Διαδρομές

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69621
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Διαδρομές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 26 Μαρ 2023, 01:19

Ερμής έγραψε:
26 Μαρ 2023, 00:24
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Μαρ 2023, 23:33
Ερμής έγραψε:
25 Μαρ 2023, 23:08


Έμεινες Κοσμά και αφού έπεσε ο ηλιος;
Όχι, μόνον για φαγητό, που ήταν όντως πολύ καλό και μία όαση (κυριολεκτικώς) εν μέσω της διαδρομής τη συγκεκριμένη μέρα. Μετά μάλλον θα σκιαζόμουν, αυτές οι φάσεις πάνε στεπ μπάι στεπ, θέλουν εξάσκηση και στοιχειώδη προετοιμασία. :lol:
Στο λέω γιατί αφού πέσει ο ήλιος δε θα ήθελες απλά μια ζακέτα.
Έχει τύχει φάση στο Γύθειο να έχει 38 και στον Κοσμά αφού πέσει ο ήλιος η θερμοκρασία να είναι στους 15. Το έπαιξα μάγκας πως δε θέλω ελαφρύ μπουφάν και το δάγκωσα. Και σημείωση, αντέχω πολύ το κρύο. Και ειδικά τότε που είχα περισσότερο λίπος πάνω μου
Ρε συ τα ξέρω αυτά. Κι εγώ πηγαίνω συχνά σε ορεινές περιοχές το καλοκαίρι και ξέρω από πεδινούς που έρχονται στο χαλαρό με φανελάκια και θέλουν μετά το σούρουπο μπουφάν με πούπουλο για να' ρθουν στα ίσα τους. :lol: Γι' αυτό σου λέω σκιάχτηκα, τη "μύρισα" τη φάση.

Άσχετο. Μ' αρέσει το Γύθειο. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23206
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Διαδρομές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 26 Μαρ 2023, 11:27

Το Γυθειο έχει ποτενσιαλς για πολύ ψηλά απλά οι γυθειατες είναι γτπκ και δεν αξιοποιούν. Εκείνα τα σοκάκια πάνω από την παραλιακή θα μπορούσαν να είναι πατεις με πατω σε
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Airman68
Δημοσιεύσεις: 9035
Εγγραφή: 09 Ιαν 2019, 20:22
Phorum.gr user: Airman68
Τοποθεσία: UK

Re: Διαδρομές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Airman68 » 13 Μάιος 2023, 13:35

Οι ταγμένοι οπαδοί της φύσης και της περιπέτειας την λατρεύουν. Οι απλοί οδηγοί, ωστόσο, που ήταν αναγκασμένοι να τη διασχίσουν, τρομάζουν. Ένας τρόμος που τους καταβάλει μόνο και μόνο στο άκουσμα του ονόματός της.

Πρόκειται για την «Κατάρα», μία διαδρομή μήκους 18 χιλιομέτρων που αποτελεί τμήμα της παλαιάς Εθνικής Οδού Τρικάλων - Ιωαννίνων και θεωρείται ένας από τους πιο επικίνδυνους δρόμους στην Ελλάδα. Ειδικά κατά τους χειμερινούς μήνες που η διέλευση του γινόταν με την ευθύνη των οδηγών όπως μαρτυρούν και οι ταμπέλες οι οποίες στέκουν ως μεταλλικά σκιάχτρα στην άκρη του δρόμου.

Η «Κατάρα», που από το 2010 έχει παρακαμφθεί μετά τη δημιουργία της Εγνατίας Οδού, απλώνεται στο τραχύ ορεινό ανάγλυφο της Πίνδου και για πολλά χρόνια αποτελούσε έναν ατελείωτο Γολγοθά για τους οδηγούς. Έναν δίχως τέλος οδικό εφιάλτη, από τον οποίο δύσκολα κανείς δραπέτευε αν δεν επιδείκνυε την απαιτούμενη ευλάβεια στην απόκοσμη χάραξη της διαδρομής.
https://www.carandmotor.gr/nea/o-pio-ep ... kos-dromos

Την έχει κάνει κάποιος αυτή τη διαδρομή;
Είναι έτσι όπως τα λέει το άρθρο;
Yippie Kay Yay

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών