Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Ταξίδια, εκδρομές, περιγραφές, αναμνήσεις, πληροφορίες και νέες οργανώσεις!
bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 09 Μαρ 2019, 23:27

Έχει πολλά να πηγαίνουμε, τώρα κυνηγάω τα πέριξ
Και δε μπορώ το κόσμο τον πολύ δλ μπορώ πλέον σα να μη συμβαίνει τίποτα και με 500 άτομα στην εκκλησία, αλλά έχει και με λιγότερους. Βρίσκω πρώτη θέση.

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 09 Μαρ 2019, 23:31

bluerose έγραψε:
09 Μαρ 2019, 23:27
Έχει πολλά να πηγαίνουμε, τώρα κυνηγάω τα πέριξ
Και δε μπορώ το κόσμο τον πολύ δλ μπορώ πλέον σα να μη συμβαίνει τίποτα και με 500 άτομα στην εκκλησία, αλλά έχει και με λιγότερους. Βρίσκω πρώτη θέση.
Κατάλαβα μετά από τόσα χρόνια γιατί δεν πήγαινα στην εκκλησία. Η βυζαντινή μουσική δεν μ' αρέσει. Με την τετράφωνη χορωδία κόλλησα. Επίσης είναι πολύ καλύτερα αν συμμετέχεις. Έχω τρία χρόνια που σταμάτησα να συμμετέχω και με ζαλίζουν να ξαναπάω.

Επίσης πολύ καλό είναι που πηγαίνουν την εικόνα από το Όρος στο Σοχό για να μπορούν να την βλέπουν και οι γυναίκες.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 10 Μαρ 2019, 00:02

Έχει εκκλησία που ψάλλουν γυναίκες
Σ' όποιο δε μπορεί αρχίζει μαυτα
Μετά συνηθίζει και με άντρες
Μου άρεσε πολύ τη υπέρμαχο απ' τη σελίδα

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 10 Μαρ 2019, 00:05

Μπορώ να συμμετέχω στον εσπερινό απόδειπνο
Μόνο γυναίκες επάνω
Όλες μπορούν
Κι εννοείται στις παρακλήσεις όλες απο κάτω

Αλλά προτιμώ να συμμετέχω στο γυάλισμα του δίσκου και στα φυλτζανακια του καφέ όταν έχει γιορτή το μοναστήρι-α
Και στο σέρβις
Όπως νοιώθει ο καθενας.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 10 Μαρ 2019, 00:13

πσέλνεις;
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 10 Μαρ 2019, 00:20

Ο χρήστης brb κτλ

Εγώ όχι εκεί που ανεβαίνουν, από μέσα μου κι από κάτω. Δεν.Προτιμω τη κουζίνα
Εύχομαι να μη με προτιμήσουν για πλύσιμο κουρτινών παραταύτα. Δε κάνεις ότι σου καπνίσει.
Στη μονή αυτό
Στην εκκλησία άμα θες σε βάζουν να ψέλνεις
Σ' εμάς ψέλνει η μοναχή με μια ακόμη άλλη όχι μοναχή στο ένα τις Κυριακες
Στο άλλο λένε απόδειπνο Σάββατο οι γυναικες κι οι άντρες τις Κυριακες στην εκκλησια

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 10 Μαρ 2019, 00:24

ζωάρα - με τα ολα της
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 10 Μαρ 2019, 00:28

Μιλάω πολύ.
Το ξεχάσα. Θα φάω κανονα.
Πρέπει να γίνω περισσότερο περιεκτική σε λίγες γραμμές


Άγις νηστευεις;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 10 Μαρ 2019, 00:31

bluerose έγραψε:
10 Μαρ 2019, 00:28
Μιλάω πολύ.
Το ξεχάσα. Θα φάω κανονα.
Πρέπει να γίνω περισσότερο περιεκτική σε λίγες γραμμές


Άγις νηστευεις;
:smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 10 Μαρ 2019, 11:46

bluerose έγραψε:
10 Μαρ 2019, 00:02
Έχει εκκλησία που ψάλλουν γυναίκες
Σ' όποιο δε μπορεί αρχίζει μαυτα
Μετά συνηθίζει και με άντρες
Μου άρεσε πολύ τη υπέρμαχο απ' τη σελίδα
Έχω ακούσει γυναικεία χορωδία στην εκκλησία στο Φίλυρο.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 28676
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 20 Απρ 2019, 20:59

Βινόσαυρος έγραψε:
25 Ιουν 2018, 15:36
έχω να θέσω ένα ερώτημα: έχουν δικαίωμα οι γυναίκες να συζητάνε για το άγιο όρος;
18|04|2019
Οι γυναίκες που παραβίασαν το άβατο και εισέβαλαν στα άδυτα του Αγίου Όρους.

Εικόνα

Στο Άγιο Όρος οι μοναχοί λένε ότι μία μόνο γυναίκα είναι καλοδεχούμενη, η Παναγία, αφού, άλλωστε, πρόκειται για το Περιβόλι της.

Ωστόσο, το άβατο του Αγίου Ορους παραβιάστηκε αρκετές φορές στο διάβα των αιώνων από γυναίκες. Από την πρώτη Ελληνίδα που στέφθηκε «Μις Ευρώπη» έως τη Μαλβίνα Κάραλη, αρκετές γυναίκες προσπάθησαν να επισκεφθούν τον ιερό τόπο. Κάποιες, μάλιστα, με επιτυχία. Φυσικά, καμία απ’ αυτές δεν είχε φυσικά τη συναίνεση των μοναχών.

Στο Άγιο Όρος οι γυναίκες μπορούν να φτάσουν μόνο μέχρι τα λιμάνια που οδηγούν στην ιερή περιοχή, ενώ, αν βρίσκονται επιβασμένες σε πλοίο, αυτό απαγορεύεται να πλησιάσει σε απόσταση μικρότερη των 500 μέτρων από τις ακτές. Μάλιστα, όσες θελήσουν να παραβούν τον κανονισμό κινδυνεύουν να βρεθούν αντιμέτωπες με τη Δικαιοσύνη.

Ωστόσο, ορισμένες γυναίκες προπάθησαν να παραβούν το άβατο και να επισκεφθούν το Άγιο Όρος. Κάποιες από αυτές, μάλιστα, τα κατάφεραν.

H πρώτη «ανυπάκουη» ήταν, το 1346, η Ελένη, σύζυγος του Στέφανου Δουσάν, ηγεμόνα των Σέρβων. Ωστόσο, η απόπειρά της απέτυχε, εφόσον εκείνη δεν κατάφερε ποτέ να φτάσει στον προορισμό της, τη σερβική μονή Χιλανδαρίου.

Ακολούθησε, το 1850, η σύζυγος του Βρετανού πρεσβευτή στην Κωνσταντινούπολη, Στράτφορντ Κάνινγκ, η οποία, έπειτα από ειδική άδεια, επισκέφθηκε κατ’ εξαίρεση το Άγιον Όρος. Ωστόσο, στη συνέχεια, ο τότε Πατριάρχης, Άνθιμος, ενώ έδειξε να κατανοεί τους λόγους της επίσκεψης, σύστησε με επιστολή του να μην επαναληφθούν ανάλογες εξαιρέσεις και οι γυναίκες να παραμείνουν μακριά από τον ιερό τόπο.

Μια Γαλλίδα δημοσιογράφος, όμως, η Μαρίζ Σουαζί, ήταν αποφασισμένη να «τρυπώσει». Έτσι, το 1929, μπήκε στο Άγιο Όρος ντυμένη άνδρας και παρέμεινε εκεί για ένα μήνα. Επιστρέφοντας, έγραψε ένα βιβλίο με τίτλο «Ένας μήνας με τους άνδρες του Αγίου Όρους», όπου περιέγραψε τις εμπειρίες της από όσα είχε δει και βιώσει εκεί. Μεταξύ άλλων, αναφέρθηκε και σε ένα «βιτσιόζο» καλόγερο και τη συνεχή επιθυμία του για έρωτα. «Είναι φαντασιόπληκτη. Θα είδε το Άγιον Όρος μόνο από το βαπόρι», ήταν η απάντηση εκ μέρους της Μοναστικής Πολιτείας.

Εικόνα
Αλίκη Διπλαράκου

Από τις πιο χαρακτηριστικές περιπτώσεις όπου το γυναικείο φύλο τόλμησε να παραβιάσει το άβατο του Αγίου Όρους ήταν κι εκείνη της Αλίκης Διπλαράκου. Η συγκεκριμένη γυναίκα ήταν καλλονή του μεσοπολέμου, καθώς και η πρώτη Ελληνίδα που αναδείχθηκε «Μις Ευρώπη». Το 1930, μεταμφιέστηκε σε άνδρα και, φιλοξενούμενη σε θαλαμηγό εφοπλιστή, κατάφερε να παραβιάσει το άσυλο, προκειμένου να γνωρίσει την απαγορευμένη για τις γυναίκες Αθωνική Πολιτεία. Είναι μια από τις ελάχιστες γυναίκες που το επιχείρησαν και το πέτυχαν σε τόσο μεγάλο βαθμό στην Ιστορία του Αγίου Όρους. Και μια «λεπτομέρεια» που επιβεβαιώνει τον δυναμισμό και την αποφασιστικότητα της Διπλαράκου; Η συντηρητική κοινωνία της Αθήνας την αντιπαθούσε…

Εικόνα
Μαρία Ποιμενίδου

Ωστόσο, η περίπτωση της Πόντιας από τη Θεσσαλονίκη, Μαρίας Ποιμενίδου, ήταν η πιο ενδιαφέρουσα, αφού στάθηκε αιτία, δύο μήνες μετά το εγχείρημά της, να ψηφιστεί το Νομοθετικό Διάταγμα 2623/1953, που προέβλεπε ποινή φυλάκισης έως και ενός έτους για ανάλογες περιπτώσεις. Η 22χρονη τότε, ντυμένη αντρικά, «τρύπωσε» στα άδυτα του Αγίου Όρους και παρέμεινε εκεί για τρεις ημέρες, μέχρι που έγινε αντιληπτή. Η άφιξή της καταγράφεται στις 17 Απριλίου του ’53 και η αναχώρησή της στις 19 του ίδιου μήνα. Χαρακτηριστικό του θορύβου που προκάλεσε η Ποιμενίδου ήταν δημοσίευμα εφημερίδας της εποχής, το οποίο έκανε λόγο για το τολμηρό εγχείρημα της «νεαράς, που είχεν, όπως εδήλωσεν, από πολλού σχεδιάσει την καταπάτησιν του Αγίου Όρους, φλεγόμενη υπό της επιθυμίας της να ιδή αυτοπροσώπως, κατά ποιον τρόπον διάγουν τον βίον οι μοναχοί». Πράγματι, στόχος της ήταν να γνωρίσει από κοντά τη μοναστική ζωή.

Τέλος, ανάμεσα στις γυναίκες που έμειναν στην ιστορία επειδή εισέβαλαν ή προσπάθησαν να εισβάλουν στα άδυτα του Αγίου Όρους ήταν και η Μαλβίνα Κάραλη, η οποία, κι εκείνη ντυμένη σαν άνδρας, προσπάθησε να παραβεί τον κανονισμό. Τι είχε κατά νου η θαρραλέα Μαλβίνα; Ήθελε να εκφράσει έμπρακτα την αντίθεσή της για τη συγκεκριμένη απαγόρευση. Ωστόσο, μετά από λίγες μέρες, έγινε αντιληπτή και διώχθηκε.

Εικόνα
Μαλβίνα Κάραλη

Άγιο Όρος: Καθεστώς και ΆβατοΤο Άγιο Όρος διέπεται από ένα ιδιότυπο νομικό καθεστώς που έγκειται σε ένα πλέγμα διατάξεων του Συντάγματος, διεθνών συνθηκών, του δικαίου της Ευρωπαϊκής Ένωσης και του υπόλοιπου εσωτερικού δικαίου, με βασικότερο κανονιστικό κείμενο τον Καταστατικό Χάρτη του Αγίου Όρους, ο οποίος οργανώνει διοικητικά την περιοχή.

Το ελληνικό κράτος κύρωσε με το Ν.Δ. 10/16 Σεπτεμβρίου 1926 τον Καταστατικό Χάρτη του Αγίου Όρους, ο οποίος άρχισε να ισχύει το 1927 μετά τη θέση σε ισχύ του νέου Συντάγματος, οπότε και για πρώτη φορά επισημοποιήθηκε η συνταγματική προστασία του καθεστώτος αυτοδιοίκησης του Αγίου Όρους.

Σύμφωνα με το άρθρο 105 του Συντάγματος της Ελλάδας, το Άγιο Όρος αποτελεί «αυτοδιοίκητο τμήμα του Ελληνικού Κράτους». Διοικητικά τελεί υπό την εποπτεία του Κράτους και πνευματικά υπό την ανώτατη εποπτεία του Οικουμενικού Πατριαρχείου, εξ ου και δεν επιτρέπεται η μνημόνευση άλλου Επισκόπου πλην του Οικουμενικού Πατριάρχη.

Σύμφωνα με το άρθρο 186 του Κ.Χ.Α.Ο (Καταστατικού Χάρτη Αγίου Όρους), «η εις την χερσόνησον του Αγίου Όρους είσοδος των θηλέων κατά τα ανέκαθεν κρατούντα απαγορεύεται«. Η απαγόρευση αυτή κυρώνεται και ποινικά με τη διάταξη του άρθρου 43β του Ν.Δ. της 10ης Σεπτεμβρίου 1926 «περί κυρώσεως του Καταστατικού Χάρτου του Αγίου Όρους», το οποίο προστέθηκε με το Ν.Δ. 2623/1953 (ΦΕΚ Α΄ 268/28.9.1953) και προβλέπει ότι «η παράβασις του άρθρου 186 του Καταστατικού Χάρτου επισύρει την ποινήν φυλακίσεως δύο μηνών μέχρις ενός έτους«.
http://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce% ... %ba%ce%b1/

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 22 Απρ 2019, 15:16

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
21 Ιουν 2018, 19:03
Αυτό με την εξομολόγηση, το έχω ακούσει καμια δεκαριά φορές. Ή όλοι πέφτουν στον ίδιο τρολοκαλόγερο(αγαπάμε) ή είναι τυπικό ή δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι άνθρωποι.
Όλοι στον ίδιο πέφτουν ή μάλλον στους ίδιους γιατί είναι δύο. Ο Παύλος και ο πιο γέρος (του οποίου το όνομα δε μπορώ να θυμηθώ αυτή τη στιγμή - ίσως Γαβριήλ).
Να ξέρετε: το μπαλκόνι και τα κεράσματα στο κουζινάκι είναι παγίδα! :lol:
Επίσης όσοι καπνίζετε κρύφτε τα τσιγάρα σας όταν πλησιάζει ο Γαλακτίων. Θα σας λιβανίσει τα ούμπαλα.

Ακόμα μία παγίδα είναι στημένη στη Γρηγορίου όπου μετά το απόδειπνο ο αρχοντάρης μιλάει στους πιστούς. Μην πάτε, θα κόψετε φλέβα! Ωστόσο θα πρέπει να μη κυκλοφορείτε και στους χώρους τις μονής γιατί αν σας "συλλάβει" άλλος καλόγερος θα σας στείλει στον αρχοντάρη. Κρυφτείτε, κάντε βόλτα, κοιμηθείτε αλλά ΜΗΝ ΠΑΤΕ ΣΤΟΝ ΑΡΧΟΝΤΑΡΗ! Εγω σας το είπα.

Τρίτη παγίδα είναι στη Φιλοθέου. Για να γλιτώσετε, απλά μη πολυκυκλοφορείτε πλησίον της πύλης της μονής. Σαλονάκι και αραλίκι.

Τέλος, μακριά από τη Ρουμανική Σκήτη. Θα πάτε με το ζόρι σε όλη τη λειτουργία και δε θα έχετε στασίδι. Θέλει τέχνη για να τη γλυτώσεις.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 22 Απρ 2019, 22:30

The Rebel έγραψε:
20 Απρ 2019, 20:59

18|04|2019
Οι γυναίκες που παραβίασαν το άβατο και εισέβαλαν στα άδυτα του Αγίου Όρους.
Πολύ πρόχειρο άρθρο, γεμάτο ανακρίβειες.... Πάρα πολλές γυναίκες προσπάθησαν και πολλές κατάφεραν να μπουν..
Η γυναίκα του Στέφανου Δουσάν, όχι μόνο μπήκε, αλλά επισκέφθηκε και αποδέχτηκε τη φιλοξενία από πολλές μονές παραμένοντας για αρκετές μέρες στο Όρος. Ίσως ήταν και η μόνη που θεωρήθηκε επίσημα προσκεκλημένη.. Οι μοναχοί βέβαια δήλωσαν κατόπιν ότι πάντα έβαζαν ένα κόκκινο χαλί για να πατήσει ώστε δεν ακούμπησε τάχα το πόδι της στο χώμα...
Η Μαρίζ Σουαζί φέρεται όντως να μπήκε, αλλά από τα γραφόμενά της καταλαβαίνει κανείς ότι τα περισσότερα αν όχι όλα είναι προϊόν μυθοπλασίας..
Μια ενδιαφέρουσα περίπτωση ήταν στον Β'ππ όπου ένα υδροπλάνο Junkers 52 του γερμανικού στρατού έκανε αναγκαστική προσγείωση λόγω βλάβης στην παραλία κοντά στη μονή Αγ.Παύλου και παρέμεινε εκεί κάποιες μέρες μέχρι να επισκευαστεί. Μεταξύ των μελών του πληρώματος ήταν και μια γυναίκα για την οποία οι μοναχοί κατασκεύασαν πρόχειρη καλύβα στην ακτή σε πασσάλους πάνω στη θάλασσα για να μην παραβιαστεί το άβατο...
Μαζική εισροή γυναικών έγινε την περίοδο του εμφυλίου όπου ολόκληρα γειτονικά χωριά κατέφυγαν στον Άθω μαζί με τα κοπάδια τους για να γλυτώσουν από τις λεηλασίες των ανταρτών.. Υπήρξε μάλιστα επιβεβαιωμένα και τουλάχιστον μία γέννηση εντός του Αγίου Όρους εκείνη την περίοδο. Το παιδί μεγαλώνοντας λέγεται ότι έγινε μοναχός εκεί.
Παραβίαση του άβατου την ίδια περίοδο είχαμε και από αντάρτισσες που έλαβαν μέρος σε επιχειρήσεις εντός του Αγίου Όρους, οι οποίες μάλιστα λέγεται ότι προκάλεσαν με την ασέβεια που επέδειξαν..
Πρόσφατα, πριν μερικά χρόνια είχε γίνει θυμάμαι θέμα με μολδαβούς μετανάστες μεταξύ των οποίων και γυναίκες που τους άφησαν οι δουλέμποροι εκεί και βρέθηκαν να περιπλανούνται κοντά στη Λαύρα.

Sporos
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: 15 Μάιος 2018, 17:15

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sporos » 24 Ιουν 2019, 13:56

brb και tyt έγραψε:
10 Μαρ 2019, 11:46
bluerose έγραψε:
10 Μαρ 2019, 00:02
Έχει εκκλησία που ψάλλουν γυναίκες
Σ' όποιο δε μπορεί αρχίζει μαυτα
Μετά συνηθίζει και με άντρες
Μου άρεσε πολύ τη υπέρμαχο απ' τη σελίδα
Έχω ακούσει γυναικεία χορωδία στην εκκλησία στο Φίλυρο.
Φαντάζομαι εννοείς είτε στη Χριστιανική Ελπίδα, είτε σε ένα μοναστήρι λίγο έξω από το χωριό, όχι στην Εκκλησία του Αγ. Γεωργίου στην πλατεία;

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Α : ΑΓΙΟ ΟΡΟΣ : Η Εμπειρία μου ......

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 24 Ιουν 2019, 14:05

Μια φορά στο Κουτλουμούσι με πήρε ο ύπνος, παρ΄ό,τι μου βρόντηξαν την πόρτα 2 φορές. Όταν εξύπνησα, σχόλαγε η Εκκλησία, και ακούω, Περάστε δίπλα για καφέ. Ε, πήγα, είπα, ταμάμ.
Ordem e Progresso.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Ταξίδια”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών