Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μηχανές, αυτοκίνητα, τραίνα, αεροπλάνα, πλοία. Απόλαυση και αδρεναλίνη στα όρια!
Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 05 Μαρ 2019, 15:00

Ολα καλα και ωραια, αλλα για την Ελλαδα θα πρεπει να δουμε τιμες ηλεκτρικων αυτοκινητων στα 15.000, με 50.000 και 80.000 ποσοι θα τα παρουν; Επισης αλλαγη μπαταριας καθε ποτε θα γινεται; Ποσο θα κοστιζει; Μονοφασικο ρευμα θα ειναι ικανο να φορτισει γρηγορα τετοιες μπαταριες, μηπως θα πρεπει να γυρισουμε σε τριφασικο;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30545
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 05 Μαρ 2019, 15:30

Ασέβαστος έγραψε:
05 Μαρ 2019, 09:58
αμφιβαλλω. η υποδομη για γρηγορο φορτισμα μοιαζει ευκολοτερη απο αυτο.
η γρήγορη φορτιση φτάνει στα όρια της σημερινής τεχνολογίας
Εκτός απο μεγάλες απαιτήσεις σε ρευμα, οι μπαταρίες υπερθερμαινονται και θέλουν ψύξη
καλυτερα αργά αργά καλοφορτισμένη μπαταρία απο το μπαταριάδικο της γειτονιάς
βλεπω και το επομενο βημα, που ειναι τα αυτοκινητα να αλλαξουν σχημα. οι σχεδιαστες ειναι πλεον ελευθεροι να κανουν οτι γουσταρουν, δεν υπαρχει ο υποχρεωτικος χωρος για τον κινητηρα, το ρεζερβουαρ, τα διαφορικα κλπ. τα μοτερ μπορουν να ειναι και στους τροχους, ενω οι μπαταριες μπορουν να παρουν οποιοδηποτε σχημα, συντομα για να κερδισουν χωρο θα τις μπηγουν οπουδηποτε υπαρχει ελευθερο χιλιοστο. μεσα στις πορτες, στους σωληνες του πλαισιου, στα μαρσπιε, στα φτερα, στους προφυλακτηρες, παντου.
αυτά τα αναρχικά να τα ξεχάσεις ή να τα κάνεις στο γκαράζ σου αλλά ποτέ δε θα πάρεις άδεια κυκλοφορίας :D
όπως έχει δειξει η ιστορία της αυτοκίνησης θα έρθουν νομοι κανονισμοί και πρότυπα
γι'αυτό σου λέω οι γερμανοί δεν έχουν πει την τελευταια λέξη
Nostalgia έγραψε:
05 Μαρ 2019, 15:00
Μονοφασικο ρευμα θα ειναι ικανο να φορτισει γρηγορα τετοιες μπαταριες, μηπως θα πρεπει να γυρισουμε σε τριφασικο;
είναι σα να ζητάμε κάθε σπίτι να έχει μια μικρή αντλία βενζίνης
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 05 Μαρ 2019, 15:36

Nostalgia έγραψε:
05 Μαρ 2019, 15:00
Ολα καλα και ωραια, αλλα για την Ελλαδα θα πρεπει να δουμε τιμες ηλεκτρικων αυτοκινητων στα 15.000, με 50.000 και 80.000 ποσοι θα τα παρουν; Επισης αλλαγη μπαταριας καθε ποτε θα γινεται; Ποσο θα κοστιζει; Μονοφασικο ρευμα θα ειναι ικανο να φορτισει γρηγορα τετοιες μπαταριες, μηπως θα πρεπει να γυρισουμε σε τριφασικο;
Σε καμία δεκαριά χρόνια θα δεις τέτοιες τιμές.
Το degradation στις μπαταρίες της Τεσλα είναι σχετικά μικρό (καθώς και το phantom drain) δεν θυμάμαι τώρα τιμές αλλά έχω δει ποστ με Τεσλα ~400κ χιλ να δείχνουν 3 με 5%. Τα λογισμικά θερμικής διαχείρισης τους είναι άριστα.

Μονοφασικο θα μπορεί να φορτίσει αλλά όχι γρήγορα, μην τα θες όλα δικά σου. Θα το βάζεις την νύχτα και το πρωί θα σαι τουλάχιστον 80%, μια χαρά δηλαδή.

Οι ταχύ φορτιστές δίνουν για την ώρα ως και 120kw. Οι φήμες για την επόμενη γενιά είναι 375kw, δηλαδη θα σου γεμίζει μια μπαταρία 100kwh σε 15-20 λεπτά.
Δεν ξέρω γιατί ο κόσμος έχει τόση πρεμουρα για φορτίσεις κάτω των 10 λεπτών. Δεν κατάλαβα, τους χαλάει το εικοσάλεπτο-μισάωρο;
Στα κινητά τους πως περιμένουν;

Βλέπεις, αν οι ΚΑΡΙΟΛΕΣ "θρυλικές" αυτοκινητοβιομηχανίες την έψαχναν με τον ηλεκτρισμό (τις μπαταρίες δλδ, τα ηλ μοτέρ είναι ήδη 85-90% αποδοτικά) δεν θα χρειαζόταν να περιμένουμε τώρα αλλά 10 χρόνια.

Τους άρεσε το αίματακι μας όμως, στ' αρχιδια τους.
Εδώ να φανταστείς η gm με το - προ 20ετιας- EV1 το οποίο ήταν για την εποχή γαματο, μόλις τελείωσε το lease τους, τα μάζεψαν και τα κατέστρεψαν!!!!!! (μετά φταίνε οι άλλοι που μιλάνε για συνομωσιες/διαδοστε!! 1!!1). Μάλιστα κάποιος γνωστός celebrity (σκηνοθέτης; δεν θυμάμαι) που είχε - και ακόμα εχει- έκανε αγώνα να το κρατήσει. Ήθελαν οι ξεκωλιαρηδες να το πάρουν να το χαλάσουν με το έτσι θέλω.

Ε, να πα να γαμηθουν οι πόρνης γιοι.
Έτσι, ο Θεσσαλος να τους γαμαει με ηπατίτιδα και να φωναζουνε Χριστός Ανέστη.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30545
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 05 Μαρ 2019, 15:50

Last Veteran έγραψε:
05 Μαρ 2019, 15:36
.....
έχω να δω τέτοιο οπαδισμό απο την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησαν τα iPhone και ο Στηβ Τζομπς ήταν «Το πνεύμα που μας εμπνέει να καταφέρουμε περισσότερα»
(και γω ήμουν λιγο έτσι παλιά με τα ηλεκτρικά :003: )
τωρα όμως δε φτάνει το σοφτ πάουερ, συνέλαβαν και την οικονομικό διευθυντή της HUAWEI
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 05 Μαρ 2019, 16:06

dna replication έγραψε:
05 Μαρ 2019, 15:50
Last Veteran έγραψε:
05 Μαρ 2019, 15:36
.....
έχω να δω τέτοιο οπαδισμό απο την εποχή που πρωτοκυκλοφόρησαν τα iPhone και ο Στηβ Τζομπς ήταν «Το πνεύμα που μας εμπνέει να καταφέρουμε περισσότερα»
(και γω ήμουν λιγο έτσι παλιά με τα ηλεκτρικά :003: )
τωρα όμως δε φτάνει το σοφτ πάουερ, συνέλαβαν και την οικονομικό διευθυντή της HUAWEI
Ψέματα είναι αυτά που γράφω;

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30545
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 05 Μαρ 2019, 16:17

τα τεχνικά στοιχεία, η λατρεία και ο ενθουσιασμός σου με την Tεσλα δεν είναι ψέμα, νιώθεις part of it
η μετάβαση στη νέα αποχή της αυτοκίνησης, καλό είναι να έχει και μερικούς ήρωες και μερικούς κακούς
έτσι για τη χαρά της αφήγησης
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 05 Μαρ 2019, 16:23

Last Veteran έγραψε:
05 Μαρ 2019, 15:36
Nostalgia έγραψε:
05 Μαρ 2019, 15:00
Ολα καλα και ωραια, αλλα για την Ελλαδα θα πρεπει να δουμε τιμες ηλεκτρικων αυτοκινητων στα 15.000, με 50.000 και 80.000 ποσοι θα τα παρουν; Επισης αλλαγη μπαταριας καθε ποτε θα γινεται; Ποσο θα κοστιζει; Μονοφασικο ρευμα θα ειναι ικανο να φορτισει γρηγορα τετοιες μπαταριες, μηπως θα πρεπει να γυρισουμε σε τριφασικο;
Σε καμία δεκαριά χρόνια θα δεις τέτοιες τιμές.
Το degradation στις μπαταρίες της Τεσλα είναι σχετικά μικρό (καθώς και το phantom drain) δεν θυμάμαι τώρα τιμές αλλά έχω δει ποστ με Τεσλα ~400κ χιλ να δείχνουν 3 με 5%. Τα λογισμικά θερμικής διαχείρισης τους είναι άριστα.

Μονοφασικο θα μπορεί να φορτίσει αλλά όχι γρήγορα, μην τα θες όλα δικά σου. Θα το βάζεις την νύχτα και το πρωί θα σαι τουλάχιστον 80%, μια χαρά δηλαδή.

Οι ταχύ φορτιστές δίνουν για την ώρα ως και 120kw. Οι φήμες για την επόμενη γενιά είναι 375kw, δηλαδη θα σου γεμίζει μια μπαταρία 100kwh σε 15-20 λεπτά.
Δεν ξέρω γιατί ο κόσμος έχει τόση πρεμουρα για φορτίσεις κάτω των 10 λεπτών. Δεν κατάλαβα, τους χαλάει το εικοσάλεπτο-μισάωρο;
Στα κινητά τους πως περιμένουν;

Βλέπεις, αν οι ΚΑΡΙΟΛΕΣ "θρυλικές" αυτοκινητοβιομηχανίες την έψαχναν με τον ηλεκτρισμό (τις μπαταρίες δλδ, τα ηλ μοτέρ είναι ήδη 85-90% αποδοτικά) δεν θα χρειαζόταν να περιμένουμε τώρα αλλά 10 χρόνια.

Τους άρεσε το αίματακι μας όμως, στ' αρχιδια τους.
Εδώ να φανταστείς η gm με το - προ 20ετιας- EV1 το οποίο ήταν για την εποχή γαματο, μόλις τελείωσε το lease τους, τα μάζεψαν και τα κατέστρεψαν!!!!!! (μετά φταίνε οι άλλοι που μιλάνε για συνομωσιες/διαδοστε!! 1!!1). Μάλιστα κάποιος γνωστός celebrity (σκηνοθέτης; δεν θυμάμαι) που είχε - και ακόμα εχει- έκανε αγώνα να το κρατήσει. Ήθελαν οι ξεκωλιαρηδες να το πάρουν να το χαλάσουν με το έτσι θέλω.

Ε, να πα να γαμηθουν οι πόρνης γιοι.
Έτσι, ο Θεσσαλος να τους γαμαει με ηπατίτιδα και να φωναζουνε Χριστός Ανέστη.

Δεν ειναι θεμα βιασυνης, τις περισσοτερες των περιπτωσεων και ολονυχτια φορτιση μας κανει, αλλα υπαρχουν και περιπτωσεις που θα χρειαστεις το αυτοκινητο να πας ενα συγγενη σου στο γιατρο ή στο νοσοκομειο για παραδειγμα που ειναι εκτος προγραμματος, ή ενα ξαφνικο ταξιδι. Το αυτοκινητο πανω απο ολα ειναι εργαλειο, κι εαν δεν μπορεις να το χρησιμοποιησεις την στιγμη που το θες, ακομα κι εαν προκειται για μια περιπτωση στις εκατο, τοτε σου ειναι αχρηστο.

Ατυχες το παραδειγμα με το κινητο, διοτι το κινητο το φορτιζεις και στο αυτοκινητο αλλα ακομα και στο περπατημα με ενα power bank.

Τελος θα πρεπει να σκεφτουμε οτι οι περισσοτεροι παρκαρουν τα αυτοκινητα τους στον δρομο, ειδικα στην Αθηνα, οποτε σκεφτειτε τι μπαλαντεζα εχουμε να δουμε και τι ρευματοκλοπη θα παιζει το βραδυ. Υπαρχει καποια ασφαλεια στο θεμα της φορτισης, κλειδωνει με καποιο τροπο; Στη Νεα Υορκη που ειχα δει αρκετα Τεσλα, τα φορτιζαν στα γκαραζ τους, εδω πως θα γινεται; Μπαλαντεζα απο τον 4ο οροφο στον δρομο ή την πιλοτη;

Γιαυτους και μονο τους λογους η γρηγορη φορτιση ειναι must.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 05 Μαρ 2019, 17:00

Στην Ελλάδα αν δεν έχεις δικό σου παρκιν ξεχνάς το ηλεκτρικό. Στο νιου Γιορκ όσοι δεν έχουν γκαράζ πάνε στους απαντάχου ταχυφορτιστες. Σε μας ταχυφορτιστες γιοκ. Κάνα 5αρι θα φτιάξει η Τεσλα και πολύ μας.
Με τέτοια οπισθοδρομηση (μην πας μακριά, δες εδώ σχόλια) θα μας γράφουνε στις μπάλες τους. Μην ξεχνάς ότι οι Ελ είναι ένας λαός που παίζει με ταληρα στα βενζινάδικα, σου επιστρέφει 2-3 φορές τον καφέ στην καφετέρια, τρώει μοσχαρίσια καλοψημενη και προτιμα το PlayStation γιατί έχει τσάμπα network.

Για τα ξαφνικά που λες, συμπαθα με αλλά αν τις πχ 12 τα μεσάνυχτα χρειαστείς να μεταφέρεις κάποιον και δεν έχεις μέσα στη μπαταρία 20kwh τότε είσαι χαιμενος. Για ξαφνικό (ή και σχεδιασμένο) ταξίδι στην Ελλάδα ξέχασε το. Στο αμερικα αυτή τη στιγμή μπορείς να την γυρίσεις, να την κάνεις φλούδες στα ταξίδια με χαρακτηριστική άνεση, αρκεί να μην γκρινιάζεις που θα χρειάζεσαι ανά 300 χλμ και ένα μισάωρο. Τοσο απλό.

Σε βλέπω διστακτικό οπότε η συμβουλή μου είναι stick to ICE.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 05 Μαρ 2019, 17:11

Last Veteran έγραψε:
05 Μαρ 2019, 17:00
Στην Ελλάδα αν δεν έχεις δικό σου παρκιν ξεχνάς το ηλεκτρικό. Στο νιου Γιορκ όσοι δεν έχουν γκαράζ πάνε στους απαντάχου ταχυφορτιστες. Σε μας ταχυφορτιστες γιοκ. Κάνα 5αρι θα φτιάξει η Τεσλα και πολύ μας.
Με τέτοια οπισθοδρομηση (μην πας μακριά, δες εδώ σχόλια) θα μας γράφουνε στις μπάλες τους. Μην ξεχνάς ότι οι Ελ είναι ένας λαός που παίζει με ταληρα στα βενζινάδικα, σου επιστρέφει 2-3 φορές τον καφέ στην καφετέρια, τρώει μοσχαρίσια καλοψημενη και προτιμα το PlayStation γιατί έχει τσάμπα network.

Για τα ξαφνικά που λες, συμπαθα με αλλά αν τις πχ 12 τα μεσάνυχτα χρειαστείς να μεταφέρεις κάποιον και δεν έχεις μέσα στη μπαταρία 20kwh τότε είσαι χαιμενος. Για ξαφνικό (ή και σχεδιασμένο) ταξίδι στην Ελλάδα ξέχασε το. Στο αμερικα αυτή τη στιγμή μπορείς να την γυρίσεις, να την κάνεις φλούδες στα ταξίδια με χαρακτηριστική άνεση, αρκεί να μην γκρινιάζεις που θα χρειάζεσαι ανά 300 χλμ και ένα μισάωρο. Τοσο απλό.

Σε βλέπω διστακτικό οπότε η συμβουλή μου είναι stick to ICE.
Aρα μιλας εξ'αρχης για ενα οχημα για ολιγους. Αρα προς τι η πρεμουρα; Ποσοι ειναι αυτοι με δικο τους παρκινγκ στην Αθηνα οπου υπαρχει και το μεγαλυτερο μερος των πολιτων της Ελλαδος; Αρα κατεβατα ολοκληρα για τους λιγους μεγαλοαστους της Ελλαδος, seems legit....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 05 Μαρ 2019, 17:44

Tesla hits customs roadblock in China over Model 3 imports: report

SHANGHAI (Reuters) - China has suspended customs clearance for Tesla Inc’s Model 3 electric cars, citing various irregularities, including improper labeling of the vehicles, financial publication Caixin reported on Tuesday.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Last Veteran
Δημοσιεύσεις: 789
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 11:30

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Last Veteran » 05 Μαρ 2019, 17:44

Nostalgia έγραψε:
05 Μαρ 2019, 17:11
Ναι, η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ μεγαλοαστος. Εμένα θα με βόλευε και ένα φιατ500ε με 100 χιλ εμβέλεια. Ο καγκουρας m3 και γκάζια, ε είναι θέμα φιλοσοφίας.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9509
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 05 Μαρ 2019, 17:50

Last Veteran έγραψε:
05 Μαρ 2019, 17:44
Nostalgia έγραψε:
05 Μαρ 2019, 17:11
Ναι, η αλήθεια είναι ότι είμαι πολύ μεγαλοαστος. Εμένα θα με βόλευε και ένα φιατ500ε με 100 χιλ εμβέλεια. Ο καγκουρας m3 και γκάζια, ε είναι θέμα φιλοσοφίας.
Ρε παιδι μου ωραια φαση ειναι τα ηλεκτρικα αυτοκινητα, αλλα για την Ελλαδα δεν ειναι και τοσο βολικα, αυτο λεω, δεν ειμαι κατα....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 05 Μαρ 2019, 17:59

Last Veteran έγραψε:
05 Μαρ 2019, 17:00
Στην Ελλάδα αν δεν έχεις δικό σου παρκιν ξεχνάς το ηλεκτρικό
εγώ ελπίζω να ξεχάσουμε το παρκινγκ. Θα φτάνουμε σπίτι, θα του λέμε να προσέχεις τώρε ε, καλό να είσαι, και θα πηγαίνει μόνο του να βρει να παρκάρει και να φορτιστεί.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8422
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 05 Μαρ 2019, 18:14

enaon έγραψε:
05 Μαρ 2019, 17:59
Last Veteran έγραψε:
05 Μαρ 2019, 17:00
Στην Ελλάδα αν δεν έχεις δικό σου παρκιν ξεχνάς το ηλεκτρικό
εγώ ελπίζω να ξεχάσουμε το παρκινγκ. Θα φτάνουμε σπίτι, θα του λέμε να προσέχεις τώρε ε, καλό να είσαι, και θα πηγαίνει μόνο του να βρει να παρκάρει και να φορτιστεί.
Ε ναι... Ξέρεις... Μπορεί να το έγραψες για πλάκα, αλλά αυτό είναι ένα σενάριο που εξετάζουν οι αυτοκινητοβιομηχανίες για την επόμενη 10ετία...
Εσείς πιστεύατε ότι μετά τον αυτόματο πιλότο δεν υπήρχε τίποτα άλλο να γίνει;;; :003:

ΥΓ
Ξέρετε, εκτός από μπαταρίες, υπάρχουν πάρα πολλά ερευνητικά κέντρα τα οποία εστιάζουν σε μία καινούρια αγορά - αυτή των ηλεκτροκινητήρων με πολύ μικρό βάρος και πολύ μικρή κατανάλωση, αλλά με ίδια ισχύ!!! Πιστεύουν ότι σε 30 χρόνια από σήμερα οι ηλεκτροκινητήρες θα χρησιμοποιούν 1/3 λιγότερο ρεύμα και θα ζυγίζουν κάτω από 1/2 του σημερινού τους βάρους, χωρίς να χρησιμοποιούν σπάνιες γαίες ή άλλα στρατηγικά υλικά π.χ. χαλκό...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Kατακαημενε Ελον αντε τωρα να τα βαλεις με τα θηρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 05 Μαρ 2019, 18:17

OANNHSEA έγραψε:
05 Μαρ 2019, 18:14
Ε ναι... Ξέρεις... Μπορεί να το έγραψες για πλάκα,
καθόλου για πλάκα δεν το λέω, η σκούπα το κάνει χρόνια, θα τα καταφέρει και το αυτοκίνητο :)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μηχανοκίνηση”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών