες του διαδρομες που δεν χρειαζοτανε συνοδηγο,εκανε πραγματα που δεν εχουμε ξαναδει απο οδηγο.Μαλιστα ουτε καν φανταζομασταν οτι το αυτοκινητο μπορουσε να παει ετσι!!!"

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Ferrari - F1

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 12 Απρ 2018, 11:10

stergiosbik έγραψε:
12 Απρ 2018, 10:47
Αλλο θαρραλεος και τσαμπουκας και αλλο κωλοπαιδο και σκατοχαρακτηρας.
Ναι οι πρωταθλητες χρειαζεται να ειναι και μαγκες αλλα οχι κωλοπαιδα.
Σωστό, αλλά το θέμα είναι ότι οι περισσότεροι ήταν και κωλόπαιδα, άσχετα με όλα τα υπόλοιπα.
stergiosbik έγραψε:
12 Απρ 2018, 10:47
Επειδη κι εγω προλαβα παρα πολλα πραγματα (δεκαετια 80)πριν τον Σουμαχερ θα διαφωνησω για το "μεγαλειο" του.
Ειναι πασιγνωστο πια πως πηρε τους 2 πρωτους τιτλους με την Benetton.
Για την τρελή αβαντα που εδινε η FIA στην Ferrari και η Ferrari στον Σουμαχερ για να παρει τιτλους.
Να μιλησουμε για το σκανδαλο που η FIA απαγορεψε τους κινητηρες με κραμα βηρυλλιου γιατι η McLaren με τον Χακινεν ξεβρακωνε τον Σουμαχερ με την Ferrari;
Να μιλησουμε για τα μονοθεσια των teammate του που ηταν "ριγμενα" σε σχεση με του Μιχαλακη;
Για το οτι οταν ηταν μπροστα καποιος teammate καθοτανε σκανδαλωδως να χασει την θεση απο τον Μιχαλακη;
Η περιοδος του Σουμαχερ ηταν μια μαυρη σελιδα στην ιστορια της Ferrari.
Έτσι ακριβώς. Εγώ το είπα πιο... διακριτικά πιο πάνω, κάνοντας μόνο μια μικρή αναφορά στο σμπρώξιμο από Μπέρνι, FIA, FOM και τα ρέστα.
Ταλέντο είχε πολύ ο τύπος, αλλά όλα αυτά σε έκαναν να τον αντιπαθήσεις. Όπως είπα κιόλας, ήταν ο λόγος που δεν πάω πλέον τη Φεράρι σαν ομάδα.
Η δε δικαιολογία για τους κινητήρες και το βηρύλλιο ήταν μια σκέτη παπαριά, αλλά ας μην ξεχνάμε ότι την εποχή εκείνη η FIA συχνά έβαζε εμπόδια σε όποια ομάδα δυνάμωνε πολύ, υποτίθεται για να εξελιχθεί περισσότερο το άθλημα αλλά και το αυτοκίνητο γενικά, να βοηθήσει κι άλλες ομάδες να ανεβούν για να μην υπάρχει μονοτονία κλπ. Υποτίθεται, βέβαια, γιατί δεν είδαμε να κάνει το ίδιο και στη συνέχεια με τη Φεράρι του Μιχαλάκη, του Τοντ, του Μπρον και λοιπών. Τα εμπόδια δε που έβαζε στους διεκδικητές όπως ο Χάκινεν ήταν τουλάχιστον γελοία. Μ' αρέσει που βγήκαν μεταγενέστερα και παραδέχτηκαν ότι είχαν κάνει λάθος που τον είχαν ακυρώσει για έναν πόντο διαφορά στο ύψος, ενώ δεν είχαν κάνει το ίδιο για το βάρος της Φεράρι και κάτι τέτοια. Τι να την κάνεις τη συγγνώμη, άμα του άλλου του κοστίσεις ένα πρωτάθλημα; Την ίδια χρονιά, που είχε καταστραφεί ο αγώνας του Χάκινεν στο Χόκενχαϊμ (αν θυμάμαι καλά, Γερμανία ήταν πάντως, τότε που είχε δυο αγώνες) από τον... "αγανακτισμένο υπάλληλο της Μερσέντες", που... "τυχαία πέρασε απ' την ασφάλεια και μπήκε στην πίστα", και την ίδια χρονιά που η Φεράρι είχε δικαιωθεί σε όοολες τις περιπτώσεις που εκκρεμούσαν ποινές εναντίον της, τότε που βγήκαν και τα
ακρωνύμια Ferrari Innocent Again και Ferrari International Assistance.
stergiosbik έγραψε:
12 Απρ 2018, 10:47
Και ο Χαμιλτον στην αρχη ειχε τρελη αβαντα απο τον Ρον Ντενις εναντι του Αλονσο.
Μου ηταν φουλ αντιπαθης γι αυτο,αλλα στην πορεια εστρωσε καπως σαν χαρακτηρας και απεδειξε οτι οντως ειναι καλος οδηγος.
Λάθος του βέβαια, αλλά λογικό να συμβεί. Ο Ντένις τον είχε πάρει απ' το χεράκι από δέκα χρονών και τον οδήγησε στη μεγάλη κατηγορία, οπότε...


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών