Μεγίστη-Καστελλόριζο

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 29 Ιουν 2022, 17:11

+1 για τον νήμα
+2 για την ετυμολογία
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 29 Ιουν 2022, 17:17

waldorf έγραψε:
25 Ιουν 2022, 15:31
George_V έγραψε:
25 Ιουν 2022, 15:23
Ένας από τους μελλοντικούς μου ταξιδιωτικους προορισμους.
Μην ξεκινήσεις για να κάτσεις 15 μέρες πχ στο Καστελλόριζο.
Φτιάξε ένα πλάνο να γυρίσεις 3-4 κοντινά,από 2-3 μέρες το καθένα.
Ξεκινάς από Καστελλόριζο πχ και ανεβαίνεις...Σύμη,Λειψούς,Ψέριμο κλπ.
Κοστοβόρο στα εισιτήρια αλλά αξίζει.
υπάρχουν και εκπτωτικές κάρτες σε κάποιες μεγάλες εταιρειες στις γραμμές τους μετα το πρώτο δρομολόγιο(κραταμε τα εισιτηρια δηλ)

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 29 Ιουν 2022, 17:26

Fluffy έγραψε:
28 Ιουν 2022, 18:04
...

οδοντιατρο, παιδίατρο;
Πάνε πολλά χρόνια (ίσως και 20-25) όταν μέσα σε αστικό λεωφορείο πετυχαίνω δυό παππούδια που είχαν καιρό να βρεθούν.
"Που χάθηκες;Καιρό έχω να σε δω"..
"Έφυγα,τα παράτησα όλα και πήγα στο χωριό.Βρήκα την ησυχία μου.Σκαλίζω το χωραφάκι στα ψέμματα,τρώω κανά αβγό κλπ"
"Ναί ρε`συ αλλά στο χωριό σου λείπουν πράγματα...Δεν έχει γιατρούς,δεν έχει φαρμακείο.Αν γίνει κάτι τι θα κάνεις;"
Και απαντάει ο ζεν γηραλαίος που πήγε στο χωριό:
"Φίλε αν σε πιάσει κόψιμο ή στην Αθήνα είσαι ή στο χωριό ΧΕΣΤΗΚΕΣ!"
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 29 Ιουν 2022, 17:36

kongrosian έγραψε:
28 Ιουν 2022, 21:10
...

Κανα καλο μαγαζακι για ουζο με ψαρικα και θαλασσινα ζειπαί;;; Ή μπαααα;;;; :102:
Μπααα..
Φυσικά μπορείς να φας ροφούς και συναγρίδες και αστακούς και κολοχτύπες και ό,τι τραβάει η ψυχάρα σου,αν έχεις πρόθεση να πουλήσεις το σπίτι σου.
Παραδοσιακό καφενείο-ταβερνάκι με μεζέ και πιόμα δεν υπάρχει.
Ο εργοδότης μου μας έκανε αρκετά τραπέζια με όλα τα παραπάνω,αλλά εγώ ως κανονικός άνθρωπος επέλεγα κρέας.
Σε τραπέζι χιλίων + ευρώ ο waldorf επέλεγε μπριζόλα. :102:
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2683
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 29 Ιουν 2022, 17:59

Από τα πιο κακόφημα νησιά στους κύκλους των εκπαιδευτικών, μάλλον το πιο κακόφημο. Μέχρι και παραιτήσεις από άτομα που γυρνούσαν 10+ χρόνια σε ανάλογα δυσκολα μέρη. Λογικά επειδη έχει σχεδόν μηδενική εγγενή οικονομία και αυτονομία σε σχέση με όλα τα άλλα . Το ότι έχει μεγάλο ποσοστό Αλβανών δεν το ήξερα εξηγεί πολλά. Το κερασάκι δεν μπορείς να κάνεις ούτε μπάνιο στην θάλλασα.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 29 Ιουν 2022, 18:10

Θα ήταν παράλειψη αν δεν ανέφερα και τον γλύπτη του νησιού.
Ηπειρώτης που μένει έξι-οχτώ μήνες στο Καστελλόριζο και τους υπόλοιπους στα Τζουμέρκα.
"Άγιο" τον λένε οι ντόπιοι.
Ασκητική μορφή,σου θυμίζει Βυζαντινή εικόνα.
Ζεί,όταν είναι στο Καστελλόριζο,στην ύπαιθρο και δημιουργεί στους βράχους του νησιού:
Εικόνα
Έχω πολλές ακόμη φωτογραφίες απ`το έργο του Αλέξανδρου,αλλά είναι μεγάλες και δεν έχω χρόνο τώρα να τις μετατρέψω.Επιφυλάσσομαι.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 29 Ιουν 2022, 18:15

Dorian έγραψε:
29 Ιουν 2022, 17:59
... Το κερασάκι δεν μπορείς να κάνεις ούτε μπάνιο στην θάλλασα.
Σαφώς!
Αν το μπάνιο στη θάλασσα για `σένα είναι ξαπλώστρα-μπιτσόπαρο και λιγούρικο μάτι σε γκομενάκια,τότε ναί δεν μπορείς.
Αν όμως το μπάνιο στη θάλασσα είναι υπέροχη πεντακάθαρη θάλασσα χωρίς οχλήσεις από τύπους σαν κι εσένα,τότε θα απολαύσεις υπέροχα μπάνια!
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4419
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 29 Ιουν 2022, 18:18

Εντωμεταξυ παλια ειχε πανω απο 10.000 κατοικους

Στον β παγκοσμιο βομβαρδιστηκε η πολη το μεγαλυτερο μερος καταστραφηκε και απο τοτε φαινονται ακομα τα ερειπια των παλαιων σπιτιων που λιγα μονο ξαναχτιστηκαν

Φωτο πριν
Εικόνα

Το ιδιο σημειο στην συγχρονη εποχη

Εικόνα

xioni
Δημοσιεύσεις: 1526
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 29 Ιουν 2022, 18:19

Ηρεμήστε. Και αφήστε το γλύψιμο. Σιγά το νήμα.

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 29 Ιουν 2022, 18:22

Αληθές.
Το νησί άνθιζε προ εκατό+ χρόνων και ήταν κέντρο εμπορίου.
Ο βομβαρδισμός απ`τους Εγγλέζους ήταν το τελειωτικό χτύπημα μετά τον σεισμό (ο οποίος δεν θυμάμαι πότε ακριβώς έγινε).
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Ιουν 2022, 20:37

Το Καστελόριζο στην ακμή του γύρω στο 1900 είχε περίπου 17.000 κατοίκους.
Η μετανάστευση κυριως στην Αλεξάνδρεια ήταν ο ένας λόγος ερήμωσης και ο δεύτερος οι καταστροφές και το πλιάτσικο που έκαναν στην πόλη οι Άγγλοι στην κατοχή, όταν μετέφεραν τους κατοίκους στην Κυπρο και μέση Ανατολή για να τους προστατέψουν κι όταν αυτοί γύρισαν βρήκαν τα σπίτια τους ρημαγμενα.

Εγω είχα πάει το 12 τριήμερο από διακοπές στην Ρόδο (2 διανυκτερεύσεις) και το είδα όπως το περιγράφει ο νηματοθέτης.

Βουτούσαμε από το καφενείο που καθόμασταν κατευθείαν μέσα στο λιμανάκι και τα νερά ήταν πεντακάθαρα.
Μοναδική φορά στην ζωή μου που κολύμπησα δίπλα σε θαλάσσιες χελώνες, τότε έκαναν τσάρκα στο λιμάνι δύο αρκετά μεγάλες.

Η βόλτα στην Ρω με καΐκι μου άρεσε και προφανώς μου άρεσε πολύ και η γαλάζια σπηλιά.

Αυτό που βλέπουμε στα καρτ ποστάλ τα πολύχρωμα σπίτια σειρά στην παραλία είναι η βιτρίνα του νησιού, δύο τρία σπίτια πιο μέσα αρχίζουν τα ερείπια, όπως ερείπια έχει και πάνω στο κάστρο που παλιά έμενε η αριστοκρατία ενώ στο λιμάνι ήταν οι έμποροι.

Στα δεξιά της πόλης όπως βλέπουμε το λιμάνι κάτω από τον βράχο του κάστρου υπάρχει κι ένας Λυκειακός τάφος σκαμμένος στον βράχο.
Φαίνεται καλά αν περνάς με πλωτό από την θάλασσα αλλά αν θυμάμαι καλά έχει και μονοπάτι που πάει εκεί.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 30 Ιουν 2022, 15:34

Chainis έγραψε:
29 Ιουν 2022, 20:37
...
Ναί μπορείς να πας και να δεις τον τάφο από κοντά.Για κάποιον ανεξήγητο λόγο (ειλικρινά δεν ξέρω γιατί) δεν τον έχω φωτογραφήσει.
Χελώνες υπάρχουν ακόμη και μάλιστα όχι μόνο δύο.Στη σπηλιά λημεριάζει και μία (;) φώκια που όμως δεν την πέτυχα (ευτυχώς!) όταν βούτηξα εκεί.
Εικόνα
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2683
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 02 Ιούλ 2022, 02:39

waldorf έγραψε:
29 Ιουν 2022, 18:15
Dorian έγραψε:
29 Ιουν 2022, 17:59
... Το κερασάκι δεν μπορείς να κάνεις ούτε μπάνιο στην θάλλασα.
Σαφώς!
Αν το μπάνιο στη θάλασσα για `σένα είναι ξαπλώστρα-μπιτσόπαρο και λιγούρικο μάτι σε γκομενάκια,τότε ναί δεν μπορείς.
Αν όμως το μπάνιο στη θάλασσα είναι υπέροχη πεντακάθαρη θάλασσα χωρίς οχλήσεις από τύπους σαν κι εσένα,τότε θα απολαύσεις υπέροχα μπάνια!
Ναι πολύ σημαντικό να είσαι τέρμα Θεού για μήνες, να μην υπάρχει και μία παραλία να πας το γκομενάκι να τα πετάξει να αράξετε; Και να είναι και πίτα στους Αλβανούς. Μακρυά.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 02 Ιούλ 2022, 03:40

waldorf έγραψε:
25 Ιουν 2022, 15:58
Εγώ με ένα λάμδα το είχα στο μυαλό μου.
Όμως η ονομασία προέρχεται από το Ιταλικό "Castello Rosso",οπότε έχει επικρατήσει η γραφή με δύο λάμδα.Τώρα σωστό;Λάθος;
Μόνο ο Beria μπορεί να γνωρίζει!
Χλωμό. Όχι για τα δύο λάμδα, αυτό δεν είναι περίεργο σε τοπωνύμιο. Τα τοπωνύμια και τα ανθρωπωνύμια δεν απλοποιούνται είτε η αρχική γραφή είναι ιστορική (Παληός) είτε μεταγραφή (στην περίπτωση του Καστέλλο) είτε απλώς ιστορικό λάθος (Καμμένος).

Αυτό που βρίσκω χλωμό είναι το β΄ συνθετικό να είναι Rosso. Αφενός δεν προκύπτει από πουθενά. Τι είναι rosso στο Καστελλόριζο; Αφετέρου είναι πολύ δύσκολο σε μια σύνθετη λέξη να συναντήσουμε παραφθορά του ενός συνθετικού και μάλιστα τόσο βίαιη αλλά όχι του άλλου.

Έπειτα δεν εμπίπτει σε κανέναν στάνταρ μετασχηματισμό. Θα ήταν πιο πιθανό να κατέληγε σε Καστελλόροδο παρά σε Καστελλόριζο.

Πολύ πιο πιθανή βρίσκω την εκδοχή να πρόκειται για την λέξη ρίζα, απλά και ξάστερα. Ρίζα άλλωστε λέμε στην δημοτική τους πρόποδες ενός βουνού. Υποθέτω ότι η αρχική πόλη χτίστηκε στους πρόποδες του βουνού, γύρω από κάστρο, κατά την μεσαιωνική συνήθεια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Μεγίστη-Καστελλόριζο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 02 Ιούλ 2022, 07:52

Η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο νησί για μόνιμη κατοικία. Η έλλειψη εγγενούς οικονομίας είναι μεγάλο πρόβλημα. Ναι, ο αθηναίος που ζει σε μεγαλούπολη και θα συναντήσει εκεί την απόλυτη ηρεμία θα το θεωρήσει παράδεισο, κάποιος όμως που έχει ζήσει στην επαρχία και σε ανάλογα απομακρυσμένες περιοχές, θα αντιληφθεί τη δυσκολία του να ζεις μόνιμα εκεί όταν η οποιαδήποτε τροφοδοσία έρχεται από έξω και τα συγχαρητήρια που αξίζουν στους λίγους μόνιμους κατοίκους. Και αντιλαμβάνομαι τον προβληματισμό τυχόν δημοσίων υπαλλήλων που θα μετατεθούν εκεί.. Και τους πολιτικούς λόγους που απαιτούν τη σύνδεση και τροφοδοσία του νησιού.
Πολύ περισσότερους Καστελλοριζιούς είχα συναντήσει στην Αυστραλία, ακόμα και ολόκληρες αμιγείς ελληνικές κοινότητες καστελοριζιών σε οικισμούς στο Queensland, παρά στο νησί. Σε σημείο που σε έκανε να σκεφτείς άλλα μεγέθη για την έκταση του νησιού και την έκπληξή μου όταν τελικά το επισκέφτηκα.
Αυτό το διάστημα έχω έναν φίλο στρατιωτικό πέρα κάτω, φυλάνε όντως Θερμοπύλες... Αν ξαναπάς Waldorf, πετάξου απέναντι για να έχεις μέτρο σύγκρισης για την περιοχή, η ιστορία, η Λυκία, ακόμα και ο ελληνισμός είναι όλα αλληλένδετα, δεν είναι το νησί απλά μια απομακρυσμένη κουκίδα στον ελληνικό χάρτη.
Και, για να έχουμε μια ιδέα πόσο κοντά είναι στην Τουρκία, μια φωτογραφία από απέναντι στο Κας, ευτυχώς από φέτος ξαναγίνεται η σύνδεση με τα πλοιάρια που είχε διακοπεί λόγω κορωνοϊού και είχε προκαλέσει προβλήματα στον τουρισμό αλλά και στην τροφοδοσία... Όταν το είχα επισκεφτεί εγώ πριν αρκετά χρόνια, από Τουρκία μπορούσες μόνο με ημερήσια εκδρομή να πεταχτείς, δεν είχε ανοίξει ακόμα τότε επίσημο τελωνείο ούτε θεωρούνταν σημείο εισόδου..

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών