Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Φεβ 2023, 10:06

Κόκκορας έγραψε:
01 Φεβ 2023, 01:53
Ερμής έγραψε:
01 Φεβ 2023, 00:04
jason0 έγραψε:
01 Φεβ 2023, 00:02
Για αρχή η σαλονικαρα έχει την μπιφτεκαρα με τα γεμιστά κασέρια του σιντ
Τώρα δε παίζεις σωστά.
να σου βαλω και λίγο από τάσο να κλείσει το νήμα; :lol:
ντροπή σου :oops:
Κόκκορας έγραψε:
01 Φεβ 2023, 01:47
μπαγκλαντες πρόλαβε κανείς στον αξιό;
ή είστε τίποτα άσχετοι; :lol:
Φυσικά, το έχω αναφέρει και πιο παλιά.
Ασέβαστος έγραψε:
01 Φεβ 2023, 09:47
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
31 Ιαν 2023, 22:16


εδώ συγκρίνει παραλίες με λευκή άμμο και νερά Καραϊβικής με τις σκούρες κροκάλες της Μάνης. Και μιλα για συναισθηματισμούς.



Υγ: προσωπικά προτιμώ Νότια Κρήτη, αλλά ειμαι αντικειμενικός και δίκαιος.
σκουρες κροκαλες στη μανη; :lol:
Δε βγαζεις άκρη ρε άστο. Εδω παραπάνω ανέφερε το Κιάτο(άραγε ποιος κάνει μπάνιο στο Κιάτο :lol: ) και το Τολο :lol: το οποίο έχει σταματήσει να θεωρείται σοβαρό παραθεριστικό κέντρο απο τα μέσα του 80
Cecily Anne έγραψε:
31 Ιαν 2023, 22:41
Κόκκορας έγραψε:
31 Ιαν 2023, 22:38
EKPLIKTIKOS έγραψε:
31 Ιαν 2023, 22:14
Η Πελοπόννησος έχει κάποιες διάσημες παραλίες, ίσως και παγκοσμίως (Βοιδοκοιλια, Ελαφόνησος (οκ technically όχι στην Πελοπόννησο)). Δεν παίζει να ανοίξεις κάναν οδηγό τύπου οι καλύτερες παραλίες της Ελλάδας κ να μην έχει κάποια από τις δύο μέσα.
άμα έχουν στο promotion τον Ερμη και Λούτσα θα ακούσεις σύντομα :lol: είναι δυνατός
:o Οι γαλάζιες παραλίες που τσιρίζετε παραπάνω είναι τύπου Λουτσάντζελες. Κακώς κοροϊδεύεις την περιοχή της Αρτέμιδος γενικότερα.
Εν τω μεταξύ η Λούτσα έχει γαλαζια σημαία

Το αστείο είναι πως στη Μυκονο έχει μονο μια παραλία γαλάζια σημαία :lol:
Και η Νάξος ούτε μια :smt005:
Για να καταλάβεις δηλαδή πόσο κύρος έχει μια τέτοια σημαία
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 01 Φεβ 2023, 10:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 01 Φεβ 2023, 10:17

Πάντως οφείλουμε να παραδεχτούμε πως εκτός από τους Έλληνες και οι Πακιστανοί Αθήνα προτιμούν. Σε βαθμό που η πρωτεύουσα μυρίζει Λαχόρη.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 01 Φεβ 2023, 10:18

Το σαν την Χαλκιδική δεν έχει, είναι ότι πιο σωστό έχει ειπωθεί τα τελευταία 4000 χρόνια στην Ελλάδα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2023, 10:24

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Φεβ 2023, 09:31
hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 02:15

6. Δεν ξέρουν να οδηγουν.

Το λέει κάποια έρευνα αυτό;
Αλήθεια είναι αυτό, αλλά ισχύει για όλη την Ελλάδα, όπως κ κάποια άλλα της λίστας.
Ότι υπάρχει κακή οδηγική παιδεία στην χώρα μας (σε σύγκριση με άλλες Δυτικές χώρες) είναι γεγονός, αλλά δεν βλέπω γιατί να βρίσκεται σε λίστα συγκεκριμένης πόλης. Είναι σαν έβαζε κάποιος σ' αυτήν την λίστα "μιλάνε ελληνικά".

Παρεμπιπτόντως, η οδηγική παιδεία έχει βελτιωθεί πάρα πολύ αλλά οι παλιότερες γενιές τραβάνε την εικόνα πίσω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 01 Φεβ 2023, 10:32

Σκαρταδος 4 έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:18
Το σαν την Χαλκιδική δεν έχει, είναι ότι πιο σωστό έχει ειπωθεί τα τελευταία 4000 χρόνια στην Ελλάδα
Χέστε μας ρε παλικάρια με τον αισχρό τοπικισμό σας, χειρότεροι και απο τους Κρητικούς έχετε καταντήσει.
Από τα δικα μου μέρη, ουτε εγω ούτε κανείς δεν θα λεγαμε ποτέ σαν το Βιβάρι/Κονδύλι δεν έχει. Απο χωριό εκει τριγύρω ειμαι, και θεωρώ αυτές τις δύο τις τοπ παραλιάρες του νομού, καλύτερες και απο το υπερτιμημενο Τολό, αλλά αυτα τα "σαν... δεν έχει" μόνο για αστείο λέγονται.
Αν ήσουν νησί Αιγαίου/Ιονίου ή καμια Κρήτη απο Λασίθι μεριά, κάπως να το δεχόμουν (που και πάλι, δεν μπορεις να θεωρεισαι το Απόλυτο, όλο και κατι καλυτερο θα υπαρχει καπου). Αλλα για Χαλκιδική γελάει ο κόσμος.

Δεν λεμε οτι δεν ειναι ενας τιμιος καλοκαιρινος προορισμός για να κανεις τη βουτια σου να ξεφύγεις λιγο απο τη ρουτίνα, αλλα μεχρι εκει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 01 Φεβ 2023, 10:34, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2023, 10:32

Ερμής έγραψε:
31 Ιαν 2023, 12:35
Οκ καταλαβαίνω την αγάπη σας για τη Χαλκιδική, ειναι και συναισθηματισμός, παιδικά χρόνια, λογικά όλα αυτά.
Στηρίζετε την ομορφιά της στα 500χλμ ακτογραμμής, απο τα οποία βγάζουμε έξω το Άγιο Όρος.
Όταν όμως έχουμε Πελοπόννησο με τα 1500χλμ ακτογραμμής και ένα σκασμο επιλογές, η χαλκιδική δε μας λέει κάτι.
Ειδικά με την ανάπτυξη που έχει πάρει τα τελευταία 10 χρόνια.
Να δεις πόσα χιλιόμετρα ακτογραμμής έχει η Σκωτία (10.000), η Φινλανδία (30.000) και ο Καναδάς (260.000).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Φεβ 2023, 10:35

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:24
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Φεβ 2023, 09:31
hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 02:15

6. Δεν ξέρουν να οδηγουν.

Το λέει κάποια έρευνα αυτό;
Αλήθεια είναι αυτό, αλλά ισχύει για όλη την Ελλάδα, όπως κ κάποια άλλα της λίστας.
Ότι υπάρχει κακή οδηγική παιδεία στην χώρα μας (σε σύγκριση με άλλες Δυτικές χώρες) είναι γεγονός, αλλά δεν βλέπω γιατί να βρίσκεται σε λίστα συγκεκριμένης πόλης. Είναι σαν έβαζε κάποιος σ' αυτήν την λίστα "μιλάνε ελληνικά".
Το μόνο που αλλάζει είναι οι τοπικές συνθήκες. Ας πούμε ο Πειραιάς είναι γνωστός για τη χαοτική κίνηση, απλά αυτα που θα δεις σε 5 λεπτα στον Πειραια θα σου παρει 5 ώρες να τα δεις στη Γλυφαδα ή και 5 μερες. Δεν είναι ότι οι Πειραιωτες είναι χειρότεροι οδηγοί από τους Γλυφαδιωτες, απλά ο Πειραιάς επιτρέπει σε όλους εμάς τους Έλληνες να ξεδιπλωσουμε κάθε πτυχή του οδηγικου μας ταμπεραμέντου :)

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Φεβ 2023, 10:38

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:32
Ερμής έγραψε:
31 Ιαν 2023, 12:35
Οκ καταλαβαίνω την αγάπη σας για τη Χαλκιδική, ειναι και συναισθηματισμός, παιδικά χρόνια, λογικά όλα αυτά.
Στηρίζετε την ομορφιά της στα 500χλμ ακτογραμμής, απο τα οποία βγάζουμε έξω το Άγιο Όρος.
Όταν όμως έχουμε Πελοπόννησο με τα 1500χλμ ακτογραμμής και ένα σκασμο επιλογές, η χαλκιδική δε μας λέει κάτι.
Ειδικά με την ανάπτυξη που έχει πάρει τα τελευταία 10 χρόνια.
Να δεις πόσα χιλιόμετρα ακτογραμμής έχει η Σκωτία (10.000), η Φινλανδία (30.000) και ο Καναδάς (260.000).
Μα δεν ειμαι εγω αυτος που στήριξα την ομορφιά στην ακτογραμμή. Το γράφω καθαρά στο μπολνταρισμένο.
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:35
hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:24
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Φεβ 2023, 09:31


Αλήθεια είναι αυτό, αλλά ισχύει για όλη την Ελλάδα, όπως κ κάποια άλλα της λίστας.
Ότι υπάρχει κακή οδηγική παιδεία στην χώρα μας (σε σύγκριση με άλλες Δυτικές χώρες) είναι γεγονός, αλλά δεν βλέπω γιατί να βρίσκεται σε λίστα συγκεκριμένης πόλης. Είναι σαν έβαζε κάποιος σ' αυτήν την λίστα "μιλάνε ελληνικά".
Το μόνο που αλλάζει είναι οι τοπικές συνθήκες. Ας πούμε ο Πειραιάς είναι γνωστός για τη χαοτική κίνηση, απλά αυτα που θα δεις σε 5 λεπτα στον Πειραια θα σου παρει 5 ώρες να τα δεις στη Γλυφαδα ή και 5 μερες. Δεν είναι ότι οι Πειραιωτες είναι χειρότεροι οδηγοί από τους Γλυφαδιωτες, απλά ο Πειραιάς επιτρέπει σε όλους εμάς τους Έλληνες να ξεδιπλωσουμε κάθε πτυχή του οδηγικου μας ταμπεραμέντου :)
Η Αττική δεν αντέχει άλλα αυτοκίνητα, η κατάσταση με την κίνηση ειναι εμετική.
Δεν ειναι θεμα τόσο η οδηγική παιδεία, οσο το οτι απλά δεν αντέχει άλλο το πράγμα.
Διπλα μου έχω ζευγάρι με παιδί οι οποίοι έχουν τρία(σωστα διαβάσατε 3) αυτοκίνητα. Με αυτή τη νοοτροπία πόσο να αντέξει το πράγμα;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 01 Φεβ 2023, 10:41, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22898
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 01 Φεβ 2023, 10:39

hellegennes έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:32
Ερμής έγραψε:
31 Ιαν 2023, 12:35
Οκ καταλαβαίνω την αγάπη σας για τη Χαλκιδική, ειναι και συναισθηματισμός, παιδικά χρόνια, λογικά όλα αυτά.
Στηρίζετε την ομορφιά της στα 500χλμ ακτογραμμής, απο τα οποία βγάζουμε έξω το Άγιο Όρος.
Όταν όμως έχουμε Πελοπόννησο με τα 1500χλμ ακτογραμμής και ένα σκασμο επιλογές, η χαλκιδική δε μας λέει κάτι.
Ειδικά με την ανάπτυξη που έχει πάρει τα τελευταία 10 χρόνια.
Να δεις πόσα χιλιόμετρα ακτογραμμής έχει η Σκωτία (10.000), η Φινλανδία (30.000) και ο Καναδάς (260.000).
Ακριβώς, η ακτογραμμή δεν λέει απολύτως τίποτα για το αν μια παραλία είναι καλή ή όχι.
Δεν έφερε ο Ερμής εξ αρχής το επιχείρημα της ακτογραμμής όμως. Απλώς απάντησε αναλόγως.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 01 Φεβ 2023, 10:49

vantono έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:32
Σκαρταδος 4 έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:18
Το σαν την Χαλκιδική δεν έχει, είναι ότι πιο σωστό έχει ειπωθεί τα τελευταία 4000 χρόνια στην Ελλάδα
Χέστε μας ρε παλικάρια με τον αισχρό τοπικισμό σας, χειρότεροι και απο τους Κρητικούς έχετε καταντήσει.
Από τα δικα μου μέρη, ουτε εγω ούτε κανείς δεν θα λεγαμε ποτέ σαν το Βιβάρι/Κονδύλι δεν έχει. Απο χωριό εκει τριγύρω ειμαι, και θεωρώ αυτές τις δύο τις τοπ παραλιάρες του νομού, καλύτερες και απο Τολό, αλλά αυτα τα "σαν... δεν έχει" μόνο για αστείο λέγονται.
Αν ήσουν νησί Αιγαίου/Ιονίου ή καμια Κρήτη απο Λασίθι μεριά, κάπως να το δεχόμουν (που και πάλι, δεν μπορεις να θεωρεισαι το Απόλυτο, όλο και κατι καλυτερο θα υπαρχει καπου). Αλλα για Χαλκιδική γελάει ο κόσμος.
Δεν καταλαβαίνετε κάτι αυτοί που ενοχλείστε μ' αυτό. Η Χαλκιδική έχει αυτό το όνομα (και επίσης τραβάει όλους τους τουρίστες που έρχονται για θάλασσα) όχι γιατί έχει καλό μάρκετινγκ. Πριν την δεκαετία του '70 ήταν μια άχτιστη, ανεκμετάλλευτη περιοχή χωρίς καμμιά αξία ακινήτων. Η αξία της εκτοξεύτηκε με την άνοδο του τουρισμού και ήταν οι τουρίστες που την επέλεγαν διότι δεν υπάρχει κανένα άλλο μέρος στην Ελλάδα που έχει αυτόν τον αριθμό παραλιών κατά μήκος όλης της ακτογραμμής. Κυριολεκτικά όλες αυτές οι παραλίες είναι στην σειρά. Δεν είναι μια τεράστια περιοχή με 10 παραλίες, είναι μια πολύ μικρή περιοχή με εκατοντάδες παραλίες.

Να μια σύγκριση Χαλκιδικής - Νότας Ελλάδας σε σχέση με τις παραλίες που έχουν χαρακτηριστεί blue flag:


Εικόνα

Εικόνα

Υπόψη ότι η εικόνα της Χαλκιδικής είναι δυο επίπεδα ζουμ πιο κάτω. Η Νότια Πελοπόννησος σ' αυτό το επίπεδο είναι έτσι:


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Φεβ 2023, 10:55

Το μπλου φλαγκ ειναι αυτό που το έχει η Λούτσα και καμια παραλία στη Νάξο, σωστά;

Α ούτε και η Ελαφόνησος :smt005:
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 01 Φεβ 2023, 10:58

Στη Λακωνία μπλε σημαία έχει η Πλυτρα που δε λέω, μια χαρά είναι, αλλά δεν είναι κάτι που θα σου μείνει οπως η Ελαφόνησος. Σ αυτό έχει δίκιο ο Ερμής. Παρ όλα αυτά, κάποιοι θέλουν όντως τις παροχές τις μπλε σημαίας

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22915
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 01 Φεβ 2023, 11:01

EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:58
Στη Λακωνία μπλε σημαία έχει η Πλυτρα που δε λέω, μια χαρά είναι, αλλά δεν είναι κάτι που θα σου μείνει οπως η Ελαφόνησος. Σ αυτό έχει δίκιο ο Ερμής. Παρ όλα αυτά, κάποιοι θέλουν όντως τις παροχές τις μπλε σημαίας
Ελα μωρε τώρα,
Μονο μια παραλία με γαλαζια σημαία στη Μυκονο; Είμαστε σοβαροί;
Στη Μαγνησια που ξέρω εχει γαλάζια σημαία η Αγχίαλος και όχι οι Αγ.Σαράντα ή ο Μυλοπόταμος
Μιλάμε για αστειότητες, όσο τις διαβάζω.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Σκαρταδος 4
Δημοσιεύσεις: 818
Εγγραφή: 23 Αύγ 2022, 15:52

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σκαρταδος 4 » 01 Φεβ 2023, 11:04

vantono έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:32
Σκαρταδος 4 έγραψε:
01 Φεβ 2023, 10:18
Το σαν την Χαλκιδική δεν έχει, είναι ότι πιο σωστό έχει ειπωθεί τα τελευταία 4000 χρόνια στην Ελλάδα
Χέστε μας ρε παλικάρια με τον αισχρό τοπικισμό σας, χειρότεροι και απο τους Κρητικούς έχετε καταντήσει.
Από τα δικα μου μέρη, ουτε εγω ούτε κανείς δεν θα λεγαμε ποτέ σαν το Βιβάρι/Κονδύλι δεν έχει. Απο χωριό εκει τριγύρω ειμαι, και θεωρώ αυτές τις δύο τις τοπ παραλιάρες του νομού, καλύτερες και απο το υπερτιμημενο Τολό, αλλά αυτα τα "σαν... δεν έχει" μόνο για αστείο λέγονται.
Αν ήσουν νησί Αιγαίου/Ιονίου ή καμια Κρήτη απο Λασίθι μεριά, κάπως να το δεχόμουν (που και πάλι, δεν μπορεις να θεωρεισαι το Απόλυτο, όλο και κατι καλυτερο θα υπαρχει καπου). Αλλα για Χαλκιδική γελάει ο κόσμος.

Δεν λεμε οτι δεν ειναι ενας τιμιος καλοκαιρινος προορισμός για να κανεις τη βουτια σου να ξεφύγεις λιγο απο τη ρουτίνα, αλλα μεχρι εκει.
Έχει γεμίσει το πχορουμ με τύπους του στυλ

Σαρεσει το Παρίσι;
Όχι
Έχεις πάει;
Οχι

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Γτι η Θεσσαλονίκη είναι τόσο άσχημη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Φεβ 2023, 11:07

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
31 Ιαν 2023, 12:24
foscilis έγραψε:
31 Ιαν 2023, 12:02
Σκαρταδος 4 έγραψε:
31 Ιαν 2023, 12:01
Τέλος πάντων και οι ακτές της Πιερίας βρίσκονται στην ίδια απόσταση από την Χαλκιδική αλλά κανείς θεσσαλονικιος δεν λέει κάτι καλό για αυτές
Επειδή είναι κρύα τα νερά. That's the point.
Στην Πιερία;
Ρε συ, αφού δεν έχεις ιδέα , ας το.
Θα ξαναπώ: ό,τι έχω πει σε αυτό το νήμα είναι 100% μπουγατσοκιμάδικα επιχειρήματα, απλώς ιδωμένα μέσα από το πρίσμα ότι πραγματικά νομίζουν πως το μοναδικό μέρος στον κόσμο για το οποίο μπορείς να επικαλεστείς αυτά τα επιχειρήματα είναι η Χαλκιδική.

Αν έχει και η Πιερία ζεστά νερά ειλικρινά στ' αρχίδια μου, το θέμα είναι ότι ο Γιαννακίδης δεν έγραψε "έχει ζεστά νερά και τριάντα χιλιόμετρα πιο αριστερά", πίστευε ειλικρινά ότι μόνο στη Χαλκιδική συμβαίνει αυτό.

Ή το άλλο με την ακτογραμμή. Ξεκινάς από τον Όλυμπο ωρολογιακά και έχει συνέχεια κόλπους, κολπάκια, φιορδ ασταμάτητα μέχρι την Ραβέννα της Ιταλίας, κανείς σε όλα αυτά τα μέρη δεν εντυπωσιάζεται ότν βλέπει ακτές με κόλπους, είναι απλά αυτό που κάνουν οι ακτές μας. Η ΓΑΜΗΜΕΝΗ ΛΟΥΤΣΑ από τα σύνορα με τη Ραφήνα ως τη Χαμολιά έχει 22 χιλιόμετρα, το ξέρω γιατί μόλις πήγα σε εργαλείο του Google Maps και τη μέτρησα,.

Αντίθετα, ξεκινάς αντιωρολογιακά και είναι όλο ίσιο μέχρι την Καλλίπολη της Τουρκίας, εκτός από τη Βιστωνίδα και τη Χαλκιδική. Συμπέρασμα βορειοελλαδίτη: η τρομερή ακτογραμμή της Χαλκιδικής, μοναδική στον κόσμο, πάρα πολύ σωστό, απλώς πρόσθεσε και ένα "μου" μετά το "κόσμο".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών